ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
rifai
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
163
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
26 Nisan 2017 00:38
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
189 [0.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
83 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
mehmet emir rifaioğlu
Doğum Tarihi:
30 Ekim 1987
Yaş:
31
İl:
Ankara
Meslek:
Mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

M.Emir

SON 10 MESAJI

Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=hakancakir]
Hocam şehir neresi ve su tds kaç ppm baktınmı hiç .[/QUOTE]

Şehir Ankara. Suyun değerlerine hiç bakmadım ama suyu en az 24 saat ağzı açık dinlendiriyorum ve reeflowers su düzenleyici atıyorum içine.

[QUOTE=Arkun]Valla hocam sonuçta mayalı sistem CO2 maliyeti daha ucuz ki insanlar tercih ediyor. Düzgün çalışıp çalışmaması mesele değil, CO2 tüplü sistem pahalı bir sistemdir ve nettir. Kurarsın başarılı olursun. Mayalı sistemde de başarılı olursun ama daha fazla uğraşırsın, dengeleri ayarlamakta güçlük çekersin. Başarısız olma ihtimalin daha yüksektir. Aynı şekilde aydınlatma firefly alırsın başarılı olursun çünkü bilmem kaç çeşit ledi bir araya getirip oranlarıyla uğraşarak uygun bir spectrumu kendin yapmaya çalışmamışsındır, uygun fiyatlı olsun diye. Aynı şekilde hagen kumda başarı sağlayan var ama ADA da başarı sağlayan ile aynı kolaylıkta mı hayır. ADA hayvan gibi bitki geliştirirken hageni devamlı desteklemek zorunda kalırsın, en ufak hatayı kabul etmez hagen ve süreci daha uzundur. Neden çünkü ucuzdur. Başarı şansın düşüktür, dengeleme şansın zordur. Florasan da high tech için maliyetlidir, kaliteli bir floresan alacaksan dünya para vermen gerekir aksi takdirde yine senin bitkilerin pahalı floresan kullananlar altındaki kadar performans göstermez. Ne olur o pahalı floresan altında bitki yetiştiren daha kırmızı daha kompakt bitki yetiştirdiği için senden başarılı olur. Sen ise daha başarısız olursun. Daha daha birçok örnek verilebilir. Kesinlikle paranız varsa başarılı olma şansınız çok yüksektir veya şansınız katlanarak artar. Ucuz alınan ekipmanlarla da malesef başarı şansınız düşmektedir.

Evet tecrübe önemsiz demiyorum ama şöyle ki paran vardır TEST alırsın değerin neyse ölçersin ona göre az gübre veya çok verirsin. Dengelersin. Sonuç olarak çoğu şey maddiyata dayanıyor, tecrübe veya yetenek ancak hardscape kurulumlarında belki bir nebze öne çıkabilir.[/QUOTE]

Hocam konu polemiğe dönüşsün istemiyorum ama bu iş bütçe işi. Paran varsa ferrari marka arabaya binersin. Yoksa fiat marka arabaya binersin. Ve bana istediğin kadar pahalı olanı savunabilirsin; daha sağlam, daha hızlı, daha güvenli diye. Ama sonuçta her ikisi de "[B]Ehliyeti olanı[/B]" A noktasından B noktasına götürüyor. Benim "ehliyeti" yani tecrübeyi savunmamın sebebi de bu.

Akvaryumunda yeşil nokta görürsün, başlarsın araştırmaya. Bulduğun sonuç fosfat eksikliğidir. Test alırsın ölçersin ve gider fosfatı normalde fazla dozlamaya başlarsın. Bu sefer de yeşil su olur. Bir daha araştırırsın ve bulduğun sonuç fosfat ve nitratı arttırıp azaltırken birbiri ile doğru orantılı olarak yapman gerektiği sonucuna ulaşırsın. İşte bunların hepsi tecrübe. [EDIT]rifai,2019-08-19 14:16:35[/EDIT]
Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=Arkun]

Hocam %80 çok iddialı olmuş bence. Düşünün bir, zemin ADA olsun, aydınlatma ONF, sıvı gübre aynı şekilde tropica veya seachem veya ADA neyse işte, UV filtresi, iyi bir dış filtre vs tüm ekipman kaliteli olduktan sonra ne kadar başarısız olunabilir ki? Sadece neyi nasıl yapması gerektiğini biraz öğrense kişi başarılı olmak kaçınılmaz bence.[/QUOTE]

