ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Harbiye
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Şubat 2020 21:54
Son Ziyaret:
3 Saat 45 Dakika önce
Toplam Mesaj:
10 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
U S
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

U S

SON 9 MESAJI

Sarı Prenses İlk Yavru Alma Hakkında
Arkadaşlar akvaryumu kuralı 1-2 ay oldu. Ancak akvaryumu yeni oturtabildim ve ilk defa yavru alacağım. Tecrübem olmadığı için bazı bilgiler almak istiyorum. Akvaryumum 1 metre boyunda ve 130 litre civarı. Şimdi bazı sorularım var ;
1- Forumda biraz araştırdım ilk bir kaç yavru almada balık yavruları ağzında tutmaya alışsın diye kusturmayın kendi doğursun deniyor, kusturun diyen görüşlerde var tabi. İlk yavru deneyimi olduğu için sizce kusturmalımıyım yoksa kendi mi doğurmalı ?
2-Balığın ne zaman ağzına yavru aldığından emin değilim. Aşağıdaki fotoğrafı 15 Nisanda çektim balığın ağız kısmının durumu bu. Sizce yavruyu alalı kaç gün olmuştur ? Kusturacaksam ne zaman kusturmalıyım?
3-En önemlisi şu ayrı bir yavru akvaryumu alma durumum yok. Dolayısıyla mevcut akvaryumun içinde bir çözüm üretmeye çalışıyorum. Yavruluk mu almalıyım yoksa akvaryumun belli bir kısmını şu pimapencilerden sineklik yaptırıp bölsem mantıklı olur mu ? Balığı kusturacaksam oraya kusturmayı düşünüyorum. Yok kendi doğuracaksa anneyi oraya alıp tek başına kendi doğurmasını bekleyebilirim.
Görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum arkadaşlar.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220846/190420202232521.jpg[/IMG]
Fluval 206 Sorun
Aynı sorun bende de oldu. Filtrenin içindeki malzeme sırasını değiştirmek için açmıştım sonra tekrar taktığımda su gelmedi. Sonrasında tekrar söktüm akvaryumun içinden su alıp filtrenin kovasına doldurdum ve filtreyi çalıştırdığımda sorun düzeldi.
İlk Kurulumda Dış Parazit Ve Dip Çekimi
Arkadaşlar tekrar merhaba. Aradan geçen 4 gün içerisinde tam 7 balık kaybettim. İlk başta büyük erkeklerden biri öldü. Sonrasında sırasıyla yaptıklarım şöyle ; İlk başta %30 oranında bir dip çekimi ve su değişimi yaptım. Su değişimini yaparken suya Reeflowers Su Düzenleyici, Sera bio nitrivec bakteri kültürü ve 20 lt suya 1 tatlı kaşığı denk gelecek şekilde tuz ekledim. Arkasından suları yarım saate yakın bekletip akvaryuma ekledim. Tuz'u ise aktardan aldım toz şeklinde kaya tuzu. Ertesi gün 5 tane iceman cikletimin hepsi öldü. İcemanların bazılarının derileri yanmış gibi sanki çok kötüydü. Gri bi renk almışlar yer yer yanık gibi derilerinde izler vardı. Tuzdan olabileceğini düşündüm ancak tuzu dediğim gibi 20 lt suya bir tatlı kaşığı kadar ekledim. Daha sonra 2 gün bekledim. Sarı prenseslerin yüzgeçleri düzelmiş gibiydi. Ancak büyük olan tek kalan erkekte hala kırmızıydı yüzgeçi ve kayalara sürtüyordu. Daha sonra tekrar aynı oranda ve suya aynı uygulamaları yaparak tekrar bir dip çekimi yaptım. Sabah baktığımda bu sefer sorun olmayan dişilerimden birisi ölmüştü. Sizce sorun nerde olabilir ya da ben nerede yanlış yapmış olabilirim ? 3 tane balık kaldı geriye ve kalan balıklarıda kaybetmek istemiyorum. Ciddi anlamda bir moral bozukluğu oluştu çünkü bende. Yardımlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
İlk Kurulumda Dış Parazit Ve Dip Çekimi
Arkadaşlar merhaba 1 metrelik 130 litrelik bir akvaryum kurulumu yaptım. Suyu eklerken su düzenleyici attım klorun uçması için. Bu şekilde bir gün beklettim her ihtimale karşı. Arkasından sera nitrivec bakteri oluşturucu attım. Arkasından da bakteri çoğaltıcı attım. Toplamda üç gün bu şekilde beklettim ısıtıcı ve dış filtre çalışır şekilde. Ben balıkları azar azar ekleyecektim. Ancak babam biraz balık işlerine meraklıydı eskiden. Gitmiş 5 tane iceman 5 tane sarı prenses almış gelmiş hediye olsun diye. Bende balıkları geri götür diyemedim hediye alıp getirdiği için mecbur hepsini atmak zorunda kaldım. Ancak iki gün geçti balıklardan birisi öldü. Günde bibir defa çok az yemliyorum nitrit patlaması olmasın diye. Ancak balıkların kuma sürtündüğün farkettim. Ayrıca solungaç taraflarında kızarıklık var. Sizce ne yapmalıyım ? Tuz eklemesi ve dip çekimi yapmalımıyım ?Yapmam gerekiyorsa kaç günde bir ve nasıl uygulamayım ?di[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220846/160220202004431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220846/160220202004351.jpg[/IMG][EDIT]Harbiye,2020-02-16 20:08:21[/EDIT]
İlk Akvaryum Tavsiyelerinize Açığım
[QUOTE=deatless22]
Canlı doğuran tankı yapılabilir.
Ciklet tankı yapılabilir.

