ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
personaljesus
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
56
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Haziran 2016 15:05
Son Ziyaret:
5 Saat 37 Dakika önce
Toplam Mesaj:
67 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
61 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Orhun Bertan Uysal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

30 Litre Ember Tetra ve Karides Akvaryumu 130 Litre Tanganyika akvaryumu

SON 10 MESAJI

Yeni Kurulum Nano Tankım
[QUOTE=Sirri42]Zemin bitkisi olarak cuba ve parvula düşünüyorum. Diğer bitki türleri için önerilerinize bakacağım. küçük köklü ön plan veya orta plan bitkisi düşünüyorum. Bir de moss'u yere nasıl tutturacağım?[/QUOTE]


Bitki yapıştırıcısıyla kayanın bir ucuna yapıştırırsanız sıkıntı olmaz diye düşünüyorum. Helferi tam aradığınız tür gibi geldi bana.
Yeni Kurulum Nano Tankım
Ön plan bitkisi olarak pogostemon helferi öneririm, bu tasarımdaki bir tankta hoş duracağını düşünüyorum, ek olarak moss balları ortadan ayırıp düz çim benzeri bir zemin de yaratabilirsiniz, özellikle kayaların kum ile birleştiği kısma doğru düzgün bir perspektifle yerleştirilirse güzel bir geçiş yaratabilir.
Yepyeni Bir Tanganyika Sığlığı
Yeni bir güncelleme yapmış olayım. Geçen hafta ocellatus çiftimin yavruları oldu ve bu süreçte dişi similisimi öldürdükten sonra erkek üzerinde yaralanmalara sebep oldular. Benden bundan ötürü akvaryumda sadece similis bakmaya karar verdim. Bu noktada yalnız kalan erkeğimin yanına 2e5d ve 2 tane yavrudan oluşan bir koloni ekledim. Ocellatuslar gittikten sonra kabuğunun önünden ayrılmayan erkeğim tüm akvaryum üzerinde hak iddia ederek yeni koloninin alfası haline geldi diyebilirim. Yeni gelen balıklar arasında kendisinden boyut olarak daha iri olan erkeği ciddi ciddi darlamaya başladı. Aşağıdaki fotoğraflarda ikisinin geldiği durumu da görebilirsiniz. Büyük ihtimalle strese giren diğer erkeği çıkarıp bir dişi daha ekleyebilirim.

Bu süreç içerisinde 8.3 ph'a sahip bir damacana suyuna da geçiş yaptım, filtre malzemeleri içerisinden aktif karbonu çıkarıp zeolit ve seachem purigen de ekledim. Bu noktada Tanganyika Buffer kullanımımı azaltabileceğimi düşünüyorum çünkü ph aslında similisler adına ideal ölçülerde seyrediyor. Yeni malzemelerle birlikte suyun içerisindeki bulanıklık sorunu tamamen gitmiş oldu. Yavaş yavaş taşlarım kahverengi yosun tutmaya başladı, ileride oraların yeşil yosunlarla kaplanarak doğal bir görünüş yaratması için uğraşacağım.


Akvaryumu dizayn olarak daha büyük bir koloniye uygun hale getirmeye çalıştım. Kayaların arasında kalan kabuklar, eski erkeğime ait. Hatta dişisi öldükten sonra ismini Ferdi Tayfur koymuştum. Ancak depresif halleri yeni balıklar gelince çok çabuk değişti. Artık kendisi tam bir ali kıran baş kesen :)
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/060820202031591.jpg[/IMG] [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/060820202033151.jpg[/IMG]

Burada gördüğünüz beyefendi de Ferdi'nin ta kendisi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/060820202033221.jpg[/IMG]

Gördüğünüz gibi yeni gelen erkek genelde Ferdi'den korktuğu için tamamen sağ üst tarafta kalıyor, rahat hissetmesi adına bir kabuk ekledim, eş tuttuğu dişisi oraya yerleşti ancak çok stresli olduğu için kendisi zemine her döndüğünde Ferdi o bölgeye giderek onu kovalamakta.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/060820202033481.jpg[/IMG]


Sol altta gördüğüm balık sanırım şu ana kadar gördüğüm en iri similis dişisi. Dişi dişiyorum çünkü davranışlar tamamen bir dişi gibi, Ferdi'ye de sıkça kur yaptığını görüyorum. Ama bu konuda sizlerin de düşüncesini merak ediyorum, acaba kendisi bir erkek mi :D ?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/060820202034401.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/060820202036231.jpg[/IMG][EDIT]personaljesus,2020-08-06 20:52:59[/EDIT]
Karides Ve Ember Tetra Akvaryumu
Bu akvaryumun güncel halini çok uzun zamandır paylaşmadım, iç tasarımında ufak bitki değişiklikleri oldu ve daha sık bir görünüm kazandırmaya çalıştım. Bu sırada akvaryum 10 adet ember tetra eklendi. Budama sonrasındaki ilk görüntüsü bugün itibariyle şöyle

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/186584/210720202226151.jpg[/IMG]
Yepyeni Bir Tanganyika Sığlığı
[QUOTE=Sıtkı Sert]Bu ne kadar güzel akvaryumdur böyle hayırlı keyifli hobiler [:)][/QUOTE]

