ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
bymurat06
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
14
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Aralık 2013 00:00
Son Ziyaret:
11 Saat 51 Dakika önce
Toplam Mesaj:
144 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
17 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Murat DURAK
Doğum Tarihi:
02 Ocak 1987
Yaş:
33
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/155242.jpg[/img] Dıy Co2 Üretimi Seti https://www.akvaryum.com/Forum/akvaryum_icin_diy_co2_uretimi_seti_i77414.asp

SON 10 MESAJI

Co2 Sistemi Kurulumu Hakkında
Merhaba, tüplü sisteme geçip büyük maliyetler yapmadan önce size limontuzu ve karbonat sistemini öneririm. İlanlarıma bakabilirsiniz.
Hiç Jöleli Mayalı Co2 Sistemi Denediniz Mi?
Merhaba, öncelikle söylemeliyim ki ben limon tuzu karbonat sistemini 2 yıldır kullanmaktayım. Vana kapandıktan sonra gaz çıkışı max 1 dakika sonra kesilir, kesilmemesi vanadan kaynalı malesef. Asit ne kadar kuvvetli olursa olsun plastik hortuma zarar veremez. CO2 sistem için özel üretilmiş kapakları kullanmaz gerekiyor, bu kapakların vidaları olduğundan hortumun çıkması mümkün değil, hortum konusunda yırtılma vakasına hiç denk gelmedim ama öyle bir zaafiyet söz konusu olursa pnömatik hortum ile aşılır. Selonoid valf takılabilir ancak vanaları ne kadar aşınmadan devam eder bilemeceğim çünkü metalden oluyorlar. Tabiki tüpteki yüksek basınç ve kaliteli ekipmanlar olmadığından asit baz sistemini tüple kıyaslamak uygun olmayacaktır. Tüpü ve mayalı sistemleri düşündüğümüzde Fiyat/performans ürünü olduğunu düşünüyorum. Asit-baz sistemi ile kaçağanız yoksa 1 ay çıkarması beklenir. Dışarıdan pahalı ürünler satın almadan , mahallenizdeki gros marketten edineceğiniz kiloluk limontuzu ve karbonatla ihtiyacınızı karşılabilirsiniz. "dikkatimi çeken bir hususta karbonat şişesini salladığınızda çok ciddi bir köpürme ve gaz çıkışı olması üstüne birde sitrik asitten dolayı kullandığım co2 hortumu yırtıldı ve her yer asit oldu" evet bu sorunu aşmak için de 2-3 günde bir limontuzu tarafındaki hortumu mıknatıs vasıtası ile yukarı çektikten sonra karbonat tarafını çalkalamak olacaktır. Genel itibari ile de limontuzu tarafındaki hortumu karışımın 1 cm altında tutmak; istenmeyen bir durumda (mesela hortumun difuzorden çıkması ve bir anda azalan basınç sayesinde karışımın karşıya aşırı geçmesi) karışımın komple karşıya geçmesini engelleyecektir.

[QUOTE=darkfreez]


