ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
atlantis917
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
56
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
18 Ocak 2017 10:55
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
59 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
27 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erdal ÖLÇER
Doğum Tarihi:
13 Temmuz 1981
Yaş:
37
İl:
Istanbul
Meslek:
Serbest Muhasebeci Mali Müşavir
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erdal ÖLÇER

SON 10 MESAJI

Neon Tetra Ağız Yarası
Rica ederim. Yapılabilecek şeyler yanlarına başka neon, kardinal neon eklememek (onlara da bulaştırmamak) bir diğeri de kaliteli ve kondisyonlarını yüksek tutabileceğiniz yemleme. Bu şekilde en azından yaşamlarının uzamasını sağlayabilirsiniz.
Neon Tetra Ağız Yarası
Bu hastalığın bir çaresi yok ne yazık ki[:(]
neon hastalığı olarak aratırsanız bulabilirsiniz. sadece neonlar arasında bulaşıcı ve çoktan diğerlerine de bulaşmıştır. yaklaşık iki yıldır benim elimdeki neonları bu şekilde bakıyorum, 27 adetten 3 tane kaldılar (gerçi 5 tane kadarı farklı sebeplerden kaybettim)
birinde çıkıyor onu kaybetmeye yakın bir veya iki tanesinde daha görünüyor ve ilk hastalığın göründüğü balığı kaybediyorsunuz. ne yazık ki süreç bu şekilde ve yavaşça ilerliyor.
Gymnogeopagus Balzanii Çiftim
Öncelikle balıklarınız çok güzel, sağlıkla beslemenizi dilerim.

[QUOTE=Hysteria][/QUOTE]
kerem bey merhabalar. sizin yazdığınız bilgiler mikrogeophagus ramirezi, bu konu ise gymnogeophagus balzanii hakkında. türleri biraz karıştırmışsınız, iki balık arasında oldukça fark var.
ramireziler orinoco nehir sisteminde bulunur, güney amerikanın kuzeyinde ve yağmur ormanlarnın ortasında yer alır. yani çok yoğun orman bölgesinde yer alıyor bu da suyun ph'ının düşmesine (5,5-7,0 iyidir) ve suyun renginin kararmasına neden oluyor (yani black water oluyor), aynı zamanda bölge ekvatora yakın olduğundan yıl boyu sabit ve yüksek su sıcaklığına sahip. ramireziler 5-6cm büyüklüğe ulaşabiliyorlar ve düz zemin üzerine yumurta bırakıyorlar. son olarak tek eşliler.

balzaniler ise güney amerikanın daha güneyinde yer alan rio parana ve rio uruguay da yaşıyorlar. bu bölge subtropical bir bölge yılın bir kaç ayı daha serin geçip nehirlerin daha serin akabildiği bir bölge. mesela yabancı sitelerde yıllık olarak suyu 16-18 derecelere indirilip doğal ortamı simule edilebileceği yazılıyor. bitki yoğunluğu daha düşük olduğu için su daha sert, ph olarak 6,5-8 aralığını kaldırılabileceği yazılı, su daha berrak olan bir bölge (clear water olarak geçiyor yanlış bilmiyorsam). 150 lt lik akvaryumda 2 dişi 1 erkek olarak bakılabiliyor, yani tek eşli değiller. boyları 20 cm'ye ulaşabiliyormuş(yani ramirezinin 4 katı kadar büyüyorlar). dişileri ağızda kuluçka yapan bir tür.

