ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MertYılmaz
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]14327,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
861
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ocak 2017 16:41
Son Ziyaret:
38 dakika önce
Toplam Mesaj:
247 [0.27 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
43 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Yılmaz
Doğum Tarihi:
11 Kasım 2000
Yaş:
18
İl:
Izmir
Meslek:
Çizgi Roman Çizerliği
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Yılmaz Ülkemiz içerisindeki türler ve habitatları hakkında araştırmalar yapıyorum. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/110720192010501.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Türk Biyotop Takımı
[QUOTE=Yas400]
Kongo sıkıntılı tamam anubiastır sazdır bulunur da bunun timsahı var su aygırı var yok yok o mübarekte[:lol:]

Avcı ile avın bir arada bulunduğu ama ikisinin de soylarını sürdürebildiği blackwater bir akvaryum var aklımda ama bakalım dediğim gibi benim hızımla çok uzun sürer. Kısmet ne zamana denk gelirse artık.[/QUOTE]

Av avcı ilişkisi için oldukça büyük bir akvaryumunuz ve az sayıda canlının olması lazım. Av ve avcı için de türlerin doğru seçilmesi gerekli. Av olarak belirlenen türün akvaryumda sık sık üreyebilen bir tür olması devamlılığı sağlar. Bu sebepten ötürü de balık yerine karides ya da benzeri kabuklu canlıları seçmek daha iyi olur diye düşünüyorum.

Ben 150x60x65h 585 litrelik biyotopta Aphanius mentoides - hayalet karides ilişkisini ancak başarabildim.
Türk Biyotop Takımı
Yavaş akan Seyhan Nehri kıyıları biyotopumdan bir başka fotoğraf.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/193134/020120191430401.jpg[/IMG]
Türk Biyotop Takımı
[QUOTE=Yiğit.Uslu]Dere kayalarıyla yapılan tasarımlar çok hoş oluyor.[:iyi:][/QUOTE]
Sağol Yiğit, ben de seviyorum.


[QUOTE=Alper altuğ]Taklit ederek balığı doğal ortam gibi kandırmaktansa doğal ortamdaki anaçların yumurtasını akvaryuma koyarak onlara gerçek bir ortam yaratmış olunmuyor mu sizce böyle bi sistem uygulandığında anaçlarıda gerçek ortamına geri bırakıldığında sizce hangisi daha bi biyotop bence bakış açılarımızda sıkıntı var.ve uygulama tarzlarında ne dersiniz?[/QUOTE]

Kandırmak? Biz kandırmaktan ziyade, balığa en olması gereken ortamı sağlıyoruz diyelim. Yani şöyle düşünün, Bir orta amerikan cikletinin afrika türleri veya başka bölgeden balıklarla karma bakılıyor olması mı daha iyidir, yoksa gerçek habitatına çok benzer bir ortamda, kendi bölgesinden türlerle bakılıyor olması mı? Doğadaki anaçların yumurtasını akvaryuma alıp onları biyotopta bakmak konusuna gelirsek, bence burada iki türlü de olur.

Esaret üretimi bir balığı da biyotopta bakabiliriz, doğadan yakalanan bir balığı da. Çünkü esaret altındaki canlılarda içgüdülerinden kopma veya doğada atalarının yaptığı davranışları akvaryumda yapmama gibi bir söz konusu değil. Zaten biyotop dediğimiz tasarımlar işleyişe geçtiği andan itibaren normal akvaryum ilgilenmesine oranla daha az elle müdahale gerektirdiği için canlı daha az strese girer ve insanla iletişimi azalır, sadece yemlerken veya bizler onları izlerken görür bizi.

Eğer ki ben nesillerdir esaret altında üretimi yapılan bir canlıyı bir biyotop akvaryumunda beslerken o türün doğadaki hareketlerini gözlemleyebiliyorsam, ben bu işi başarmışım demektir. Biyotop kavramına bakış açımızın sıkıntılı olduğunu sanmıyorum, bence sizin biraz kafanız karışmış ve kafanızda sorular dolu bu konu hakkında.
Türk Biyotop Takımı
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/193134/020120191425201.jpg[/IMG]
Yerel biyotop 01

Yavaş akan Seyhan Nehri kıyıları, Adana - Türkiye

Bu biyotop bir nehir kıyısını simule ettiği için yine yakınımdaki bir nehirden toplanan kayalarla yapıldı. Kıyı kısımdaki yüksekten aşağıya doğru inen kayalıklar ve derinleşen su etkisini oluşturmak için kayaları sağ arka köşede üst üste yığarak bu görüntüyü elde etmeye çalıştım.

Bu biyotopu Aphanius mento grubundan bir dişli sazancık için hazırladığımdan dolayı, tüm biyotopu bu canlıya göre işledim. Aphanius mento, Seyhan Nehrinde sığ ve filamentli alglerin bol olduğu veya yoğun bitkili alanlarda yaşıyor. Bu yüzden biyotopta yosunu abartmaktan hiç çekinmedim.(Yarışmalarda buradan puan kaybettik gerçi ama olsun.) Biyotoptaki yosun da doğalarındaki gibi olunca erkekler bölge edinir edinmez yosun üzerinde üremeye başladılar, diğer killifishlerde olduğu gibi yün mop kullanmama gerek kalmadı böylece.

