ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Esnaf
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
180
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
07 Nisan 2019 00:42
Son Ziyaret:
11 dakika önce
Toplam Mesaj:
150 [9.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
147 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kamil
Doğum Tarihi:
08 Eylül 1973
Yaş:
45
İl:
Bursa
Meslek:
Esnaf
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ÖZEL MESAJ KABUL ETMİYORUM İsim: Kamil / Esnaf / Gemlik -200 litre bitkisiz akvaryum -1500 lt/s dış filtre -Silis kum plastik bitki ve makarna kayaları -Kılıç, plati ve lepistes türleri

SON 10 MESAJI

23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramınız Kutl
Değerli forum üyeleri

Tüm forumun 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı kutlu olsun, ulusça el ele gönül gönüle sağlıkla huzurla daha nice ulusal ve dini bayramlara ulaşmak ümidiyle bu değerli bayramı bize hediye eden ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşlarını ve dahi Aziz Şehit ve Gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum Aziz ruhları şad olsun.

Bayramınız kutlu olsun, Ulusumuzun çocukları mutlu olsun üzülmesin ezilmesin mağdur edilmesinler okusunlar yurda ve millete yararlı fertler olarak ve yetişsinler.

Saygılarımla [EDIT]Esnaf,2019-04-23 17:58:33[/EDIT]
Hangi Yem
[QUOTE=zukijan]Selamlar öncelikle. Çöpçü balıklarım için yem arayışına girdim. Fakat hangi tarz alacağıma karar veremedim. Jbl marka güzel yemler var ancak hangisini almalıyım bilemedim. (Novo pleco, novo fect, novo tab vb.) Yada başka markalar. Birkaç sorum olacaktı sizlere? Eğer bunlardan hangisini alırsam vatozlarımda aldığım yemden yermi acaba ? Mesela novo pleco vatoz yemiymiş galiba. Alırsam çöpçü balığım yermi ? Karar veremedim açıkcası. Yardımlarınız çok iyi olacak. Teşekkürler şimdiden.[:)][/QUOTE]

Selam

Çöpçü ve vatozlar için özel bir yem arayışına girmenize bencede gerek yok, vatoz için cama yapışan tabletlerden atın bayılır çöpçülr içinde aynısı yeterlidir, zaten akvaryumunuzda genel yemleme yaparken aşağı inen pul ve granül yemler tabanda hem çöpçüler hemde vatoz için besindir.

Arkadaşlar şu yemi sadece çöpçü yer bu yem sadece japonlar içindir işte üzerinde plati resmi var bunu canlı doğuranlar yer ama cikletler yiyemez gibi bir kural bir ayrışma yoktur bunlar para tuzağıdır ürün çeşitlendirerek pazar payını artırmaktır ticari taktiklerdir [;)]

Çok özel discus gibi fowerhorn gibi türler için farklı ebatlarda görsel olarak balığın hamle yapabilmesini dikkatini çekmesini kolaylaştıracak ürünler var ama bunun dışında etçil ve otçul türler için pul yada granül üretilen bütün yemlerin özünde un,kan, mezbaha artıkları,sakatat artıkları, yosunlar ve sebzeler vardır.

İşte yok şunu yerse renk yapar bunu yerse boy atar bunlar hikaye [:)] Bu yem konusunu fazla kafanıza takmayın çöpçü diğer balıklarınızın yediği herşeyi yer fazlasına gerek yok yani çöpçüye bişey katmaz ne daha fazla büyür nede daha sağlıklı olur, neyse odur.

Saygılar sağlıklı hobiler

Tüm forumun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Byaramı kutlu olsun.
Cuce Gurami Erkek Ve Disi Ayrimi Ve Disi Temini
[QUOTE=yucelay]Gurami disisi bulunmuyor. Nasil temin edebiliriz.[/QUOTE]

Merhaba

Dişiler açık renkli desensiz oluyor genellikle,sizin balıklarınızın hepsi erkeğe benziyor, bazıları damızlık altı daha küçükler.
Dişi gurami bulmak için istanbuldaki üretimhanelere telefon açın bir ihtimal bunlarda olabilir.

Bakın aşağıdaki fotoda bir erkek ve etrafındaki açık renkli desensizler dişidir.

[IMG]http://i189.photobucket.com/albums/z23/fkarakaser/DSCF7813.jpg[/IMG]
Kumda Ölen Lepisteslerim
[QUOTE=Ahmetenes]Merhaba dün gece bir balığımı kumun üstün de ölü buldum az önce bir balığımı daha kumun üstün de ölü buldum balıklar lepistes yavru değil tank 80 Lt iç filtre ısıtıcı var.[/QUOTE]

Ahmet bey merhaba

Şimdi balıklar durduk yerde ölmezler, mutlaka su değerlerinde sıkıntı vardır yada balıklar hastadır. Biraz ipucu verin böyle müneccimlik yapmak gibi oluyor biz uzaktan sizin su değerlerinizi balıklarınızın kondisyon durumunu göremeyiz bilemeyiz.

