ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rifai
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
271
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Nisan 2017 00:38
Son Ziyaret:
1 saat 53 dakika önce
Toplam Mesaj:
253 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
77 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
mehmet emir rifaioğlu
Doğum Tarihi:
30 Ekim 1987
Yaş:
32
İl:
Ankara
Meslek:
Mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

M.Emir

SON 10 MESAJI

Yeni Nesil Power Led Armatür
[QUOTE=sangarios]Bizde niye yaratıcı, akılcı şeyler çıkmaz diye hayıflandığım bir dönemde gördüğüm en akıllıca, yaratıcı tasarımlardan birisi olmuş. buradan başlayıp çok farklı tasarımlara da gidebilir bu tasarım, modüler olması ciddi avantaj. asılabilir bir versiyonu da düşünülebilir sanki. dışarıdan aydınlatma almayı düşünürsem ilk sizin kapınızı çalıcam o kesinleşti. [:)] aklınıza elinize sağlık...[/QUOTE]

Teşekkür ederim Emre Bey.
Armatürü geliştirmek adına iki farklı denemem daha oldu, konuyu güncelleyerek onları da fotoğrafları ile birlikte ekledim.
Tüm seçenekleri tavana asmak mümkün, hatta çok basit[:)]


[QUOTE=UĞURBABÜR][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/44716/150120202318351.jpg[/IMG]
Emre bey armatürün asılabilme ihtimalinii düşündüğünüz için teşekkürler.
Yukarıda fotoğrafını veriyorum.Benim kendi tankımda 4 ad 55 W T5 floresan olan , kendi yaptığım armatürüm bu şekilde tavana 4 tel ile asılıdır.Tanka hiç değmeden kayıtların 1 cm üzerinde durur.Bu durumdan son derece memnunum, çok kullanışlı.Ama bu sistem askılı nasıl olur diye düşünmedim.
Emir bey
Bu sistemi esneme riskini de ortadan kaldıracağı için , askılı olarak yapmak mümkün olur mu.İlle benim armatürüm gibi 4 noktadan değil de , mesala 6 noktadan asmak gibi bir ihtimal bana da akla yakın geliyor.Hatta tank üzerine asılacak dekoratif bir metal veya ferforje altına kısa daha çok sayıda tel bağlantısı ile armatürü asabilme fikri aklıma geliyor.
Bu sistemin askıda kullanılabilme şansı nedir.Açıkçası tankın üzerinde armatürün sallanabiliyor olması (belki bazılarının aklına gelir çarparlar vs diye) benim için bir sakınca değil avantajdır[/QUOTE]

