ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mistiremre
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Aralık 2018 12:52
Son Ziyaret:
18 Ocak 2019 19:54
Toplam Mesaj:
9 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre C
Doğum Tarihi:
29 Ocak 1999
Yaş:
20
İl:
Konya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre C.

SON 7 MESAJI

Japon Balığım Yumurta Mı Döktü?
[QUOTE=doadoa]Yumurtalar dekora tanka yapıştığı için mevcut balıkları ayıracaksınız diye düşündüm, o balıkları nereye koyacaksınız yumurtalar yüzünden sorun yaşamasınlar diye dedim.[/QUOTE]

Balıkları çiftleşme döneminde ana tanktan alıp yavru tankına almayı düşünüyorum. Doğal yol ile çiftleşmeyi başarırlarsa çiftleşme sonrası anne ve babayı ana tanka geri eklemeyi düşünüyorum.
Japon Balığım Yumurta Mı Döktü?
[QUOTE=doadoa]Yavruları canlı yemle besleyemeyecekseniz hiç uğraşmayın bence. Bir de balıkları ayıracağınız akvaryumun döngüsü yoksa küçük hacimse balıklar zarar görür.[/QUOTE]
12 litrelik ve 35 litrelik birer akvaryumum var doğacak yavrular için. 12 neyse de 35 litrelik akvaryum yeni doğacak yavrular için yetersiz mi olur? Tecrübeleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Japon Balığım Yumurta Mı Döktü?
[QUOTE=vitestv]Dostum yumurta döküyor, o yumurtaları toplamalısın, ayrı bir akvaryum yap. bol oksijen ile metilen mavisi damlat,3-4 - günde yumurtalar kıpırdayacak ve sonra yüzme işlemi olacak.
Yavruları bırakmışsın ana akvaryumda bu da çok iyi yöntem ama orada iç filtre var mı? çöpçü balıkları tehlikedir.[/QUOTE]

Ana tankta iç filtre var, yumurtaları fark eder etmez iç filtreyi kapatmıştım zaten. Akvaryumdaki tüm balıkları başka bir akvaryuma alıp yumurta olan tanka 10 litreye bir damla olacak şekilde metilen mavisi ekledim ve fazla oksijen vermeye başladım. Ancak şöyle bir gelişme oldu; Ayırdığım tanktada yumurta gözlemlemeye başladım ve her kontrol ettiğimde yumurta sayısı artıyordu. 1000'i geçkin yumurta bırakmışlardı, diğer balığında dişi olmasından şüphelenip ikisini de elime alıp karnını hafifçe okşayarak sağdım. Maalesef balıklarımın ikiside dişiymiş ve ısı yükseldiği için aynı anda ikiside yumurta bırakmaya başlamış. Akvaryumda erkek balık olmadığı için yumurtalar döllenmedi ve boşa gitti [:(] İki dişiden yaklaşık 1000-1500 yumurta çıktı başarılarına hayran kaldım [:)))] En kısa sürede erkek balık alıp bu işe kafa yormayı düşünüyorum.

[QUOTE=Btc78]Emre Bey süreci paylaşırsanız sevirim. [/QUOTE]
Maalesef balıkların ikiside dişiymiş :( Erkek balık alırsam çiftleştirmeye çalışacağım. Eğer verim alırsam detayları yeni konu açarak anlatırım.
Japon Balığım Yumurta Mı Döktü?
Herkese iyi forumlar,

Hobiye ilk başladığımda aldığım teleskop ve aslanbaş cinsi japon balıklarım galiba yumurta döktü. Dün elime geçen eski bi ısıtıcıyı kışın sıcaklık fazla düşmesin diye 19-20 derece olan akvaryuma takıp sıcaklığı 22 dereceye sabitledim. Japon balıklarında sıcaklığın yükselmesi çiftleşmeyi tetikliyormuş galiba.