Saygılar
Roxin Suiçi Lamba
[QUOTE=Furkankvk]Elimde Roxin'in su içi lambası var ve lamba uzun süre yanınca ısınıyor ısınınca suyun ısısını değiştirir mi? [/QUOTE]

Suyun içinde suyun ısısını değiştirecek kadar bir fark yaratmaz suyun dışında da çok uzun üsre çalışırsa nispeten ısınıyor ama çok fazla değil. Bu floresanın amacı suyun içinde çalışmasıdır hemen su yüzeyinin altına halkalı vantuzlarla akvaryum camına yapıştırabilirsiniz ben bu şekilde kullanmıştım böylece tepeden ışık vermesini sağlamıştım.Akvaryumcularda bu boru vantuzlarından vardır.

Kolay gelsin


[IMG]https://im0-tub-tr.yandex.net/i?id=8a44430f428f9d9c0571a7fb37f39020&n=13[/IMG]

Molimi Yoksa Veliferami
[QUOTE=egemen3535]Selam

Gerçek veliferami yoksa molimi karar veremedim sizce hangisi?[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212929/220420191937451.jpg[/IMG][/QUOTE]

Selam

Balığınız melez, akvaryumcularda velifera diye satılan ve en çok rastlanan varyete budur.
Veliferanın gövdesi daha uzun ve yüzgeci daha büyük olur.

Aşağıdaki orijinal veliferadır.

Saygılar

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214516/220420192251561.jpg[/IMG]

[EDIT]Esnaf,2019-04-22 22:58:23[/EDIT]
Paranormal Olay
[QUOTE=😊]Beslediğim balığın leopar vatoz oldığunu ve büyüdüğünde japonlarımın karnına yapışarak hüpletebildiğini öğrendiğiğm için onu iki hafta önce bir kaba koydum annelerimizin sebze yıkadıkları kaplar var ya evimizdeki en büyük kaba koydum 10 lt diye tahmin ediyorum 2 avuç kum attım ve de tabiki eskiden kullandığım bir iç filtre kpydum herşey iyi değil mi paranormal olan ne peki paranormal olan bir saat önce 22 nisan saat gece 2 de iki tuğlayı kafamda sürtüyorlarmış gibi bir ses ile uyandım ilk başda komşulardan gelen bir ses olduğunu sandım fakt daha sonra odamdaki akvaryumlara baktım (salonda uyuya kalmışım) bir sorun yoktu sorun olan vatozun içinde olduğu kaptı söylediğim gibi tahmini 10 lt fakat baktığım da 2 lt ya vardı ya yoktu kapı Ağzına kadar doldurmama rağmen dibinde 4 parmak su kalmıştı ve duyduğum ses süzmek ne kelime suya bir parçası bile deymeyen filtre motorundan geliuormuş suda köpürme vardı balık içerideydi herhangi bir çatlak olmadığına eminim ve etrafta su da yok suya ısıtıcı bile koymdan bu kadar su buharlaş ması imkansız nereye gitti bu su [:?]
[/QUOTE]

Merhaba

Affınıza sığınarak eğitimli biri olduğunuzu umud ediyorum ? Size vatozun japon balığının karnına yapışıp emeceğini söyleyen son derece cahil biri olmalı çünki.

Yıllardır vatoz besleyen biri olarak tek bir yavru balığa dahi hamle yapmadığını gözlemledim, gariban bir hayvandır vatoz kendi halinde yaşayıp gider.
Zaman zaman alan savunması yapmak adına çöpçü balıklarına hamleler yapar bu sadece kendi bölgesiden uzaklaştırmak içindir.

Tankta ölen balıkların pulların emer, cahil ve bilgisiz insanlar bu doğal davranışı farklı şekilde yorumlayarak vatoz için cadı avı başlatırlar, halbuki vatoz fıtratı gereği çöpçü bir balıktır ölü balıkları emerek Allahın ona emrettiği temizlik görevini en güzel şekilde yapar akvaryumdaki leşi kaldırır.

Ortada paranormal bir durum varsa eğer vatozunuza eziyet ettiğiniz için olabilir biraz vicdan, lütfen vatozu en yakın akvaryumcuya götürün ve vatozun asıl sahibinin Allah olduğunu unutmayın, o gariban hayvanın günahı vebali boynunuza olur, daha bişey diyemeyeceğim sinirlerim bozuldu şu an.

Vicdanınıza bırakıyorum yukarıda herşeyin sahibi Allah var ve size bir mesaj vermiş olmalı bu olay boşuna değil bence !