Bölgem olan Seyhan Nehrinde normalde ağaç dalları kökleri, ve yapraklar yoktur fakat araştırmalarıma göre Toros'lardan taşkınlarla sürüklenen dal ve kök parçaları olduğu için ve tasarımı zenginleştirmek için kullandım. Dalları yerleştirirken bir taşkınla sürüklenirken kaya aralarına tutunabilmiş ve sürüklenmeyi bırakmış gibi hayal ederek yerleştirmeye çalıştım, ne kadar benzetebildim bilmiyorum.

Normalde bu biyotopta bitki olarak Ceratophyllum demersum dışında Myriophyllum spicatum ve adını unuttuğum bir iki bitki daha bakmaktaydım fakat adaptasyon problemleri sebebiyle bitki çeşitliliğini iptal ettim.

[EDIT]MertYılmaz,2019-07-15 09:31:06[/EDIT]
Türk Biyotop Takımı
[QUOTE=Alper altuğ]Biyotoptan bahsederken merak ettiğim konu şu arkadaşlar av ve avcıyıda dahil ediyormusunuz yoksa tam bir kısıtlı hacimden dolayı gerçeğe yakın sahte biyotopla kandırmak mı daha doğru tartışalım mı?[/QUOTE]

Diğer kişiler ne düşünür bilemem, ancak ben son yaptığım 585 litrelik biyotop akvaryumumda av ve avcıyı bir araya koydum. Yani,doğasında birinci dereceden avı olan hayalet karidesleri Aphanius mentoides dişli sazancıkları ile biyotop akvaryumumda bir arada bakmaktayım. Ancak tabiki bunu yaparken bazı hususlar var. Yeterli derecede saklanma ortamı, geniş hacim gibi. Gidip de ufacık bir akvaryumda bu iki türü sıkış tepiş bakmak tabii ki etik bir durum değil. Hacim ve boyut yeterli olduğu andan itibaren "bana göre" bir sorun yok.(Tabi birçok kişi bu durumda bile etik olmadığnı düşünüyor) Bu av avcı ilişkisinin olduğu akvaryumlarda öncelik ne av, ne avcı olmalı. Ikisini de düşünmeliyiz. Bir yandan A. mentoides'lerim sağlıklı bir şekilde yaşarken, bir yandan da hayalet karideslerim sağlıklılar, gerekirse kaçıp saklanabileceği alanlar olduğu için stresten uzakta, keyifle yaşamakta ve üremekteler. Eğer ki böyle olmasaydı karideslerim stresten üreyemezler, yok olurlardı.
Türk Biyotop Takımı
Yardımlaşma ve abi-kardeşliğin hat safhada olduğu bu topluluğun içerisinde olmak çok güzel, dilerim bu şekilde de devam eder.

TBT olarak umarım ulusal ve uluslararası yarışmalarda ülkemizi güzelce temsil edebilir, aldığımız dereceler ile onurlandırırız.

Bu yolculukta bizlerle yürümek isteyenlere ise kapımız açık [:)]
Ceyhun's
Katılıyorum. Foruma her girdiğimde en üstte bu başlığı görüyorum. Tabiki içerisinde Arif abimin de bahsettiği gibi "okunası araştırılası üstünde tartışılası" konular vardır ancak genel sohbet havası hem bu içerikleri öldürüyor hem de konu devamlı en üstte olduğu için diğer önemli başlıklara ulaşmak zorlaşıyor. Bir yardım bekleyen kişinin, soru sorulan konuların bu başlık yüzünden baltalandığını düşünmekteyim. [QUOTE=Arifhb]Dostlar selamlar. 100 küsür sayfa olmuş maşallah, hatta o kadar güzel de konular var ki aralarda, hepsi de okunası araştırılası üstünde tartışılası konular.. Ama güme gittiğini düşünüyorum. Evet başlık ve açıklama kısmına göre içerik ilerliyor ama forumun genel hatlarına çok da uymuyor gibi. Bir facebook bir instagram veya whatsapp grubu kurulup orada havadan sudan konuşulsa daha mı iyi olacak sanki? Forumdaki sorular, sorunlar ve diğer konuları da örtüyor malesef. [/QUOTE]
Aphanius Mentoides
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/193134/070720190011591.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/193134/070720190022261.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/193134/070720190010281.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/193134/070720190011091.jpg[/IMG]
Aphanius Mentoides
[QUOTE=Emerse]Mert Bey balıklarınız nadide sizin de onlara çok iyi baktığınızı biliyorum ancak tanımlamalarda hatalar var.Aphanius mentoides bu yazılışı ile binominal (ikili) üniversal adlandırma sistemine göre bir alt tür değil türdür.Bu balık için diğer adlandırma ise (bu sıklıkla olan bir durum bazen aynı canlıya 10 kadar ayrı isim verilebiliyor) Aphanius sophiae mentoides yani Aphanius sophiae'nin alt türü.Bu haliyle alt türü tanımlayan mentoides [B]mento gibi[/B] anlamına geliyor.Sonuçta Türkiyedeki 18 endemik Aphanius'dan birisi de bu balık.Heyecanınızı ben de hissetmiş oldum yazınız sayesinde.

