ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mete Duru
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
400
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Eylül 2013 20:17
Son Ziyaret:
1 saat 15 dakika önce
Toplam Mesaj:
1470 [0.57 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
81 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İzzet Mete Duru
Doğum Tarihi:
18 Temmuz 1993
Yaş:
27
İl:
Istanbul
Meslek:
Müzisyen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

İzzet Mete Duru [img]//i.hizliresim.com/yAMrON.png[/img]

SON 10 MESAJI

Başakşehir Ve İkitelli Civari Malawi Çiklet Arıyor
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/tum_ilanlar_c0.asp[/URL]
Bu bölümden "aranıyor" ilanı açabilirsiniz.
Neon Tetram Yemek Yemiyor
[QUOTE=Cengizhan06]
Yazdıklarınız mantıksız gelmedi.O vakit birşeyler öğreneyim.Bir çift melek balığına kaç litre hacim tavsiye ediyorsunuz.[/QUOTE]
Tavsiye üretim yapıp yapmayacağınıza, hazır çift alıp almayacağınıza, yanında farklı balık besleyip beslemeyeceğinize ve farklı durumlara göre değişir.
Tekrar ediyorum "Ancak tabii ki bu bilgileri sadece balığın profilindeki yazılarına değil, ilgili makaleler, forum içi ve dışı araştırmalar ve site içi bulunan örnek kurulumlara bakarak da öğrenmeniz mümkün."
Forumda bilgiler deniz derya hocam.

Kafanızda bir şeyler canlanması için örnek kurulum;
[VID]https://youtu.be/7DUmepb1VaY[/VID]
Neon Tetram Yemek Yemiyor
[QUOTE=Cengizhan06]Harun abi açıklamış.Her balığın ihtiyaç duyduğu hacim farklıdır.Forum sitesinde hangi türün ne kadar hacim istediğini öğrenebilirsiniz.


Tek bir balık başına yazmamış doğru diyorsunuz lakin o zaman sitede yazan hacim kaç balık başına.Mantıken gidildiğinde tek balık başına 150 litre olduğu sonucu çıkmıyormu.Yoksa benmi yanlış anlıyorum.[/QUOTE]
Tek bir balık için olanlar genelde parantez içinde yazıyor bkz; [URL]https://www.akvaryum.com/parachromis_managuensis_jaguar_tatlisur_88_629.asp[/URL]
Diğerleri ise bağlantılı makalelerde de mevcut. Örneğin ansiklopedide melek balığının altındaki ilk makalede "İlk aşamada 6 tane genç melek balığı aldım ve onları 125 litrelik bir tanka yerleştirdim." devamında eş tutanları ufak tanka ayırmakta söz ediyor. Bu bağlamda ansiklopedideki o litrenin doğru filtrasyon ile 6 adet balığa yeteceği kanısına varabiliriz. Ancak tabii ki bu bilgileri sadece balığın profilindeki yazılarına değil, ilgili makaleler, forum içi ve dışı araştırmalar ve site içi bulunan örnek kurulumlara bakarak da öğrenmeniz mümkün. Böylece orada yazan 150 litrenin 10 lu bir grup için 1.5 ton hacim gerektireceğini sanmazsınız [:)]
Neon Tetram Yemek Yemiyor
[QUOTE=Hacanak]
Ansiklopedide de 150 litre yazıyor :)
[URL]https://www.akvaryum.com/pterophyllum_scalare_melek_tatlisur_4_330.asp[/URL][/QUOTE]
Arkadaş "tek bir balık başına 150 litre ister." demiş. Ansiklopedide böyle bir şey yazmıyor. Ben de merak ettim açıkçası.
Filtre Şart Mı ?
[QUOTE=peacemaker61]
Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim, yaptığım hataların farkına vardım. Bu konu da bence bayağı faydalı olur " nasıl balık bakılmaz " başlığı ile yeni başlayanlara okutulmalıdır 😅. [/QUOTE]
Yeni başlayanları yanlış yönlendiren youtuber ve petshoplar yüzünden sizinkine benzer bolca konu var maalesef forumda. Genelde canlılar tam ölecekken panik ile araştırıp forum bulunuyor ve canlı için çok geç oluyor. Attığım makaleleri okuduktan sonra forumun ansiklopedi bölümündeki diğer makalelere de göz atıp ileride yaşanacak sorunlar için bilgilenmenizi öneririm. Çünkü canlı sayısını 1 e indirdiğinizde iyi bakımla büyük boyutlara ulaşacak canlı ve kızınız iyice bağlanacaktır. Oluşacak sorunların önceden önüne geçmiş olursunuz. Aramıza hoş geldiniz. Sağlıklı balıklar dilerim.
Filtre Şart Mı ?
[QUOTE=peacemaker61]

