ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Eskiadam
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
43
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Ekim 2021 18:05
Son Ziyaret:
5 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
56 [1.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
56 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Faruk Okumuş
Doğum Tarihi:
07 Ağustos 1991
Yaş:
30
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

300 LT Mbuna Faruk Okumuş

SON 10 MESAJI

Akvaryum Da Ki Bu Oluşumlar Nedir ?
Arkadaşlar selamlar,

Akvaryum tabanında ve sump yanlarında oluşan bu lekeler yosun mudur ? Nasıl kurtulabilirim tavsiyesi olan var mıdır ?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232664/071220211047561.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232664/071220211048021.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232664/071220211048081.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232664/071220211048121.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232664/071220211048171.jpg[/IMG][EDIT]Eskiadam,2021-12-07 10:50:10[/EDIT]
Bulanıklık Problemi
Benim tavsiyem bu su değişiminizde Sera bio nitrivec eklemeniz. Kutu üzerinde su değişimlerinde lt başına eklenecek ml yazıyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232664/041220210838291.jpg[/IMG]

Tecrübeli arkadaşlar yanlışım varsa düzeltsin elbette ama benim de başıma geldi bu durum ve sağ olsun forumda ki arkadaşlar sayesinde çözdük problemi.

Bakteri kültürünüzün sayısı yetersiz yada bir diğer seçenek bakteri kültürünüzün besleneceği yeterli amonyak suda yok dolayısı ile ölü bakteriler suyu sislendiriyor.

Sorun düzelmez ise Seachem Purigeni tavsiye ederim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232664/041220210842081.jpg[/IMG]
Koloni Problemi
[QUOTE=Kınayu]

Merhaba ,
Üzücü bir durum bu tür kolonideki oran orantısız çıkan Dişi Erkek başlı başına sorun .Artı bunu söyleyen 50 küsür akvaryuma sahip olan bir kişi tam atsan atılmaz satsan satılmaz bir durum oluyor [:(]
Geride kalan erkekleri bir araya koysanız yine sorun tek tek ayrı yerlere atsanız ayrı bir sorun ne kadar koruyup kollasanız da eninde sonunda büyük çoğunluğunun akıbeti ölüm oluyor bu tür koloniden çıkan fazla erkeklerin hediye etmek isteseniz o an almak isteyen bulamıyorsunuz karma akvaryuma atıyorsunuz yine % 50 yakını heba oluyor [:'(]
Demasoni küçük yapılı bir tür olsa da sert mizaçlı kolonideki fazla erkeklere Dominant erkek oldukça sert davranışlar sergiliyor affı olmuyor .Hayır hiç ortalıkta görünmeyen sürekli saklanma eğilimindeki bu tür hangi ara fırsat buluyor çıkıyor da bunları yapıyor diye İnsan şaşmıyor da değil [:?] İnşallah olumlu yünde bir çare bulursunuz en kötüsü akvaryumcuya götürüp yem filan veya başka ihtiyacınız olan bir şey almaya çalışın bence formumuz ilanlar bölümünde değerlendirmeye çalışmakta ayrı bir seçenek olabilir .

Ayrıca çıkarılan Erkeklerin yerine dişi takviyesi yapayım diyorsunuz ne derlerse tamam diyorsunuz gelip kendin al yok ücret şu hepsine tamam diyorsunuz bu sefer gelen dişiler ayrı bir sorun sıkıntı uyum sorunu çıkarabiliyor ney dişi takviyesi yaptık iyi olsun olumlu bir adım attık .Yakın zamanda Tropheus Albino Chimpi kolonime sırf bu kadar yıl gözüm gibi baktım diye dişi sayısı az buna takviye yapayım dedim bir arkadaşta bulduk buradan formumuz ilanlar bölümünden adamın bize yapmadığı kalmadı türde bulunmaz Bursa kumaşı gibi ne istediyse verdim gitti geldi olmadık şeyden pazarlığı bozuyor geceden sabaha fikir değiştiriyor balık canlı sayısı takas yeri değişiyor.
Akşam Adadan geleceğim diyor sabah Modadan diyor geceden sabaha meslek bilgileri değişiyor telefon numarası veriyor bakmıyor yok o benim değil arkadaşın diyor .
Sorun sıkıntı bir amacı olduğu her davranış ve halinden belli olmasına rağmen tamam dedim ne derse bunun derdi zoru ne diye.
Artı 54 yaşındaki 47 yıldır hobi de olan bana bunlar bunu yapabileceklerini sanıyorlarsa diğer buradaki hobiye yeni başlayan genç arkadaşlara neler yapmaz düşüncesiyle olayın üzerine gittikçe gittim aydım caydım yapan ben olmayayım diye ne derse ne isterse tamam evet dedim .
4 Dişi getirecek arkadaş bir Dişi üç Erkek birde ney neci belli olmayan yavru balık getirdi hatta hatta bunlarla da yetinmedi döndü dolaştı bir ay sonra benim geri bildirimi me ne yazdı biliyor musunuz hakkımı helal etmiyorum. Bire şerefsiz sen benim neyim sin de bende ne hakkın hukukun varda hakkını helal etmiyorsun ( Kusura bakmayın bu ifade içinde bu hak etti çünkü fazlasıyla ve ziyadesiyle )

