ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tumutyavuz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Ekim 2018 11:03
Son Ziyaret:
22 Ocak 2020 17:39
Toplam Mesaj:
16 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Taha Umut Yavuz
Doğum Tarihi:
27 Haziran 1988
Yaş:
31
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Dört teker bedeni, iki teker ruhu taşır ... Umut Yavuz

SON 10 MESAJI

Akvaryum Su Düzenleyiciler
[QUOTE=ityo39]

Nitrit ve nitratın ikisi de yüksekse nitrat döngüsü daha oturmamış demek zaten çok net. Bakteri kültürünü balıkların üzerine üzerine de sıksanız birşey olmaz rahat olun:)

Bakteri kültürü denitrol tavsiye ederim, kullanım şekli ölçeği üzerinde yazar suya katıverin gözünüzde büyütecek hassas bir konu değil.

İlk başta eski akvaryum suyunu çeşme suyuyla karıştırınca zaten bakteri falan kalmamış klor yüzünden. Balıklar da az az değil birden eklenince kayıp olmuş yazık ki.

Henüz bir ay bile olmadığı için hiç su değişimi yapmadım yazmışsınız bu da çok ama çok yanlış bi felsefe...henüz bakteri oluşumu ve nitrat döngüsü oturmadığı için asıl ilk bir ayda su değişimlerini en az haftada bir yapmak lazımdır. Zehirli amonyak ve nitrit i başka uzaklaştırma yolunuz yok.[/QUOTE]

Bugün gittiğim petshop da aynı şeyleri söyledi ve sadece nitrivec kullansan yeter onu bile kullanmasan olur dedi ve dediğiniz gibi şu değişimlerine dikkat edersem problemin çözüleceğini belirtti. Bir hata yaptım umarım çözülecek. Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
Akvaryum Su Düzenleyiciler
[QUOTE=BarisGumus94]Merhaba,
Bu verileri nasıl analiz ettiniz acaba?[/QUOTE]

Jbl proscan pro ile elde ettim
Akvaryum Su Düzenleyiciler
[QUOTE=Nursun]Merhaba , sorununuzun su düzenleyici ve bakteri kültürü ile tamamen çözüleceğini sanmıyorum , büyük ihtimalle akvaryum döngüsü oluşmadan canlı eklediniz ve/veya filtre yetersiz geliyor , hacme göre canlı yükü fazla ,yetersiz su değişimi yapıyorsunuz , ilk önce bu ihtimalleri gözden geçirmenizi öneririm . Sorunuza gelicek olursam seachem prime ve stability ürünlerini tasviye ederim ( ayrıca sera aquatan, reeflowers effective conditioner,jbl biotopol - sera nitrivec,jbl denitrol-aquaforest bio s ürünlerini de tercih edebilirsiniz ) .Su düzenleyici genellikle su değişiminde eklenecek yeni suya uygulanır ama akvaryuma damlatmanızın balıklara bir zararı olmaz , aynı şekilde bakteri kültürünün de bir zararı olacağını sanmıyorum. [/QUOTE]

Akvaryum ölçülerim 70x35x45 ortalama 80-90 litre su var ve en fazla toplamda 20 tane irili ufaklı lepistes,moli,plati,1 cüce vatoz,8 helena, kardinal tetra var.
Filtrem sunsun hb603b hali hazırda kendi içinde bulunan süngerlerin arasına bir kata aktif karbon bir kata da amonyak giderici zeolit koydum. Akvaryuma aldığım suyun bir kısmını eski akvaryumdan aldım diğer kısmı musluktan çekip 4-5 gün dış filtre çalışır bir şekilde bekletip balıkları ekledim. Ancak hergün 1-2 balık ölmeye başladı ve forumda konu açtım. Ordan gelen tavsiyelerle su testi yapıp bu sonucu aldım. Henüz 1 ay bile olmadığı için hiç su değişimi yapmadım ancak dediğiniz gibi akvaryum döngüsü oturduğunu düşünerek balıkları ekledim ama oturmamış ki böyle oldu. Çözüm olarak önce jbl biotopol ve 1 saat sonra jbl denitrol eklemeyi düşünüyorum ya da önce sera aquatan 1 saat sonra sera nitrivec. Bunlara rağmen döngüyü oturtamam mı?
Akvaryum Su Düzenleyiciler
Merhaba arkadaşlar,
Yaklaşık 1 ay önce kurduğum akvaryumda nitrit ve nitrar değerleri çok yüksek çıktığı için akvaryumun %35-40 ını boşalttım ve yarın eklemek üzere en azından 1 gün dinlensin diye su dinlendiriyorum. Sizden istediğim yardım;

