ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Iskarmoz
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1744
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Mayıs 2011 00:25
Son Ziyaret:
20 Eylül 2018 21:54
Toplam Mesaj:
3249 [1.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
185 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Buğra Bayındır
Doğum Tarihi:
04 Mayıs 1998
Yaş:
20
İl:
Yurtdisi
Meslek:
üniversite öğrencisi, biyoloji bölümü
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/111197.jpg[/img] Almanya (Eylül 2017'den beri) Cüce Amerikanlar, Tetragiller, Anormal balık ve sucul canlı türleri… Bukalemunlar & Geckolar

SON 10 MESAJI

Alamanya Fethi Başlıyor
[QUOTE=LA Lakers]Benim beslediğim weitzmani ler de bi yere geçip gün boyu orada kalıyodu.Varlığını bile unutuyodum.Benimkiler Güney Amerika'dan green neonlara karışıp gelmişti.Hareketlerini izlemek çok zevkliydi.4 yıla yakın besledim ,gelen bi hastalıkla maalesef kaybettim.[/QUOTE]

Baya şanslıymışsınız. Ömürleri normalde ne kadar bilmiyorum ama 4 yıl da bir tetra için uzun gibi. Gelen hastalıkla ölmeleri yaşlılıktan ölmelerinden kötü hissettiriyor tabi, geçmiş olsun.
Alamanya Fethi Başlıyor
[QUOTE=LA Lakers]Sailfin tetrayı hep merak etmişimdir.Çok soruyorum ama gözlemlerinizi merak ettim.[/QUOTE]

Çok gözlemleyemedim açıkçası. Diğer tetralar gibi gezne, her yerde yüzen bir tür değil. Weitzmani gibi mağaralara yumurtlayan türler olduklarından daha bölgeci ve çekingenler sanırım. Genelde büyük köklerin arkasında ve arasında belli noktalarda duruyorlar, yem zamanı piranha gibi bütün bütün hızla hüpletiyorlar yemleri. Boyutları ve hızları nedeniyle akvaryumlarımdaki en obur yem yiyen balıklar bunlar, ardından daha ufak ve daha yavaş olması nedeniyle karınları patlayıncaya kadar yem yiyebilen Copella arnoldiler geliyor.
Erkekleri birbirlerine veya dişiye karşı yüzgeç gererken görmedim pek. Kısa süreli ortalama germeler gördüm ancak internetteki gibi kareler görmedim. Belki de bendekiler fazla yaşlı, geldiklerinde zaten dev gibilerdi.
PVC borular aldım, onları koyup belki yumurtlamalarını sağlayabilirim ama önce tatile gidip dönmem lazım çeşitli türlerde üretim hazırlıklarına başlamak için.
Alamanya Fethi Başlıyor
[QUOTE=LA Lakers]Yerinde bir karar o zaman[:D].Başka neleri satıcaksınız?[/QUOTE]

Crenisuchuslar, Copellalar, N. equesleri satmayı planlıyorum. Belki birer ikişer çift bırakırım bazılarından, özellikle equeslerden. Belki satmam da yakın zamanda, acelem yok gibi şuanki kalan balıklarda.
Alamanya Fethi Başlıyor
[QUOTE=LA Lakers]İçimden bir ses onun dişi olduğunu söylüyor.Sizin kadar bilgim olmasada beslediğim ve incelediğim nannostomus türlerinin dişilerinin özelliklerine sahip gibi.Yeşil neon tetraları niye sattınız?[/QUOTE]

Neonlar hep yemin çoğunu yiyip daha sakin huylu balıklara pek yem bırakmıyorlardı hem de üreme durumunda apisto, dicrossus, betta vs. yavrularını yiyebilecek bol sayıda balıklardılar. 25 adete yakın “orta boy” balık çıkınca canlı yüküm de rahatladı. Blackwaterda renkleri de clearwater’da olduğu gibi etkileyici olmuyor zaten. Kısacası daha nadir türleri üretmeye odaklanıp karma akvaryumları bitirmeye çalıştığımdan neonları sattım, diğer bazı obur tetraları da satacağım yakında herhalde.