[B]Dip Not :[/B] 47 Yıldır hobideyim yaşım tecrübem gereği ben o balıkların dişi olmadığını orada tek tek Anus vent kontrolü yapar tabiki de anlardım ama ne kendi baktı ne biz ney arkadaşın 3 TL Lik jetonu yanarmış metrodan çıkarsa yanmasın diye .
Karşı taraf ben özel otomobilimle gittim onu 20 TL verip mecburen otopark a koydum bu davranışı yüzünden artı ne kendi bizi tanıyor ne biz kendisini Marmaray metroda aşağıda telefon çekmiyor bir şekilde birbirimizi bulmamız lazım gitmiş hiç görüne miyeceği bir noktada köşede tavana bakıyor [:'(] Dediğim gibi kendisinin bakmasına gerek yoktu ne derse ne isterse evet dendi ve sorunsuz sıkıntısız götürüldü çünkü . Bu tür bir takastan benden 47 yıldır tek birinde sende bunu dedin bu oldu diyen çıkmamıştır bundan sonrada çıkmayacağı gibi .
Bu vatandaşınki ise tam Yavuz hırsız olayı misali [:'(]
[/QUOTE]

Benim de akvaryumumda aynı durum oluşacak muhtemelen 3-4 ay sonra gerçekten ne yapacağımı şimdiden düşünüyorum. Heba olmalarını hiç istemiyorum bu durumlara karşı nasıl bir yol izlemek lazım. Balıklar henüz küçük büyüdükçe dişi erkek oranları tutmayabilir. Ben ilanlar forumundan ücretsiz vermeye bile razıyım yeter ki baksınlar öldürmesinler.
Yıllar Sonra Yeniden :)
[QUOTE=Akvaryumis]
Zaten dış filtre şuana kadar kullanmadım kullanmayıda pek düşünmüyorum. İç filtremin markasını inanınki bilmiyorum en az 7-8 yıllık ilk 25 litre akvaryumda kullanmıştım cahilce. Onu öylesine koyarım diye düşünğyorum. Ama başka iç filtre kesin alıcam zaten bu yetmez küçük birşey. Bide pipo filtre belki olabilir.
Buda ayak kısmı[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233081/301120211807391.jpg[/IMG]
Önde 3 arkadada 3 tane bu ayaklardan var. Sağlam gözüküyor ama benim kahsettiğim acaba bu camın altı tahta bu tahta çökermi acaba çünkü 300 litre neredeyse 300 KG ye denk geliyor. Ve patlarsa yada düşerse zaten eve El Fatiha


Mesela damızlık altı alsam büyüdüklerinde anüs vent kontrolü ile cinsiyetlerini bulsam yinede ilerde onları değiştirmeyecekmiyim ? Bide kime verip nerden alıcam ?

Kısacası aklımda bir sürü soru işareti var nasıl yapıcam bilmiyorum :([/QUOTE]


Mobilyanız gayet sağlam görünüyor endişe etmeyin. O bahsettiğiniz tahta yükü yan dikmelere aktarıyor. Eğer içim rahat etsin diyorsanız alt kısımdan kayıt kuşak atabilirsiniz kiriş mantığında. O attığınız kayıt kuşağıda L demirler ile sisteme sabitlemeniz gerekir sistemin tek parça halinde çalışması için.

Damızlık altı alıp büyüdüğünde petshopa almazsa buradan ücretsiz ilan ile bir arkadaşa verebilirsiniz. Ben öyle yapmayı düşünüyorum [:)]

Filtrenizi kesinlikle iyi seçin baştan kurulum yaparken dekorunuzu çok kez deneyin her şey kafanızda oturduktan sonra balık alın. Bakteri kültürünüz vs iyice otursun gerçekten balık atmak için acele etmeyin.

