ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Jawaes
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
24
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
18 Eylül 2019 09:41
Son Ziyaret:
17 dakika önce
Toplam Mesaj:
13 [0.45 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Emre Tuğberk ŞAHİN
Doğum Tarihi:
10 Aralık 1992
Yaş:
26
İl:
Antalya
Meslek:
Makine Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Emre Tuğberk ŞAHİN Antalya

SON 10 MESAJI

Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
Evet sezer bey çoğumuz gibi benimde ilham aldığım güzel bir çalışma. Şuan 1 ayı geçti tankımızın yeni misafirleri var. Budamaları yeni yaptım. Yakında güncellemeleri paylaşacağım.

Saygılar...
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
Arkadaşlar tekrar selamlar,

Bir sorum olacak, yarın tanka 8 adet Hyphessobrycon Rosaceus (Gül Tetra), 8 adet Gymnocorymbus ternetzi (Siyah Tetra) eklemek istiyorum. Bir kaç hafta sonra da 3 adet Otocinclus eklemeyi düşünüyorum. Balık yoğunluğu ve tür uyumluluğu ile ilgi bir sorun olur mu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
Tekrar selamlar,

27.gün Güncellemesi:

Aslında 30. gün güncelleme planım vardı ancak bir takım konuları paylaşmakta sabırsızlığıma yenik düştüm. Öncelikle tank durumu olarak bitkilerde Tilki kuyruğunu budadıktan sonra (tomurcuklarını keserek) doğal olarak mevcut kökü değiştirmediğimden dolayı bitkinin gelişmesi yavaşladı. Bu fırsatlada eledoaların çoştuğunu söyleyebilirim. Bacopa carolina civarında diatom yosunu belirmeye başladı, Şuan için herhangi bir müdahale yapmadım onun dışında zarar verecek düzeyde bir yosunlanma yok. Sanırım zamanla yosun dengesi sağlanıyor.

Balıklarımıza gelince, neonlar hala sağlıklı ve kayıp yok. İki karidesimin yumurtaları karnına indi bekliyoruz:)
Yukarıda popülasyonu arttırmayı düşündüğümü yazmıştım ve aramıza iki adet mavi Cüce Gurami katıldı.

Tankımızın son hali:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217679/300920191352011.jpg[/IMG]

Şimdi bu cücelerden biraz bahsetmek istiyorum. Cüce gurami beğenip sahiplenmek adına ilk girişim tabi ki ihtiyaçlarını araştırmakla başladı. Araştırmalarda en zorlandığım tarafı cinsiyet belirleme oldu. Çok fazla kafa karıştırıcı bilgi var. Dişi gurami gri renk olurdan tutun, ülkemizde çok nadir bulunur, genelde getirmezler... Hep erkek satılır. Dişiler fotoğrafları bulunmaz vs vs (Çok karışık bir sitem oldu kusura bakmayın).

Tabi gittim ve iki tane mavi gurami aldım. Cinsiyetlerini bilmiyordum yaklaşık 1 haftadır tankımdalar.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217679/300920191357021.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217679/300920191357261.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217679/300920191358101.jpg[/IMG]

İlk bir kaç gün alışamadıklarını düşünüyorum. Sürekli cam sörfü yaptılar 3. gün bu davranışlarından vazgeçtiler ve içlerinden bir tanesi sürekli diğerini kovalamaya başladı. Garip şeyler oluyordu... Sonra bir sabah kalktım akvaryumun üzerinde köpük yapmışlar... Cinsiyet tekrar gündeme gelince balıklar da artık bizi rahat bırak kafanı fazla kurcalama dermişcesine bir cevap verdiler. Daha fazla söylenecek bir şey kalmadığı için sözü aşağıda çektiğim görüntüye bırakıyorum.
Saygılar...

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=drl9xscGoWg[/VID]

Sanırım sepetin altına köpük yapması kötü fikirdi. Muhtemelen yavru alamayacağım. Ama bu ana tanık olmak gerçekten güzeldi.
Naturel Akvaryum
Selamlar,

Başarılı bir tasarım olmuş. Siyah bir arka planın yakışacağını düşünüyorum. Sağlıklı balıklar dilerim.
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
[QUOTE=rifai]Güzel bir çalışma olmuş. Tecrübelerinizi buradan paylaşmaya devam ederseniz sevinirim[:)]

Benim tek soracağım; aktif karbon ve zeolit sudaki nitratın hepsini emecektir ve bitkileriniz bir süre sonra açlık çekmeye başlayacaktır. Yosunlaşmalarında en temel sorununu bu durum oluşturabiliyor.
Walstad Metodu hakkında pek bir bilgim yok, ama en kısa sürede araştıracağım. [/QUOTE]

