ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ekıns
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
10
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Şubat 2015 11:07
Son Ziyaret:
24 Temmuz 2019 13:31
Toplam Mesaj:
129 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
harun yagız
Doğum Tarihi:
19 Aralık 1989
Yaş:
29
İl:
Eskisehir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Cüce Vatoz Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?
[:3][:3]Sevgili akvaristler. kan değişimi diyorum başka birşey demiyorum. ama yine seçim size kalmış.

Açıklama

Petshoptan alınan vatozlar F1 olsun
F1 vatozarın yavurları F2
F2 vatozarın yavruları F3
F1 vatoz erkeği F2 vatoz dişisi yavruları F4
F1 Dişi F2 erkek yavruları F5
F2 erkek ve F3 dişi yavruları F6

F1 vatozlarıdan ilk batında 30 u aşkın yumurta olmasına rağmen erkeğin tecrübesizliği nedeniyle 6 yavru çıktı bunun 5 tane hayatta kaldı ve 2 erkek 3 dişi olmak üzere damızlık boyutuna kadar ulaştı. ( bu zamana kadar 4. batına kadar 70 i aşkın F2 yavru elde ettik.) ( 70 i aşan yavruların 2 batından olanlardan 5 erkek ve 5 dişi olanı ikinci deney için ayırdık)
F2 yavrulardan bölünmüş tanka alarak 2 deney için 3 çift ayırdık. ( Evde 3 akvarum kuruldu hanım mızırdanmaya başladı) (hemen arkadaş takviyesi ve onun evinede akvaryum kurma çalışmaları. )
Bunlardan 1. gözde (F2eXF2d) 2. Gözde (F1eXF2d) 3. Gözde (F1d. XF2e) bulunmakta idi.
Yaklaşık 2. ayın sonlarına doğru 1. gözde ve 2 gözde yumurta varken 3. göz halen boşken 1. gözden 10 tane F3 yavru 2. gözden 15 tane F4 yavru elde ettik. Bu yavruları cok az kayıpla büyüttük. ( F1dXF2 erkek deneyi erkeğin küçük olmasından dolayı sanırım F3 ve F4 tavrular 4 cm boyuta ulaşmasına rağmen yavru alamadık. yada seçtiğimiz erkek beceriksizmi deneyi yaptık F2 e çıkartarak F1e eklendi. sonuc 15-20 gün içerisinde yumurta [:)] erkek boyutu önemli [:iyi:] Bu yüzden zaman kaybı olmaması için alt soy erkek üst soy dişi deneyinden vazgeçtik.) 2018 sonlarına doğru F3 ve F4 yavrularımızı damızlık boyuta neredeyse ulaştı. (maliyet aldı başını gitti. Hızlı büyütmek için envayi çeşit yemler inşallah deneyin sonucu hüsran olmaz. Hanım suikast planlarını işittim [:3] ) bu yüzden elimde olan büyük vatozları çıkartarak deneye devam etmek için f2lerden 2 erkek f3 lerden 3 dişi 2 erkek F4 lerden 3 dişi 2 erkek ayırdık) ( alt soy erkek üst soy dişi çiftleştirmeyeceğiz)
(F2e XF3d) (F3eXF3d) (F3eXF4d) (F4eXF4d) (F2eXF4d) (F4exF3d) olmak üzere 3 bölmeli 2 akvaryum da beklemekteyiz. Lakin F3 ve F4 yavruların dayanıklılığı azaldı. F2 oranla herhangi bir su değişiminden ve ısı değişimnden çok çabuk etkileniyorlar. Sanırım akraba evliliği hesabı istenmeyen genlerin bir araya gelerek dezavantajlı bir durum ortaya çıkarıyor. Kesin kanı yok. Ancak başlangız aşamasındaki F1 balıklarımızın F2 olma durumu söz konusu olursa bizim F3 ve F4 yavrularımız F5 ve F6 yavru konumuna düşer ki buda 1. nesilden 3 nesile atlar. Örneğin insanlarda 1. nesildeki çoğul gebeliklerin (ikiz ve üçüz ) yüksek oranda 3. nesil jenerasyonda görülmesi olayı ile kıyas aldığımızda Bizim F3 ve F4 yavrularımızın yavrularını 4 gözle bekliyoruz. Şu ana kadar çift başlı çift kuyruklu balık rast gelmedi. sadece yaşam gücü azalmış gibi gözüküyor. Eğer maliyetlere dayanabilirsek kendi f5 ve f6 yavrularımızı almaya çalışıp f7ve f8 yavrulara doğru ilerlemek istiyoruz. uzun bir süreç . 3. jenerasyona yaklaşık 1.5 senenin sonunda özel bakımla zor ulaştık . fotograflama yapmıştık ancak. sürecin uzun olası bizim düşüncesizliğimiz coğu fotoğraflarımızın kırılan telefonda kalması sonucu paylaşamadık. şimdilik olay bu. Kan değişimi şart. ama yapmasanızda sorun yok olan yavrular biraz narin oluyor.[EDIT]ekıns,2019-01-15 11:17:17[/EDIT]
