ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
EfeKizi
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
621
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Kasım 2023 08:42
Son Ziyaret:
7 Saat 11 Dakika önce
Toplam Mesaj:
476 [1.87 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
355 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Burçay Çağlayan
Doğum Tarihi:
12 Ocak 1993
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Muhasebeci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Burçay Çağlayan MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 🇹🇷

SON 10 MESAJI

Yeni Kurulum
🫶🏻
[VID]https://youtu.be/KkfpnBB6pmM?feature=shared[/VID]
Yeni Kurulum
[QUOTE=ArifhbsAquatics]

Bu konuda defalarca iyiye yönlendirilme yapıldı, yol gösterilmeye çalışıldı. Aynı şeyi ismi ‘Ali’ olan biri yapsa 1. sayfada konusu tarihe karışmıştı. Cinsiyetçi bir söylem değil, cinsiyetçi bir yaklaşımla konu buralara geldi. Yanlışı, cinseyeti ne olursa olsun söylemek lazım kişiye.

Tarafıma göstermiş olduğunuz nazik hassasiyetiniz için çok teşekkür ederim iyi ki varsınız 👍🏻
Yeni Kurulum
[QUOTE=Orhan76]

Burçay Hanım Merhaba,

Tankınızı gözlemlediğim kadarını söyleyim gerçekten balıklarınız çok sağlıklı ve formda. Eleştirel yönden olmaz diye kestirip atmaktan ziyade bu uyumu nelerin sağladığını ben şahsen çok merak ediyorum. En azından bir biyotop kurup vahşi betta öldürmüyorsunuz [:)]

[/QUOTE]

Aslında çok da absürt bir durum yok akvaryum full tropikal melek balığı Canlı doğuranlar ve daha ilk kurulumda aldığım ve elimden çıkarmaya içimin el vermediği şimdi pabuç kadar olan elektrik Blue Akara çift var ve son olarak işte bütün şimşekleri çeken o oldu 4. 5 santim boyunda iki tane Oscar aldım haklısınız hepiniz haklısınız yöneticiler dahil herkes haklı bütün sistemin dışındayım ama şöyle bir gerçek var bazen en iyi sistem sistemin dışında olmak değil midir?
En azından sevgili yöneticilerimizin dediği gibi iyi veya kötü deneyimleri paylaşmak adına bu bir belge olsun çok çok çok saygıyla gerçekten güzel günler
Yeni Kurulum
Son gönderimde, bazı “akil” !!!! kişilerin benimle dalga geçtiğini ve paylaşımlarım üzerinden alaycı yorumlar yaptığını gördüm. Bu tür davranışlar, burada olmamızın amacına tamamen aykırıdır.

Akvaryum hobisi konusunda Merak ve ilgim neticesinde ve burada paylaşımlar yaparak bu hobiyi seven diğer insanlarla etkileşimde bulunmak istiyorum. Ancak, Dalga geçen mesajlar üzerinden yapılan yorumlar bu ortamı olumsuz etkiliyor.

Bu tür saygısız davranışların forumda yeri olmadığını belirtmek istiyorum. Herkesin katkılarını bağımsız olarak değerlendirmemiz gerektiğine inanıyorum. Saygılı ve yapıcı bir ortamda hobimizi daha iyi bir şekilde sürdürebiliriz.

Teşekkürler,
Burçay


Yeni Kurulum
👏🏻👏🏻👏🏻✊🏻[EDIT]EfeKizi,2024-07-17 14:09:45[/EDIT]
120-140lt Akvaryum Kurulumu İçin Tavsiye
[QUOTE=Orhan76]Arkadaşlar Selamlar,

En son 1 ay kadar önceki mesajımdan sonra tanklarımın güncel durumunu paylaşmak istedim. Ayrıca kullandığım yemler hakkında da paylaşımda bulunacağım.

İlk olarak ateş ağızdaki aralıklı 2 defa 2 doz baktopur uygulaması gerçekten gözle görülür bir iyileşme sağladı. Mevcut kuyruk erimesi düzeldi, üst yüzgeç ve kuyruk kendini toparlamaya başladı. Balık şu an formda ve iyi besleniyor. Aloe jel ve vitamin kürleri de devam ediyor.

Canlı doğuran akvaryumunda kullandığım yemler genellikle mikro granüller olup bazen kril pul yem, mikron toz yavru yemi, su piresi ve artemia ile ara öğünler de veriyorum. Günde 2 defa ana öğün, akşamları 1 defa atıştırma tarzı olmakta ve maksimum 2 dakika içerisinde tüketebilecekleri miktarlarda besliyorum.

Özellikle Amerikan cikletler için beslenme programı ise şu şekilde olmakta. Günde 2 öğün, 2 veya 3 çeşit karışık granül yem. Akşamları cips, pelet, stick veya pul yemler.

