ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
iSrafiL06
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
590
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Şubat 2013 23:50
Son Ziyaret:
12 Saat 40 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1531 [0.85 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
israfil yılmaz
Doğum Tarihi:
26 Eylül 1987
Yaş:
30
İl:
Ankara
Meslek:
cnc operatör
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://i.hizliresim.com/a3adQR.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Channa Harcourtbutleri Yilanbas
[VID]https://youtu.be/jq_XpYUg6sI[/VID]
Channa Harcourtbutleri Yilanbas
Bu balık hakkında bilgisi olan besleyen varmı arkadaşlar nasip olursa getirtecegim bir oneriniz varmı?
Gold Fish
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/142251/291220172228061.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/142251/291220172229191.jpg[/IMG]

Buda zenci baligimiz 😀
Melek Üretimi
[QUOTE=menuy]Baştan sona 15 sayfa formu okudum. Yeni melek üretmeyi düşünüyorum. Çok faydalı bilgiler paylaşılmış emeği geçen herkese teşekkür ederim.[/QUOTE]

Okuduğunuz için ben teşekkür ederim umarım faydalı olur
Gold Fish
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/142251/271220172016451.jpg[/IMG]
Melek Üretimi
Yeni denemelerimde Discus dan melek gibi yavru almak biraz zaman olacak ama başarılı olursam buradan paylaşacağım
Neon Tetra-zebra Danio Üretimi ?
[QUOTE=tatuna][:)]Buradan öğrendiğim bilgiler ile zebra daniolarımdan yavru aldım. Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. [:)]
Aşağıda videosunu da koydum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

https://youtu.be/IYqVhzw3C4Q[/QUOTE]

Onemseyip uyguladiginiz için ben teşekkür ederim
Bir Kac Çeşit Kolay Uretimi


ÜRETİM İLE İLGİLİ BİLGİLER

Lepistes üretimi resimlerde görmüş olduğunuz kare delikli file sistemi ile sepet yapabilirsiniz
Veya bir saklama kabının altını kesip yine o fileden yapabilir ve bu şekilde anaçları burada tutabilirsiniz bunu genel olarak seri üretimde kullanırlar hobi amaçlı yapılan üretimde ise standart petshop larda bulunan plastik üretim kutusundan alabilir veya V sekilde olan cam sistemi yapabilirsiniz.

ALBİNO LEPİSTES ÜRETİMİ: arkadaşlar albino olan lepisteslerde üretim aslında akvaryum ortamında bi hayli zordur yavru kaybınız yavru yemeleri daha yüksek olur
Fakat çok basit bir sistem ile kayıpsız yavru almanız mümkün bunun için yapmanız gereken sadece 5 kiloluk yogurt kovası içi beyaz olsun yeter doğum yapacak olan balıgı 1-4 gün kala
Akvaryumdan yarıya kadar doldurulan su ile balıgı kovaya bırakıyorsunuz hiçbir hava rafya bitki vs birsey kullanmıyorsunuz balık orada kalıyor bunu yemleme yaptıkdan bi 15 dakika sonra yapın 1 gün orada kalsın baktınız yavru yok tekrar balıgı kücük cama cam bi akvaryuma alıp yemlemesini yapıp ardından yine kovaya alarak devam edebilirsiniz balık ölürmü sorusuna gelince balık kesinlikle ölmez içiniz rahat olsun ve yavrularını yemezmi sorularınıza gelirsek yavrularını yemiyor hiçbir sorun olmadan bu şekilde yavru alabilirsiniz en iyi başarı bu sistemdir.