Teşekkür ederim Emir bey,

Haklısınız çoğu yerde bu bilgiye rastladım. Bundan dolayı bitkileri ekmeden önce boş çalıştırdığım 3 günlük süre zarfında kullandım. daha sonra ekim ile birlikte zeolit karbon filesini çıkartıp yerine sünger koydum. Şuan sadece Elyaf ve sünger var sepetimde [:$] Zaman geçtikçe durumu paylaşmaya devam edeceğim. bir kaç güne canlı popülasyonunu arttırmayı düşünüyorum. Bir türlü karar veremedim tür konusunda neonlarla arkadaş olabilecek... Forumda bir konuda neon tetra üretimini görmüştüm aynı tankta. En zor olanı sanırım. Belki sadece neon tetralarımın sayısını arttırıp sadece onlarla ilgilenebilirim.
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
[QUOTE=capo di capi]Walstad metodunda toprak bakterileri büyük önem taşır.. O baloncuklar ondan kaynaklı.. Sana tavsiyem o taşları çıkar toprak nefes alsın. Walstad da çok ince silis kum yada yekpare taşlarla taban boğulmaz. Mutlaka dehlizler olmalı..bunu da dere kumu, çakıl , lav kırığı vs. sağlar.
Böyle bahsediyorum ama bu walstad metoduna çok da kulak asma :) Fi tarihten kalma miyadı dolmuş bir uygulama. Kadının tavsiye ettiği bitkiler kumsuz topraksız da yetişiyor günümüzde Kaldı ki bu metodun görsel akvaryumları hiç de görsel olmuyor. O yüzden metoda bağlı kalcam diye estetiği elden çıkarmayasın.[/QUOTE]

:) Teşekkür ederim. Her alıntıda üzerinde toprağın nefes almasını engellemeyin ve üzerindeki kum 2.5cm yi geçmesin diye öneriyor(H2S için). o tarafına sağdık kalamadım. Estetik kaygılardan dolayı. Aslında walstad metodunu ülkemize ithal ederken tabanda toprak kullanımı + biraz üşengeçlik tarzında devam ettiriyorum.[:)] Şaka bir yana estetik önerinize katılıyorum.
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
İdeal Torf Marka kısmı sanırım orada bir karışıklık oluyor. Bildiğim kadarıyla torf saksıda direk kullanılmaz toprakla karıştırılarak kullanılır. Torf hafif bir malzemedir bu epey ağır. Ancak bu ürünün üzerinde direk saksıda kullanabileceğimiz yazıyor ve marka bölümü yeri haricinde torf kelimesi geçmiyor. Ayrıca bu markanın orkide toprağı adında bir ürünü daha var. O da "İdeal Torf Orkide Toprağı" diye geçiyor.

Dediğiniz gibi tabandan yüzeye çıktıklarını daha görmedim ancak toprak kısmında baloncuklar var ara ara yerleri değişiyor. Gaz çıkışıyla ilgili forumda münazara edilen bir konu oldukça dikkatimi çekmişti buradan paylaşmış olayım

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/taban_ve_aerobanaerob_zon_k354969.asp[/URL]

Size katılıyorum %100 organik dese bile nekadar güvenilir olabilir orası tartışılır.
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
[QUOTE=AmazonDream] Walstad yöntemi ile kurulan tanklarda bildiğim kadarıyla filtre sistemine gerek yok. Tabanda kullanılan 2 katman toprak, kum ikilisi ve suyun yüzeyinde de gelişebilen (emerse veya karasal) bitkilerle suyun filtre edilmesi amaçlanıyor siz neden filtreye ihtiyaç duydunuz[/QUOTE]

Teşekkür ederim Ahmet Bey, aslında ilk baştaki amacım suda sirkülasyonu sağlamaktı. Sonra olası bir sıkıntı yaşanmaması adına (azot döngüyle ilgili) çok efektif olmayan bir filtre kullandım. belki ilerleyen zamanda çıkartabilirim. Walstad makalelerinde 50 gal üstü sistemler için yardımcı olabilir denmiş biyolojik filtre için ancak tabi benim tankım 25 - 30 gal. Bu durumda sisteme bir zararı olur mu bilmiyorum açıkcası.

[QUOTE=ternapi]güzel bir bitkili akvaryum olmuş ama toprak yerine torf kullanmışsınız, yani adını kullandığınız metodun dışında bir uygulama yapmışsınız ve 20 gün zaten çok çok erken, umarım tatsız sonuçlarla karşılaşmazsınız. [/QUOTE]

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim, sanırım "Torf" ifadesi yanlış bir ifade olmuş tanıtımda. Sanırım aklıma öyle yer etmiş, yaşadığım yerde oldukça karıştırılan bir şey. Hemen gidip artan belki lazım olur diye sakladığım paketten bir fotoğraf aldım. Emin olamadım. Ekliyorum buradan düzeltmiş olayım.
Marka: İdeal Torf
Ürün: Kullanıma Hazır Bitki Toprağı