Benim tavsiyem yeni başlayacak olduğunuzdan ötürü, hataları tolere edebilecek dayanıklı balık beslemeniz. Bu yüzden malawi cikletlerine göz gezdirebilirsiniz. Taş ve kayalarla da dekorlar yaparsınız. Demasoni güzel olabilir 1 erkek 3 dişi şeklinde. [/QUOTE]

Demasoni görüntü olarak da benim hoşuma gitti. Yavru istemiyorum dolayısı ile sadece tek cinsiyetten oluşan bir akvaryum kurmayı düşünüyorum. Bu durumda sizce nasıl bir yol izlemeliyim ? Ya da tek cinsiyetli bir akvaryum başarılı olur mu ?
İlk Akvaryum Tavsiyelerinize Açığım
[QUOTE=deatless22]
Fluval 206 sizin akvaryuma gayet yeterli gelecektir. İmkanınız varsa tabiki alınabilir.[/QUOTE]


Fluval 206 almış bulunmaktayım. Tür önerilerinize açığım.
İlk Akvaryum Tavsiyelerinize Açığım
[QUOTE=deatless22]Sunsun 603b saatte 400 litre su çevirir. Sizde yaklaşık 100-105 litre su dolduracağınız için ve 4-5 baliktan fazla atmayacaksanız filtre yeterlidir.
200 TL dediginiz için bu öneriyi sunuyoruz. Bu fiyata sıfır daha iyi filtre ALAMAZSINIZ.
Eheim2213 diyorsunuz sıfır fiyatı 500 TL , eğer bütçeniz 500 TL ise dış filtre için ona göre öneri verebiliriz.[/QUOTE]

Haklısınız. Biraz daha fazla araştırma yapma şansım oldu. Gereken malzemelerin arasında en önemlisi filtre. En büyük yatırımı ilk başta balıklara ya da diğer malzemelere değil filtreye yapmaya karar verdim. Fluval 206 düşünüyorum sizin yorumunuz nedir ?
İlk Akvaryum Tavsiyelerinize Açığım
[QUOTE=deatless22]Hayırlı olsun öncelikle. Dış filtre olarak sunsun hw 603b sıfır alacaksanız uygun olur. Ikinci el düşünür iseniz daha uygun fiyata forumun ilanlar bölümüne göz gezdirebilirsiniz. 1 tane de hava motoru alabilirsiniz, bunlar yeterli gelecektir.

Balık türü zevk meselesi tabi ama bitki olmayacağını söylediğiniz için ciklet türü besleyebilirsiniz. Tek tür yaparsanız ve sayıyı az tutarsanız bir sorun yaşamazsınız. Demasoni ye bir göz atmanızı tavsiye ederim. 1 erkek 4 dişi bakabilirsiniz.[/QUOTE]

Bende SunSun'un o modelini araştırdım ama akvaryumum yaklaşık 120litre olacağı için yeterli gelmeyecek gibi geldi. Yorumlarını okudum çoğu kişi çok memnun, kimisi ise 100 lt üstüne yetmez demiş. Eheim 2213 modelini düşündüm onun fiyatı da boş ya da dolu olmasına göre 400-600 civarı arası değişiyor internette. O yüzden filtre konusunda ciddi bir kafa karışıklığım var. Eğer SunSun 603b işime yarayacaksa ilk etapta uygun fiyatlı olarak alabilirim.

