ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
TokgozMertali
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
383
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Ocak 2021 19:13
Son Ziyaret:
6 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
474 [0.41 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mertali Tokgöz
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mertali Tokgöz

SON 10 MESAJI

Masaüstü Blackwater
[QUOTE=Barack]Çok teşekkür ediyorum ben de. Elbette, kanalımın linkini size bırakayım. Kurulumunu izleyebilir ve zaman içerisindeki gelişimini takip edebilirsiniz, güncellemelerini günce gibi paylaşıyorum.

[URL]https://youtube.com/@AkvaryumGunlukleri.?si=GEyL0SuY2azqATv8[/URL][/QUOTE]
aboneledim[:iyi:]
Masaüstü Blackwater
[QUOTE=RUTBELI]Cok güzel duruyor-kendini hissediren doğanın bir parçası gibi olmuş elinize sağlık ..[/QUOTE]
[QUOTE=Barack]Arkadaşım merhaba. Akvaryumunun maşallahı var, ben de mevcut akvaryumumu oluşturmadan evvel biraz bu blackwater meselesine eğilmiştim. İnşallah günün birinde ben de şöyle çok şık bir akvaryum kurabilirim. Tebrik ederim, umarım her şey yolunda gider.

Keyifli hobiler.[/QUOTE]
Teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. Sizin akvaryumunuz da benim çok hoşuma gidiyor sanırım videosu varmış, aradım ama bulamadım. Linki var mıdır?
Masaüstü Blackwater
[QUOTE=mesut alak]Tebrikler,çok güzel kurulum olmuş. Ancak ben olsam, tam biyotop olması için bitkileri çıkarır,sadece su üstü bitkisi kulanırdım. Asya ve Afrika bitkileri var tankta.[/QUOTE]
teşekkür ederim yorumunuz için. haklısınız bu şekilde tam bi biyotop gibi olmuyor. Cryptocoryne'i Brown olduğu için yakışacağını düşündüm. Java fern türleri de genelde Blackwaterda kullanılıyor diye biliyorum ve hoşuma gidiyor. Anubias da hem loş ışıkta rahatlıkla yaşayabilen bi hem de çok sevdiğim bi tür. Ama belli olmaz değişiklikler yapılabiliriz ileride. Zaten bu ışıkta gelişimleri nasıl olacak meçhul.

[QUOTE=ArifhbsAquatics]Tertemiz, blackwater tankın hakkını verem bir kurulum olmuş. Aydınlatma için 10-15 watt şed projektör tavsiye ederim. Işık gerçekten yetersiz.[/QUOTE]
Teşekkür ederim yorumunuz için. fotoğraflarda tek lamba açık diğerini açında daha iyi oluyor ama yine yetersiz. led projektörü araştıracağım teşekkür ederim, olmadı direkt, led armatür alıp çatının tavanına yapıştırırım.

[QUOTE=Lennie]Silis kumda bitki yetişmesinden ayrı bir konu olarak genelde - en azından benim bildigim kadarıyla - çok fazla ekili bitki tercih edilmiyor zaten. Tannin oranı çok yüksek oldugundan ışığı çok yüksek boyutta kesiyor. Onun yerine daha çok düşük ışık istekli ekilmesi gerekmeyen rizomlu anubias falan gibi bitkiler tercih ediliyor.

Benim ışık da hoşuma gitti böyle. Sanki güneş vurmuş gibi duruyor. Ama bitki yetiştirmek için zamanla salınacak tanninler de eşliginde epey zayıf kalabilir ekili bitkiler için. Gerçi 25 cm yükseklik çok degil, bilemedim, denemek lazım. Ben olsam taban bitkilerini başka tank varsa orada kullanır buraya bir iki anubias ya da başka kolay rizomlu bitki ekler bu halde bakardım herhalde. Ya da hiçbir şey eklemeseniz bile olur. Başka tankınız yoksa da bu şekilde denemiş olursunuz.

Isıtıcı var mı? Varsa canlı olarak ben olsam neocaridina, 10 adet Boraras brigittae (chili rasbora) ve 10 tane de pygmy cory bakardım. Centerpiece olarak da ya bir adet ya da cinsiyeti ben tuttururum derseniz 1e:2d gibi sparkling gourami olabilir. Cinsiyet ayrımı güç ve erkekler birbirlerine karşı üstünlük taslayabiliyor ve bölgeci davranabiliyorlar, bunun için alan biraz sınırlı, o yüzden 2 erkek açısından boyutlarına aldanmadan bunu göz önünde bulundurmak lazım bence. Benim 50x50x50 tankta ufacık hayvanlarda iki erkek neredeyse her gün tartışıyorlardı.