Açıkçası sitrik asit karbonat kullanıyordum ve özellikle aç kapa yapma konusu sıkıntılı olmaya başlamıştı stabil bir co2 için eve geliş saatimle ışık saati uyuşmuyordu (ışık zaman saatine bağlı), selenoid valf alıp takmayı düşündüm ama reaksiyon her ne kadar asit kesildiğinde azalsa da baya bir süre daha gaz çıkışı devam ediyor hatta dikkatimi çeken bir hususta karbonat şişesini salladığınızda çok ciddi bir köpürme ve gaz çıkışı olması üstüne birde sitrik asitten dolayı kullandığım co2 hortumu yırtıldı ve her yer asit oldu, ki tek kullanımlık ista setin hortumu idi . Bende tüp arayışını ve araştırmaya başladım. Neo co2 yi görmeme rağmen nedense nasıl çalıştığını hiç merak etmemiştim ama şans eseri bu konuyu gördüm. 2,5 litrelik şişeye karışımı hazırladım ve 1 gün sonra gaz çıkışı başladı. 2. günde gaz çıkışı stabil bir hal aldı ve bugün 6. gün hala dakikada 0,65 balon çıkıyor yani bir buçuk dakikada 60 baloncuk. Ne kadar süre dayanacağı konusunda bir fikrim yok ama işi biten kısmın sıvılaşması gerektiğini göz önünde bulundurursam daha baya gidecek gibi. Gaz çıkışı durduğunda kısmetse kaç gün çalıştığını, mantıklı olup olmadığını tekrar paylaşırım. Konu için Alper'e tekrar teşekkürler.[/QUOTE][EDIT]bymurat06,2020-10-26 02:31:08[/EDIT]
Hiç Jöleli Mayalı Co2 Sistemi Denediniz Mi?
Mayalı ile hiç zaman kaybetmeyin, limontuzu ve karbonat sistemini öneririm.
Mayalı Co2 Suda Bulanıklık Yaptı
Limontuzu, karbonat sistemini tavsiye ederim. Mayalı ile hiç zaman kaybetmeyin.
Sitrik Asit Ve Karbonat İle Co2 Basınç Hakkında
Merhaba, co2 sistem için acil durumlarda beni arayabilirsinz, bazen gerçekten acil cevaplanması gereken durumlar olabiliyor. (Sistemi nereden temin ettiğiniz önemli değil) Hem bu sistemi kurup gönderen ve hem de uzun süredir kesintisiz kullanan biri olarak zevkle yardımcı olurum. whatsapp için 5331577075.
Hamburg Usulü Tepe Filtre
[QUOTE=erkanmazici]

Patent konusu şaka tabii. Aquaponic System'leri biliyorum.

Aslında bu filtrede en önemli farklılık, süngerlerin dik olarak yerleştirilmiş olması. Tepe filtrelerde benim gördüğüm en önemli sorun, suyun filtre malzemesi ile yeterince temas etmemesi. Suyu tepeden veriyorsunuz, fazla yayılmadan, bir noktadan aşağı inip gidiyor. Ben buna bir çözüm bulmaya çalıştım. Dik olarak duran süngerler sürekli olarak suyun içinde ve suyun tamamını filtre edebiliyor. Bütün mesele bu.[/QUOTE]

Süngerlerin yoğunluğu arttıkça sünger tıkanır ve su diğer bölgelerden geçmeye başlar.

[QUOTE=erkanmazici][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/23624/090620201427401.jpg[/IMG]

Yeni bir filtre tasarımı. Benzerini hiçbir yerde görmedim, belki patentini bile almalıydım..

Saksının alt kısmını su sızdırmayacak şekilde izole ettim. Bunun için tabana Dakota isimli malzemeyi yapıştırdım. Suya dayanıklı ve işlemeye uygun bir malzeme.

Süngerleri dikine yerleştirebilmek için plastik profilleri uygun ölçülerde keserek iç kısma yapıştırdım. Sonra mavi süngerleri uygun ölçülerde keserek yuvalarına yerleştirdim.

Su çıkışı için iki adet delik açtım. Birisi daha üst kısımda, alttaki tıkanırsa, üsttekinden su tahliyesi yapılabiliyor. Suya güvenmeyin!

Su tahliye dedikleri 10 cm yukarıda. Böylece kabın içinde sürekli olarak 10 cm civarında yükseklikte su olacak. Hareket etmek için süngerlerin içinden geçecek ve filtre olacak.

Tabana, elimde olan ufak ponza taşlarından koyacağım. Böylece alt kısımdan kaçmaya çalışan su da, eşşek gibi filtre olacak, kaçamayacak[:D].

Bir fikri ve önerisi olan arkadaş varsa, bekliyorum.