[QUOTE=muratdeg]Bu boyutlarda sunsun hw 603b [U]yetersiz[/U] kalır. Besleyeceğiniz canlı türüne karar verirseniz filtre konusu daha netleşir.
Akvaryumunuzun hacmine göre dış filtre seçiminde bu konudan faydalanabilirsiniz: [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/dis_filtre_deneyimleridis_filtre_almadan_bir_goz_atin_k528672.asp[/URL][/QUOTE]

Youtube videonuzu izledim şimdi Sunsun ile alakalı. Eheim 2213 modeline yöneldim diyebilirim. Bir çok işi sağlamlık yönünden Eheim markası hakkında olumlu şeyler yazmış. Eheim pro 200 ve Eheim 2213 arasında kaldım gibi. Eheim pro 200 debisi ve özellikleri daha iyi ama forumda ve youtube de hakkında pek türkçe kaynak yok. Eheim 2213 modeli ile alakalı daha çok bilgi var.
İlk Akvaryum Tavsiyelerinize Açığım
Herkese merhabalar ilk defa büyük boyutlu bir akvaryum aldım. Yeni başlayacağım için tecrübem yok bilgi açığını ise forumu okuyarak tamamlamaya çalışıyorum. Akvaryum boyutlarım 100 cm en 40 cm boy ve 30 cm derinlik. Tecrübesiz olduğum için ilk başta çok masraf yapmak istemiyorum. Akvaryum bitkisiz olacak. filtre ve tür tavsiyelerinizi bekliyorum. Özellikle Filtre konusunda 200-300 civarı sıfır alabileceğim işimi görebilecek bir filtre önerebilirseniz çok sevirim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 318 Online Kullanıcı, 177 Üye

Online Kullanıcılar

Oasis, Harun911, lazarusv20, vetet, OceanWolf, burakbozcelik, m4n4q4, orimohito, Fatih ÇE, cengizozcan, indianaconz, cceviz, ahmtemre, solaytekin, Kınayu, muratgurer, selahattinfidan, ZEDD1907, AC-72, MiSoSiKiaN, batas, devito, gokberkgonenc, HasanKiskanc, texas99, KillLaKill, serkan3536, Koksal Gurkan, laryscrl, antikodon, Mikail Erdoğan, ALPDEM, s3lck, abgk16, member, saltun, ONRAYDN, Erten, CasperCrazy, mustafadonmez76@, AlperT, dream7, MertGezer, praksis, yasinenes, gorgorot, Alpay74, mollyfish, _RdnC_, Hacılarlı, thecrash, Emr35, Omer_MG, SCORPION_79, murat acr, vlkncm, WaveRider, Bisnev99, m.emrre0, BlackMesa, seyfullahszr, erhant2005, gokhankum, frtdmr23, sefo, ezzalisi, aktasg, ozanbaseski, Myctapha, Magma, 35yukselozcan, Hacanak, CagriTURK, fikret43, Sercan10, oktaysarigan, vendetta99, ilker aydın, Emrah ÇÖLGEÇEN, gokturkseyhan, independent, Hasan117, Wolkan, de4b5, Acil Stop, belmat, Aegron, DeviLLe, EMRAH16, renginar, ibdeat, Udp24, Ejder Günaydın, erensimsek, redrua, muratdeg, UĞUR, Eldarion, steady, fatihsahin, arconim, Yurt71, adnanuluçay, anchor, mczorba, A. İhsan Akşen, Heidfeld, sia, tanerberkgulec, ks58, frknsyl, baracuda508, Melihh, huzur, aceofswords, balıkhastası, HarunYldrm, evilways, MuratErgul, Sercanoklu, BURAK15, mutlubaba, H.Ocal, mikail71, ggorkem, tosyalı, esensml, omerkoylu, bayram11, emree06, egedin, N.EFE, huseyn75, alrzyldzz, deriinmavi, ERTA, CERANOXE, shark2, Nursun, cagdas_0606, berkesim, MurathanM, Arapaima, corail79, TunaToprak, Merty, Kader Nur Tekin, Alicanq, adem0677, SoslufikiR, MusaMert, ternapi, eraslan, Abdullahygc, captain_55, ccrawenn, ereneroglu, AtlasPoyraz, GKHN, Bayulker, alecozan, Selim802, berkayg, Barkın_Çiftçi, Supervenenis, Sparrowhawk, littlefish, mperk, Foae, Tanzer Kutsal, aliy, replax1907, Cupabesta, otorun, ridvansoyke, Aozalatur, bybilgehan, Kerem Kalkan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.