Ha bir de euro yukarı koşarken üretemeyeceğim balıkları satmak karnımı biraz doyurmama yardımcı oluyor. [:)))][EDIT]Iskarmoz,2018-08-24 17:33:40[/EDIT]
İlk Defa İç Parazitle Karşılaşıyorum
[QUOTE=Marlboro]İlaçlar mevcut yaşarsanız küçük bir araştırma ile ne yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Kuruttuğunuz zaman zaten her bakteri ölecektir sorun etmeyin [:)][/QUOTE]

Suyun kurumasıyla bakteriler uykuya geçip aylarca, yıllarca yaşayabilirler. Ki parazitlerin yumurtaları/kistleri kuraklığa, belli bir dereceye kadar sıcaklık ekstremlerine, birçok kimyasala ve fiziksel hasara karşı dayanıklıdırlar. Bakterilerden ve birçok parazitten kurtulması suyu kurutmak kadar kolay değil ne yazık ki. Bol durulama ile ve kimyasal kullanımıyla veya 80-100 celcius civarında uzun süre ısıtma uygulanarak öldürülebilir uykudaki bakterilerin ve parazit yumurta/kistlerinin çoğu ancak türe ve zararlıların/parazitlerin uykudaki larva/yetişkin mi yoksa yumurta/kist mi olduğuna göre değişir farklı mücadele yöntemlerinin başarı oranı.
Parazitinizin türünü, en azından cinsini/familyasını bilmeden öneride bulunamam akvaryumu iyice yıkamak, ışırı miktarda tuz eklemek ve kaynar su kullanmak dışında (ama kaynar su silikona veya cama zarar verir herhalde).
Alamanya Fethi Başlıyor
Tam da dün fotoğraf çekiyordum yenilikleri paylaşmak için. Aslında daha doğrusu Nannostomuslarda cinsiyet belirlemenin az bilinen ve zor uygulanan bir yöntemini denemek için çekim yapıyordum. Bu makalede yazdığına göre Nannostomusların erkeklerinde (her türde değilse bile çoğu türde) anal yüzgeç ışınları dişilerdekilerden daha kalın oluyormuş (Guyana'dan gelen [ve belki birkaç başka kökenlerden olan] N. marginatuslar hariçmiş, ama Rio Negro'daki N. marginatuslarda bu cinsel ayrım mevcutmuş):

[URL]http://aquadico.com/up/Nannostomus_rubrocaudatus.pdf[/URL]

Makaledeki fotoğraflar bu sitede de mevcut, eğer makale silinir ise:

[URL]http://aquaria2.ru/node/5938[/URL]


Bendeki yenilikler Copella arnoldi ve Betta rubra yavrularının biraz büyümesi, Kardinal ve Yeşil Neon Tetraları satmam (satış günü yakalayamadığım 1 Yeşil Neon hariç), yeni Farlowellalar almam, yeni 1 adet T. pumila almam ve 2 adet Nannostomus mortenthaleri almam oldu.
Yeni gelen Farlowellaların 4 tanesinin karın pulları 2 sıra, 1 tanesinin ise 3 sıra. Burun yapıları da farklı biraz. Benim aylardır olan 4 Farlowellanın da karın pulları 3 sıra idi ve burun yapıları yeni gelen 3 sıralınınkine benziyor. Ancak bendekilerin orta sıradaki karın pulları düzgün iken yeni geleninkiler çarpık/yamuk/eksikli gibi. Yeni gelen henüz 9 cm civarı olduğundan biraz büyümesini bekleyeceğim emin olmak için ama iki türün hibriti olabilir gibi duruyor pullardaki anormallik nedeniyle. Aldığım 2 sıra karın pulları olan tür Farlowella vittata olsa gerek, ancak 3 sıra karın pulları olan tür ne bilmiyorum. Farlowella nattereri veya daha büyük olasılıkla Farlowella mariaelenae olabilirler, başka bir tür de olabilirler, pul-ışın-renk yapılarını daha yakından incelemem lazım kesin tür tespiti için.