Yıllar Sonra Yeniden :)
[QUOTE=Akvaryumis]
Çok ama çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için. Bakalım int ten bu akşam sipariş vericez kum ve ısıtıcı bide motor. Motor var ama bendeki öyle kuvvetli bişey değil yetmez bu akvaryuma evde pipo filtre var onuda belki koyarım. İnş bi 2 haftaya 9 aylık bekleme sonucundaki akvaryum olur. Benim akvaryum bide taşır mı 300 litreyi anlayamadım ? Mobilyalı akvaryum fotoğrafta koyuyorum[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233081/301120211750471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233081/301120211751171.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/233081/301120211751411.jpg[/IMG][/QUOTE]


Rica ederim yardımcı olabilmek bir birimiz ile fikir alışverişi yapabilmek için buradayız hepimiz.

Öncelikle mobilyalı akvaryum gayet güzel duruyor bugün benzer bir konu hakkında konuştuk forumda. Mobilyanın ayak kısımlarını da rica etsem atar mısınız ?

Bu arada motorunuzun marka ve modeli nedir ? Bence dış filtreden ziyade sump düşünün daha sağlıklı olacaktır. Hatta yine kendimden örnek vereyim kendi dış filtremi kullanmayıp iç sump sistemi kurdum çokta iyi oldu.

Hazır sumplar satılıyor artık akvaryum içi dilediğiniz filtrasyonu dilediğiniz şekilde yaparsınız cam gibi olur su. Ben çok memnunum.


Bu arada benim akvaryum da bu şekilde.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=JE_34t9rJfY[/VID]


Yıllar Sonra Yeniden :)
[QUOTE=Akvaryumis]
Çok teşekkürler
O zaman sadece sp iyidir sizce yavrudan mı alayim ? Büyük mü alayim nasıl şekilde ? İstanbulda oturuyorum Cüreoğlu pet i belki biliyorsunuzdur oradan alıcam balıkları. Bide dediğiniz marka int te var mı ? Trendyol hepsiburada gibi gğvenilir firmalaraın varsa link koyabilirmisiniz rica etsem[:)][/QUOTE]

Merhaba link bulamadım ancak ürün bu. Satın aldığınız sitede yıkanmış ibaresine dikkat edin.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232664/301120211745531.jpg[/IMG]

Bende balıklarımın tamamını Cüreoğlu petten aldım. Gerçekten çok memnunum çok sağlıklı balıklar. İlgi ve alakada hoşuma gitti.

Yavru mu ? Damızlık altı mı ? Damızlık mı ? bu tamamen tercih meselesi.
Yavru da dediğim gibi cinsiyet ayıramayacak ve sonrasında erkek/dişi oranını ayarlamak için düzeltmeler yapacaksınız. (balıklar büyüdükçe) ancak bu balıkların max ömrü 5-6 sene olduğunu varsayarsak 3 yaşında bir damızlık yerine yavrudan büyütmek daha güzel olur gibi geldi bana. 3 cm olan balıklar şuan 5 cm oldu bile.

Büyük balık akvaryuma alışamaz veya bir sıkıntı olur da hastalanırsa balık kaybı daha çok üzer.

Bu benim tamamen şahsi fikrim. [EDIT]Eskiadam,2021-11-30 17:46:30[/EDIT]
Siyah Su Denemesi
[QUOTE=bthntsn27]Siyah su olarak çıktığımız yolda fazla berrak görüntü ile devam ediyoruz :)

catappa ve kızılağaç kozalağı kaynatıp tekrar sarartacağım ve filtre içerisindeki malzemelerde de değişikliğe gitmek gerekecek.

Canlı olarak; bloody mary, pigme cory, otocinclus affinis, cüce kerevit ve umarım bulabilirsem werneri türlerinden eklemek istiyorum.

Güncel fotoğraflar;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217856/171120211539231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217856/171120211539261.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217856/171120211539271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217856/171120211539291.jpg[/IMG][/QUOTE]


Bence bu hali de gayet güzel neden özellikle suyun rengini değiştirmek istiyorsunuz ?
Artamia Mix
[QUOTE=bedir78]
İçinde tuz olduğunu bilmiyordum çıkar mı sizce artemialar


İçinde tuz olduğunu bilmiyordum çıkmaz mı simdi artemia [/QUOTE]


Yani ev koşullarında özellikle şu mevsimlerde tuzdan ziyade sıcaklık önemli olur diye düşünüyorum. Tuzda illaki önemlidir ama çok koymadıysanız sorun olmaz sanki.

