ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
aliata
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
79
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Kasım 2015 01:25
Son Ziyaret:
22 Saat 9 Dakika önce
Toplam Mesaj:
86 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
73 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
H.ALİ ATALAY
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Emekli
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

H.ALİ ATALAY

SON 10 MESAJI

Orandalar'ım Çok Hareketsiz
Merhaba, geldiklerinden beri böyle iseler,o zaman iyi durumda değillermiş demek.Siz çok yem verdi iseniz,iç parazit var ise,ısı farkı,su değişikliğine bağlı yeni tank sendromu ...gibi sebepler olabilir.Bence birkaç gün yem vermeyin,hareketlerini gözlemleyin bu arada.Sonra haşlanmış bezelye verin,kabızlık sorunları varsa giderecektir.Bir de yeni duymaya başladım,bu sağma olayını,kusura bakmayın ama,onu çok profesyoneller,ticari amaçla yapabilirler ama,siz o akvaryumda o haliyle,mümkün değil.Eziyet bence,canlıya,boy olarakta daha küçük onlar.Kolay gelsin,iyi hobiler.
Dış Filtre Malzeme Önerisi ?
[QUOTE=Ahmet_]Eheim 2213 filtreye hangi malzemeyi kullanmalıyım piyasada çok çeşitli filtrasyon malzemeleri mevcut ve hangisini kullanacağım konusunda kararsızım.Suyun ilk temas ettiği yere bioball mı seramik mi yoksa direkt sünger-elyaf mı kullanmalıyım.Kafamda bir sıralama var ama ne kadar doğru kirli suyun ilk girdiği yere elyaf + sünger + lav taşı + substrat + sünger +aktif karbonlu sünger
Veya ilk suyun temas ettiği yere seramik veya bioball +sünger + susbtrat gibi bir plan var kafamda ama başka örnek dizilimi,önerisi olan varsa tavsiyeye açığım ? Bazı filtrelerde lav kullanılıyor lav taşının faydası olur mu bitki taban malzemesi olan lav kumu direkt dış filtrede kullanılabilir mi ? Teşekkürler.[/QUOTE]

Merhaba,2213 kullanıyorum,giriş bildiğiniz gibi alttan,onun için alttan yukarı doğru yazıyorum: 1)seramik 2)biolojik sünger(orijinali mavi) 3)substart 4)elyaf
İlk kurulan akvaryumda karbonlu süngeri kullanırsınız,sonra gerek yok. Yukarıda saydığım sıralama Eheim 2213 orijinal dizilim sıralamasıdır,bu sıralama ile ilgili ,tecrübeli arkadaşlarımızın yorumları ile internetten konu ile ilgili sayfalara da bakabilirsiniz.Diğer sıralamalar ve malzemeler kişisel tercih olduğu için saygı duyarım ama ben önermem.

Kullanacağınız en önemli malzeme substart (Eheim,Sera veya Seachem marka)- Bakteriler için yaşam alanı.
Kendi kullandığım malzemelerle ilgili bilgi aktarayım: Tamamen Eheim orijinal malzemelerini kullanıyordum,ancak araştırma ve yine sitedeki üstadların aktardıklarından sonra,son üç aydır Seachem ürünleri ile birkaç ilave yaptım,müsaadenizle onu da aktarayım:

Alttan yukarı : 1) Seramik , 2)Mavi biolojik sünger, 3) Seachem Matrix (Substart malzemesi) 4)Seachem Purigen (Su berraklığı için ) 5 ) Sera Crystal Clear Ball (Elyaf yerine - Bu elyaf ç toplar çok kullanımlık ) Artık tekrar elyafa gerek yok.