Japon Balığı İçin Öneriler
Arkadaşlar merhabalar.
Uzun bir aradan sonra hobiye dönüş yapacağım. Dönüş ama ne dönüş. Japon balığı besleyeceğim. 3-4 adet. ufaktan başlayıp 15-20 sene bakmayı planlıyorum. bunun için 80-40-50 ebatların veya 80-30-50 gibi en az 100-120 Litrelik bir tank oluşturmayı planlıyorum. İnşallah bebeklikten erişkinliğe kadar büyütürüm. Anibüas ile taclandıracağım. Lakin bir sıkıntı var önceden mak. 55 Litre tanka sahiptim ve % 20 gibi haftalk su değişimi yapacak hazır suyum elimde olurdu. Şimdi 25-30 Litre gibi bir suya ihtiyacım olacak bu sıkıntılı bir durum . bu yüzden 15 günde veya ayda bir su değişimi yapacağım. Zaten ilk zamanlar 3-5 cm boyutlarında olacakları için bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Yanlışsam uyarın lütfen. bunun için iyi bir filtreleme lazım. Önerinizi bekliyorum. teşekkürler.
Cüce Vatozlarım Kavga Ediyor
Aynı tankta yaşayan 2 erkeğin biri baskın diğeri çekinik olma gibi bir durum olabiliyor. Yani çekinik olan erkek ne kadar büyüse de bıyık çıkarmayıp dişi gibi görünebiliyor. ( genelde yavru olarak alınan balıkların gelişim sürecinde gözlemlenebiliyor. Balıkları büyürken baskın olan bıyık çıkarırken diğeri bıyık çıkarmayıp sadece bıyık yerine kısa kıllar çıkarabiliyor) Eğer yumurta görmemiş iseniz ikisininde erkek olma gibi bir durumu olabilir. dişi olduğunu kesin olan bir cüce vatos ekleyerek diğerinin erkekliğini kanıtlayabilirsiniz. ayrıca vatozlar bazen yumurtalarını dışarı atabilir. buda japon balığınız için gayet proteinsel bir besin olacaktır. Çıkan yavruların serbest gezinirken boyları ufak olacağı için yine yem olacaktır. Japon balıkları ile yavru zor diyemem ama az olur.
40 Ltrede Kaç Tane Cüce Vatoz
Arkadaşlar merhaba. Öncelikle neden 40 lt. Evde ikiz bebeklerim var 15 aylıklar ve önceki akvaryumun içinden her akşam envayı çeşit oyuncak çıkartıyordum. bazen elektrik fişlerini çekiyorlar. Her türlü tedbirleri denedim kapak vs en sonunda satmak zorunda kaldım. Ancak bu hobiye vermiş olduğum gönülden dolayı sürekli bir dürtü. Kararımı verdim ithal akvaryum içinde pek fazla elektik kablosu olmadan sitemli bir akvaryum edineceğim.İçine sadece cüce vatoz bir mangrow kökü (15 CM) ve bir anibüas olacak. tahmini litre 37 lt olur . Kum tavsiye eder misiniz. Nasıl bir kum olmalı 2 dişi 1 erkek olacak şekilde almayı planlıyorum. Litre düşük mü gelir. Neden cüce vatoz. Akvaryumda yüzerken dikkat çekmeyecek bir tür olarak düşündüğüm için camlarda haraket etmesi benim afacanların dikkatini pek çekmeyecektir. [EDIT]ekıns,2017-10-06 11:40:35[/EDIT]
Lepistesimin Hareketleri Normal Mi?
Genelde doğum yapacak olan hayvan kıytı köşeye saklanmaya çalışır rahat doğum için ama gözlemlemeden yorum yapmak hatalı olabilir. İnşallah doğumu yaklaştığı içindir.
Yumurtalar Nizami
Maşallah [:nazar:] iki resim arsasında 1 fark var [:P][:P][^_^][:$]
ikinci resimde fazladan karides kuyruğu var [:3]
Cüce Vatoz Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?
[QUOTE=erdincalhan]Benim vatoz lar devamlı yumurta yapıyor.ama nedense yavrular çıktırktan bir gün sonra kayboluyor.akvaryum da panda ve sterbai çöpçü var.onların da yavru yiyeceğini sanmıyorum? [:(][/QUOTE]

