ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mesagac
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
55
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
03 Şubat 2007 12:13
Son Ziyaret:
23 Ekim 2020 23:28
Toplam Mesaj:
109 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mesut Agac
Doğum Tarihi:
29 Ocak 1976
Yaş:
44
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mesut Agac Bol bitkili - Az balıklı (130X70X60h) Tropheus (130x60x50h) (Sumplu) http://www.akvaryum.com/ilan_foto/57308.jpg

SON 10 MESAJI

Huzursuz Balık Ne Yapmalıyım?
Merhaba,

Tropeus konusunda çok fazla tecrübem olmamasına karşı elimdeki İlangi yellowlardan yola çıkarak. Tropeusların fazla ışığı sevmediği kanaatine vardım. Güçlü ışıkta benimkilerde bir garip oluyor. Ama az ışıkta camın yanına yanaştığımda yem vereceğimi düşünerek hemen yanıma geliyorlar. Size tavsiyem ışık seviyenizi azaltmanız olacak.

Keyifli hobiler...
Betam Yem Yemiyor
Merhaba,

Hangi balığı alırsanız alın balık ilk gün yemlenmez. Balığın ilk gün yeme gelmemesi gayet normal. ( Hatta yeni su değişiminde bile bir kaç saat geçmeden yine yemlenmez aynı nedenden dolayı)

Bunun haricinde balığınızın karnı dolu gözüküyor. Betalar çok obur balık değildir. Verdiğiniz o yemlerden tek seferde 2 ya da 3 tane verin. Yediğini gördükten sonra bir kaç tane daha verebilirsiniz. Bu şekilde balığın tek seferde kaç tane yediğini öğrenebilirsiniz. ( Her zaman balığın yiyebileceğinden daha az yem vermeye özen gösterin.) Yetişkin bir balık açlıktan ölmez merak etmeyin. Aksine fazla yemden dolayı su bozulması vs gibi nedenlerle ölür.

Bir de balıklar soğukkanlı hayvanlardır. Akvaryumcudaki su sıcaklığı 27 civarı ise balık kendini daha rahat hisseder ve daha sağlıklı olur ve yem yer. Sizin baktığınız ortamda su sıcaklığı 23 ise balık ilk etapta hastalanmasa bile metobolizması yavaşlar ve yine yem yemez.

1- ısının 24 saat boyunca 25-27 civarında olduğundan emin olun.
2- balığınızı az az yemleyin dibinde yem birikmesin.
3- her seferinde sadece balığın yediği kadar yem verirseniz haftada bir su değişimi yeterli olur. Ama dipte yem kalır ve bozulmaya başlarsa sabah akşam bile su değiştirmek zorunda kalırsınız.

keyifli hobiler

Lepistesler Durduk Yere Ölüyor
Merhaba,

Bunun bir çok nedeni olabilir.

Balıklarda senin farketmediğin bir rahatsızlık olabilir.( Farklı akvaryumlardan alınan canlıları birleştirince birbirine hastalık bulaştırmış olabilirler)
Balıklar daha önce bakıldığı tanktaki su vs değerlerine o kadar alışmışlardır ki seninkine bir türlü adapte olamıyorlardır.
Baktığın türün su koşullarına, akıntı, sıcaklık vs değerlerine uygun bir habitat oluşturamamışındır.
Senin akvaryumunda çok küçüktür ve çok fazla akıntı vs vardır ve balıkların dinlenebileceği sakin yerler yoktur bu yüzden balıklar çok fazla yüzmek zorunda kalıyor ve bu yüzden yorgun ve zayıf düşüyor olabilirler. ( Bu sırada yem yiyemiyor olabilirler...)
Kullandığın suda bakır vs gibi canlıları birden öldürmeyen ama yavaş yavaş öldüren maddeler olabilir.
vs., vs.,
...

Yukarıda yazdıklarım sadece bir kaçı. (En sondaki bakır olayı çok uç bir olay. Sadece örnek olarak verdim.)

Sana tavsiyem forumda biraz araştırma yapman. Bilgilerini tekrar gözden geçirmen ve olası hataları vs kendin bulman. Biz burada sadece yazarız ama en doğrusu senin yaptığın gözlemdir.

Çevrende gelip akvaryumuna göz atabilecek tecrübeli birileri varsa onlara danışabilirsin.

Tecrüben arttıkça hobiden daha fazla keyif olmaya başlayacaksın. (Çok tecrübeli insanlar bile bazen canlı kaybedebiliyor. 7 sene baktığım japan balığım benim hatam (risk alıp su dinlendirmesi yapmadan su değişimi yapmıştım.) yüzümden öldüğünde epey üzülmüştüm. [:((])

Keyifli hobiler... [:)]
Migrosta Gördüğüm Sıvı Besin
Sucul bitkilerin ihtiyaç duyduğu makro element oranları ile toprakta yetişen bitkilerin makro element oranları farklıdır. Genel anlamda kara bitkileri için olan ve içerisinde fosfat olmayan (bakır vs de olmayan) gübreler sucul bitkiler için de kullanılabilir. İçinde fosfat olan gübreyi kullanırsanız suyunuzda bulunan ve bir çeşit bitki olan planktonların ihtiyaç duyduğu besini onlara vermiş olursunuz. Sonuç ne mi olur. Yemyeşil bir suyunuz olur. Ve yaşama yarışında ışık alamayan diğer bitkiler gerilemeye başlar. Plankton fazlalığından dolayı akvaryum içerisindeki oksijen seviyesi düşer ve balıklarınız da bundan etkilenir ve ölebilir.