Ben 3 kez denedim sıcaklık yüzünden bıraktım balıklara artemia vericem diye klimayı evde açık bırakmam gerekecekti. Bende dondurulmuş aldım.
Yıllar Sonra Yeniden :)
Yaklaşık 2 ay önce kurdum bende benzer bir akvaryumu aslında hikayemizde benziyor uzun yıllar sonra tekrar başladım hobiye.

25-26 kg kum gayet iş görür elbette tasarıma göre de seçilebilir en uygun kum sp lerde silis diye biliyorum. Ben 2 mm vitasand yıkanmış ciklet kumu aldım beyaz renk. Çokta güzel oldu siyah taşlar ile birlikte. Bir araştırın derim ama yıkanmış olması inanın çok işime yaradı. Hatta sonradan bi 5 kg aynı markanın yıkanmamış kumunu aldım cidden eziyet oldu.

Tür konusunda eminim en doğru seçenek tek tür beslemek olacaktır ancak ben 10 yıl önce de 4-5 tür birlikte sorunsuz bakmıştım. Şimdi ki kurulumda da aynı şekilde devam ettim. Bir sorun yok şimdilik balıklarımın hepsini yavru olarak aldım birlikte büyürlerse sorun olmaz diye düşündüm.

Mavi prenses koymadım biraz agresif oldukları için ama auratuslarım var sp ile hiç sorun yaşamıyorlar. Toplamda 5 tür balık var gruplar halinde ( auratus,iceman,sarı prenses, demosoni ve mpanga) Şuan sadece sp ler bazen kendi aralarında itiş kakış yaşıyorlar nadiren.

Balıklar yavru olduğu için cinsiyet ayrımı yapamadım ama sayıyı 1/4 gibi tutmak lazım 1 Erkek 4 dişi gibi.

Tanganyika Akvaryumum
Çok güzel bir tasarım olmuş elinize sağlık.

Küçük taşları büyüklerden kırarak mı elde ettiniz ?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 294 Online Kullanıcı, 160 Üye

Online Kullanıcılar

Ch€rry, HarunYILDIRIM, quat, yasinenes, veloci, fthsnl, ahmedfeyzi, Emr35, Aykut nouma, voyager_71, VsfAkn, erdakylc, Shateiel, PlecoTown, Angelguy, Ercngrr, ForTheHorde, bpamuk92, kavgacisiyam2021, smithiseek, _x_E_M_I_R_x_, free2play, ApistoAqua, mfcmfc, HobiKlander, Mehmet.Golge, Rmert, Quaan, sckaraoglu, mcetindas, MiSoSiKiaN, ykpslck, Kemal.Gul, engin045, Demirsoy, Sütçü, BoraBerkol, Kaos, İsmail YILDIRIM, Kınayu, krib, Vural06, Doganksll, Eyuboglu, halimcanyazar, Yns41, B U N D Y, bracewalk, Kaptan Nemo, husnu58, Tormintor, rccol, blueWORLD, Alper07, UmutHalac, onur887, ibrahimkilich, kdrackgz, oguzhan06077, Sinan780, lizuferum, egeltar, ikola, G.S.İ, Akyuvaryum, BurtayTugayARTAR, Canopolos, serotonin, lebowskia, Baranmeng, cenkistan, Celal Şahin, Adeern52, alfonso_32, Bysam, rikifat, karahantolga, Mesut.39, OrcunAltun, stormare, rasit2009, Serhat190909, miralp, flowerhrn, harunharun, cstar12, burakoztirpan, soner322, alecozan, muratdeg, Dextran, Alperen Kuş, Bestfix, adige42, marasliozkan, SinanBulut, CoskunKarakaya, Ghetto, AmanoAriyorum, JUMBO, hll_aquascaping, umutakyol19, OKIRATLI, lojistisyen, KENT, Blue_Dream, Osmn5734, Slanq, AmazonDream, Esat semih, Murat Rıza, Yas400, fth0507, Ahmettttt, Ram_aquascape, Cengizhan06, etotek, teksas_tombiks, HugoSanchez, UnknownAquarist, DiscusTurk, Uerakman, Elfdmr, SemihSarısoy, Hasantahsin, Bahadire, Tuffi, Arkhe, Antler, akvaristcio, bytrmrt, MrBdk, fevzi1, Sahinn, Urasınşekeri, xexecc, agbaglama, BabelFish, madenci67, Barsans, Aqua Discovery, Mehmetskl, calcite, azzura26, onderba, Hakan Çoraoğlu, Barbossa16, iesiringu81, Oguzhank, emiir, idiopatik, CevdetSERBEST, voodoo_83, yusuf21, Kurama, irmakbilal, alpkim, HüseyinUysal, MHakanAydin, H.polat, IBurak,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.