ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Kraer
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
116
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Ekim 2019 01:17
Son Ziyaret:
Dün 00:11
Toplam Mesaj:
17 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
17 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mkaraer
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mkaraer

SON 10 MESAJI

2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta

Evet turuncu ve yeşil olandan bahsediyorum.
[EDIT]Kraer,2020-02-25 00:06:20[/EDIT]
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[QUOTE=Kayi1299]Çok tebrik ederim. Hayal ettiğim akvaryum olmuş:) Betanın akvaryumu sanırım. Sumpa su girişi genelde alttan olur. Burada üstten olmasının bir olumsuz etkisi oluyor mu?

Bir de sumpda sadece bir bölmeyi malzeme ile doldurdunuz değil mi? Diğer bölme sadece motor ve ısıtıcı diye tahmin ediyorum..[/QUOTE]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218327/200220202118401.jpg[/IMG]
sump kısmı böyle tahmin ettiğiniz gibi. Evet akvaryum beta. Bir talihsizlik yaşasam da gayet memnunum akvaryumdan.
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[QUOTE=secreteriat]Tebrikler gercekten güzel bir bitkili kurulum ve sonrasi olmuş Masallah 🙏🙏Filtreleme arka sump galiba pleksiglas sanirsam filtredeki duzenin nasıl? Neler kullanıyorsun?[/QUOTE]
Evet arka sump filtre. en üstten en alta doğru su şekilde,
sünger
elyaf
sünger
aktif karbon
sünger
zeolit
sünger
seachem purigen
bakteri substratı
ancak yakında aktif karbonu çıkarıp o katmana sadece elyaf veya zeolit koymayı düşünüyorum

2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218327/180220200052111.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218327/180220200052431.jpg[/IMG]
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218327/180220200048531.jpg[/IMG]
Şu anki durum
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[QUOTE=barxbull]Tebrikler hocam, benim merak ettiğim gübrelemeyi nasıl yapıyorsunuz? [/QUOTE]
Bir gün tropica nin makrosundan 1 pump,
ertesi gün mikrondan 1 pump, bir sonraki gün de diy potasyum yapıyorum 10 ml.
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[QUOTE=Mehmetpoad]Güzel bir kurulum olmuş öncelikle. Bence taşlar Gereksiz olmuş daha çok dutch stili bin bir tank olmuş. Bitkiler gereksinimlerini kökten veya yapraktan veya hem kökten hem yapraktan alıyorlar o sebepten saglam bir taban bitkili akvaryumun olmazsa olmazıdır. Co2 nin 24 saat açık olmasını tavsıye ederim ph dalgalanmasını engeller bitkilerinizi fotosenteze hazır tutar. Sadece rasbora olsa canlı olarak çok iyi olurdu şahsi fikrim. Fazla canlı yükü yemleme ph dalgalanması vb durumlar alg sorunlarının başlıca sebepleridir. Seachem ve tropica ürünlerinden şaşmayın. Gerisi keyfini çıkartmak :) [/QUOTE]
Sağlam bir taban bitkili akvaryumun olmazsa olmazıdır demek ezbere ve çok yanlış bir düşünce. Bunun yanlış olduğunu birebir ben deneyimledim. Aktif taban olsa mutlaka bitkiler daha fazla besin alırdı orası mutlak ancak ben su anda olduğundan daha hızlı bir gelişim istemezdim. Hiç kimse istemez çünkü bu halde bile 2 haftada 1 budama istiyor cubalar.
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[QUOTE=Astronotus]Tebrikler, sağlıklı bitkilere sahipsiniz.

Düzen için yazdıklarınıza destekleyici birkaç cümle ekleyeyim. Özellikle böyle gelişim göstermiş bir sistemin olduğu konuya yazmak ayrıca fayda sağlayacaktır.

Hagen kum, grolux, aquastar ışık, dıy co2 ve gübreleme ile çok güzel sonuçlar almıştım. Bu tabiki aktif toprak işe yaramaz veya olmazsa olmaz anlamına gelmemeli. Kendi içinde birçok parametre içeren biyolojik materyaller sonuçta. Ama bu ürünler kullanılmadan da birşeylerin ortaya çıkartılabileceği gerçeğini de birkere daha görüyoruz. Çoğu zaman burun kıvırdığımız dıy co2 sistemlerini küresel anlamda kullananların sayısı hiç de az değildir. Yıllardır kendimce şöyle bir planlama ile yola devam ediyorum. İyi filtrasyon, yeterli ve doğru kullanılan ışık ve uygun şartlarda aksatılmadan yapılan su değişimi. Genel anlamda bu parametrelere uyulduğu sürece, korkulu veya stresli değil, keyifli bir hobinin yaşanması mümkün.