NOT: Sucul bitkilerinin ihtiyaç duyduğu fosfat çok azdır. (Normal bitkili akvaryumda haricen fosfat gübresine ihtiyaç duyulmaz. Ancak yoğun bitkili bir akvaryumunuz varsa ve bu bitkiler sudaki fosfatı tamamen tüketirse bu seferde akvaryumda hiç fosfat olmadığından yeşil yeşil noktacıklar oluşmaya başlar. Eğer tecrubeli iseniz bu tarz gübreleri çok ama çok az kullanarak akvaryumun ihtiyaç duyduğu fosfatı akvaryuma ilave edebilirsiniz. ( Bazen elinizdekileri kullanmayı bilmek iyi olur. Evde bu tarz bir gübre varsa haricen fosfat gübresi almanıza gerek kalmayabilir).

Ben bol bitkili akvaryumuma ( 500 L) haftada 2-3 kez 0,6 gr toz monopotasyum fosfat ilave ediyorum. (Akvaryumda ilk tükenecek gübre fosfat olmalıdır.)

Keyifli hobiler.[:)]
Elma Salyangozu Ve Bitkiler
Merhaba,

Salyangozlar ancak zayıf düşen çürüyen ya da çürümeye başlamış ( ilk aşamada bile olsa) bitkileri kemiriyorlar. Ben bendeki bitkileri yediklerini hiç görmedim. (Bazı bitkileri sağlam da olsa yiyor olabilirler bu konuda bir şey diyemem.)

Bence siz salyangozları bir süreliğine akvaryumdan uzaklaştırın. Bakım bakalım bahsetttiğiniz bitkiler zaten çürüyorlar mı? (Öyleyse salyangozların suçu yok bitki bakımı ve gelişimi ile ilgili sorun var demektir.)

Keyifli hobiler.
Bettam Baloncuk Çıkarıyor
[QUOTE=ternapi]

Betta labirent organına da solungaçlara da sahiptir, solungaçlarıyla su içinde solunum yapar ve ara sıra su yüzeyinden de hava alır.

Oksijeni az sularda, hatta doğal ortamında kurak dönemde kendini çamurla kaplayarak vücut nemini korumak suretiyle, labirent organı sayesinde hava solunumu yaparak uzun süre hayatta kalabilir evet ama bunlar hayatı idame zorunluluğunda söz konusudur.

Saygılar...
[/QUOTE]

İşlevsel bir solungaçları olduğunu bilmiyordum. Hatta beta balığının yüzeye erişimi engellenirse yüzeyden hava alamayacağı için öleceği söylenirdi. Bunu hiçbir zaman denemedim tabiki. Gerçi yumurtadan yeni çıkan yavrularda labirent belli bir boya geldiğinde oluşuyor diye biliyorum. Bu duruma gelene kadar suyun içinden ( bu durumda solungaçları ile) hava alıyor olmaları ve de işlevsel bir solungaça sahip olmaları gerekir.
Solungaç ile ilgili düzeltme için teşekkürler.

[QUOTE=begmis]

Bir şey daha sorabilir miyim? Sizce hagen kum mu almalıyım yoksa lav kırığı kumu mu bana yardımcı olabilir misiniz çok arada kaldım :([/QUOTE]

Zeminde kullanacağınız malzemelerin arasına zamanla pislikler dolarak sorun oluşturabilir. Bu yüzden genel olarak aralarına pislik birikecek malzemeleri kullanmamanızı tavsiye ederim.
Bettam Baloncuk Çıkarıyor
Beta labirentli balıktır. ( Solungaçları yoktur. Suyun üzerine çıkar ve balinalar gibi suyun yüzeyinden hava alırlar) Bu yüzden normalde diğer balıkların yaşayamayacağı oksijen bakımından fakir bataklıkda bile rahatlıkla yaşarlar. Akvaryumunuz genel olarak temiz kalıyorsa ve sadece beta bakıyorsanız filtre almanıza gerek yok. Alır ve kullanırsanız da zararı yok. Temizlik yapma periyodunu uzatabilir.
Bettam Baloncuk Çıkarıyor
Beta balıkları etçil balıklardır. Bezelye yediğini ilk defa duyuyorum. Tercihen canlı yem yoksa kurutulmuş canlı yemle beslenmelidir. Bir de beta balıkları gezip çok fazla enerji harcamazlar bu yüzden de az yem yerler. Bu yüzden diğer balıklarla kıyaslamayın. Hatta fazla yem yerse sıkıntı bile olabilir.

Bir de üretim vs düşünmüyorsanız çeşme suyunda rahatlıklar yaşarlar. TST ölçer almanıza hobici olarak gerek yok. Masraf yapmaya değmez.
Damacana sulardan kullanabilirsiniz belki o da akvaryum etrafının kireç olmamasını sağlar.

Üretim yapmak çok farklı bir durum. Benim yıllar yıllar önce ilk ürettiğim yumurta balığı betadır.
Dişinin üremesi için erkeğin yanına konulması ve gözlem yapılması gerekir. Dişi hazır değilse erkek dişiyi öldürebilir. Erkeğin dişiye yumurta döktürmesi. Daha sonra yumurtaları toplayıp hava kabarcıklarına koyması daha sonra yavrularına bakması vs çok keyiflidir. Daha sonra ise gözle zor görülen yavrulara bakmak oldukça zordur. Tecrübe ve yer gerektirir.

Keyifli hobiler.[:)]
Balık Sayısı
Balıklarınız büyümesini istiyorsanız az balık koyarsınız. Pet shopların böyle bir amacı olmadığı gibi normalden de az yem verirler balıklara. Uzun vadede bu şekilde yaşayamaz balıklar. Tercih sizin.
Anubias
Arada bir aynada kendini gösterin bakın bakalım ne olacak [:?]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.