ZEBRA DANİO Pembe Yeşil Siyah renkleri mevcut olur genelde bunların üretimi de yine lepistes üretiminin hemen hemen aynısı balıklarınızın hiç biri o fileden gececek kadar küçük olmasın gerekirse biraz daha küçük delikli file secin burada 2 akvaryum olması şart ana akvaryum balıklarınızın genel olarak bulundugu ve en az 40 cm lik yavrulatma akvaryumunuz olmalı bu akvaryuma suyunu doldurup bir adet pipo filitre takın ve sistem çalışsın ana akvaryumdan az bi su ilave ederek bakteri kültürünüde aşılamış olursunuz.
4-5 gün akvaryum boş çalıştıkdan sonra yumurtaya iyi besin ile hazırlanmış anaçlar gerekli artemia su piresi gibi proteinli yemler ile balığınızı daha güçlü olmasını sağlamakda fayda var balıkları yumurtalama akvaryumuna almadan 3 saat önce bol miktarda yemleme yapın tekrar 1 saat sonrasında %20 su değişimi yapın ve su değişiminden 2 saat sonra akvaryuma kurdugunuz file sepet sisteminin içine balıklarınızı alın burada kesinlikle yemleme yapılmıyor 24 saatin sonunda akvaryumun dibine fener ile bakıldıgında yumurtaları görürsünüz eger çok az veya yok ise az bir miktarda ve dibe çökmeyen yemleri terch ederek yemle yapınız ve 24 saat daha bekleyin bunu en fazla 72 saat 3 gün yapın ve balıklarınızı ana tanka geri alın mutlaka yumurtalar olacaktır belki fark etmemiş olabilirsiniz bırakın onlar size görünürler ilk etabda camlara yapışıl olur ardından serbest yüzüşe geçerler ve gerisi büyütmekdir.

NEON TETRA ÜRETİMİ: neonların üretimi zebralar ile her şeyi aynı tek farklı yapmanız gereken akvaryumu kapatıp ışık almamasını saglamak akvaryum karanlıkda olmalı bu şekilde sebralarda uygulananın aynısı uygulanarak yavru alınır. Yıllardır misket bilya tas vs şeyler konulması gerektiği söylenildi bu şekilde yavru alan sanırım yok varsada çok az sayıda kişi ve birkaç adet yavru kurtarabilmiştir o detaylı bir takip gerektirir ki bunun için profesyonellik ve zamanı kontrol etmek gerekir.

JAPON BALIĞI ÜRETİMİ: Profesyonel olan kişiler bu işi genel olarak sağma yöntemi ile yaparlar sişi ve erkekleri özenle seçerler ırkı belli olsun diye dişiden alınan yumurtalara bu erkeklerin spermini sagarlar ama ben size yine kolay yolunu anlatayım aslında hemen hemen aynı olan bir sistemdir buda Yine dişi erkek ve yavruluk tankı ayrı olursa iyi olur dişi erkek seçimi zordur ama genelde kaçan dişi kovalayan erkek olur  dişi ve erkekleri ayırın örnegin 2 dişi 5 erkek şeklinde bir ayrım yapın ve iki tarafıda sağlam birşekilde besleyin dişiler iyice şiştiklerinde yavrululuk için hazırlanan akvaryuma lepistesde olduğu gibi fileden geniş bir sepet yapın ve önce erkekleri atın ardından dişileri ve akvaryumun üzeri kapalı olsun bazen öyle vurmalar oluyorki dişi fırlayacak gibi olur akvaryumdan buradan sonraki yapacagınız şey çayınızı alıp izlemek olacaktır dişiler yumurtaları bırakır ve ardından erkekler sperm atar su beyaz kireç gibi olur ve bi 15 dakika sonra balıkları yerlerine alırsınız yumurtalar döllenmiş olur yine 1 adet pipo filitre olması yeterli olacakdır.

KILIÇ ÜRETİMİ: kılıç kuyrukların üretimi lepistesler ile bire bir aynıdır ekstra bir şey yapmanıza gerek yoktur.

ÇÖPCÜ ÜRETİMİ: Çöpcüleri genelde seri üretimde olmazsa olmazı tubifex kurt ile üretirler sürekli bir canlı yem olması balıkların yumurtalarına zarar vermesini engeller ama siz kesinlikle bu lagımdan çıkan hastalık yuvası kurtlara bulasmayınız amaç ticari değil hobi ise iyi beslenme ve ardından taze dinlenmiş su olan akvaryuma çöpçüleri alın cama yumurta dizerler ve onlar yumurtaları dizdikden sonra tekrar ana tanka alın biraz metilen mavisi atın ve sonrası kendiliginden oluşur yine pipo filitre olması yeterli olacakdır.