[/QUOTE]
Bu türleri araştırırken devamlı olarak gördüğüm şey, Neothauma'ya verdiğim yanıtta da bahsettiğim gibi tüm bu alexandri, similis gibi türlerin mento grubu içerisinde yer almasıydı, buradan yola çıkarak alt tür olduğu düşüncesindeydim. Bahsettiğiniz Aphanius sophiae mentoides dışında da Lebias mentoides gibi bir sürü eski isimlere sahip. Baktığımızda Lebiasgillere benzemediği ise çok açık.
Aphanius Mentoides
[QUOTE=Neothauma ]Yeni balıklarını güle güle beslemen dileğiyle Mert.

Genelde çizgili balıklara verilen isim “fasciata,fasciatum,fasciatus” gibi Latince’de “çizgili” anlamına gelen isimler veriliyor ama bu ismi başka bir akrabası kaptığı için bu türe nasip olmamış sanırım. Bunu dememin sebebi balıklarını Neolamprologus multifasciatus’a benzetmem 😁:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/311220170812361.jpg[/IMG][/QUOTE]

Teşekkür ederim abi.
Saydığın isimleri alamamasının sebebinin hem akrabası bu ismi kaptığı için, hem de alt tür olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Çünkü bir kaç sene öncesine kadar tüm lokasyonlar sadece Aphanius mento adıyla biliniyordu. Daha sonra A. similis,boulengeri alexandri gibi isimlere ayrıldılar. Eğer en başından beri alt türler de düşünülerek isimlendirme yapılsaydı belki fasciatus ismini alabilirdi[:D]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 307 Online Kullanıcı, 167 Üye

Online Kullanıcılar

cihangir6075, Acil Stop, Csumer, SoSriKuA, Asomente, lizuferum, MEID, ekmbr, adige42, MennanKaraali, mehmet1963, Kınayu, Ulker, Alcynone, Road Runner, ENGINCELIK, ers1905, lojistisyen, Fatih ÇE, devko, Tropicall34, Kubsal, CANTEK, 61oflu61, fma3280, oaktepe1321, ErsinOğuz, gokkurt, DeviLLe, apistoapisto, SONADOR, MUHAMMETALIUSLU, oahmed, SahinTaskin, yedili, BuRAK, Nilsip, trkmr02, JapoJupo, denizihtiyaroglu, ertan95, Orhunekm, yunisoy, gokberkgonenc, ozan026, ilker2626, KILLIFISH, MURAT111, fate, krib, Mikail Erdoğan, HobiciBalıkçı, tsunami61, bnmz, icelebi, Tebery, Kaya0606, mustafasen, ecakar, Akgün Cem, ersel, FurkanKöse59, Selimbicer, TheHobi, Mete Duru, nzm06, kerim123121, tosbag, mcsavaskan, aziz_basak, rexxter, rslaltn, ALPERDORTKOL, Hamza Özel, fahrisinan, yinci, Taskinilsever, A. İhsan Akşen, Harlequin, fikri.kaya13, serkantezel, Brk26, bettakoi, omercldr, vidoq, demirsoy, cavitaladag, BARBAR, OMER006, MiSoSiKiaN, mehmeyt, alvin21, SCORPION_79, by__cg, Arkun, orimohito, Bisnev99, Neothauma, yusuf21, Dark65, Ahmetak, ARANELELENSAR, idik, kdeniz, Judge_Fish, CaagriBey, s.canturhann, blokurlu, BerkeCam, ademh, Splendor, canawar666, dınay, hakanycl, ckcihan6, eroltaşdelen, ogii06, huseyn75, morfimorfi, OrdiBuko, banned, hakan1984, Atesakvaryum, s3lck, Momo-luffy, Arifhb, DeMiRBeY27, ivanaliev, kurttanadam, bymurat06, wmsnickers, aldemirim, Murat Murat, ggorkem, Emre ÇANDIR, Acz, K3r3m, kadirik, gunata2003, Mehya, dr_ozi, Sheyda27, Bayulker, Formicasmind, ozeraltinoz, Dogan34, onurxonur, ismailakay, Rapsodistanbul, ilhannnn01, Canberk18, erdalakçay, TSevil, gurcanking, B.Mustafa, MertYılmaz, Kerimtnçy, Sansasyon43, serkan1903, Alper altuğ, Panzehir, ahmetyesevi, ALPDEM, zekigonlum, yucesoy83, Ches, wolverin, ismet24,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,743,841 Mesaj
  • 401,556 Konu
  • 91 Forum
  • 141,859 Forum Üyesi
  • 1,447 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,535 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.