Nannostomus mortenthaleri 1 çift veya 2 erkek aldım. Cinsiyetinden emin olamadığım balık genç bir erkek olabilir, eğer anal yüzgeç ışınlarının kalınlaşması yaşa veya dominantlığa vs. bağlı ise. Şuanda küçük ve dişi olma ihtimali olan balığın anal yüzgeç ışınları ince, anal yüzgeç yapısı sanki daha düz/üçgenimsi ve sırt yüzgecinde beyaz renklenme mevcut değil. Kesin erkek olan daha iri balıkta anal yüzgeç ışınları kalınlaşmış, anal yüzgeci daha yuvarlak gibi ve sırt yüzgecinde epey bayaz renklenme mevcut. İki balığın da erkek olduğundan şüphelenmemin önemli bir nedeni de iki balığın da aynı bazen akvaryumdaki N. marginatusların yanına yüzüp erkek gibi yüzgeç gerip boy ölçüştürmeleri. Genel olarak N. marginatuslar ile uyumlu bir grup içerisinde yaşıyorlar, kavga görmedim henüz, sadece bazen boy ölçüştürmeye çalışıyorlar ama o zaman bile genelde marginatuslar umursamıyor mortenthalerileri.
Satışta gördüğüm 12 mortenthaleri'den 11'i kesin erkek idi, tek şüpheli duranı da ben aldım. Bazıları dişilerin kolay tespit edilip erkeklerin yaklaşık yarısı adetinde bulunduğunu söylüyor (yani erkek:dişi oranı 2:1 diyorlar) ancak benim gözlemim ve okuduğum çoğu yazıya, gördüğüm çoğu fotoğraf ve videoya göre erkek sayısı çok çok daha fazla. Benim şimdi bulabildiğim balıklarda erkek:dişi oranı 12:0 veya 11:1.


Dişi gibi duran ama genç erkek olabilecek Nannostomus mortenthaleri:

[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1897/30288930468_fa35d63bee_k.jpg[/IMG]
[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1847/30288908808_b429e6e457_b.jpg[/IMG]
[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1858/42347287370_119302194c_h.jpg[/IMG]
[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1887/43437249364_61bba2bc1f_h.jpg[/IMG]


Yetişkin erkek Nannostomus mortenthaleri (kırmızı renkleri yoğun değil henüz):

[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1814/42383992950_f66824c279_h.jpg[/IMG]
[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1887/44143567222_46353be0c7_h.jpg[/IMG]
[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1852/42383978930_1f51efa831_h.jpg[/IMG]
[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1812/43473760044_7651e9fe38_k.jpg[/IMG]
[IMG]https://c2.staticflickr.com/2/1853/30324594748_13a971899f_k.jpg[/IMG]


Daha büyük boy fotoğrafları sağ tıklayıp yeni sekmede açarsanız görebilirsiniz. Veya flickr'ımda (byndrbgr) orijinal boyuta kadar ulaşabiliyorsunuz sanırım:

[URL]https://www.flickr.com/photos/108083605@N06/[/URL]

Cinsiyet konusunda Apistogramma.com'da detaylı yazdığım bir konu var, çoğunluğu benim düşünce karmaşamdan ibaret ama bir yararı olur belki:

[URL]https://apistogramma.com/forum/threads/nannostomus-mortenthaleri-sexing.22844/[/URL][EDIT]Iskarmoz,2018-08-22 11:18:30[/EDIT]
Pipo Filtre?
Akvaryum ölçüleriniz ortalama bir pipo filtre için ufak değil. Görüntü güzel olmaz belki ama çorap sarsanız bile iç filtreler aşırı güçlü oluyor yavrular için. İç, dış ve şelale gibi motorlu, yüksek debili filtrelerde emiş kısmına sünger gibi kalın bir şey takılmalı ki suyun emildiği yüzey alanı artsın, cm2 alandaki su akış hızı azalsın, yavrular akıntıya karşı yüzebilsin. Ben yavru olacaksa süngerin üzerine kadın çorabı veya filtre malzeme çuvalı da geçiriyorum, özellikle süngerin gözenekleri yavruların sıkışabileceği kadar genişse. Bu sünger uygulamalarını tepe, şelale ve dış filtrelerin emiş ucunda yaptım hep, iç filtrede biraz zor olur herhalde.
Neon Tetra İçin Ters Ozmos?
[QUOTE=smithiseek]Neon tetra için ro şart değil,ülkemizde satılanlar çeşme suyuna son derece alışıklar. Reverse osmosis kullanmadığım, sıradan şebeke suyu olan karides akvaryumunda neon tetradan yavru almayı başardım .Yavrunun birkaç fotoğrafına aşağıda yer vereyim,