Japon balıklarının üreme sürecini hiç bilmiyorum, sabah kalktığımda yumurtalar akvaryumun her yerine dağılmış biçimdeydi. Aslanbaş japonum yemlemelerden sonra teleskop japonumu kovalıyordu tek fark ettiğim şey bu. Akvaryumda 3 adet çöpçü ve 1 adet vatoz var, benim şimdi ne yapmam lazım arkadaşlar? Başka bir akvaryuma tüm balıkları ayırıp yumurtaların çıkmasını mı beklemeliyim?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211587/301220181305301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211587/301220181306281.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211587/301220181307081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211587/301220181307511.jpg[/IMG]

Düzenleme: Biraz araştırarak erkek japonun yumurtaları dölleme sürecinden sonra balıkların yumurtadan uzaklaşması gerektiğini öğrendim. Normalde çiftleşme döneminde erkek ve dişi japon yavru tankına alınıp çiftleşmenin tamamlanması bekleniyormuş. Bu durumun farkına geç vardığım için bende tam tersi oldu, ana tankta yavruları bıraktım ve ısıyı 25-26 derece olacak şekilde yükselttim, geçici olarak japonları büyük bi kovaya koydum. Tavsiyelerinizi bekliyorum devam sürecinde ne yapmam gerek?[EDIT]mistiremre,2018-12-30 14:18:56[/EDIT]
Cüce Vatozum Sebepsiz Yere Öldü
[QUOTE=brigantes]

Olmazları oldurmaya çalışmamak lazım. 8 aydır bişey olmamış ama şimdi balığınızı kaybetmişsiniz. Her su değişiminden sonra tuz ekleyince o tuz sürekli birikir birikir ve bir süre sonra balığın tolere edemeyeceği seviyeye çıkar siz az eklediğinizi düşünsenizde bir süre sonra yüksek seviyelere çıkar. Tds değeri nedir akvaryumun? Bir tds ölçer alarak oranı takip etmeniz gerekirdi. Vatozlar en fazla 300 tds de yaşar ideal değer en fazla 150 200 arası. Ayrıca birde tropların suyu aşırı kirletmesi de ekleniyor. [/QUOTE]

Elimde TDS metre yok ama forumda biraz araştırma yapınca analog ohm metre ile TDS değerinin ölçülebildiğini buldum.([U][B]Bu Konuda: [URL]https://www.akvaryum.com/forum/iletkenlik_olcumu_ohm_metre_ile_yapilabilir_mi_k191988.asp[/URL][/B][/U]) Yaptığım ölçümlerde 180-200 arası bir sonuç aldım. En kısa sürede TDS metre alıp tekrar ölçüm yapmayı düşünüyorum.

[QUOTE=Splendor]Tonluk dahi olsa icinde vatoz olan tanka tuz eklemenin mantigi nedir?[/QUOTE]

Çünkü akvaryumu içinde balıklarıyla birlikte uygun bir fiyata aldım ve balıklar elime geçtiğinde 3-4 cm boylarındaydı. Balıkların bana gelesiye kadar tek çeşit yem ile yemlendiğini öğrenince balıkların cüce kalmasından endişelenip yem çeşitliliğini artırdım ve önerilen dozun 1/3'ü kadar mineralli tuz eklemeye başladım. Daha önceden cüce vatoz tecrübem olmadığı için durumu geç fark ettim, yani kasıtlı olarak cüce vatoz alıp tanka sonradan eklemedim. Hobiyi bırakan bir kişiden aldığım için tecrübesine güvenerek araştırma gereği duymadım.

Ana tankta hiçbir zaman metilen mavisi, su düzenleyicisi, kaya tuzu gibi ürünler kullanmadım ama değişim yapacağım suyu 1 hafta öncesinden hazırlayıp ağır metallerin çökmesi için içine önerilen miktarın yarısı kadar su düzenleyicisi ekliyorum.[EDIT]mistiremre,2018-12-21 00:03:23[/EDIT]
Cüce Vatozum Sebepsiz Yere Öldü
[QUOTE=brigantes]Tropheusla vatoz çok ayrı habitatların balıkları. Vatoz düşük ph yumuşak su ister tropheus tam tersi. Ayrıca tuz kesinlikle olmamalıydı, hacmin küçüklüğü de eklenince balık ölmüş muhtemelen.