Çöpçülerin daha önce vatoz yumurtası ve yumurtadan yeni çıkmış 1-2 günlük yavruları yediğini tecrübe edindim. büyük ihtimalle sizinde öyle oluyordur.
Cüce Vatoz Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?
Ümit Abicim . Daha önce Lepistesler de aşırı üreme hızı ve yavrularda hızlı zamanda üreme boyutuna ulaşması gözlem yapmama imkan verdi. Abicim kesinlikle kısırlık gibi bir durumla karşılaşmadım. Ancak şekil bozukluğu ile doğan, anaçlardan farklı renkte olan yavrular ( doğal renge dönüş) gibi durumlarla karşılaştım. Cüce Vatozlar da o kadar tecrübem yok 2 . batın yavruları aldıktan sonra tankı bozmak durumunda kaldım. Vatozlarda bu durumu kanıtlamak için 3-4 sen gbi bir zaman öngörüyorum. Ama lepisteslerde bu süre 9 ay gibi bir sürede 3. nesil yavruları alabildiğimden gözlemleme şansım oldu.
Cüce Vatoz Hakkında Bilgisi Olan Var Mı?
[QUOTE=JapoJupo]Cüce vatozlarda erkeklerin baş kısımlarında dikenler çıkar.Dişilerde nadiren 3-5 tane kısa diken oluşabilir.Ama normalde olmaz.Aynı tankta olmaları kardeş oldukları anlamına gelmez.Kardeş olsalarda çiftleşebilirler sıkıntı olmaz.

[/QUOTE]
Yorumunuz için teşekkür ederim hocam . yorumunuzda yazdıklarınız kendi kendime cevaplamıştım.
Hipotez konusu denemek için almış olduğum hayvanlardan birini erkek olabileceği diğerinin dişi olabileceğini yazdım. Kardeş olabilir düşüncesi içinde olduğumu ama kesin yanıt vermedim. Çiftleşme ve yumurtlama olabileceğini de belirttim. Tamam buraya kadar her şey tamam. Asıl merak ettiğim konu hakkında bilginiz var mı ? Asıl soruyu biraz açmak gerekirse..
eğer kardeş iseler çekinik genlerin bir araya gelerek olumsuz sonuçların meydana gelebileceği durumlar yaşanır mı? Gelişim ve sağlığında sorunlar olurmu?
yavruların yaşam süreleri kısıtlı olur mu? daha önce başınıza böyle bir durum geldi mi?

Yoksa neden bilindik konular için konu açayım ki?
Araştırmalarımda sadece üremeleri anlatılmış. Her yerde bolca alıntı olarak. Benim aradığım tecrübe. Dah aönce yavrularını çiftleştirip yavru alan büyüten birinin cevabı .

Sürşi Lisan etmişsem hakkını helal et amacım kırmak değil üstadım. Aklıma takılan sorunun benim gibi birilerine faydası dokunması.[;)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,753,802 Mesaj
  • 402,807 Konu
  • 91 Forum
  • 142,458 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,475 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.