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158408/090820182037191.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158408/n5.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/158408/n7.jpg[/IMG]

Demem o ki bazen çok üstelememek gerekiyor , 20 litre sıradan bir akvaryumda bile neon dan yavru almak nasip oldu.[/QUOTE]

Kırmızı baştan kuyruğa kadar yoğun şekilde mevcut. Neon Tetra olduğuna emin misiniz? Kardinal Tetra gibi duruyor.
Apistogramma Başlangıç
[QUOTE=Metal06]

Küçük akvaryumu kuramadan tekrar yumurta dizdi dişi. Bu ortamda yavru yaşaması imkansız görünüyor. Serbest yuzuse geçince yavruluk alsam orda buyutebilir miyim acaba? Deneyen var mı yavruluk ile apisto?[/QUOTE]

Ben plastik kaba toplu iğne ile her yerine belki toplamda 200-300 delik açarak kendi yaptığım yavrulukta besledim apisto yavrularını. O yavruluğu da büyük bir tül yavruluk içine koymuştum büyük balıkların rahatsız etmesine karşı ekstra güvenlik olarak ve yavruluğun hep yüzeyde kalabilmesi için. Ancak o yaklaşık 10 cmlik plastik salata kabında sadece 6 yavru vardı sanırım. Çok fazla yavru olursa ölen yavrular olunca sorun olabilir belki veya büyüme hızları azalır belki su deliklerle ana akvaryuma bağlı olsa bile çok sıkışık durmalarından.
Ana akvaryumla su alışverişi olduğundan uygun hazırlanmış yavruluk(lar) kullanmak ufak bir akvaryumdan daha iyi oluyor ilk haftalarda bence. Artemia ölüleri iğne deliklerinden geçmiyor yalnız, o yüzden yavruluğun içini hava hortumu, pipet, yavruları ayırıp kabı biraz yıkamak vs gibi bir yöntemle arada temizlemek lazım.
Artemia Yaşatmak? Sadece 1 Hafta
[QUOTE=bursia]

http://prntscr.com/ke5k5f


(alttaki ikiside aynı konu farklı forumlar)
https://www.akvaryum.com/forum/artemia_buyutmek-cikarmak-beslemek-cogaltmak_k494026.asp
http://www.akvaryumportali.com/threads/artemia-büyütmek-Çıkarmak-beslemek-Çoğaltmak.9513/

Burada hava taşının zararından bahsediyor. Youtube'da bir videoda da hava kabarcığının artemiaların (besinleri toplarken kullandıkları) ayaklarının kırdığını anlatıyordu.[/QUOTE]

Hava taşı öneren kaynaklar da var ölümlere yol açıyor diyenler de. Bilmem hangisi doğru, kendim hava taşı kullansam da kullanmayıp sadece doğrudan hortumla baloncuk versem de epey kayıp vermiştim artemia büyütürken. Sayım yaparak belli adette artemiayı kaplara koyup hava taşı olan ve olmayan arasında karşılaştırma yapılmalı herhalde ölümler cidden hava taşı nedeniyle mi anlamak için (hava taşının ufak baloncuklarının yüzme organlarına zarar verdiğini söyleyen de var, akıntı fazla olduğundan yorulup öldüklerini söyleyen de). Biri çoktan böyle karşılaştırmalı bir deney yapmışsa (ki birçok kişi yapmıştır herhalde, artemia yaygın üretilen bir canlı) onların sonuçlarını öğrenmek yeniden denenme ihtiyacını kaldırır tabi. Bilimsel makaleler, kitap alt başlıkları veya balık üretim çiftliklerinin raporları bile mevcut olabilir, araştırmalı.

