ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Heinzen
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
50
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Mart 2019 23:39
Son Ziyaret:
Dün 09:36
Toplam Mesaj:
55 [0.90 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
53 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökhan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Gökhan

SON 10 MESAJI

Su Duzenleyici
[QUOTE=Esnaf]Lütfen şu çocuksu demogojiyi bırakın bu faydasız, sorum çok açık türkçem son derece net,

Şimdi tüm denizlerde göllerde ve akarsularda bulunan ağır metaller nedeniyle niçin toplu canlı ölümleri yaşanmıyor ?

Ağır metallerin sudaki varlığını kimyager olmayan sade vatandaşlar olarak duyalı çok az bir zaman olmuşken ağır metaller nedeniyle bizler bu hobiyi yapamıyormuyduk ?

balık üretemiyormuyduk ?

balıklarımız ölüyormuydu ?

pekala sanırım cevap gelmeyecek çünki hepimiz cevabı bildiğimiz halde söylememekten yanayız çünki hepimiz piyasada her çıkan ürüne topluca atlıyor ve bu pazarlama stratejilerinin avı oluyoruz, hobi dünyası çok geniş ve fırsatlarla dolu bu es geçilemez doğru[:)]

Dostlarım, tecrübeli eski bir akvaristim doğru okuyun doğru hüküm verin ve adil olun, sözüm hepinize

Heinzen araya girme oku biraz sükut et

Su düzenleyici kimyasalları kullanmak isitiyorsanız elbette bana sormayacaksınız, ama burada ortaya koymak istediğim akvaryum hobisinde briraz sabırlı olunması gerektiği ve bu kimyasalların gerekli olmadığıdır

10 yıl önce hiçbirimiz bu kimyasalları kullanmıyorken de balıklarımız sağlıklı ve doğurgandı, bu kimyasallar hobiye bir mucize getirmedi ,firmalar ürün çeşitliliğin artırarak para kazandılar hepsi bu. 20 yıldır ticaretle uğraşıyorum birbirimizi kandırmayalım olurmu.

Saygılar sağlıklı hobiler dilerim[/QUOTE]
Gerçekten tükendim. Artık cevap vermekle uğraşmayacağım. Takılın kafanıza göre. Ayrıca araya girme ne demek? Direkt olarak muhatabınız benim.[EDIT]Heinzen,2019-04-26 14:46:50[/EDIT]
Su Duzenleyici
[QUOTE=ternapi]Hiç su düzenleyici kullanmadım, kimseye de önermedim. Sadece bir yanlış anlaşılma olduğunu düşünerek ağır metalleri tutma özelliğine vurgu yapmak istedim, hepsi bu.
Bu tip ürünleri kullanıp kullanmamak kişilerin tercihine kalmış bence, kaç yıldır hobide olduğumu sormuşsunuz, hesapladım ki 25 yıl olmuş, yaşlanıyoruz [:D]

Ayrıca şunu da belirteyim, ben İstanbul'da yaşamaya başlamadan önce musluk suyunu çoğu zaman dinlendirmezdim bile ve şükür ki birlikte yaşadığım canlıların hiçbirinde sorun yaşamadım, kimyasal hiç kullanmadım.

Son söz: Bu gibi ürünlere taraf da muhalif de değilim, kendim kullanmayı şimdiye kadar tercih etmedim, sonrası için yorum yapamam ve hobinin bu kadar pahalılaşmasından ben de memnun değilim.

Saygılar...[/QUOTE]
Siz anlatmak istediğinizi gayet iyi anlattınız merak etmeyin. Ama anlamak istemeyen veya anlayan ama anlamamazlıktan gelenler var. Konuyu gereksiz uzattılar.
Su Duzenleyici
[QUOTE=Esnaf]

Çok basit bir soru soruyorum herkese

Bu piyasada empoze edilen su düzeleyici kimyasallar olmadan önce

-konuşulan bu ağır metallerden kaç kişinin haberi vardı ? kaldıki çeşme suyuyla birlikte sizlerde bu ağır metalleri güzelce içiyorsnuz hatta bu ağır metaller şişelenmiş lezzetli kaynak sularında da var

-daha önce su düzenleyici kimyasallar kullanmadan önce balıklarınız bu ağır metaller nedeniyle ölüyormuydu, bu kimyasallar akvaryum hobisine bir kurtarıcı gibi mi yetişti ?

- bu su düzenleyici kimyasallar kullanarak ağır metalleri bağlamadan önce akvaryum hobisini profosyonelce yapamıyormuyduk ?