Uğur Bey,
Askı olarak yapmak çok basit, hatta dediğiniz gibi ortadan 1 ve 2 parça askı ile esnemeyi önlemek de mümkün.
Konuyu güncelleyip son yaptığım çalışmaları da ekledin. En son yaptığım tek profile geçirmeli olan sistemi güzel ahşap bir kasaya sabitleyebilirsem, hem esnemeyi önlemiş olurum hem de görüntüyü biraz daha güzelleştirmiş olurum. Bir sonraki adımım da sanırım bu olacak[:)]
Yeni Nesil Power Led Armatür
[QUOTE=UĞURBABÜR] Emir Bey
Esasında benim hedeflediğim sistemde lens kullanımı gereksiz. Çünkü lenslerin amacı, ledi sudan uzağa koyduğunuzda ışığı tabana veya daha aşağılara odaklamak içindir.Ben özellikle sistemin suya yakın olmasını istiyorum. Ama, konu ile ilgilenenler de bilgi sahibi olsun diye yazmanızı rica ettim.
Armatür sudan uzak olduğunda, ister istemez tanka önden baktığınızda bu ışık gözünüze de geliyor.Benim hedefim ışığın sadece tanka yönelmesi ve yandan bakıldığında adeta ışık yanmıyor gibi görünmesi.Üstelik bu ledler renkli oldukları için , yandan bakıldığında bu ışıkları gördüğünüz zaman, bana sanki rengarenk showroom (ya da pavyon)) gibi görünüyor.Hiç hoşuma gitmiyor. O yüzden boyuna armatürler bana cazip gelmiyor.Sizin sisteminizde modüllerin dikine yerleştirilmiş olması , adeta benim beklentilerim üzerine tasarlanmış gibi.
Bir diğer avantajı da şu:Tankımda 2 adet kenarlara yakın, bir de ortada 3 adet kayıt var.Bu kayıtlar ister istemez su kabarcığı ile kireçlenip ışığı perdeleyecek bir yapıya geliyorlar.Her su değişiminde temizleyecek halimiz de yok.Boyuna led koyulduğunda bazı ledler ister istemez bu kayıtlara gelecek.Düşün ki, bir de armatürde gözün gibi baktığın bütün armatüre 2 ya da 3 tane koyduğun nano kırmızı da bu kayıtın arkasında kalıyor, ben şahsen sinir olurum. Halbuki sizin sisteminizde modülleri kayıtların aralarına yönlendirip kayıtların perdelemesinden kaçınmanız da mümkün.Konuda belirtildiği üzere bitkiyi yoğunlaştırdığınız yere ışıklandırmayı da yoğunlaştırmak ayrı bir avantaj.Uzunlamasına armatürlerin çoğunda ister istemez tankın kenarlarında ışıklandırması zayıf bir bölge kalıyor.
Bir konuyu daha açıklamanızı rica ediyorum.Kullandığınız power ledleri siparişimiz üzerine mi belirliyorsunuz.Eliniz de mevcut olanları mı kullanıyorsunuz .Ya da bir mutabakata vardıktan sonra mı alımlarını yapıyorsunuz.
İyi günler dilerim.[/QUOTE]
Uğur Bey,
Bu armatürü tasarlarken, sizdeki gibi hassasiyetlere çözüm olması için çabalamıştım. Düşüncelerimin karşılık buluyor olması, açıkçası beni sevindiriyor. [:)]
Power ledleri elimde mevcut olanlardan kullanıyorum. İki adet 6500K soğuk beyaza 1 adet fullspectrum oranında hazırlıyorum. Kendi akvaryumlarımda kullandığım kombinasyon ve isteyen arkadaşlara da bu şekilde yapıyorum.
Yeşil Nokta Yosun
[QUOTE=GirayKaan]

Emir hocam dozlamayı düşürüp bi gözlem yapmayı düşünüyorum bitkilerin tepkisi ne olacak merak ediyorum. Bu aralar potasyum ve demir eksikliği gözlemledim demiri haftalık (reeflowers ferrous) 1ml olarak vermeye başladım birazda potasyum yüklemesi yapacağım. Bazı kırmızı bitkilerde yapraklar yeşile dönmeye başlayıp kahverengi delikler meydana geldi. Rotala macrandra ise mor bir forma girdi. [/QUOTE]
Dengeyi turturması zor bir gübre. Ama tutturunca da bitkileri budamaya yetişemiyorsun[:)]
Denemekten zarar gelmez.
Yeni Nesil Power Led Armatür
[QUOTE=UĞURBABÜR]Emir bey
Gördüğüm kadarıyla modüllerin gövdeleri alüminyum profilden , doğal olarak da soğutmayı bunlar sağlıyor.Modüllerin alt yüzünde koruma amaçlı pleksi olduğunu belirtmişsiniz.
Max bir modülde 12 powerled olduğunu gözönüne alırsak, bu modüldeki ısınma durumu, şu an uyguladığınız sistemde ne seviyededir?
Yani 6-7 saatlik bir yanma süresi sonunda, ya da rejim sıcaklığına geldiğinde diyelim modüller hangi sıcaklıkta oluyor? Örneğin el değmeyecek seviyede mi , ya da sisteme zarar vermeyecek bir seviyede mi? Sonuçta bu sistemin bir miktar ısı üretmesi kaçınılmaz bir sonuç. Sistemden ısıyı uzaklaştırarak , sıcaklığı düşürmek için uyguladığınız şeyler nedir?
Bir diğer husus, uyguladığınız sistemde powerledlerin önüne mercek uygulayabiliyor musunuz? Bu sistemde armatür su seviyesine yakın olduğundan, muhtemelen mercek ihtiyacı olmayacaktır ama yine de merek ettim.
İyi günler dilerim.[/QUOTE]