Tropheusla devam edecekseniz vatoz eklememenizi öneririm. [/QUOTE]

8 aydır aynı düzen varken neden şimdi öldü ama aklıma takılan kısım bu. Suyu ph kağıdı ile ölçtüğümde 7,5-8 arası bir değer alıyorum. Akvaryumu 8 ay önce hobiyi bırakan bi arkadaştan balıklarıyla birlikte almıştım, vatozu ayırmak istemedim.
Cüce Vatozum Sebepsiz Yere Öldü
Herkese iyi forumlar,

[B]Akvaryum:[/B] 100*50*30 ebatında 150 litrelik akvaryumum var. Sıcaklık 25-26 derecede sabit. Bir ay önce akvaryumda dekor değişikliği yaptım ama vatozun saklandığı yuvanın yerini değiştirmedim.

[B]Balıklar:[/B] Akvaryumda 2e 9d Tropheus Black Kriza(İlerde Tropheuslar için tankımı büyütmeyi düşünüyorum), 5 adet 1,5 - 2 cm boyunda sarı cüce vatozun yanında bir adet fotoğrafta eklediğim cüce vatoz vardı.

[B]Su değişimi:[/B] 7 aydır haftada bir 30 litre su değişimi yapıyordum, tavsiyeler üzerine son bir aydır 4-5 günde bir 30 litre su değişimi yapmaya başladım. Her su değişiminden sonra vatozlar etkilenmesin diye önerilen dozun çok çok altında Reeflowers Salt African mineralli tuz ekliyorum. En son su değişimi 4 gün önce yapıldı.

Fotoğrafta eklediğim cüce vatozum son 3-4 gündür garip davranmaya başladı. Gündüzleri yuvasından çıkmayan vatoz yuvasından çıkıp süslere yapışıp beklemeye başladı, sık sık suyun üstüne hava almak için hızlıca çıkıp inmeye başladı. Tül kuyruk olmadığı için Tropheuslarla arasında kavga çıktığını hiç görmedim gayet güzel anlaşıyorlardı. Gündüzleri yatıp gece avlanmayı seviyordu. Vatozumda gariplik olduğunu anladığımdan beri son iki gündür geceleri sarımsaklı dip yemi atmaya başladım. Bu sabah kalktığımda yuvasının dışında süsün üstünde pineklerken buldum. İlk önce sorun olmadığını düşündüm sonra hareket etmediğini anlayınca minik bi kovaya ayırıp bir damla metilen mavisi ekledim. Sindirim sistemi rahatlasın diye haşlanmış bezelyeyi kabuklarını soyarak kovaya ekledim. Sadece ağzı hareket ediyordu. 2-3 saat yaşadıktan sonra öldü. Sabahtan beri forumlarda vatoz hastalıklarını araştırıyorum, tek gözüme çarpan şey yukarıdan bakınca vatozun burnunda sağda ve solda olmak üzere oluşan çıkıntılar. Balığın karnında şişme yok, yüzgeçlerinde kopma yada erime yok, renginde solma yok. Sebebi nedir bunun neden böyle oldu? Bilen arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211587/191220181307161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211587/191220181307481.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211587/191220181308191.jpg[/IMG][EDIT]mistireme,2018-12-19 13:51:35[/EDIT]

SON MESAJLAR

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 472 Online Kullanıcı, 257 Üye