-bu kadar balığı ağır metallerden koruyarak nasıl yetiştiriyor nasıl çoğaltıyor perakende de nasıl satıyor ve evlerimizde nasıl yaşatıyorduk ?

bu cevapları istiyorum,

b vitaminini başka şekilde de verirsiniz bu ürüne ait bir özellik değildir her ürünün içine koyarsınız vitamini. pazarlama stratejisidir bunlar, yani ama bak içinde b vitamini de varmış gördünmü dedirtirler size .

şimdi ben cevaplarımı alayım ?

7 yıl önce ağır metallerden haberiniz varmıydı ve bu kimyasalı kullanmadan önce balıklarınız ağır metaller yüzünden ölüyormuydu ?

-bu hobi yapılamıyormuydu ?

-siz içtiğiniz sulardaki ağır metaller yüzünden ölüyormususnuz ?

bu ağır metaller en fazla akarsu göl ve denizlerde bulunurken balıklar ve su canlıları bu ağır metaller yüzünden sürekli ölüyormu ? akarsu ve nehirlere ve dahi denizlere kaç milyar ton su düzenleyici kimyasal atmak durumundayız ?

evet lütfen cevapları alayım [/QUOTE]
Bahsedilen ağır metaller içtiğimiz çeşme sularında var ve kısa vadede olmasa da uzun vadede insan bedenine dahi zararları oluyor. Suya katılan florür de buna dahildir. Kaldı ki balıklar için zehirli etkisi var ve etkileri kısa vadede görülebiliyor. Bundan 7 sene önce de balıklar sağlıkla yaşatılabiliyordu evet ama bu bir şeyi değiştirmez. Bu hobiyi "profosyonelce" yapmadığınız gayet belli bu arada. Profosyonel diye bir kelime yok. Profesyoneldir o. İnsan bedeni ve fizyolojisiyle balığınkini kıyaslamanız da son derece komik.
Su Duzenleyici
[QUOTE=Esnaf]

Sn.üye

Kaç yıldır hobidesiniz ve kaç yıldır bu su düzenleyici kimyasal yarımıyla ağır metali absorbe ediyorsunuz ?

Kendimizi yanıltmayalım tuzağa düşmeyelim, bundan daha 6 - 7 sene önce Türkiyede bu su düzenleyici kimyasallar yoktu henüz hobiye çok yeni dahil oldular ve bir mucize yaratılıyırmş pazarlamasıyla empoze edildiler ve sonuç adamlar başardılar bir zorunlukukmuş gibi tartışıyıruz bunu

hayır efendim su düzenleyicinin bağladığı ağır metaller suda bu kimyasalar sayesinde çözünmez yok olmaz, bir süreliğine bağlanır ya sonra ? [:)]

Suyu uzun süre devir daim yaptırmamızdaki amaç biyolojik filtrasyonu çalıştırmak zeolit ile karbon ile tüm bu ağır metalleride tutmak bakteri kültürünü oturtmak sudaki oksijen alanını genişletmek ve balıkları için en elverişli doğal ortamı yaratmaktır.

Sudaki yosunlar, su mercimeği, etkin bakteri kültürü,karbon, zeolit,sudaki ağır metalleri tutar, içme suyumuzda olan denizlerimizde olan hatta şişe sularında olan bu ağır metallerin yüksek dozlara ulaşmadıkça insan ve hayvam sağılığına direk bir etkisi yoktur bunlar sularda ve gıdalarda hep vardır.

Hayatımıza her yeni giren şeyi bir zorunluluk olarak algılamayalım olurmu, bundan 15- 20 yıl önce ağır metalleri neyle bağlıyırdunuz peki ? ne oluyordu ölüyırmuydu balıklarımız ? elbette hayır sistem tıkıt tıkır işliyordu.

Yani hemen atlamayalım kendimizi her pazarlanan ürüne bağlamayalım diyorum, bunu kullansakda kullanmasakda bir şey olduğu yok ortada. Bu kimyasallara mecbur değiliz hobiye bunlarla başlamadık biz.

Kolay gelsin[/QUOTE]
Israrınız yersiz ve gereksiz. Kimse bu ürünler şart demiyor. Faydasından bahsediyor herkes. Hâlâ ısrarla direniyorsunuz. Kullanmayın o zaman nasıl biliyorsanız öyle devam edin.
Su Duzenleyici
[QUOTE=Esnaf]

Biraz zahmet edip tankınıza ekleyeceğiniz suyun klorunu ağzını açık bıralarak dinlendirirseniz su düzenleyivci kimyasallara dünyanın parsını ödemekten kurtulursnuz, hiç gerek yok su düzenleyicilere bunlar para tuzağıdır.