Herşeyin yolunda gidiyor olması çok sevindirici. Dutch tarzına benzer bir akvaryumunuz var. İlerleyen günlerde belki biraz daha peyzaja zaman ayırmanız gerekebilir.

Keyifli ve sağlıklı hobiler.
[/QUOTE]
Tesekkur ederim. Yazdıklarınıza kesinlikle katılıyorum. Zaten yanlış anlaşılma olmasın diye bence daha az önemli olan diye belirttim. Biraz uygun olsaydı fiyatı ve sürekliliği olsaydı aktif toprak kullanırdım tabi. Bitkileri satın aldığımız yerlerde ne aktif toprak var ne de başka bir şey. Çok da sağlıklı formda gördüm hep bitkileri. Bu düşünceyle sadece hagen kullandım.
Başta jungle yapayım diye düşündüm, sonra dutch da düşündüm. Iwagumi de göz kırptı derken böyle bir akvaryum oluştu kafamda.
Biraz daha tecrübelenince farklı şeyler denemek istiyorum. [:iyi:]
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[QUOTE=losthate]

Başarılı ve Hayran bırakan bir kurulum olmuş tebrik ederim.
Ah şu taban var ya taban siz bana sorun onu, ömrümü yedi :)[/QUOTE]
Tabana ayrılacak bütçe iyi bir armatüre ya da co2 sistemine ayrılabilir diye düşünüyorum. Ben öyle yaptım en azından.
2. Ayın Sonunda Akvaryumun Geldiği Nokta
[QUOTE=deore79]Akvaryumunuz harika ve tam da oluşturmak istediğim tasarımda.
Bitkilerin gelişimindeki en önemli faktör aydınlatma diye düşünüyorum maalesef firefly serisinde en kısa ölçü 60cm ve yeni kuracağım akvaryum 40x40x40 olacak.

[/QUOTE]
Teşekür ederim. Evet aydınlatma çok önemli faktör ancak co2 vermemeyi denedim 2 gün ne olacak diye. Bitkiler pearling denen fotosentezi kesti. Mutlaka yapmaya devam ediyorlar ancak gözle görülür oksijen çıkışı olmadı.
Aydınlatma, co2, gübre, düzenli su değişimi çok önemli. Bunlardan daha az önemli olanı ise taban. Benim gözlemim bu yönde oldu.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 281 Online Kullanıcı, 153 Üye

Online Kullanıcılar

soliter83, SinaBezek, Deniz Emresi, Mannugor, Feeb, caner3987, RoIF, AlperTasci, Onur Özer, rccol, kurtbey1905, Apoca1ypse, altaygumus, keremmina11, OsHo, Gustlof, Alltitan, darkandcold, etem, yilmazportakal, Koksal Gurkan, icelebi, RobinsonDefoe, m.coşkun, cüneyt99, Csii, jueJ., Mete Duru, sardasert, Eskihobici123, Alihanunal01, KemalPasha, sagamore, Lunahawk, CarrasiusAuratus, Ofsedef, bozocorduk, WaveRider, Bleck kriza, Black37, Traveller, FrameFire, lazarusv20, YAYD06, soulslay3r, AgReSSiVe, BlackGoat, rhino, ataU, KILLIFISH, gurkang, CenkP, arapaima, HaLiLToSuN, İlkerAyas, wmelontr, MiSoSiKiaN, ilker aydın, Kınayu, DrTuren, EmreOzt, Furkansengul96, vendetta99, mustix_223, edabilsel, Skylord, nemo61_4, erimgorgulu, Tutuncu11, atakanisko, Kenanbyn, ŞahinK, EGInfernO, mlh06, devrimdpt, OrhunKadir, monster, kanmet, alonesmaug, iaksoy80, umut5555, UYKUSUUZ, mcmert, Balikcidede, HarunYldrm, capitano, bytrmrt, hasanusta06, Chensy, Rbektas, Aqua Discovery, ternapi, emreur, BURAK15, ferdisahin, Ankaragucu, CAKes06, yakutck, toprakzan, cicekcibocekci, iremg, Hüseyin Eroğlu, adnanulku, DOLPİN, JUMBO, yusuf21, misatuganj, bettaaşığı, MKA1923, Sundose, Hasanali gerez, Salem, darkaura, tokatliakvarist, Müptela, AmazonDream, safak_58, yusufsarac98, jaws78, serkantezel, menesc, MahmuT61, Said Sığar, bubabi, Birturkmenbeyi, mgurdrama, Tosbicik, FerhatKaya, memocan119, esensml, capo di capi, TugayKrmn, asturias01, MertA, i_yilmaz, Emerse, Chewere, ynsmre, kvancozkan, tamerty, ShowaSanshoku, gssmartboy, parspdr, Olcaycetin, YnsEmre3, 21Murat, budak_murat, cansani, cin66, Yavuz ÖZTÜRK, makvaryum, yucesoy83, Can Bir, Spectra,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.