Akvaryum 68 boy 32 yükseklik en 26

Plastik süslerden kurtulup en yakın zamanda filtre alacağım. Kafama takılan bir konu da filtre aldığımda hava taşını kullamacak mıyım ?
Bu akvaryum için filtr öneriniz olur mu ?[/QUOTE]
Akvaryum boş haliyle 56 litre. İyice doldurun ki hacimden çok çalınmasın. Kum ve üstten payı kısarsak 50 litreye yakın su alabilir. Filtre konusu biraz ucu açık. Bana kalırsa ufak bir dış filtre 2. El bir sunsun 603b, eheim 2211-2213 olabilir hem uzun ömürlü hem de kafanız rahat eder. Eğer bütçe daha kısıtlıysa en azından bir pipo filtre şart. Pipo filtre hava taşının yaptığı görevi de üstlenecektir. Ancak isterseniz ikisini aynı anda da kullanabilirsiniz. Hava motorunuz tek çıkışlı ise bir adet T takarak çift çıkışa çevirebilirsiniz.
Filtre Şart Mı ?
[QUOTE=peacemaker61][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/226064/081020202103211.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/226064/081020202104011.jpg[/IMG]

YouTube videolarında Japonlar için hep 10/1 oran veriyorlar, akvaryumu da aynı oranı verince ( hatta 5 olur dediler ben 4 aldım ) ikna oldum. Akvaryumun fotoğrafını ve herkese musallat olan serseri balığımı da ekledim. Bakıp önerilerini paylaşırsan sevinirim.[/QUOTE]
Balığın ulaştığı boyu gördünüz 10/1 eziyetten başka bir şey değil. Akvaryum ölçüleri nedir? Önerilerim plastik süslerden kurtulun. Suyu iyice doldurun. Yuvarlak hatlı bir kaç taş bulup ortaya koyabilirsiniz. Canlı bitki olarak da anubias ekleyebilirsiniz. En önemlisi sayı azaltıp filtre eklemek.
Örnek tank kurulumu olarak da [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/goldfishyineyeniyeniden_sayfa_318_k430853.asp[/URL] bu kurulumu çok beğeniyorum. Japonların hakkettiği ve yakışan ortam olduğunu düşünüyorum.
Akvaryum Nerden Alabilirim?
Ben aspet e yaptırıyorum. Bizim buradaki camcılardan daha uyguna ve daha iyi yaptırtıyor. Ellerinde hazır tanklar da var. Özel boyutlara ve buhar camına da çok uygun fiyat çekiyor. Extraclear dışında da akvaryum görmedim orada. Tavsiye ederim.
Filtre Şart Mı ?
[QUOTE=peacemaker61]
Araştırdığım çoğu yerde 10/1 oran veriyordu, akvaryumcu da aynısını söyledi. Bu konuyu araştıracağım teşekkür ederim.[/QUOTE]
[URL]https://www.akvaryum.com/carassius_auratus_(japon_baligi)_tatlisur_7_70.asp[/URL]
10/1 oran veren çoğu yer neresi merak ettim. Petshop un aynı oranı vermesi maalesef ülkemizdeki kanayan yaralardan biri. Çoğu petshop ticari kaygılar yüzünden bu tarz etik olmayan hareketler yapıyor. 35 cm e ulaşan bir balığa 10 litre olarak oranlamak sizin de anlayacağınız üzere saçmalıktan başka bir şey değildir.

Murat hocam haklı. Bu oranı belirtmeniz ve ona göre akvaryum kurmanız da aslında çok da doğru araştırmalar yapmadığınızı gösteriyor. Biz yine de forum ahalisi olarak elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Japon balıkları ciddi boylara ulaşan ve suyu çabuk kirleten canlılardır. O akvaryumda uzun vadede ölüm kaçınılmaz. Akvaryumun genel resmini paylaşırsanız tankın dekorasyonu ile ilgili de yardımcı olmaya çalışırız.

Yapmanız gereken ilk şey ya daha büyük bir akvaryum edinmek ya da balık sayısını 1 e indirmek. Kızınızın sevip bağlandığı canlılar teker teker ölünce çocuk için çok iyi olacağını sanmıyorum. Sorularınıza gelirsek

Evet filtre şart. Hava pompanız var ise hazırda, biyolojik filtrasyon için bir adet pipo filtre almanız hayrınıza olacaktır.

