ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kptma
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
270
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Eylül 2017 16:45
Son Ziyaret:
3 Saat 3 Dakika önce
Toplam Mesaj:
248 [1.92 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
244 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Murat A.
Doğum Tarihi:
25 Kasım 1981
Yaş:
36
İl:
Ankara
Meslek:
İstatistikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://i.hizliresim.com/3E19y0.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Kaptan Köşkü
[QUOTE=Ibrahim90]Demek meşhur hidra katillerinden biri buymuş [:)] Balık kalıcı zannedersem , çok ta yakışmış hayırlı uğurlu olsun. [/QUOTE]
Teşekkürler İbrahim. Aynen öyle, görmemişçesine kökünü kuruttular hidraların; şimdi de doymak bilmez bir iştahla yem diye gözümün içine bakıyorlar [:)] Helena da aynı şeyi yaptı. Tek başına adi salyangozların kökünü kuruttu, sonra içine kapandı, gitti kendini kuma gömdü [:)]

İşin kötüsü karideslerimi pek göremez oldum son zamanlarda. Aynı anda 2-3 tanesinden fazlasını göremiyorum [:geek:] Birkaç kez sampta bulup çıkardığım da oldu. Samp giriş-çıkışlarına fazladan önlem alacağım ilk fırsatta. Izgara yeterli olmamış gibi görünüyor. Bu arada her ne kadar zarar verici davranışlarını görmediysem de mavilerin karidesleri "gerdiği" bir gerçek. 15-20 tane daha eklesem, "birlikten kuvvet doğar mı" merak ediyorum [:?]
Akvaryum Motoru
Sözünü ettiğiniz hacim çok düşük hocam. Bulabildiğiniz en ucuz/zayıf motor bile fazlasıyla yetecektir.
Melek Akvaryumu (olduğu Kadar)
[QUOTE=cıbırlover1]Hagen de cok uygun bir kum degil o zaman... Karidesler icin olan yuvarlak kumlar daha uygun sanirim...Aquaclay daha uygun gibi yaniliyor muyum ? [/QUOTE]
Seçim tamamen size kalmış hocam. Ben dikkat etmeniz gerektiğini düşündüğüm bir noktaya değindim sadece, seçiminize karışmak istemem. Hangi canlının hangi coğrafyada, hangi koşullarda yaşadığı malûm. Her ne kadar F0 yetiştirmiyor olsak da, canlıların ihtiyaçlarını anlamak ve doğal ortamlarını taklit etmek açısından anavatan şartlarını mutlaka inceleyin derim.

Dere kumundan/çakılından, markalı ürünlere kadar çok geniş bir yelpazesi var altlığın. İnternet de derya deniz... Kendi bütçenize ve zevkinize göre bir seçim yapabilirsiniz rahatlıkla [;)]
Melek Akvaryumu (olduğu Kadar)
[QUOTE=cıbırlover1]Çöpçüler için önerebileceginiz kum cesitleri nelerdir ? [/QUOTE]
Genel olarak düşünürseniz karıştırıp didikleme eğilimi vardır bunların. Keskin taneli olmasın yeter. İnce taneli kumu severler, ama onda da dip çekimi vs. biraz sıkıntılı. Bitki de düşününce kabaca 2-3 mm. taneli bir altlık ortak bir seçim olur diyebilirim.
Dizayn
Çok hoş olmuş [:iyi:] [:nazar:] Elverişli ise ısıtıcıyı dibe yatırarak biraz gizleyebilirsiniz. Filtre borusu da diklemesine kenarda kalırsa genel olarak biraz daha iyi görünebilir belki.
Yavas Yavas Degisim
Topluca maşallah [:nazar:] ama hepsi bir yana, palyaço bir yana [:3]
Bu Bitkilerin İsimleri Nedir?
Kırmızı olanlar Rotala rotundifolia gibi...
Melek Akvaryumu (olduğu Kadar)
Maşallah sağlıklı olsun. Lav kırığı çöpçüler için pek uygun bir zemin değil. Ağız kısmındaki uzantılarının körelmesine neden olabilir. Lav kırığı üstüne daha ince taneli bir miktar kum sermenizi öneririm. Canlı bitkiden de şaşmayın bence. Plastik bitkiler pislik tutmaktan başka bir işe yaramıyor. Dahası canlı bitkiler su kimyasının düzgün olup olmadığını anlamanıza da yardımcı olabilir.
Gübreleme Yeri, Zamanı Ve Süresi Üzerine...
[B]Gübreleme Yeri:[/B]
Samptaki kafa motorundan sonra CO2 reaktörü mevcut. Sonrasında da bir çekvalf ve Te dirsek üzerinden su çıkışım 2 kola ayrılıyor. Su debisinin en güçlü olduğu yer -hâliyle- kafa motorunun reaktör bağlantısında. Dolayısıyla gübrelemeyi kafa motorunun bulunduğu son odacaktan, doğrudan samp içinde yapmayı düşünüyorum. Bu konuda tecrübesi olan var mıdır? Uzun vadede kafa motoru ya da reaktör bundan olumsuz etkilenir mi?