Soğutma için fan gibi ekstra aparatlara gerek duymuyorum. Ledlere zarar vermeyecek şekilde, ısıyı tolere edebilecek oranda bir kütle ayarlıyorum. Modüllere dokunduğunuzda ılıklık hissediyorsunuz. Temassız ısı ölçerler ile kontrol ettiğimde 40-45derece max sıcaklık ölçüyorum.
Mercek takabiliyorum ledlere. Bu armatür sisteminin bir kaç versiyonunu daha denedim, özellikle modülleri su yüzeyinden biraz daha uzağa konumlandırabilmek için.
Yeşil Nokta Yosun
[QUOTE=GirayKaan]

Arif hocam lokal uygulanacak bir durumda değil şuan için çok fazla yayıldı yosun ama hafta da 2 kez sabit 10ml exel dozluyorum.


Ögetay hocam ışığı an itibari ile 6 saate düşürdüm, gübrelemeyi de yarı yarıya düşüreceğim, budama konusu ise sürekli yosunlu yaprakları alıyorum umarım azalma olur. İlginiz için teşekkür ederim. [/QUOTE]

Ben de ışığı aralıksız verme taraftarıyım. Şimdiye kadar arkadaşların yaptığı tespitler doğru.
Benim ekleyeceğim: gübreyi yarıya düşürmeyin aynı kalsın. Işık da aralıksız 6saat ile devam edin[:)]
Yeni Nesil Power Led Armatür
[QUOTE=UĞURBABÜR] Emir bey
Bir süredir tankımdaki aydınlatmayı led sisteme döndürmek için araştırma içindeyim.Bu armatür modeli ve şekli bir çok açıdan inanılmaz avantjlı.Nasıl oldu da bu konunuzu daha önce bulup bilgi sahibi olmadım diye kendime çok kızdım.
Bu armatür modeli için kafama takılanları sormak istiyorum.
150 cm boyunda bir tanka ,ortadan destek olmadan tek parça olarak kurmak mümkün müdür?Yoksa ağırlık nedeni ile esneme yapar mı?Ya da , tam ortadan, tankta mevcut cam orta kayıt üzerine plastik bir ayak ile destek olabilir mi.
Sistem komple halde yakmaktan öte, kısmi olarak yakmaya uygun mudur?Üzerindeki bazı modüller kaldırıldığında, gücün geri kalanlara fazla gelerek sisteme zarar verme ihtimali var mıdır.
Sistem, timer ile kontrol etmekte sıkıntı var mıdır?
Üzerine gezer olarak koyduğunuz modüller içine en fazla kaç powerled koyabiliyorsunuz.Ya da bu modüllerin uzunluklarını en fazla ne kadar yapabiliyorsunuz.
Size sipariş versek talep ettiğimiz kombinasyonda renk ve marka powerledleri kullanabilir misiniz.
Size özel mesajdan da yazacağım , ama konunun öne çıkması için özellikle konu altına yazdım.Bu çalışma için sizi gerçekten tebrik ediyorum.[/QUOTE]

