ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sbilgic82
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
53
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Haziran 2012 12:31
Son Ziyaret:
18 Nisan 2019 07:48
Toplam Mesaj:
71 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Selami Bilgiç
Doğum Tarihi:
24 Aralık 1982
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/130632.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Melekler Birbirine Vuruyor Ve Kovalıyor?
[QUOTE=Dogubaba] dikkat ettim dış filtrenin hortumunu ısırıp duruyorlar çift olanlar[/QUOTE]

Onlar temizlik yapıyordur yumurta dizmek için.
Pethop Açmayı Düşünüyorum ?
20bin bence de çok yetersiz bir iş yeri için. Hepsi olmasa bile bir çoğunun daha başlarken kira ya depozito ya ve tadilat işlerine gideceğini de hesap etmelisiniz. Benim genel de tecrübe ettiğim tüm işler için geçerli yeni bir işe başlarken ilk 6 ay özellikle zarar etmesini göze alacak sermayeniz olmalı ortalama 1 yıl sonra da kar yapacak şekilde hesaplamalısınız ki bu da herşey yolunda giderse.
Hazır bir yeri devralacak olursanızda zaten düzgün iş yapan biyerse elinizde ki sermaye hava parasına bile yetmeyecektir diye düşünüyorum. Arkadaşlarında önerdiği gibi hobihane tarzı bir şey ile başlamanız belki daha iyi olur. Sonrasında gerekirse büyütürsünüz, hem işe başlamadan önce tecrübe kazanmış olursunuz.
Balığımı Uçakla Götürebilir Miyim
Uçağa yanınızda sokabileceğinizi sanmıyorum bir çok kez içme suyumu bile elimden aldılar. Tatil yemi almanız en doğrusu olacaktır diye düşünüyorum. Sadece yola çıkacağınız gün aç kalır korkusuyla gereğinden fazla yemleme yapmayın :)
Melek Balıklarım Hangi Tür?
[QUOTE=Erdem Bulut]

[/QUOTE]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/124579/131020181920061.jpg[/IMG]
Blushing

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/124579/131020181920151.jpg[/IMG]
Silver

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/124579/131020181920351.jpg[/IMG]
Gold İncigövde, Gold Sunset ya da Gold resimden tam seçemedim
Daha çok ufaklar büyüdükçe daha netleşir
Forumun Eksikleri
[QUOTE=bjkalley]
1- Bu işlerin bir istisna hariç tamamı Tunç Bey'in dediği gibi mobil destekleyen sitemizden yapılabiliyor. İstisna da şu, eğer android işletim sisteminiz varsa bildirim de alıyorsunuz ancak iphonelarda hala web push notifications desteği yok, geliştiriliyor yazıyorlar geçen sene gelecekti ama hala çıkartmadılar. Çıkacak mı emin değilim. https://webkit.org/status/#specification-web-app-manifest Hal böyleyken sadece iphone bildirim alsın diye benim app yazmayı öğrenip, sitedeki çevirebildiğim kadar bölümü app'e uyarlamam gerekli. Sitede kod işleriyle sadece ben ilgileniyorum, benim mesleğim programcılık değil bu yüzden app yazmayı öğrenmeye bu kadar süre ayırmayı makul bulmadım. Parayla birine yaptırmak da hem site bütçesini çok aşar hem de site ve uygulama arası güncellik kaybolur çünkü bir yenilik yapınca aynısını app'de yaptırmak için para ve vakit gidecek. Siteye dikkat ederseniz F1 arabası gibi veya donanımhaber gibi değil, önünüze reklamlar yığmıyoruz, adblock kullanırsan beni kullanamazsın scriptleri koymuyoruz, amacımız para kazanmak değil sürdürülebilirlik, bu yüzden düşük bütçemiz var.
[/QUOTE]

İçinizde IOS yazılımı bilenler olsa bile sadece bildirim göndermekse amaç çok gereksiz iş yükü oluşturur. Dediğiniz gibi yapılacak en ufak bir değişiklik her uygulama da geliştirme gerektirecektir. Zaten bu yüzden bu tarz siteler için yapılan mobil uygulamalar native uygulamalar yerine hybrid çalışmakta. Geçen sene bir yazıda Apple ın artık hybrid uygulamayı yasakladığını okudum doğrumu dur bilmiyorum fakat biz zamanında bunu bir kaç projede yapmıştık. Kullanıcı aslında uygulamayı telefonun tarayıcısından kullansa bile düzgün bir tasarımla aradaki farkı anlamaz kolay kolay.