Kolay gelsin
Çöpçü Balıkları
[QUOTE=zukijan][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214272/210420192043311.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/214272/210420192043471.jpg[/IMG]
Çöpçü balıklarını atalı 3 gün oldu. 4 adet varlar. 2 gündür çok hareketlilerdi fakat bugün kıpırdamadan bekliyorlar. Akvaryumun arkasında ve köşede. Nedeni nedir acaba? Hastalık vs. olmuş olabilir mi? Yoksa doğal hallerimidir ?[/QUOTE]

Merhaba

Öncelikle çöpçüleriniz çok güzeller maşallah. Bu balıklar zaman zaman karakteristik özellikleri gereği durgun kalabilirler yeme karşı ilgisiz kalabilirler, burada dikkat etmeniz gereken ışığın dozu, çok güçlü ışık bu canlıları rahatsız eder ve durgunlaşırlar. Işığı biraz azaltın daha rahat etsinler, sürekli reflektör tutulmuş tavşan gibi hissederler kendilerini ve adapte olamazlar sersemleşirler.

Balıkların doğal ortamlarında gün ışığı suya kırılarak gelir ve su altında loş bir ortamda yaşarlar bizler bu kadar parlak ışıkları kendi görsel zevkimiz için kullanıyoruz bu bir gerçek.

Kolay gelsin
Balon Moly Hamile Mi? Doğuma Ne Kadar Var
[QUOTE=Furkankvk]
Teşekkür ederim balığı ayırmam gerekir mi yoksa diğer balıklar ile sıkıntı olmazmı aynı akvaryumda çok özel tür albino balıklar var onların vücüdü daha hassas olduğu için bulaşır mı [/QUOTE]

Balığı ayr bir kovaya karantinaya alarak yapacaksınız bu işlemi. 5 litrelik bir kovada ısıyı 26 dereceye getirin oksijen vermenize gerek yok her gün balığı elinizle fazla sıkmadan tutun şırıngayı ağzına bitiştirip 3 damla ağzına damlatın bir hafta içinde kakası düzelir yeme iştahlı gelir inşallah.

Kolay gelsin
Balon Moly Hamile Mi? Doğuma Ne Kadar Var
[QUOTE=Furkankvk][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209194/210420190929551.jpg[/IMG]
Balık hala doğurmadı korkmaya başlıyorum. [/QUOTE]

Furkan bey, flagly ampul kullanıyorum günde ağzına 3 damla damlat, bir haftada paraziti atar kendine gelir, yarına kadar gözlemle ve olmazsa eczaneden ampul şeklinde al şırıngayla günde 3 damla ağzına enjekte et.

Kolay gelsin

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 320 Online Kullanıcı, 174 Üye

Online Kullanıcılar

Garraro, AQUAVARYUM, MertHusmenler, ozgurnez, AzmiKibar, sarıyerli 1970, S.yigitsanli, Fatih7979, Gökhan Kökez, enderadam, brokengineer, Akgün Cem, mrah, ersinyalcinn, onur70aksoy, Tugberk, mehmeyt, kursatoztekin, Merty, simone_87, arapaima, Tatar26, EsraCem, Onelove, yaBiz, erten, ceyh, muhengin26, neco61, Bedbin, fzkdevil, SerhatZ, SCORPION_79, bluecurse3, Cyber_Scout, serkantezel, Fatih tll, ProScotch, hasant, Oguzkagan, Kınayu, rifai, burak125, İsmail YILDIRIM, erhan2204, erakay, Gtuncay, kardesler10, xmen48, solaytekin, dus_zamani, GOLFMK2, Demasoni34, Esnaf, Quersian, GÖKHAN ÖZDEMİR, Flexa, soliter83, 25at42, Arifhb, Mehmet Yavuz, Muzaffer KEPENEK, esyusuf, poyrazoğul, beyazgul, ERTA, Hsynn, EmreCev, Mikail Erdoğan, Eser bay, caner3987, Muhendis39, orimohito, Mu5a, recoysstr, bcirav, BoraBerkol, dusumsel, aponogeton, KadirSpmz, incaia, Emerse, goztepemre, adapod, vendetta99, selahattinfidan, ANKARALEPTESOMA, 06bora34, Deadsong, Noyes, totaku, koagulant, AhmetFERAH, TheHobi, mkut, Akaybaha, Hasanahshsjh, james_dean, enginm2000, fth0507, sinanb85, UGURBEY, Stokeley, Tamer45, indianaconz, Ejder Günaydın, MiSoSiKiaN, adige42, Atalay77, NessPet, mehmetaydin, Cangofre, aliverovic, Supervenenis, Aquariumhouse, MRTMRT, efe2010, okaliptüs, Conqueror__, Ahmetus, 06recobaba06, rseven, Slanq, gokberkgonenc, onrbgs, muslim kavak, hacivat, ErtanGulen, ay_han, suslu_78, zekigonlum, Horace, tkahramaner, mesutbalkes, demasonici, kenan-35, idiopatik, ternapi, Atalanta, Emre uzunca, fahrettin, hakkıbaykan, erkanyavuz, Seghri, eskiyapar, FurkanSehit, efe0911, erulusoy, stone, Kanada38, dogu06, erdo_bg, volkan96, Kenan malawi, KupaAs, Tommy, mimarist, teksel, bettaaşığı, kobort37, baleron123, EagleEye, sezginnn, wallece, vtuci, zubeyir06, sefo, begmis, Adnan53, BLL1403, ktekinoglu, muzma, ozanka, nonametr, EXAGON,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.