Seçtiğim ve vereceğim yemlerde dikkat ettiğim hususlar genelde, balığımın cinsi (canlı doğuran, amerikan ciklet, afrika ciklet, tetra, vatoz vs. gibi), otçul, etçil veya hepçil olması, balığımın büyüklüğü (yavru, genç veya erişkin olabilir bu da yeminizin tane büyüklüğünü etkiler) , içeriğindeki proteinsel, bitkisel ve vitamin katkıları/oranları, elbette ki son kullanma tarihleri (tüm yemlerinizi hemen açmayın tarihsel sıralama yapın, unutmayın ki koruyucu jelatini açılmış yem zamanla besleyiciliğini kaybeder) ve ölçebiliyorsanız yemlemeden sonraki azotlu bileşik değerleri (suya çok salınım yapıp yapmadığını anlamak için) , yemleme miktarları zamanları (sabah ve akşam üstü genelde metabolizmaları hızlı olup yemi daha iyi tüketirler, miktar ise genelde 2-3 dakika içinde tüketebilecekleri kadar olmalı, öğün sayısı 3 defa olursa genelde 2 dakikadan kısa sürede tüketmeleri daha iyi olacaktır). Öğün sayısını ben genelde şu şekilde uyguluyorum, eğer balıklarım tam erişkinse günde 1 öğün, yavru ve/veya genç ise 3 öğün, erişkinler yavru ve gençlerle beraberse aynı tankta 2 öğündür. Ara öğünleri 2 günde 1 yapılabilir. Bazen arkadaşlarımız yemi karışık olarak verebilir miyiz diye soruyorlar. Bu konuda kesin bir kurala ben rastlamadım. Tek çeşit yem verebileceğiniz gibi 2-3 çeşit karışık da verebilirsiniz. Ama genelde şu şekilde düşünülebilir. Tankınız community (farklı türlerin olduğu) tank ise karışık yem kullanabilirsiniz. İçeriği farklı yemler karışık verilebilir (mesela birinde C vitamini öbüründe beta glukan fazladır her ikisinden de faydalanmak isteyebilirsiniz). Bazen sevilmeyen yeminiz varsa 2,3 çeşidi harmanlayıp balıklarınızı kandırma yoluna da gidebilirsiniz :)

Söylemek istediklerim bunlardı. Herkese iyi hobiler dilerim.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240492/130720241455181.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240492/130720241455351.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240492/130720241455551.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240492/130720241456111.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240492/130720241456271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240492/130720241456451.jpg[/IMG][/QUOTE]

🧿 sağlıklı balıklar dilerim
Yeni Kurulum
Merhaba arkadaşlar,

Sonuç olarak;

Akvaryum hobisiyle ilgilenmek gerçekten çok keyifli ve kişisel bir deneyim. Ben de akvaryumumda çeşitli türler besliyorum ve her birinin özelliklerini, davranışlarını öğrenmekten büyük mutluluk duyuyorum. Evet, bazı türler birbirini besin olarak görebilir, bu doğanın bir gerçeği. Ancak, ben bu türleri birlikte beslemeyi ve onlara elimden gelen en iyi bakımı sağlamayı seçiyorum. Bu benim için farklı türlerin bir arada nasıl bir denge kurabileceğini gözlemlemek açısından da değerli bir deneyim.

Her hobinin, tıpkı her hobici gibi kendine özgü bir yolu vardır. Benim yolum da bu şekilde. Akvaryumumda farklı türlerin bir arada olmasının güzelliklerini ve zorluklarını yaşayarak öğreniyorum ve bu bana büyük bir zevk veriyor.

Umarım herkes bu hobinin sunduğu çeşitliliği ve kişisel tercihlerin önemini anlayabilir. Herkese keyifli hobiler dilerim!
Yeni Kurulum
[QUOTE=Neothauma ]Her sey mukemmel gorunuyor. Masallah, yemyesil bir bahce gibi. Bu bahceye bence bir cift cicek cok yakisir. Bence bu karmaya bir cift flower horn eklemelisiniz, adi ustunde 'cicek boynuz'.

Değil mi bu kadar absürtlükten sonra taçlandırmak lazım 😊😜
Yeni Kurulum
[QUOTE=Thefishmannn]Arowana hem bu hacme uyumlu değil zaten astaronatlari 1,2 ay baktıktan sonra çıkarmak zorunda kalacaksinızı o zaman akvaryumun hepsini boşaltıp o zaman bir adet arowana bakabilirsiniz. Maşşallah akvaryumunuz çok güzel.[/QUOTE]

Aynen iyi ki almamışım Benim akvaryum üstü açık hem atliyorlarmış sudan gerek yok ama astronotlar çıkmayacak inanın bana ben bu çocukları 4:5 santimden aldım gerekirse herkesi gidecek onlar kalacak 😀
Ama küçükken aldığıma göre uyumlu bir şekilde yaşayacaklarını düşünüyorum hadi bakalım
Yeni Kurulum
Arowana sordum on santim balığa 1200 TL dediler fazla geldi bana almadım tek alınmaz sonuçta 2,5 milyar mantıksız değil mi

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.