Bence zemin manado, aydınlatma DIY power led, sıvı gübre tropica, uv filtre yok, dış filtre de sunsun 603b, bürüt 60litre akvaryum. Şu an büyütemediğim bitki yok, ve yosun sorunu da yok gibi bir şey.
Ama bu aşamaya gelene kadar; yosundan bitki erimesine bir sürü problemle uğraştım. Daha sonrasında bu akvaryumda piştiğimi düşündüğümde, bunlara paralel ekipmanlar ile arkadaşlarımın akvaryumları dahil 4 akvaryum daha kurdum. Ve hiçbirinde yosun dahil sorun yaşamadık.
İşin özü bana göre tecrübe, ekipman pahalı marka profesyonel ürün olmasa da, tecrübe olunca oluyor.
Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=hakancakir]Şu an nasıl kullanıyorsun haftalık dozlaman nasıl hem yeşil hem kırmızı şişe ikisinidemi birde ,osmos suyumu yoksa muslukmu ,ışık ne ve period nasıl biraz bilgi verirmisn.Varsa birde resim atarmısın.[/QUOTE]

Sadece yeşil olanı kullanıyorum, bürüt 60litre akvaryuma günlük dozlama yapıyorum(haftalık toplamda 8-9 pump), dinlendirilmiş çeşme suyu kullanıyorum ve haftalık %40-50 arası su değişiyorum, ışık kendi yaptığım power led armatür günde 8saat açık.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196737/190820190914041.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/196737/190820190915551.jpg[/IMG]

[QUOTE=Arkun]

Parayı veren düdüğü çalıyor [:)]. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de paran varsa %80 başarılısın kalan %20 yeteneğine, hayal gücüne, el becerine, tecrübene kalıyor. ONF'nin şanını çok duydum, bu kadar fark ediyor mu yahu[:)]

[/QUOTE]

Bu konuda size katılmıyorum. Bence oranlar tam tersi. Tecrübe bu işin %80 i.
Bu arada yanlış anlaşılmasın kaliteli ekipmana lafım yok[;)][EDIT]rifai,2019-08-19 09:24:45[/EDIT]
Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=hakancakir]

Ne tür bitkiler bakıyorsun hocam zorluk dereceleri nedir.Tropica ile müthiş tanklar yapan ünlü erkutayıldız var genelde günlük kullanıyor ve harika formda bitkileri var.Kemdisi tropica sponsoru zaten yurtdışında yaşıyor.Yakında onun taktiği ile rotala türleri olan bir tank yapacağım bakalım.[/QUOTE]

Erkut Abiyi biliyorum. O genelde dutch style yapıyor. Bu gübreyi kullanmadan önce kendisine de danıştım, dene pişman olmazsın dedi. Bende çok memnun kaldım.
Benim akvaryumlarımda: monte carlo, cuba, reinecki mini, repens, aromatica, rotala h'ra, erectus, ludwinhia super red, rotala macandra, hellferi, parvula mini, anubias nana ve 2 tür zor sayılabilecek bucephalandra var. Hepsi gübreden de ışıktan da çok memnun. Ama yüksek litrede gübre çok hızlı bitiyor. Çünkü hi tech için şişede yazanın 2-3katını dozlamam gerekiyor.
Bitkilerim Neden Gelişmiyor Acil? Fotoğraf Mevcut
[QUOTE=Srcnssmz]ÖNCELİKLE şöyle söyliyim akvaryumun uzunluğu 100 cm en 30 cm yükseklik 55 cm dir.

Gübre olarak zeminde top gübrelerden var bunun yanında sıvı gübre olarak ne kullanmalıyım yazabilirseniz sevinirim bilgilerinize ihtiyacım var. Işığın birini kaldırmalımıyım? Watını bilmiyorum şuan. Biriniz ışık az, biriniz fazla birini çıkarın demişsiniz :) yönlendirmelerinize ihtiyacım var.

Zemin yetersiz demişsiniz ama anlayamadım @rifai birde ışık 28 derecenin üstünde demişsiniz ama ısı mı diyecektiniz?

Mayalı sistem 120 derece için yetersiz demişssinizde onuda yanlış yazdınız sanırım litre olucaktı herhalde.

ŞİMDİ tavsiyeleriniz nelerdir dediğim gibi yönlendirmelerinize ihtiyacım var ışık şuan toplamda 8500 K. Isıya müdahale edemiyorum çünkü hava çok sıcak.
Filtre olarak aquaticlife kullanıyorum 3 sepetli
İçinde elyaf, aktifkarbon, seramik bioball var
Filtre den çok memnunum ses debi berraklık vs gibi

Dediğim gibi tavsiyelerinize ihtiyacım var BİTKİLERİM GELİŞMİYOR ve üstü yosunla dolu tüm özelliklerimi yazdım yardımları bekliyorum
@berke0017

Akvaryumu kuralı 2 ay oldu bitkilerde son 1 aydır var[/QUOTE]