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217679/180920192331341.jpg[/IMG]
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
Dediklerinize katılıyorum Ahmet Bey, ayrıca benim tankım için 20 gün epey az bir zaman. Daha çok yeni. Açıkçası ilerleyen günlerde ne durumda olacak bende merak ediyorum. Buradan periyodik olarak paylaşırım.
Walstad Metodu Co2 Ve Gübresiz Bitkili Akvaryum
Teşekkür ederim Görkem bey,

Natural Color Marka aquarium gravel 3-5mm Letgo da görüp aldım. Arada daha koyu olanda kendim dereden elemeyle topladım. Ancak aşırı zahmetli ve yorucu olduğu için eser miktarda toplayabildim. Foo the flowerhorn nun paylaşımlarında betta tankında dip çekimi yapıyor sadece yalnız fark ettiyseniz bitki torfu kullandığı tankta yaptığını hiç görmedim. sadece fırça ile yosun topluyordu. Ben de dip çekimi yapmayı düşünmüyorum. Görüntü takıntım yok hatta tortu tutarsa birazda yaprakla destekleyebilirim. Sanırım daha doğal görünecektir.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217679/180920191535341.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 397 Online Kullanıcı, 216 Üye

Online Kullanıcılar

orkali, psykhe, yagmuryurekli, orimohito, ufukdemirturk, a.gumrah, Neothauma, GirayKaan, Bonzi, BKAYA, fikret43, ibas34, Alcynone, isanadastas, ilhannnn01, beyazitcakir, arif98, Atilla14, icelebi, Abasnak, USD4EVER, HarunYldrm, Supervenenis, Berlin, frgunduz, Grkom16, Locca, cevo, Burak Dişli, dusumsel, Ethem Kibar, TalhaAkif, Kınayu, Qguz, OgzOzk, MevSinc, beyazgul, BadgeR, DeviLLe, Eseyemidi, Bilgekarga, Ofsedef, KaridesDoga, ogii06, gacho, MURAT111, ffeytt, AliA, aXarayli, sirhill, Arifhb, punis_her, 312d0-37, littlefish, ersel, Yavuz ÖZTÜRK, Akgün Cem, HBora, Brk26, ALPDEM, keremmina11, Keremkurt34, vamosselva, Starion, Mehmet0011, ka2n, karavezir, vendetta99, smithiseek, ONRAYDN, aliuzar, blackMagic, Anuenlil, blackkened, segado, egedin, AkvaristMustafa, enginm2000, 35yukselozcan, gyunda, ahmetcirali, spongebob55, ozgurnez, rouvax, tosbag, Brdk64, Fatih ÇE, Cenk11, kinikli, Murat8, koeklue, taffya, extuin, BlackHawkX, alix, _RdnC_, koraysoylu, Yasarozen, Noeldayi, BurhanAskin, thecrash, BABAYCL, MiSoSiKiaN, mehmetsoydan, Hazer25, Shateiel, Senfoni07, cozsahin, safak55, hakancez, Erdem08, truelover, kiviak, Aporetti, Metal06, Hak@N, Ogunseyrek, apistoapisto, bgraky, Slanq, ultraaskin, KingScorpion, Mikail Erdoğan, idiopatik, CevdetSERBEST, SCORPION_79, Koksal Gurkan, Furkannn, rifai, sinor, mehmetaydin, GOKHANKAYHAN, Mrsrkan, shark, Resul-1908, ismylifee, Enisikizler, RaspberryChoco, Dkaya, aykutiii, ibmsony, erten, Unalk, benparker, h.bıyık, ademakci, KeremUlaş, MAKKAYNAK, abm26, okan169, Apoca1ypse, Corydoras34, BURAK15, gunata2003, Repoer, Shotokan, Morpho, FerKan, rseven, abircan, lazarusv20, volkanizma06, aykutekici, 35kaan, Gizem Yıldız, livadi, Balıksev, selahattinfidan, slimseal, Dimidiochromis, mutlubaba, Jawaes, raymalifalitiko, thercan, beykentrika, halilsa, fatihkuzen, Fatih tll, mozcanc, Hamza Özel, ahmetakkus0650, by__cg, amazonik, firat, adige81, AtlasPoyraz, renginar, halil05, Acil Stop, freediscus, emrenouma, erenerkekk, m3mm7r, osprey, Mehmetpoad, çulsuz, FurkanYnk, musatürk, deno06, kontrast, aykutturan, hermiş, ulvikerem, zmujin, AtalayCagatay, kobort37, MoVeMent, TimKo, erengugu, derela, Aky1987, Alprnk., Ahmedis, bjk_fightclub, bettaaşığı, celu, akhenatoN,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,352 Mesaj
  • 405,175 Konu
  • 91 Forum
  • 143,515 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,823 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.