Çok teşekkür ederim, şimdilik pek çok eksiği ve problemi mevcut, su bulanıklığı vs. ile uğraşıyorum ama yakında onlar da çözülecek inşallah, daha güzelleri sizin olsun.[EDIT]thegrigandalf,2020-07-20 23:34:26[/EDIT]
Yepyeni Bir Tanganyika Sığlığı
[QUOTE=Kınayu]Selamlar ,
kardeşim Kurulumun hayırlı olsun, İl bakışta arkadaki ısıtıcıya iki adet vantuz o hava hortumunu bir şekilde güzelce köşeye gizleyip maskeler sen arka fondaki o hava kabarcıklarını da halledersen çok daha güzel olacaktır [:iyi:] [/QUOTE]


Merhaba, öncelikle teşekkür ederim. Isıtıcı konusunun ben de farkındayım, ama şu an aktif durumda olmadığı için açıkçası biraz öylesine duruyor. Kabarcık konusuna gelecek olursak aslında niyetim bu şekilde bırakmak, hatasız bir arka plan pek doğal gelmiyor bana, bu hali ile de güzelliği tartışılır tabii ki ancak şimdilik memnunum :)
30 Litrelik Akvaryuma En İyi Tür Ne Olur?
Bol bitkili ember tetra, sivrisinek rasbora ve galaxy rasbora sürüsü güzel olabilir. benzer hacimde 10 tane ember tetra besliyorum hallerinden baya memnunlar. Ayrıca bu türler damızlık boy karideslerle de beraber yaşayabiliyor, hatta bol saklanma alanlı olursa yavru karideslerin pek çoğu da kurtulabilir. Bunlar dışında karides vs. koymazsanız emberlerin yanına bir adet betta da olabilir veya tek betta da bakabilirsiniz. Aynı şekilde Bir çift parlayan gurami de uygun bu hacimde. Bunlar dışında ne yazık ki fazla seçeneğiniz kalmıyor. Kum, bitkiler vs derken hacim zaten 30 litrenin altına düşeceği için melek, apisto vs. gibi türler adına uygun olmaz diye düşünüyorum.
Co2 Difüzörünü Hava Motorunda Kullanmak
[QUOTE=alpgemini]Benim akvaryum da 130 litre 100*30*45 ölçülerinde ve aynı sizin ki gibi iç filtrem güçlü. Bende şelale aparatı kullanıyorum. Aparat suyun 5 cm kadar içinde ve aparatın delikleri su yüzüne doğru çevrili, Bu şekilde yüzeyde bolca dalgalanma oluşuyor. [/QUOTE]


Şelale apartını o şekilde kullandığımda nedense su içindeki akıntı güçlü kalmaya devam etti, ben de ucundaki kapalı kısmın tıpasını çıkardım boru içerisindeki basıncın düşmesi için ama böyle olunca da dalgalanma olmuyor dediğim gibi. Şimdilik pipo filtre ile idare ediyorum, belki ileride daha farklı bir yönteme geçerim. Bu arada difüzör denemeyi düşünen arkadaşlar için belirtmiş olayım. hava motoruyla yeterli seviyede basınç oluşmadığı için difüzör pek işlevsel olmadı.
Co2 Difüzörünü Hava Motorunda Kullanmak
[QUOTE=cashercash]Şelale aparatını kullanırken yan camdan diğer yan cama değil direk arka camdan ön cama yön vermeyi denediniz mi?
Co2 difüzörünü kullanabilirsiniz ancak bir tane hava taşı alsanız daha mantıklı olur sizin için.[/QUOTE]

Aldığım hava taşı sanırım kalitesiz olduğu için baloncukları kocaman kocaman veriyordu o yüzden belki daha iyi bir şey alıp bunu yapabilirim. Şelale aparatı şu anda zaten arka camdan ön cama doğru... Ancak su seviyesinin altında olduğu için yüzeyde herhangi bir hareketlenme yaratmıyor. Eğer ucundaki tıpayı takarsam o zaman yüzey hareketlenmesi oluyor, ancak bu sefer de suyun içerisinde ciddi bir debi artışı olduğu için balıkları rahatsız ediyor bu durum.
Co2 Difüzörünü Hava Motorunda Kullanmak
Merhabalar, 130 litrelik bir akvaryumum bulunuyor. Dış filtremin debisi yüksek olduğundan ötürü şelale aparatını tıpası açık bir şekilde kullanıyorum. Apartı akvaryum kapağından ötürü suyun altında bir seviyede tuttuğum için yüzeyde bir dalgalanma yaratmıyor. Bu noktada pipo filtre kullanmayı denedim ancak o da hava kabarcıklarını iri bir şekilde bıraktığı için akvaryumdaki akıntı yine yükseliyor. Bu noktada sorum şu, acaba co2 difüzörünü hava motoruna bağlarsam bir sıkıntı çıkar mı? sonuçta co2'yi ufak parçalara ayırmak adına kullanılan bu alet o2 için de aynı işlevi görebilir diye düşünüyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.