Ne değişti ? derseniz , Su daha berrak,daha az filtre temizlik gereksinimi ve temizlikte çıkan daha az tortu.Seachem ürünlerin, diğerlerine göre farklılıklarını gösteren yazıları siteden ve internetten okuyabilirsiniz.Fiyatları biraz pahalı,onu da belirteyim. Kendi deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim,kolay gelsin,iyi hobiler.
Siyah Japonum Yüzeyde Yüzüyor Hep
[QUOTE=semihaltiparmak]

Peki hocam ne yapabilirim bana bi tavsiyen varmı. Karantinaya alayımmı sence[/QUOTE]

İç parazit olabilir balıkta.Dışkı durumları nasıl dı son zamanlarda ? Dip temizliği yapmadı iseniz,zehirlenme de olabilir.Kuma çökme var mı ? Kenara köşeye saklanma yapıyormu ?
Japon Balığı
[QUOTE=Fatma5423]Bende interntten tercih etmezdim ama hediye gelince mecbur kaldım ölecekler diye çok korkuyorum bikaç kişi baygın olurlar farklı bir alana al vitaminini ve yemini ver 24 saatte canlanırlar dedilerde ne yapacağımı bilmiyorum [/QUOTE]

Hava sıcaklığına,daha doğrusu soğukluğuna bağlı olarak şoka girmiş olabilirler,buna bağlı baygın,sersemlemiş olabilme ihtimali yüksek.Kendilerini toparlayana kadar yem..vs.1-2 gün vermeyin.Bir arkadaşımız aşılama işlemini anlatmış,biliyormusunuz ? o önemli.Ben başka bir cins balıklarda yaşamıştım,uygulamayı düzgün yaparak normale dönmüşlerdi.Size de tavsiyem kargo ile,hele hele kışın balık almayın (Hediye olsa dahi ) .Kolay gelsin,iyi hobiler.
Siyah Japonum Yüzeyde Yüzüyor Hep

Merhaba,balığınızın durumu iyi değil,sadece su üstünde değil,dikine dibe doğru pozisyon almasıda anormal bir durum.Çok zor ama, umarım düzelir.Kolay gelsin,iyi hobiler.
Yeni Alınan Akvaryum Suyu İçin Tavsiyeler

İçme suyunda sorun yaşamazsınız ancak paylaştığınız akvaryumunuzun son durumunu gösteren resimden sonra siz önce kumlarınızı iyice bir yıkayın,o haliyle sıkıntı yaşarsınız,tamamen kuma dayanan bir bulanıklık var suyunuzda,filtre yok mu ? Göremedim,yoksa hiç o su durulmaz,tortu dibe bir müddet sonra belki çöker ama net olmaz,bu haliyle o suya balık bırakmayın,yazık onlara.Kolay gelsin.
Yeni Alınan Akvaryum Suyu İçin Tavsiyeler
[QUOTE=omegatr]Akvaryumum bugün geldi , içini yıkadım.Fanusta duran Japon balığımı ve akvaryumcudan aldığım balığı nasıl ekleyeceğimle alakalı birkaç sorum var. Boş akvaryuma 4 gündür beklettiğim çeşme suyunu ve kumları koymayı düşünüyorum.Ardından su düzenleyiciyi ekleyeceğim.Ardından linkini bıraktığım videodaki gibi akvaryumcudan aldığım balığı ekleyeceğim.
Kafamdaki soru yeni akvaryumda bakteri kültürü oluşmadığı için Japon balığın olduğu akvaryumda da bakteriler olduğu için fanustaki balığı da videodaki gibi ekledikten sonra fanustaki suyu akvaryuma direk dökmeli miyim ? Ne yapmamı önerirsiniz ?

Video linki:
https://www.youtube.com/watch?v=3V7PycbKIrk[/QUOTE]

Merhaba,öncelikle bir balığı fanus dan kurtardığınız için teşekkürler.Kumları da yıkamışsınızdır umarım.Fanus da bakteri oluştuğunu duymadım.Yeni akvaryum da filtre yokmu? Fanus daki ve yeni balığınızı , akvaryuma bırakmanız için daha erken,en az bir hafta suyun değerlerinin oluşmasını bekleyin.Kolay gelsin,iyi hobiler.
Japon Balığı Isıtıcısız Yaşar Mı?