Dişili erkekli apistogramma denemek için bence bu boyut çok ufak. Bir erkegin kendine belirleyecegi alan bile genelde normal şartlarda bundan fazla olabiliyor. Yavru durumu dogarsa daha bile sıkıntı [/QUOTE]
Teşekkür ederim yorumunuz için. Işığı bende sevdim bölgesel aydınlattığı için, hoş duruyor ama pek yeterli değil dediğiniz gibi. Belki cryptocoryne'i discus akvaryumuna alabilirim ama subulataları deneyeceğim. Onun dışında 9-10 bölge de anubias var ama çoğu sol arka da gözükmüyor. Balık olarak karides, tetra, Cory üçlüsü çok güzel gider, teşekkür ederim. Diğer türlere de bakacağım.
Masaüstü Blackwater
[QUOTE=UrasArt]Çok güzel bir kurulum olmuş tebrik ederim.
Yalnız kurulumun belirttiğiniz ölçülerde olduğuna emin misiniz [:?] Bana biraz daha büyük gibi geldi.
Hacim konusunda emin olmadığım için canlı seçiminde tam olarak fikir belirtemeyeceğim ama betta türleri veya neon tetra olabilir, belki biraz da karides.
Aslında yeterince bitki var ama ben olsam pistia ya da Amazon frogbit gibi uzun köklü bir su üstü bitkisi türü eklerdim.
[/QUOTE]
Teşekkür ederim. Siz diyince şüphelendim bende kontrol ettim ölçüleri ama doğru. Doğru perspektifle daha büyük gözüküyor demekki. Güzel de bi ölçü. Şahsen tasarım akvaryumlarında arkaya doğru genişliğin kesinlikle yükseklikten fazla olması gerekiyor. Yazmayı unutmuşum, su üstünde biraz frogbit var ama kısa sürede saracak kadar yok. En yakın zamanda pistia eklemesi yapmayı düşünüyorum. Balık olarak da kardinal ve panda veya Pigme çöpçü düşünüyorum. Aydınlatma çok yetersiz geliyor gözüme, ne kadar aradıysamda e14 ledlerin bi 70-80w olanlarını bulamadım. bir şekilde çözeceğim artık.
Masaüstü Blackwater
Ölçüler: 45 30 25h
Canlı Türleri:
Bitki Türleri: Anubias petite, java fern türleri, cryptocoryne wendtii, subulata
Filtrasyon ve Işıklandırma: Dophin h100, masa lambası
Tasarım ve Dekorasyon: yani kökü, az miktar black flame ve spotted

Merhaba, 1 haftada her şeyiyle biten güzel bi kurulum oldu. Dekoru kendim yapıştırarak yaptım. Blackwater teması içinse; catappa, Kızılağaç kozalağı, meşe, muz, ceviz yaprağı, çotanak vs. kullandım. Silis kumda umarım yetişir bitkiler, normalde kalın taneli kuvars alacaktım ama bulamadım. Desteklesin diye 3-4 tane misket gübre attım. Aydınlatma için fikirleriniz varsa yazarsanız çok sevinirim. Değiştirsem mi değiştirmesem mi kararsız kaldım. Aynı şekilde balık fikirinize de açığım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228970/250220240309471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228970/250220240309511.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228970/250220240309491.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228970/250220240311021.jpg[/IMG][EDIT]TokgozMertali,2024-02-25 03:19:08[/EDIT]
Black Water Kurulum
[QUOTE=EfeKizi][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241280/160220241323391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/241280/160220241323541.jpg[/IMG]

Dediğiniz üzere Dikili anubias’ları kumdan çıkartıp uygun renkte kayaların arasına kökleri dışarıda kalmak suretiyle sıkıştırdım[/QUOTE]
Elinize sağlık, catappa yapraklarını ve Kızılağaç kozalaklarını kaynatıp suyunu akvaryuma dökerseniz hafif bi karartı yakalabilirsiniz, çok daha hoş olur. Fazla dökmeyin bu sefer çok kararır. Birde aklınızda bulunsun anubiasların kuma dikilmemesi gereken kısmı rizomlarıdır, kökleri kumda kalabilir. Kuma da ekmek isterseniz diye eklemek istedim. Rizomu dışarda kalsın yeter.[EDIT]TokgozMertali,2024-02-18 00:04:58[/EDIT]
Apısto Akvaryum Kurulumu
Elinize sağlık çok güzel gözüküyor. Kökü Atakan pet shoptan mı aldınız acaba? Linki var mıdır?
-umarım Discus-
[QUOTE=XneoMendro]
Akvaryum harika görünüyor discuslarda öyle türü ne olarak geçiyor acaba bunların? Bir soru daha soracağım discuslar sürü balığı olduğu için 5 balık sayısı yeterli mi? [/QUOTE]
Teşekkür ederim. Red scarlet diye geçiyor. Normalde 7 adetlerdi ve sınırda denebilirdi. maalesef bir tanesi öldü şu an 6 tane var. birisi kökün arkasına saklanmış. Sayı daha fazla olsa daha güzel olur ama böylede idare ederler. Ama daha da alta düştükçe stres seviyesi artacaktır.
-umarım Discus-
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228970/211120232340571.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228970/211120232351171.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228970/211120232351511.jpg[/IMG]

Bitki türleri:
Anubias Petite
Anubias Nana
Anubias Barteri var.
Anubias congensis
Anubias Angustifolia
Microsurium pteropus(java fern)
Echinodorus Amazonicus
Echinodorus Red Rubin
Echinodorus Leopard
Vallisneria Nana(saz)

Her şeyi boşaltıp akvaryumu güzelce sildim. Daha sonra alta bir miktar kumu serip, facebook'ta birine yaptırdığım kök tasarımının üzerine bitkileri japon yapıştırıcısıyla sabitleyip yerleştirdim. Üzerine kalan kumu da ekledikten sonra bitkileri diktim ve kurulumu tamamlamış oldum. Henüz bitkiler çok küçük kalsa da umarım kısa zamanda akvaryumu doldurcak boyuta gelirler. Ayriyeten başka tür bitki ve balıklarda eklemeyi düşünüyorum.
-umarım Discus-
[QUOTE=MasterChiefHakan]
Yaz geçti, güncelleme gelmedi. Umarım her şey yolundadır.[/QUOTE]
Merhaba hocam. Foruma nadir giriyorum, o sebeple görmemişim mesajınızı. 1 discusun ölmesi dışında ters giden bir şey yok. Her şey şimdilik yolunda fakat kayda değer bir güncelleme yok. Açıkçası tasarım da balıklarda biraz sıktı. Yakın zamanda tasarımı yenilemeyi düşünüyorum, duruma göre balıkları da değiştirebilirim. O vakit buraya güncelleme yaparım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.