1. Akvaryuma hangi su düzenleyiciyi ve hangi bakteri kültürünü eklemeliyim ve nasıl eklemeliyim?
2. Bu su düzenleyiciyi ve bakteri kültürünü içerde balıklar varken eklemenin balıklara bir zararı olur mu?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209764/271220192218041.jpg[/IMG]
2 Aydınlatmam Var. Hangisi .?
Konuyla ilgili bilimsel olarak bilgim yok ancak sadece yaşadığım deneyimlere göre ve doğru olmayabileceğinin altını çizerek yazıyorum [:)]
Ben akvaryumuma 4 watt gücünde 2 adet beyaz, 5 adet mavi, 11 adet kırmızı ve 4 adet yeşil olmak üzere toplam da 22 adet led lamba taktım kapağa, 1-2 yıl bunları kullandım, bitkilerim ölmedi herhangi bir sorun da görmedim ancak büyüme minimumdu olduğu gibi kaldı bitkiler. Daha sonra bir arkadaş tavsiyesi ile arkaya pembe ışık 1 florasan ve önüne beyaz ışık florasan olmak üzere 2 florasan taktım ve bitkiler hızla büyümeye pembe ışığa doğru yönlenmeye başladı.
Fakat neden öyle oldu vs. bilmiyorum görüntüde florasan sistemim bitkilere daha iyi geldi.
Akvaryumda Ölen Balıklar Hkk.
Tekrar merhaba,

Yazdıklarınızdan sonra gidip JBL Proscan test alıp suya test yaptım ve sonuç çok kötü aşağıda paylaşıyorum.
Suyun hemen %30-40 kadarını akvaryumdan çektim ve musluktan yeni su çekip yarına kadar dinlendirmeye bıraktım. Yarın yeni suyu döküp içine sera aquatan tarzı bir su düzenleyici döküp, dış filtremden aktif karbonu çıkarıp, biyolojik taş eklemeyi düşünüyorum. Doğru bir yol izlemiş olur muyum ya da yapmam gerekenlere vereceğiniz bir fikir var mı? Görenlerden acil yardım beklemekteyim lütfen...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209764/271220192218041.jpg[/IMG]
Akvaryumda Ölen Balıklar Hkk.
Merhaba arkadaşlar,

70x35x45 boyutlarında, dış filtre, hava motoru, bitki vs. ile canlı doğuran akvaryumu kurdum.
İçerisinde moly, plati, lepistes, kardinal tetra, zebra, adi salyangozla ve cüce vatoz var.

Akvaryumu kuralı 3-4 hafta oldu. Akvaryum yaklaşık 90-100 litre su alıyor ve bu suyun 30 litreye yakını eski akvaryumumdan çekilip su 3-4 gün dış filtre çalıştırılarak dinlendirildikten sonra balıklar içeri alındı.