Acele etmeden iki gün dinlenmiş su biriktirin ve akvaryum kurulumunu yapın, hemen her şeyi anında istiyorsunuz yok böyle bir dünya.

Çok gerekliymiş su düzenleyici olmazsa olmazmış gibi tanımlamalar yapmayın.

Her su değişimde her su eklemede su düzenleyici kullanmak için epey bir bütçe ayırmak demek, böyle bir zorunluluk yok buna tümüyle karşıyım hobiye her geçen gün yeni para kazanma alanları ürün çeşitliliği yaratılarak sokuluyor açıkça bir tüketici istismarı bu.

Acele ederseniz bu tuzağa düşersiniz, bunlar dövizle ithal edilyor memleketin hazinenin parası bu yazık günah.İki gün bekleyin ne kaybedersiniz ?[/QUOTE]
Su dinlendirmenin tek faydası olur o da kloru uçurmak. Geri kalan zehirli bileşenler ve ağır metaller su dinlendirerek arıtılamaz, giderilemez. Para tuzağı olarak görebilirsiniz ama kimse bu ürünleri kullanmak şart demiyor ya da kullanmazsanız olmaz da demiyor. Tercih meselesidir. Ben işimi garantiye alırım diyen insan kullanır. Ayrıca ürün çeşitliliğinin olması iyi bir şeydir. Piyasa böyle yürür. Devamlı rakip firmalar çıkıp aynı ürünün daha iyisini ya da daha farklısını çıkartmaya çalışarak piyasayı canlı tutar. Tüketici olarak sizin bu ürünlerden hangisini kullanacağınız ya da kullanıp kullanmayacağınız tamamen sizin tercihiniz. Ayrıca çok büyük hacimlerde su dinlendirme gibi bir şans pek olmuyor. Daha pratik ve etkili olması için su düzenleyici kullanılmasında sakınca yok.[EDIT]Heinzen,2019-04-26 13:34:31[/EDIT]
Su Duzenleyici
[QUOTE=Esnaf]

Merhaba

Anlamak isediğim şu anda balıklarınız bu tankın içinde değil mi ? yani şu an bu tankta yaşıyorlarsa eğer neden bu tanka su düzenleyici koyacaksınız ?

Su düzenleyiciler tankın ilk kurulumunda sudaki ağır metalleri sarmalayıp suyun oksijen alanını genişletip bakteri kültürünün tutunmasını sağlamak için kullanılır.

Diğer konu, canlı doğuran türlerden kılıçlar ve moliler karakterleri gereği daha ağır hareket edebilen japon balığının kuyruğunu ve karnını didikleyip rahatsız ederler japonlar kendi türleriyle daha rahat ederler. Moliler ve kılıçlar sevimli japonlara sert gelecektir.

Bu su düzenleyiciye gerçekten ihtiyaç varmı bunu bir gözden geçirin, bakteri besini yada bakteri kültürü deseniz anlarım.Ama tankı ilk defa kurmuyorsanız buna ihtiyaç yok, eğer filtrenizde biyolojik filtrasyon mazlzemesi kullanıyorsanız bakteri kültürünüz oturunca su değerleriniz balıklarınız için daha yaşanır olacaktır.

Kolay gelsinErdem bey tam tersi herhalde diliniz sürçtü, aslında moliler ve kılıçlar japonu didikleyip rahatsız ederler,bunu izninizle düzeltelimki yanlış anlaşılmasın.[/QUOTE]
Su düzenleyici kimyasallar sadece ilk kurulumlarda değil, daha sonradan yapılan her su değişiminde çeşme suyunu balıklar için uygun hale getirmek maksadıyla da kullanılabilir. Hazır çeşme suyundaki kloru yok edip ağır metalleri bağlar bu sebeple su değişimlerinde eklenen suya damlatılarak da kullanılabilir.
Kumun Türü
Merhaba. Kumun çeşidi kuvars mı yoksa bazalt kum mu emin olamıyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214159/240420192006301.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214159/240420192007161.jpg[/IMG][EDIT]Heinzen,2019-04-24 20:08:48[/EDIT]
Blackwater Konusunda
Merhaba. Blackwater kurulumlarının bazı hassas noktaları olduğunu biliyorum. Öncelikle aklımda tabanda bolca kuru yaprak ve tortu bulunduran, mangrow veya red moor kökleri ve kuru asma dalları içeren aynı zamanda filtrede peat bulunan bir 300 litre blackwater akvaryumu kurmak var. Amacım biyotop değil ama görünüm olarak biyotopa yakın bir tank olmasını istiyorum. Sorularım şunlar;

1- Öncelikle akvaryumdaki kuru yapraklar, dallar ve kökler zaten suyu yumuşatacak. Ekstradan suyun rengini koyulaştırmak ve pH'ı hafif asidik seviyede sabit tutmak için filtrede peat kullanacağım. Suyun pH'ı aşırı düşük mü olur? Peat gereksiz mi olur?