ek olarak jbl sansibar kumunun ph düşürdüğünü ilk defa duydum(okudum). bana göre sarı veya krem renkli ince silis kum yeterli, jbl'e dünya kadar para vermek gereksiz geliyor. tabi bu kişiden kişiye değişen bir görüştür. kum için sonuç olarak her iki balıkta toprak yiyen gurubu olduğu için ince taneli silis kum güzel olur ama ben altispinosalarımda kumsuz zeminde yavru gördüm şimdi kumlu zemindeler henüz bir şey göremedim [:(]. [EDIT]atlantis917,2018-10-16 11:15:57[/EDIT]
En Dayanıklı Güney Amerika Cücesi Hangisidir?
[QUOTE=catstevens][/QUOTE]
evet siz bize pas vermişsiniz bende size gol atmanız için geri vericem ama iki ayağınıza birden [:D]
altispinosa için fazla yazmama gerek yok ilk yazımı okuyabilirsiniz, apistolar için de bir kaç tür sizin istediğiniz gibi kakadu bunlardan birisiymiş(beslemedim de, nedense ısınamadığım için düşünmüyorum da), trifasciata da sanırım dayanıklı (ama ramirezi gibi çekinik bir tür olduğu için yazmadım daha önce)
yani her iki ayağınızla da gol atabilirsiniz[:iyi:]
En Dayanıklı Güney Amerika Cücesi Hangisidir?
[QUOTE=catstevens] [/QUOTE]
ben avcılar ve beylikdüzü taraflarında bir kaç akvaryumcuda bulmuştum altispinosaları. benim gördüğüm muammer abi pek altispinosa getirmiyor. onda daha çok apisto ve ramirezi oluyor.
En Dayanıklı Güney Amerika Cücesi Hangisidir?
[QUOTE=catstevens]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/197937/160920181635241.jpg[/IMG][/QUOTE]
Rica ederim.
düz taşı da koyduğunuza göre altispinosa veya ramirezi ye akvaryumu hazır etmişsiniz aslında. su hazırlayamıyorsanız da seçiminiz kesinlikle altispinosa olsun derim.
apistolar için ise yumurtlayabilecekleri mağara gibi bir yer hazırlamanız gerekli. ben beslemedim, düşünmüyorum da açıkçası ama seçiminiz sanırım kakadu olacak.
birde altispinosalar hem apistolara hem de ramirezilere göre daha sosyaller, yavruları 60lt akvaryumda 6 adet atlispinosa arasında çıkardım (tabi sonra yüzmeye başladıkları gibi ayırdım ama olmadı işte)
En Dayanıklı Güney Amerika Cücesi Hangisidir?
Altispinosa(bolivyan) ve borelli besliyorum, daha öncede ramirezi besledim.
Ramireziler genel olarak çekingen ve ürkekler her an strese girebiliyorlar ve çok saklanıyorlar, bazen akvaryumda olduklarını unutabiliyorsunuz. bu türde iç parazit ve stres kaynaklı kayıplarım oldu. ama yine de renkleri vs. için bile olsa beslenir.
Borelliler sağlam sayılır hem de oldukça meraklılar (ramirezinin tam tersi, kepçeye kendisi girer) oldukça keyifli bir tür ama onlarda da kayıplar verilebiliyor ve akvaryum suyunun değerlerinin bu tür de önemli olduğunu düşünüyorum.
altispinosa için ise 7,5 ph ve 750-800 ms iletkenlik seviyesinde yavru da aldım, yavru büyütmede tecrübesiz olduğumdan kaybettim. ama büyüklerde hiç kayıp yaşamadım.
en güzeli size en çok hitap eden hangisi ise ve hangisinin şartlarını daha kolay sağlayabilecek iseniz onu tercih etmeniz.
L201& L333 Çaprazlama
Canlılarda en baskın dürtü üreme ve neslini devam ettirmedir zaten[:D]
L201& L333 Çaprazlama
Merhabalar, benim merak ettiğim neden normal şartlarda olmaması gereken bir durum olduğu? doğada olması zor olan bir durumun hiç olamayacağı anlamına gelmez,
sonuçta her iki tür de Hypancistrus sp. içerisinde yer alıyor. insan elinde de doğada da (doğada çok nadir de olsa) melezlemeler çok normal. akvaryum ortamından papağan balığı buna bir örnek, yine akvaryumdan bir örnek lepistesler ile molilerin çiftleşmesi, akvaryum haricinde katırlar da bu duruma bir örnek, baktığınız her köpek bu duruma birer örnek aslında. hatta aslan ve kaplanın çiftleşmesinden de yavru alınabiliyor. burada önemli olan canlıların dna'larının bir birinden ne kadar farklı olduğu ve dişinin farklı türden gelen spermi kabul edip etmemesi.

isimlendirme konusuna gelirsek lda tanımlaması bildiğim kadarı ile plecolarda akvaryum ortamında üretilenler için verilen isimlendirme. LDA'nın açılımı bu şekildeyimiş "Loricariidae Das Aquarium". L'nin açılımı da zaten Loricariidae, yani plecoların latince isimlendirilmesi.

Albino Vatoz Cinsiyet Karmaşası
[QUOTE=uuRR90] [/QUOTE] başının arka tarafına bakın, kızarma da varsa evet kesin erkektir. Bana göre bu fotolardan da balığınız erkektir[:iyi:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.