[URL]https://www.brineshrimpdirect.com/about-us/frequently-asked-questions/what-guidelines-culturing-brine-shrimp/[/URL]
[URL]http://www.aquaticcommunity.com/fishfood/largebrineshrimp.php[/URL]
[URL]http://www.angelfire.com/ab/rayjay/brineshrimp.html[/URL]
[URL]https://www.somefinsfishy.com/fish-tips/raising-rams/raising-the-fry.html[/URL]

Hiç düzgün yapılmış deneylerin sonuçlarını araştırmadan bu linklerde yazanlardan yola çıkacak ve artemiaların doğal yaşam ortamlarını düşünecek olursam fikrim "akıntı yüzünden (akıntıya yol açan şey yüksek basınçla hızlı yükselen kabarcıklar olduğundan 'ufak kabarcıklar yüzünden' demek de bir açıdan aynı şey oluyor) artemiaların yorulabileceği veya uzuvlarının belki aşırı kullanımdan belki savrulup darbe almaktan, belki de cidden sadece akıntıdan zarar görebileceği" olur.
Ama araştırmadan düşünmek neye yarar. Doğru olduğumdan daha sık yanılıyorum denemeden veya araştırmadan tahmin yürütünce. [:lol:] Deneyip çeşitli büyüme evrelerinde canlıların ve taze ölülerin uzuvlarına büyüteçle bakarım belki bir ara.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 314 Online Kullanıcı, 171 Üye

Online Kullanıcılar

hatesli, Birtek, madshark, TolgahanA, redfox69, vlkncm, Black37, anchor, gokturkseyhan, TheHobi, vedat79, 1serdar, Pacific, hermiş, capo di capi, Seghri, carrdesch, Akvarist Görkem, ykmetiner, Kınayu, ahmettariksoylu, hakankara, otuzkilo, samatron, erakay, alex10, umutefeesila, Göktuğ05, sezerdmn, ozan_1903, cngocnk, MD.mehmet, Burak Dişli, gizemli16, skoroglu, msurucu, erhanyan, Mehmet0011, enginm2000, emrekilci1988, Clff, BatuhanB, eyuphan, BLC21, firtina16, indianaconz, pathfinder, ib0o6, rs635, zoka87, KadirSpmz, dream7, Ciddi, Apoca1ypse, Oğuzhan_ÇEPNİ, KubilayK, helerokfek, Ugur79, Umitunver, Emreozy67, mahoed, Orkun Krc, poyraz43, _RdnC_, sbilgic82, aydin.ozden, teksel, Aquarist101, iezgi, 007_Kasap, ONURUS84, Superozo, Burak PEKDEMİR, AQUAtif, ZeYnEL, Hakan Çapcıoğlu, muratantalya007, Fikrep, Ozgur11, gattar5050, Fahrikurt, terko, Yaff, brkenginol, FatihCay, enversen79, icelebi, MurathanM, Hobihanem48, Umut6, Aspet, smutlu, -RBG-, umut41, ozkansomali, Zoresmer, BoranPara, Engin_35, Alem Bursa 1970, barxbull, AzmiKibar, nevrakcay, Tncrokn, Noyes, yasin.demirci, xREBELSx, musasyakaya, azberay, AlperTasci, ELPRESACANARİO, Yns_bsk, _rammstein_, FurkanYnk, Hakanfb, MertYılmaz, enespekyürek, mustafaomr, DenizVurucu, biologist, KeremUlaş, teatime, cimperan, Göktug05, Gürcii, borani, sinanb85, Kongel, by_____can, Afsarbeyi, libertas, kamhay, cuce__vatoz, JEKARIASYAS, Taylan Peköz, Akvaryum8585, erman212, SerhatZ, Erenylmz, undertaker312, hozsoy, keler35, ysquare, volkan81, egurbuz, bilalylmzz, mkale, tuncays44, LEGEND59, harunharun, Arapaima, mehmetaydin, fastk, 1926Mustafa, serdar131977, Oxide, AmazonDream, Teyhan, orhanönal, kadirik, myyy, omerkoylu, ilkerrryndmr94, hasan aydın, anıl111, kralbosna, trkmr02, Ayzelayz, Splendor, batuhan46, ismet24, celalege, zmrc,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.