Ben yanlış yazsam da siz doğru anlamışsınız[:)]
Isıyı düşürmeniz şart, aksi taktirde ne yapsanız boş. Işık kelvini o şekikde hesaplanmıyor. Yani toplayamazsınız. Kelvin ışığın sıcaklığıdır. Yani sarı ışık sıcakken beyaz ışık soğuk olarak adlandırılır. Işığınızı bulabilirseniz 10000k, bulamazsanız 6500k alın. Totalde de 1,5metre smd 5630-5730 işinizi görür. Gübre olarak da size herhangi bir marka potasyum + reeflowers all inclusive yeterli olur. Ben böyle yazıyorum ama sizinöncelikle forumda bulunan makalelerden okumanız şart. Yazmayla bitmez çünkü.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/dusuk_donanimli_low-tech_bitkili_akvaryum_nasil_k346845_sn1.asp[/URL]

Gibi.
Bitkilerim Neden Gelişmiyor Acil? Fotoğraf Mevcut
Yazdıklarınız arasında doğru hiç bir adım yok. Işık 28 derecenin üzeri hem balıklara hem de bitkilere sakıncalıdır. Işık en kötü 6500k ile 10000k arası olmalı. 120 derece için mayalı sistem yok gibi bir şeydir. Besin olarak potasyum, nitrat fosfat vermeden demir vermek yosundan başka bir işe yaramaz. Filtrenizi bilmiyorum ama zemin basit bitkiler için yeterli.
Tropica Plant Growth Fertiliser Hakkında
[QUOTE=İsmail Eratik]Merhaba. Konuyu hortlatayım. Bende iki şişe var. Yeşil ve turuncu renkte. Sadece yeşili kullanmak yetiyor mu? Ayrıca diğer gübreler gibi günlük değil haftalık dozlama yapılıyor sanırım. Bende 96lt brüt tank var. 4 pompa yeterli olur mu? Bitki yoğunluğu ve balık yoğunluğu ortalama.[/QUOTE]

Sadece yeşil hi tech için yeterli. Günlük kullanmak daha iyi tabiki. Ama günlük veremediğin durumlarda toplu verebilirsin. Benim akvaryumum bürüt 60litre ve 24watt ışık var. Bitki yoğunluğu bol. Bence senin de bitki yoğunluğun bol [:)]. Ben 8pompa sıkıyorum haftalık.
Yeni Nesil Power Led Armatür
[QUOTE=mutlubaba]Farklı ve güzel bir çalışma olmuş
peki maliyet yada satış rakamı konusunda bilgi verebilirmisiniz
100*35*50 bitkili tank low tech turler var[/QUOTE]

Teşekkür ederim. Sizin akvaryumunuz için ayrı olarak bir hesap yapmamız gerekir. Ama bunu altından değil de özel mesaj ile size bilgi vereyim.

Fikir vermesi açısından örnek vermek gerekirse; videodaki akvaryum 65cm uzunluğunda, üzerinde 4 adet 6watt modül takılı (toplamda 24 watt). Fiyatı ise 300TL.

[QUOTE=Altispinoza]Çok güzel zekice hazırlanmış bir sistem. Şema paylaşma imkânınız var mı?profillerin teki +öteki- faz sanirim devre nasıl tamamlaniyor anlayamadım ama. Bir de profilleri nereden temin ettiniz link var mı?[/QUOTE]

Size de çok teşekkür ederim. Şemalık bir tarafı yok, sadece doğru malzemeyi bulup kesip kullanmak önemli olan. Çerçevenin bir sırası dediğiniz gibi + diğeri de - faz. Çerçeveye herhangi bir modül koymadığınız sürece devre tamamlanmıyor. Modüller konulunca devre tamamlanmış oluyor.
Maalesef profillerin bir linki yok, alüminyum iş yapan bir arkadaşım bulup getirdi bana, hala da o getiriyor. Nereden aldığını hiç sormadım [:)]

[QUOTE=incaia]Çok güzel ve kullanışlı olmuş. Ayaklar da uzatılıp kısaltılabilir olabilirse her akvaryuma uyum sağlayan modüler bir tasarım olur. Patent işlerinden anlamam ama bence mümkünse bunun patentini alın. [/QUOTE]

Sağ olun Batuhan Bey.
Aslında dediğiniz gibi ayaklı ve uzayıp kısala bilen bir sistem benim de aklımda, vakit bulduğumda o konuya eğileceğim. Ama şimdilik bu şekilde, akvaryumun boyuna göre kesilmesi gerekiyor. Ama güzel tarafı da akvaryum değiştiğinizde armatürün tamamı çöp olmuyor, sadece çerçevesini değiştirmek yeterli oluyor. Ne trafosu ne de modülleri değiştirmeye gerek kalmıyor.
Patent olayı da aklımda ama tam olarak istediğim mükemmelliğe ulaşmadığı için bir süre daha o işi de erteledim sayılır. [EDIT]rifai,2019-08-03 20:47:53[/EDIT]