Merhaba Uğur Bey. yorumlarınız için teşekkür ederim.
Videodaki çerçeve haricinde bir kaç denemem daha oldu, ortadan tek kalın bir profile geçmeli ve gene aynı mantıkla kaydırmalı şekilde. Her iki seçenekte de belli boyların üzerinde bir miktar esneme illaki oluyor. Esnemenin önüne geçmek için ortadan ayak olabilir ama bu haliyle bile yeterince kaba bir çerçeve zaten. Yapmaya çalıştığım her değişiklik armatürü sadeleştirerek daha şık görünmesini sağlamak yönünde.
Sisteme eklediğiniz her modül sadece kullandığım led sürücüye bir miktar yük bindiriyor. Eklemek yada azaltmak takılı olan ledlerde her hangi bir değişikliğe neden olmuyor.
Ben time ile kullanıyorum, sorun yaşatmıyor.
Şu an için en fazla 12 ledli modüller yapabiliyorum. Modüller de 12 led için 30-35cm oluyor. En fazla da, aynı anda 150 ledi çalıştırabiliyor.

Sizinki gibi büyük akvaryumlarda esneme yada max güç miktarı gibi durumlar sorun olabilir. Ama isterseniz gene kafa yoralım, farklı ne yapabilir bir konuşalım derim [:)]

Yeni Nesil Power Led Armatür
[QUOTE=Shatnutla]Merhaba, hala armatür yapıyor musunuz?[/QUOTE]
Evet Sinan Bey.
Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=GirayKaan]Emir hocam tecrübeleriniz yönünde günlük kullanım hakkında bilgilendirebilirmisiniz. Kaç pump veya ml.

Hacim 50lt ve bitki yoğunluğum fotoğrafta ki gibi, aydınlatma sizin eseriniz ve co2 indicatör sarı durumda 2 saniyede 1 damla şeklinde ilerliyor. Teşekkür ederim.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/208559/101220191850491.jpg[/IMG][/QUOTE]

Ali Hocam, benim de akvaryumum 50litre ama bitki yoğunluğu çok yoğun olan bir akvaryum. Litreye 0,5watt ışık veriyorum ve haftalık 18ml (6 pump) gübre veriyorum. Yeşil nokta yosunu görmeye başlarsam miktarı arttırıyorum.
Siz üzerinde yazan miktarda başlayın, gözleme göre arttırır yada azaltırsınız. [:)]
Ankara Sularında Sıkıntı Var Mı?
[QUOTE=xCielia]
Ankara’da yasamiyorum ancak yasadigim yerdede su inanilmaz derecede sert.. bu konu ile ilgili olarak suyu temizlemek icin sera aquatan , yumusatmak icinse sera super peat kullaniyorum. Her degisimde koymam gerektigi icin biraz pahaliya patliyor ne yazik ki. Burdaki akvaryumcum deminarelize su kullanmami onermisti. ( italyada markette utu suyu olarak litrelerce satildigi icin sanirim kendisi boyle bir cozume gitmis) nedenini sordugumda tds’nin 0 olmasi sebebiyle seyrelterek suyu daha yasanilabilir hale getirmesi demisti. Tabiki bu her degisimde koyulabilicek bir sey degil. gerekli degerlere ulasinca cesme suyuna donmekte fayda var yoksa baliklar gerekli mineralleride alamayabilir. Kendim hic denemedim ama mantik olarak gayet anlamli gibi[/QUOTE]

Bu tür minerallerinden arındırılmış sulara ilave mineral ekleyebilirsiniz (Hemen hemen her markanın tatlı su için mineral tuzu olarak ürünü mevcut. Ben AquaForest markasınınkini kulanıyorum), yada çeşme suyu ile aşılama yapabilirsiniz.
Ankara Sularında Sıkıntı Var Mı?
[QUOTE=HBora]Evet , %40 oranında kızıl ırmak suyu geliyor yaklaşık 15 gündür, aski sayfasında açıklamalar var. İletkenlik çok yüksek oranlarda özellikle düşük iletkenlikte bakılan balıklarda bu dönemde ro ile harman olarak kullanmakta fayda var.[/QUOTE]