Bu arada patentini falan almadım, isteyen yapıp kullanabilir.[/QUOTE]
Biolife filtreye benzettim ben, tabi aquaponic sistemler aynı mantıkla yapılıyor yazılmış zaten.
Difüzör Seçimini Yanlış Mı Yaptım ?
[QUOTE=imhotep_442]Teşekkür ederim. Hava motorunu çıkardım. Filtrenin hortumunu yukarı kaldırdım. Şimdi gözlemliyorum. Eğer balıkların yeterli oksijen almadığını düşünürsem kısık olarak çalıştıracağım. Difizörün kutusunu attığım için iade edemeyeceğim. Yeni bir difizör sipariş edeceğim.
Balık sayısında da değişiklik yaptım. Birkaç balığımı oto yılamacıma hediye ettim. [/QUOTE]

Hocam japon balığı beslemek tabi zevk meseledir ama bitkilide japon besleyen yerli/yabancılara hiç rastlamadım. Ayrıca japon suyu hızlı kirletir adamı yorar, sizde bitkili akvaryum yapma motivasyonu olduğundan diyorum, bence daha küçük balıklara yönelmelisiniz.
Difüzör Seçimini Yanlış Mı Yaptım ?
Merhaba, eğer ucuza aldıysanız büyük ihtimalle hava taşıdır o. Cam difüzor işinizi görecektir. Co2 sistemde devamlılık isterseniz benim ilanlarıma bakabiliriniz. difüzor dahil co2 set gönderiyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 344 Online Kullanıcı, 187 Üye

Online Kullanıcılar

extuin, Mikail Erdoğan, H.e.k, wgandalf, FurkanKöse59, sirhill, psykhe, gokturkseyhan, arconim, muzaffer_81, dream7, Blocktrade, BlackMesa, Ynsmr, MiSoSiKiaN, acerozgur, Ankaragucu, TurX, botoker, BenAykut, ihsan_58_, rqua, Nursun, melektrikci, obcan, DorukEsenkan, praksis, Kuti147, daisy22, Soul, Gulsev, Ugur79, mcmert, MetinSungu, wadee, Carmentality, emreur, a.kemal, cizgi, JUMBO, HarunYldrm, cansolak, cceviz, replacka, MuTLu, beyazgul, Cruelm, mosquit0, ibdeat, kaanlastikci, drersayan, alydgn, Goksen, istanbul34, By_KadircaN, tatalevo, cevahir0671, gandalfthegrey, Nadirmbuna, biacar, atlantis917, jueJ., ka2n, OKIRATLI, Pluto, TheHobi, Ouuz, Fatih ÇE, Kınayu, memedalibas, DeviLLe, tosbag, Süper akvarist, bettaaşığı, Bihobi, ozan026, ternapi, byigrik, Tebery, HHY01, tunasoylemis, MehmeT, Atilla Karadağ, Redko, Alpercicek35, yildizmusa, MalawianKeeper, burakia, M.MertKayış, fretzly, ergun.karaca, HXYLMZ37, yasinenes, Hacanak, laxalata, gyunda, Emre0012, Cem Altay, BlackGoat, independent, Kraer, Meteor71, vendetta99, Burak Dişli, hasancn, capp, serkan3536, Yurt71, orimohito, ONRAYDN, Gargadar, darkaura, KadirBulut, darkandcold, aqua08, Dextran, Vasfi, SergeyKatalitik, Mehmet gunel, fma3280, Emr35, oktaysarigan, fahri-, MuratKRMN, goldfishlove, mKeLegend, Hamza Özel, denizulucutsoy, The Last Samurai, AmazonDream, KartalŞafak, engin dal, CaptainJava, Omertropik, MaarifFurkan, Arapaima, AzmiKibar, ThanatoZek, Erdemc, SinanBulut, corax, ezzalisi, hanil, darkboss, SmallCandyThing, Merveada, gurkangul87, DokuDizayn, utku982, Kongel, mythking, ffeytt, solaytekin, Volkan Sevimli, inkaakvaryum, idiopatik, 01101101101, Samettkeskin, umitakbas, berkesim, Kontella, vlkncm, fretchord, Bc1905, Ilgın, Aspendos, SheeraN, omerali06, Rzpnr, Trop006, Eray Kaan, Firmino, emree06, Zeiss, indianaconz, sia, ademakci, Nahola, MEO, abdullah kg, Akman1903, rseven, aziz_basak, Farukk26, Murat.AKSAM, de4b5, nefox5757, thesez,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.