Merhaba , Birçok cins ve çeşit balık baktıktan sonra , açıkçası elektrik faturamı da düşünerek Japon'a döndüm,önceden de baktığım için birbirimize yabancı değildik.Isıtıcısız bir ortamda hayatlarına devam ediyorlar,oda sıcaklığında su en fazla bu aralar 23-24C ye çıkıyor ama sorun yaşamıyorum.Su değişiminde doğal olarak biraz dibe inip,sonra dolaşmaya devam. Paylaşmak istedim,hepinize kolay gelsin,iyi hobiler.
Merhaba
[QUOTE=Cengizhan06]
Isıtıcı soğuk su balıklarındada kullanılabilir.Akvaryum suyunun sıcaklığını sabitlemek için özellikle kış mevsiminde kullanmak faydalı olacağı gibi,yaz mevsiminde ise suyun sıcaklığının yükselip soğuk su canlılarını olumsuz etkilememesi içinde soğutucu akvaryum fanları kullanılabilir.[/QUOTE]

Cengizhan Bey,Son birkaç yıldır,Japon balıklarım var,hiç ısıtıcı kullanmadım,hatta ısıtıcımı sitede satıyorum.Akvaryum pencereye de yakın,şu anda dışarda kar da yağıyor,oda sıcaklığı da düşük,biraz evvel su değişimini de yaptım,hayatlarından mutlular,ben de mutluyum.Su sıcaklığı 23-24 C. Belki de ben böyle alıştırdım,ya da yanlış ,herkese ve her fikre saygı duyuyorum.Kolay gelsin,iyi hobiler.
Japon Balığı Sağımı Hakkında:
Bu yaşımda Japon balığının sağımını da öğrendim,bakalım daha neler duyup, göreceğiz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 318 Online Kullanıcı, 173 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, molibakicisi, NBAYRAM, Alp43, Fatih ÇE, oktaysarigan, Dark65, sedaterdem, AmazonDream, Noyes, FiratOzcan, aniltuncer, gokhankum, Brklc, biacar, halfbloodprince, SCORPION_79, Severin, vetet, Alpb9, mutlubaba, levoo1979, metamorfiksist, Kınayu, ercansever17, darkaura, atanur1, melektrikci, Baranmeng, onuribrahim, Starion, LepistesKatili, Hak@N, sadhin, Quersian, Goksen, BAHADIR_71, yusufragip, bilentungul, ayhan2626, krib, a.kemal, devko, ilkermilo, isaKAYA, BaWaiShi, Ecem, mmemati, obcan, Wolkan, siva, Abdulkadirceceli, ali alp uygun, blackrain88, DokuDizayn, yaşar3428, mrtcngltkn, Cloud, AHZ, emregungor, memos, wmelontr, karadadas, MurathanM, mrmurat, ssAquascape, MeteAytun, Cengizhan06, lojistisyen, camoka007, Sevketvarol, botoker, yns325, Enesoydas, beratonur, Rafayel, mttari, Hacanak, MiSoSiKiaN, halikarya, GokturkEkinci, AdnanKaya, Crowntail Betta, OrkosBetta, kdrackgz, orimohito, Wardey, hakancez, Shufta, MERTER161616, Benozgurum35, laxalata, vendetta99, Beta_balik, Sarslanpay, okko9, tolgama, Burak Dişli, oguzburcin, sirhill, Aplot, esensml, Ynsmr, Erazer, midnight, kalsedon, Kemal Onur, diper, sseevvaall, uygar27, derartikel, metekaan, MertBüyükbakır24, TNAK, ÖzcanÖzkan, yemrekyunus, cagatayyapici, mardek, Cagdaas, Mehmet0011, Woland, XauPau, altaygumus, RuLing, goldfishlove, Kaantoraman07, isasaritas, Alidilmen, ilhannnn01, cirsaf, VikingSeras, tanerbil, muyat, Hamza Özel, OnurYollarda, StanleyPines, Cem Altay, Ahmet Haşim, todchaos, sadangur, kabusname, Sahinakbulut, AtlasPoyraz, Aquay, bytrmrt, hanil, Bilom34, Emre Yıldız, ugurdeu, emree06, Murat52, Serdariekrem, Milkamm, AhmetCans, Black37, Eldurmaz, OgzhnGenc41, sempatik73, Zenar, Erten, Trop006, Emre4455, ezzalisi, abadi, Künefeli baytar, Rudas, MKA1923, Formicasmind, engin045, dorukmoruk, peker55, totanka, drersayan, Nursun,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.