Vatoz Üretimi: Vatozlarda üretimin en iyi yolu su değişimidir genel olarak su değişimlerinden sonra yumurta bırakırlar 1e3d şeklinde olması ve bir küp olması yeterli olacakdır yumurtaları erkek korur ve 2-3 seferdeki yumurtalar olur ilk yavruları ayırmanıza gerek yoktur taki belirli boyuta geçip koloni olusacak zamana kadar yani ekstra bir emek söz konusu degildir.

KARİDES ÜRETİMİ: karideslerde moss lar cok etkendir ve balıksız olan akvaryumlar daha iyidir karideslerde en iyi yöntem sıcak sogukdur örneğin akvaryumunuz 28 derece sıcaklıkda bunu 23 e düşürün ve 3 gün sonra 25 ardından 2 gün sonra 28 yapın kabuk bırakırlar bire bir aynısı ölmüş sanabilirsiniz o çiftleşme dönemlerinde daha çok görülür ve ardından yumurta tutarlar ekstra bir şey yapmaya gerek yoktur. Özel türleri biraz daha farklılık gösterir kum su değerleri gibi

YEMLEME: En önemli yemleme Zebra Neon Ve Japon içindir pul yem alıp bunu robotdan gecirip toz hale getirmelisiniz içine yumurtayı haşlayıp sarısını kurutup ekleyebilirsiniz petshop larda bulunan toz yemler gibi degil tam anlamı ile üflediğinizde kaybolacak toz gibi olmalı aksi takdirde balıklar yem yiyemez ve ölürler artemia yiyecek boyuta geldiklerinde artemia ile güçlendirebilir ve daha öncesinde mikro kurt desteği verebilirsiniz.

Diger türlerin yavruları pul yemleri ezerek verdiğinizde yemeye başlarlar fakat yavrularda özellikle artemia vermek uygundur.

Eksik veya yanlış olduğunu düşündüğünüz yerleri söylemenize sevinirim umarım faydalı bir paylaşım olur sorularınız olur ise paylaşımın altından devam edelim herkes örgensin bugun çok fazla bakamasamda yinede elimden geldikce cevaplamaya çalıacagım melek balıkları için resimli ayrı bir paylaşım yapacagım saygılarımla iSrafiL YıLMaZ

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/142251/240920170017131.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/142251/240920170017491.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/142251/240920170018151.jpg[/IMG]
Lepistes Neden Bu Kadar Zor?
[QUOTE=mrtmct58]Sen bunu buraya yazdıysan kesin denedin sonucu biliyosun[:)))][/QUOTE]

Sadece denemem yetmiyor 😀
Lepistes Neden Bu Kadar Zor?
Burada lepistes in bilinenin aksine dünyanın en zor Akvaryum balıklarından biri olduğunu göstermek istiyorum. Birçok insan lepistes ile başlar hobiye hatta yüzlerce yavrum oldu derler erkek olmadan bile dişinin doğum yaptığından bahsedilir benim de bir sorum var ve herkesin kopya çekmeden bu konuya dair fikirini istiyorum daha önce paylaşıp sonuçları yazmıştık. Hem bilinçlendirme hem sohbet ederek daha güzel bir hobi adına saygılarımla

Evet soru şu benim dişi lepistesim var ve yumurtalari hazır döllenme için ve içine 1 erkek attım Birgün sonra o erkeği çıkarıp başka 1 erkek attım ve ırklar farkli. Erkeklerin dölleme oranı aynı dişi 100 yavru verecek kapasitede bunun kaçı ilk kaçı ikinci erkek den alır dölü? Ve biliriz ki erkek olmadan dişi doğum yapmaya devam ediyor döl tutma diyoruz bilimseli nedir bilmem. Peki bir sonra ki yavruları ilk erkek den aldığı dölu mu tutarak yavrular ikinci erkek den aldığı döl u mu tutar yoksa belirli oranlarda yine bölünür mü? Balığın yapısı genetiği vs herşeyi en iyi olan balıklar olarak düşünelim ?

Not gecelim: dişi hiç döl almamış 😀

AKVARYUM 50 LİTRE

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,547,165 Mesaj
  • 374,154 Konu
  • 91 Forum
  • 128,601 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,236 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.