Online Kullanıcılar

-RBG-, smhakgl, Hsynn, soliter83, Saltiga, sefo, Betta06, Akfanyum, erdemcoban, omererbas, BahadirOnr, Mehmetpoad, BerHatS, esyusuf, Mystii, osman-01, adige42, qokhan89, alitnrvrd, MertA, tkahramaner, YunusAslan1453, faruk7481, TheHobi, MurathanM, Murat41, smtcelebi, kingbeter, eek55, karayokyum, Aquariumhouse, ibrahimgo, icelebi, gazoz34, Deniz652, Bariskarakus, arapaima, jaloreef, FurkanYnk, Orhunekm, Shateiel, Suleyman45, hasant, ProScotch, paradoxxx1, serkanakp, capo di capi, aponogeton, druje, s1nan, mehmetemindinc, UfukVural, erdem73, Mikail Erdoğan, Brsk, ezzalisi, Nailcankurtoğlu, omerdonmez, hny001, kaplan66, bsr06, kobort37, necaati, mesut alak, shark2, utkucanakci, Yasinnnnn, ismalkoc, Tolga58, runo89, huzur, sezokara, ffeytt, Bvarisli, elbet20, Kınayu, becocum, arasakv, hasancn, matraxion, Betta1914, Ogzhn.cbn, salihk1, erdalakçay, ibrahim35, BaranTiryaki, MehmetAbi, demirayak, melankolia5, yusufelim088, Engindmn, Ogulcan96, beyazgul, babanus, caul_82, boratsdmr, menesc, H.Ocal, Syphilis, Hüseyin Arıcı, teskere, YeniBalikciniz, Lepistesci, tanerberkgulec, minco, Hakan564, Player82, BoraBerkol, kenanbalik, rccol, maluda, muspar, Baderen, halilsa, Sahabettin, catstevens, Türker, capo55, Adamın dibi, raymalifalitiko, vendetta99, metins, onur55, Uğur Kzlkc, sduru35, ekmbr, barxbull, fgulcicek, serkan3354, ibrahim_, EmirHaN, durukan1905, shallweMSG, Selcen&Ergün, hakanemel, karides delisi, flagellum, murat35500, devrimdpt, dınay, Foai, EmreSuslu, tt52, Erdinc23, Hakan34, svsmrl, AmazonDream, Suheyb, brigantes, zorluerhakan, BerkayVARANGEL, KRaL_MaLaWi, nightmareo, brkygt, HasanS35, Kenan malawi, undesigned, fma3280, Rkblk, idiopatik, MiSoSiKiaN, egehankizilhan, Akkaplan, hkmerak, Kadirce06, salihNARCI03, akertek, MKA1923, Serpent, rdroo, yigitmstt, FerhatKaya, melektrikci, Ormancı82, ibo989, zekigonlum, akyamaner, onur_0606, ubaykoc, swordfishhhh, electrofish, gokturkseyhan, serfer1915, Berkaenn, Müptela, borademir, burakia, gk13, erkanmazici, 54muga, Ebubekir ATAR, diaslayt, Odeleoy, Dark65, Şakir ERGİN, kabaktadi, budak_murat, ertuğrulxmanx, Psiko_manyaq, Ayokyil, ozanarikazan, cansani, ShAdOw, Unreal55, abunil, Silver06, tatalevo, faruk036, forzAugur, muratlart, mkale, Tayfuntayfun, Firatbasoglu, muratkk, kaptanevoo, aliozturk35, Osabirlar, erozdem, Selimyldz, Süleymannn., Emre Zaim, Fanti35, Yusuf Muti, KÖYLÜ, Gemlik, spongebob55, BoranPara, sonsuzpati, wolverin, teleskopmithat, bluemirror84, tariktoksoy, Nazımm, mecomeco, Emrahçolak, frthakan, mahmut1905, MEOzbay, hsyn35, umutakyol19, aliyilmaz34, semihberkin, Aykutbaba34, zimeth, atinoglu, mustafatercan, seran06, alecozan, su dünyası, Ciyus, benemre96, oscarus, Rainrain, Repoer, Bülent105, atakansenturk, dogustaygan, Clear,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.