Zaten sayıyı 1 e indireceğiniz için kovalama durumunun önemi yok.

Japon balıkları saklanacak yere ihtiyaç duymaz. Hatta kendisini sıkıştırabilecekleri dekorlardan kaçının.

Işık süresini günü taklit gibi düşünün. Işığın fazla açık kalması beraberinde yosun problemini getirir.

Su değişimi için normalde haftalık 3/1 dinlenmiş su ile değişim önerilir. Tankınızda filtrasyon yok ve balık yükünüz fazla. Suyun erken bulanması normal. Su değişimini sıklaştırın.

Su değişiminde (hassas veya musluk suyundan farklı su değeri isteyen canlılar hariç) dinlenmiş su kullanılır. Yani musluk suyunu ağzı açık bir damacanada bir kaç gün dinlendirip klorun uçması beklenir.

Aşağıya işinize yarayabilecek 2 adet makale bırakıyorum okumanız hayrınıza olacaktır.

[URL]https://www.akvaryum.com/yeni_tank_sendromu_ve_azot_dongusu_makaler_21_5823.asp[/URL]
[URL]https://www.akvaryum.com/akvaryum_seruvenine_ilk_adim_makaler_21_197.asp[/URL]

Balığım Doğurdu
[QUOTE=Nahola]
65 litre akvaryum ben daha çok nasıl yem vermeliyim türünde bir yardım istemiştim [/QUOTE]
Yavru yemi alıp kullanabilirsiniz. Sera micron ve tetramin baby önerebilirim. Yavru yemi alana kadar idarelik olarak balıklarınıza verdiğiniz yemleri havan gibi bir alet ile iyice ufalayıp verebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 290 Online Kullanıcı, 158 Üye

Online Kullanıcılar

lazy46, akvaryum.diyarı, praksis, erulusoy, muratgurer, sinanb85, BoluluBurak, joe-kr, Bodurcan, myht34, Trakia, muzaffer_81, HardScape, Onur Mert, erimgorgulu, omerkaya40, denizb12, dream7, Pacific, GüneyÜNVERDİ, yandangel, sarıyerli 1970, MiSoSiKiaN, capp, Huleyn, O.Oğuzkağan, de4b5, mmemati, Kınayu, bymurat06, serhat480, mertcan1, Sisyphos, JDEAN, Serkanjb, AET07, lebowskia, secaflex, Kagan, Screwy34, mereny, wmelontr, totaku, Urfalı Akvaryum, erakay, Hasmetmeap, indianaconz, oktaysarigan, mert1125, Omertropik, shark2, YunusEmrePEKER61, FurkanKöse59, Sethx, arconim, shiroii, Didon, lazarusv20, rhn35, tayyaar, karahantolga, aylinsaniyan, emregungor, z.b.s.k, saltun, Umut6, ergun.karaca, tosbag, FazgeR, Koksal Gurkan, Hacanak, Eflanılı78, Esteban33, flowerhrn, Arapaima, erkanmazici, Emirk, Roro, byigrik, SubBaRcA, beyazgul, ademh, borani, Ocean1706, MetinSungu, yasinenes, giyotyn, zkaan, Mehmet0011, abdullahgercek63, Nahola, denizulucutsoy, jueJ., SINANYILMAZ, Defneselim, Sütçü, Melih Arslan, fetih6806, BoraER, M.Baki, Balikcionur, Dr_ped, TunahanAltın, aquarium_life, TheHobi, MKA1923, concestus, alex10, Cengizhan06, Burak çetin, fb1453, esensml, Ata5345, Vhonext, noeldayi, dınay, gattar5050, Süleyman şenkurt, mertcan_60, eyyupunal, Fatih Pekin, ternapi, drersayan, Burak Dişli, Mkaplan92, Ulker, Ilgın, Leontheprof., sinor, Ozan Eren, Cuneytyldz, Sefaa55, ciii87, legion, kral038, hanil, Omer uçlu, muratdeg, frknsyl, TolgahanA, simsekal, KahramanDemirkol, WaveRider, cansolak, EmrullahBoslu, goldfishparadise, Akvarist01, AmazonDream, Nursun, fedaxdello, Emre Akkaya, hasanusta06, Yunus_Krgl, koruyucu3443, bettaaşığı, ersin1981, Curse, Emre0012, cagabo,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.