Bildirimler için belki kullanıcıların kendilerinin bildirim tipine göre açıp kapatabileceği mail gönderimi ayarlanabilir, telefonu mail hesabına bağlı olan kullanıcılarda bu şekilde en azından bir şekilde daha hızlı bilgilendirilmiş olur. SMS Gönderimi de alternatif olarak aklıma gelse de o çok rahatsızlık verici olabilir, artık fiyatlarda gayet uygun ve hazır sisteminizde var bunun için ama şu an bildirim isteyenler bile şikayet etmeye başlayabilir.
Sadece Mesaj Kasanlar
Bu konu da benim en çok gördüğüm sürekli aynı şeylerin bir konunun altına tekrar tekrar yazılması, örneğin birinin akvaryum boyutları beslediği balık için uygun değil küçük kalıyorsa 2-3 kişi bunu yazdıysa konu anlaşılmıştır herhalde ama biri bu konu hakkında uyarı yapmışsa ardından 10 kişi daha aynı uyarıyı yapabiliyor.

Bunlar aslında çok umrumda değil açıkçası beni sinir eden tek bir konu var o da gereksiz sertlikte verilen tepkiler. Özellikle de ilk kez akvaryum kurmuş, yeni üye olmuş ne yapacağını bilmeyen yardım isteyen insanlara gösterilen bu sert tepkiler çok yanlış. Zaten bilmiyorum yeniyim diye açmış konuyu insan gibi yönlendirmek yerine böyle sert tepkilerle insanları bu forumdan da bu işten de soğutuyordur. Hatta üye olmadan forumu gezen ve bu tarz yorumları görenlere soru sormaya çekinecek hale getirebilir. Bu forumda önüne geçilmesi gereken bir konu varsa bence bu sert mesajlardır, düzgün bir şekilde de gerekli tavsiyeler verilebilir insanlara.
Melekler Renklenir Mi
[QUOTE=BadWolf]Arkadaşın dediği gibi, geninde ne varsa o. Gaipten renk gelmez. Kırmızı melek zaten yok, turuncular da öyle üretildikleri için gene genetik. 30 lt de de melek olmaz. En azından bi 140-150 lt gerekir.[/QUOTE]

Renk konusunda diğer arkadaşlara ekleyecek bir şeyim yok gerekli açıklamayı yapmışlar. Akvaryumun boyutunun yanında iç filtre melekler için çok uygun değildir, akıntı melekler için fazla oluyor akıntıyı kesmeniz gerekecek iç filtrede bu durumda ne kadar faydalı kalır bilmiyorum. Pipo filtre kullanmak ya da büyük bir akvaryumda dış filtre kullanmak daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.
Balıklarda Uzun Ve İnce Dışkı
Ben son 4-5 aydır çok sayıda cüce vatoz besliyorum çok tecrübem yok henüz ama çok sık ve uzun dışkılıyorlar o yüzden bana cüce vatozlar için normal bir durum gibi geliyor eğer beslenmelerinde bir hata yapmıyorsam. Ama araştırdığım kadarıyla bunun normal olduğunu düşünüyorum.
Melek Balıklarımda Yüzgeç Erimesi
Resimden görebildiğim kadarıyla o melekler damızlık boylarda, 3-4 gündür sizde olduklarından kaynaklı muhtemelen didişme yaşamadınız. Akvaryuma alıştıklarında didişmelerin başlaması uzun sürmez diye düşünüyorum.
Diğer melekleri net göremedim, soldakinin kuyruğunun formu düzgün değil gibi evet. Paraibanın üst yüzgeç formunun normal hali kısa olabilir.
Hacim Hesaplama
[QUOTE=ceyh]Akvaryum uzunluğu 100, yüksekliği 45. Derinlik 25-45 arası yani ortalama 35, buna göre kabaca 100x35x45/1000= 157,5 lt. Bombenin şekli nedeniyle gerçek hacim daha fazladır ama siz 160-170 lt gibi düşünebilirsiniz.[/QUOTE]

Hacim hesaplama sayfasında şekil seçeneği var orada bombeli seçildiğinde 4 değeri de girip hesap yapılabiliyor ve sonuç 157,5 lt çıkıyor orada da, yani doğru bir mantık yürütmüşsünüz burada :) Oradaki hesaplama da aynı formülü kullanıyor olabilir

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.