2- Akvaryumun suyunun pH'ı asidik olacağından dolayı su değişimleri sırasında ani pH dalgalanmalarını nasıl engelleyebiliriz?
Şimdiden teşekkür ederim.[EDIT]Heinzen,2019-04-21 14:42:31[/EDIT]
Filtresiz Akvaryum?
[QUOTE=Stokeley]Elimde 100 litre civarı bir akvaryum var ve ben bu akvaryumda tek 1 tane balık bakacağım hala bu hacime uygun tek bakilabilen tür arıyorum ama asıl sorum şu ısıtıcım ve hava motorum var tek balık besleyeceğim için iç filtreye gerek var mıdır?[/QUOTE]
Bakteri kültürünün oluşabileceği alanları sağlamak için filtre gereklidir. Bakteriler kumların arasında da kolonileşirler ancak sayıları yeterli değildir.
Ciklet Yem Tavsiyesi
Kaliteli markaların granül yemleri olur. Tetra Discus Bits, Tetra Cichlid Granules, Tropical Krill Gran gibi.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 352 Online Kullanıcı, 196 Üye

Online Kullanıcılar

Murat75, KadirSpmz, mert2573, 52400, Oguzhank, BoraBerkol, bsr06, Müptela, nikon_, ANKARALEPTESOMA, Quersian, Hobihanem48, mustafakuzu, corail, sbilgic82, dusumsel, tatalevo, kanarya27, Garraro, aldemirim, subukucu, Aspet, vedat79, darkxf, vendetta99, cenkistan, Cagatay Uysal, Birtek, tunasoylemis, Emre39, atakartal, indianaconz, aponogeton, adige42, Noyes, cief17, Mete Duru, Mymustang, Nevzat67, omarfako2, member, calvus38, IServeT, gattar5050, kn0w, 06bora34, fazli43, secaflex, rkn8, denizihtiyaroglu, Aralti, leonisleo, TSevil, PUSU58, Aquarist101, saim35, soliter83, Bersisa, corabatur, srtykylr, Zoresmer, Kınayu, deviltheturtle, darkaura, cobankartal, serkantezel, soner322, Grkom16, Timberlake, JokeR, bayram11, Turkmenistanlı, Raufy, FurkanYnk, trkmr02, Burak PEKDEMİR, husumut, dedem, enginm2000, hsnozl2603, Vlevent, Ertarda, erimgorgulu, ffeytt, Bedbin, cLeRaNs, MiSoSiKiaN, masisdemirel, capo di capi, CritSin, mad-boy, İd0826, sharkemre, icelebi, banned, SoSriKuA, CaNKuB, Griffin, muratchef, serkul2007, b3kir06, HRN1, efe2010, klndr71, ibrahim_, DTkadir, Ltba, casper04, eozen81, anchor, LEWO_1453, zatonica, Coder, esuc, mesut35, bandit_tr, Buğra Divrikli, basser4450, ogii06, WaveRider, BiotopeDogan, SONADOR, Emre Ateş, fedaxdello, Slymn-pyrz, Mvural, azradeniz, TYANALI, osprey, Onurdem78, FurkanKöse59, YeniBalikciniz, Handan, UGURBEY, ityo39, turkerozturk, gokberkgonenc, mrah, ismalkoc, mericg, buraksandikci01, burakhoca, salp, eyorubulut, Supervenenis, Mustafa1979, ChannaGachua, tosbag, engin045, Seemihh, ferdiusta, muratozay26, sezerdmn, K3r3m, Battalufuk, Csumer, hakanturken108, eneskilic34, byrm06, mecomeco, Ankkaalp, shark2, Anki, wolverin, Denizhann, intermed, Nursun, benerium, Fatih55, serdar131977, Cevdet, sefo, idiopatik, Mu5a, İbrahiM SameT, fma3280, Mornikstar, abunil, keyman79, merif, GodOfDeath, Brevheart, Okan Bilgiç, Emerse, esensml, mustafaozen2, ErenBugra, AmazonDream, GkhnBtmz, s.canturhann, selcukpinarci, ngokkaya, Blackpearl34, 06serkan06, SalihNarci, ternapi, Tolga58,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.