Evet dedikleriniz doğru.
Bende TDS meter var. Eskiden 100-110 çıkan çeşme suyu şu an 350 TDS çıkıyor. Dolayısıyla su çok sert. Özellikle bitkili akvaryumlarda yosuna açık davet demek bu. Hele de karidesler için büyük sıkıntı. İmkanı olanın RO su kullanmasını öneririm.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 404 Online Kullanıcı, 220 Üye

Online Kullanıcılar

MrtPekgoz, Trakia, kanmet, koeklue, WaveRider, BoraBerkol, Mikail Erdoğan, minixir, Emr35, gyunda, korhanp, Leontheprof., Senbacanaklar, alix, must_1032, devrimdpt, cafermutlu, Bettabeta, Starion, rebelde, TurX, yunusemrepeker, enistein, mustafamtl, sedat05, Asit00, Aytekeli, DeviLLe, hipnos, Muhammet Mustafa, muhoni, goldfishlove, Ömer GÜLEN, yigit3558, etümen, GKHN, BurhanAskin, Ejder Günaydın, Nursun, kadirsmsk5858, ka2n, HardScape, koagulant, nzmyksl, Baitarian, Mete Duru, mahmutozdemir, ilker2626, jueJ., Quersian, NoOne42, ardaozcan, dınay, aykutekici, Alcynone, egehamit, Aras26, omergurkan, emregungor, utoku, evrentolga, dejavoo, orimohito, __sİnAn__, dust, Tosbicik, sirhill, beyazgul, BaharB, hakancez, fanuc82, Reverb, Magma, siyaha, Neogenetic, SCORPION_79, serhanR6, lovestorry42100, yiwotxxx, voltran, Kınayu, srdr026, yedili, mustix_223, deore79, Alpkaan Abacı, BoraER, can_cenk, ÖĞRÜNÇ, carbon6, leventozgur16, a.gumrah, alpermetin99, Goksen, gunata2003, FTAquascaping, tkahramaner, Micronam, Kuduoglu, vidoq, omerali06, drersayan, lemur, adilce, secaflex, Merth34, slimseal, hak45, Oasis, ekrem karakurt, barisodabasi, Blackcastle, Aspet, P.TOLGA, smithiseek, hero14, Alperenz, Barbaros CEYLAN, ayhannn, Koksal Gurkan, Qguz, DimebaG, MurathanM, Botanist, gezgyn, emrepablo11, icelebi, sinan3805, Ulvi Özuğur, zatonica, Alpb9, Fatih ÇE, NovaLevent, Gursoyhasan, mehmetaydin, onur55, onurxonur, uthraven, Gastropoda, Nadirmbuna, theory, FurkanYnk, KeremT, otorun, ibrahim43, Onurali, hasangunduz58, Ernbsc, Aysr, Emrehktnr, OMER006, discus33, Superman26, Barisy, vlkncm, Mehmetzeki, burakbozcelik, SubBaRcA, hoca0666, Spawn916, lebowskia, akay25, wolverin, Emerse, Smarmy, Ludendorff, Nirvana65, KAMPUT, BurakBalkan, CANTEK, ybatuhan, Foae, i_yilmaz, Tropikalbalık, Boztunc, civando, aykutmu, Ahmet Haşim, Abdllhsyn, AVOK4DO, Aşk-ı semek, zeynelyaman, idik, Bitkili41, TolgahanA, BUCALILAR, Yas400, halilgguler, MURATKARAGOZ, Calvusaqualife, Masquerade, MertA, sonerr, ademh, Hobiye Başlangıç, Kurtubali, DiscusFan, stroma, toprakzan, musatürk, aengela, lazarusv20, Hakan6606, GorkemA, closer, sercan56, noyanalpyakut, Lovernes16, Arifhb, CANERXCX, mrah, grykaya123, KartalŞafak, Merdan onluel, BKAYA, cyhn84, erten, tian, YasarEmre, Xxxxx, levent07,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.