[B]Gübreleme Zamanı:[/B]
EI yöntemine göre ve düzenli olarak gübreleme yapıyorum. Bir gün makro, ertesi gün mikro sırasıyla ve haftan belli günü su değişimi şeklinde... Makro ve mikro gübreleri kendi içlerinde birleştirip, tek seferde dozlamayı düşünüyorum (bir gün makro karışımı, ertesi gün mikro karışımı şeklinde).

Soru şu: ışıkların kapanmasına az bir zaman kalmışsa ve buna rağmen o günün dozlaması yapılmamışsa, dozlama ertesi güne ertelenmeli mi yoksa fırsat varken hemen yapılmalı mı? Ertesi güne ertelenecek ise makro ve mikro gübrenin aynı gün birlikte verilmesi sorun teşkil eder mi?

[B]Gübreleme Süresi[/B]
Tank, su hacmi ve bitki yoğunluğu arttıkça buna bağlı olarak gübre miktarının da arttığını göz önünde bulundurarak -yani nanodan ziyade yüksek hacimli ve bol bitkili bir tank üzerinde konuştuğumuzu varsayarsak- topluca kısa süre içinde (şırıngaya çekip tek seferde sıkmak ya da tozu tek seferde) dökmek ile 1-2 saatlik zaman dilimime yayarak (damlalar halinde yavaş yavaş ya da toz şeklindeyse ara vererek) dozlama arasında bir fark, fayda/zarar vs. söz konusu mudur?
İlk Akvaryumumuz
Yasemin Hn. balık kayıplarınızın devam ettiğine üzüldüm. Edindiğiniz tecrübenin bedeli diyelim. Kısa zamanda çok şeyi yoluna koydunuz takip edebildiğim kadarıyla, bunlar geride kalacak eminim.

Bazı arkadaşların önerdiğinin aksine, şu aşamada sakın öyle özel bitki kumu, ayrı ayrı gübreler vs. işine girişmeyin derim. Gereksiz zahmet ve masraftan başka bir şey olmaz sizin için. Biz gözümüze sahip çıkalım, kaşı sonra yaparız. Siz su dengesine odaklanın ve balıklarınızı izlemeye devam edin. Düzenli su değişimlerinizi aksatmayın ve dayanıklı, kalender bitki türlerinden şaşmayın. Gerisi sadece sabır... Zamanla bitkileriniz gürleştikçe budayıp çoğaltmaya başlarsınız. 1'ken 2, 2'yken 4 olur; bir bakmışsınız akvaryumunuz yemyeşil bir bahçe olmuş.

Bu arada aklıma gelmişken... Nasıl yapıyorsunuz bilmiyorum, ama filtre temizliği yaparken aklınızda olsun; filtre haznesini ve süngerini akvaryumdan aldığınız su içinde temizleyin mutlaka. Biyolojik filtreleme çok önemli. Faydalı bakterilerinizi kaybetmemeniz gerek. Musluk suyu altında yıkama, kaynar suda yıkama vb. işlemler bu anlamda sakıncalı. Zaten öyle yapıyorduysanız sizi kutluyorum [:)] (yeni öğrenenler için yazmış olayım ben)

Filtre haznenizde neler var şu an? Belki orada bazı iyileştirmeler yapmak mümkün olabilir.

[B]Ekleme:[/B] Fotoğraflarınıza tekrar bakınca dikkatimi çekti: altlık miktarınız hayli az görünüyor. Dikilecek bitkilerinizin iyi tutunmasını sağlamakla kalmaz; altlık da başlı başına bakteri konağıdır. Miktarı artırmanızda bu açıdan da fayda var. Aynı malzemeden ekleyebilirsiniz.[EDIT]kptma,2018-01-16 04:15:41[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,547,165 Mesaj
  • 374,154 Konu
  • 91 Forum
  • 128,601 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,236 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.