Sonuç olarak yaklaşık kurduğum zamandan beri akvaryumdan günde en az 1 balık ölü alıyorum. Bu sizce neden olabilir? Uyumsuz bir tür mü var akvaryumda o mu saldırıyor anlamıyorum. Cüce vatozu her sabah ölü bir balık yerken buluyorum. Konu ile alakalı fikri olan ya da yol gösterebilecek olan varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209764/241220191656141.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209764/241220191656111.jpg[/IMG]

Co2 İçin Öneri
Merhaba,
Ana tankımın yanına 23 x 16 x 27,5 cm ebatlarında küçük bir akvaryum daha kurup içine bu şekilde Glossostigma Elatinoides tohumu atıp çimlendirdim. Sanırım ilk aşama için başarılı oldum.
Şimdi ise co2 vermek istiyorum ancak mayalı sistem fazla gelecektir ve aç kapat yapamayacağım için sorun yaratacaktır diye düşünerek, Ista CO2 Supply Set aldım. Akvaryumun hacmi 10 litre ancak içindekileri göz önünde bulundurursak 5-6 litre su hacmi vardır. Ben bu tüpü günde sadece yarım difüzör olacak şekilde kullansam az ya da çok gelir mi bir sorun olur mu? Bu seti kullanan ya da bilenler yardımcı olursa sevinirim. Akvaryum içinde sadece 2 tane hamile lepitesim var. Doğumdan sonra dişiler büyük akvaryuma gelecek sadece yavrular büyüyene kadar küçükte kalacak.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209764/101220181450011.jpg[/IMG]

İkinci olarak ise ana tankımda adi salyangoz sorunu var 3 tane helena alıp akvaryuma koysam bu helenalar erişkin lepisteslere sorun olmayacaktır ancak içerde yavrular da var onlara sorun yaratır mı?

Yardımcı olan, olmaya çalışsan herkese şimdiden teşekkür ederim.
Yavru Akvaryumunda Çıkan Şeyler
Merhaba arkadaşlar,

Yavru akvaryumumda aşağıdaki görseldeki gibi nokta halinde bir çok böyle şeyler çıkmaya başladı. Anubias yapraklarında, akvaryum camlarında ve kumda görüyorum bunlardan.
Bunlar adi salyangoz mu nedir anlayamadım. Bilen varsa yardımcı olursa sevinirim. Birde bunlardan nasıl kurtulurum ve herhangi bir zararı var mıdır?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209764/311020181020101.jpg[/IMG]

İç Filtre Hakkında
Yavru lepistesler için küçük bir akvaryumum var (Eurostar akdeniz 230 - 10lt hacim 5-6 lt su alır.) ancak balıklar olmadan önce uygun şartları araştırdığım için henüz içinde balık yok. Bu akvaryumun kendi şelale iç filtresi var. Şelale ucunu oturttuğum plastiğin altında elyaf bir sünger var. Şelale hortumundan akan su bu elyaftan geçtikten sonra akvaryuma dönüyor. Şimdi sizce ben bu elyafın aktına Eurostar Bio Glass Ring Seramik koysam, bu ringler dış filtrelerde olduğu gibi aşama aşama farklı şeylerden (zeolitti karbondu gibi) geçerek kullanılmak zorunda mı yoksa böyle sadece seramik kullansam da oluyor mu? Özetle bu elyafın altına seramik koymanın bu yavruluktaki balıklara yararı ya da zararı olur mu?

Bir ikinci soru olarak ise yavru lepistesler için sadece geceleri bir kürdan ucuyla Sera Vipagran Baby Yavru Balık Yemi vermek yeterli olur mu?

Bu aralar forumda benim sık sık her telden konu açtığımı gören arkadaşlarım bana kızmasınlar lütfen. Bütün soru işaretlerimi çözüme ulaştırıp, ekipmanlarımı tamamlamadan canlıları alıp işgence etmek istemiyorum. Her şeyin hazırda olması amacındayım. Daha asıl balıkları almadan yavruları düşünme sebebim, besleyen arkadaşlarımın çoğu aldığın balık direkt zaten hamile olabilir ve eve geldiği gün ya da 1-2 gün sonra yavruların olabilir benim başıma çok defa geldi demişti. Böyle bir durum olursa hemen müdahale edebilmek için kuruyorum bu akvaryumu ki elimde zaten boşta hiç kullanılmamış bir Eurostar akdeniz 230 mevcut.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.