[QUOTE=selmanfaris]

Çok güzel bir proje olmuş ellerinize sağlık.
Satış veya maliyetlendirme var mı?[/QUOTE]

Teşekkür ederim Selman Bey.
Maliyetlendirme işlemini yaptım, isteyen olursa satışını da yapıyorum.
Apistogramma Macmasteri Akvaryumum
Hayırlı olsun Furkan Bey. Çok güzel görünüyor. Gülee güle büyütün[:)][EDIT]rifai,2019-08-03 08:23:25[/EDIT]
Yeni Nesil Power Led Armatür
[QUOTE=Mete Duru]Elinize sağlık üstat pratikliği çok iyi görünüyor. Ne süredir kullanıyorsunuz sistemi? Buharın raylara ilerleyen zamanda sıkıntı çıkarma ihtimali var mı?
[/QUOTE]

Teşekkür ederim. 6 aydır kullanıyorum, bir sorun yaşamadım. Raylar alüminyum profilden yapıldığı için herhangi bir paslanma olmaz zaten. Modüllerde de pleksi olduğu için ledler gayet korunaklı oldu.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 395 Online Kullanıcı, 215 Üye

Online Kullanıcılar

muhoni, armaqan, osmnunlu, zekigonlum, ityo39, Kromatit, ilhannnn01, HarunYldrm, CanerS, Muhendiss, apistoapisto, littlefish, lojistisyen, ONRAYDN, sherloock, wolfson, Bayulker, AmazonDream, UmitYilmaz, Murat75, mescalito, Logger, fikret43, Muratrasim, ffatihh16, lifeless, trophhor, candas, esref03, Burak Dişli, karadadas, MiSoSiKiaN, Mikail Erdoğan, mcmert, freediscus, reano, TRdiscus, brucelee44, onenineone, ifidie, oscar., tigger, orimohito, dusumsel, UĞUR KARA, Mozkal, BerkayÖzcan, IServeT, SCORPION_79, SmallCandyThing, Orkun Krc, syurdakul, SuperSport, KILLIFISH, denizulucutsoy, ilker2626, msxxx, farukzafer, duman18, istanbul34, hipnos, evilways, Murat8, indianaconz, yasinbugra, kralexxx, viper_78, tahaceylan, bunerf, mustafakuzu, KAYHAN, sarıyerli 1970, Unknown And, KillLaKill, bymurat06, ozan_1903, zimeth, AliSarp, icelebi, mertcanhkn, SerdarAkyol, Fatih ÇE, jaloreef, muzaffer22, Noyes, YavuzTut, EmreCev, forester64, Kartal Kağan, ccrawenn, TheHobi, Sorrow, Bullterrier, ozdemirfatih07, MURAT111, esesserhat, hasancn, kontrast, devito, fatihsahin, hakanturken108, ByTKN, shark26, Koksal Gurkan, erozdem, rccol, zoradam09, Arapaima, Splendor, Bonzi, darkaura, mrah, BerkayS, 06serkan06, atlantis917, Vatoz, deriinmavi, ngokkaya, Kongel, murataslan, tosyalı, lapseee, incaia, SoSriKuA, AhmetTRKS, entedev, Alcynone, Dimidochromis, tozeke, Fatih_, haylaz15, Kadir5834, TropizmAkua, sina00, aymumcu, ogii06, Hasan112, mustafaikay, eskiyapar, Esnaf, aykutiii, Supervenenis, semihco, ERDİNÇ, sulox, hanil, aqua08, hayrettinn, Tebery, Pythonx, capo55, Mehmetpoad, Dmrktn, ibrahimcoskungul, Mur1907, GirayKaan, 10uruc, leventzl, oguzhanasl, rifai, Altispinoza, editors0, MEID, ezc06, Ulvikerem, hasangunduz58, ankara0606, Therbosstat, TugayKrmn, smyzkrkc, Oguzkaan1517, mertsalik, Dicle, Harlequin, Rolex37, livadi, Neustrasen, Selim1905, ccapslcokk, fatihtosunn, Erol31, Theımam, selam123da, Moli84, #goldfish, furkankeskin, Türkiye1, ArslanMuhammed, ileo, hassasin, bruno1903, Kemalk41, aliyilmaz34, Hamza Özel, UGURBEY, Merty, bitkigubremarket, extuin, Metal06, keremmina11, arconim, DenizVurucu, fevzi1, ersel, egedin, mkr42, EmIrhanTuncel, gyunda, SJess, halilsa, Gtuncay, Brk26, nvrkcy, pilotx, sobetta, denizihtiyaroglu,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,751,906 Mesaj
  • 402,547 Konu
  • 91 Forum
  • 142,345 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,433 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.