ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Akvaryumis
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
16
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Kasım 2021 15:20
Son Ziyaret:
14 Ocak 2022 16:51
Toplam Mesaj:
61 [1.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
50 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Sarı prenses (inş yakında) Lepistes Karides Beta

SON 10 MESAJI

Pipo Filtre Yeterli Gelir Mi ?
[QUOTE=MZRMARS]Aslında cüce vatoz ya da çöpçü çok isterim fakat siyah (hagen) kumda pek sağlıklı yaşatabilen olmamış araştırdığım kadarıyla. Bu konuda ne dersiniz peki?[/QUOTE]
vallaha bende çok gördüm çöpçü gerçekten yaşamadı ama cüce vatozlar 1 yıldan uzun yaşadı. benim eski lepistes tankımda 35-40 lt civarıydı hagen kum tilki kuyruğu bitkisi java moss falan vardı. gayet mutlu mesut yavruda aldım lepisteslerden.
Pipo Filtre Yeterli Gelir Mi ?
Bir tane cüce vatoz tavsiye ederim. şuana kadar tüm tanklarımda vatoz besledim yosun sorunu neredeyse kalkıyor. çok fazla büyümüyorlar. yavrulara zararı yok. yerdeki artıkları yiyor yani yem artıklarını. ama eğer almayacaksanız lepisteslere yedikçe yem atın yani birden hepsini atmayın yavaş yavaş yedikçe atın artık kalmamış olur. Murat abi kadar tecrüben olmasada bendede var birşeyler [:D] sorun olursa beklerim
dış filtre deneyimleri(Dış filtre almadan bir göz atın)
[QUOTE=GokKurt]Bende karalayayım bir kaç şey,
3 yıldan fazladır Sunsun 603-b model dış filtreyi kullanıyorum;
Önce 50cm'lik bir tank için kullanıyorken gayet iyi idi, başka herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan bol popülasyonlu tankı idare ediyordu, tabi bunda kalın bir taban ve bol bitkinin de faydası yok değil. Bence buda bir etken,
Şuan ise yaklaşık 100Litre bir tankta yine aynı filtreyi kullanmaya devam ediyorum. Şuan %100 istediğim gibi mi? Değil. Daha iyisini ister miyim? Evet. Alır mıyım? Hayır.
Dış filtreyi biyolojik filtrasyon, emiş borusu ağzına eski iç filtrelerden ayarladığım bir sünger ile ve bir pipo filtre ile mekanik filtrasyon sağlıyorum. Günümüz pahalılığında şimdilik iş görüyor. Ha içindeki medyalarda öyle pahalı pahalı şeyler değil, Eurostar gibi F/P ürünleri. Bir de borularını olabildiğine kısa tuttum mu, al sana günümüz şartlarında hobiyi sürdürmek için en düşük maliyetli dış filtre desteği.

Gördüğüm artıları;
-Eşşek gibi dış filtre, deh diyin kafi her türlü yürür.
-Çok sessiz
-Alıştıktan sonra temizleme ve tekrar kurulum kolay.
-Motor kapasitesine göre uygun medya dizilimi ile gayet tatminkar.
-F/P ürünü
-Az elektrik sarfiyatı

Gördüğüm eksileri;
-Debi düşük gelebilir ama ne ile kıyasladığınıza bağlı.
-Nispeten düşük motor gücü, debi artırmak için muhakkak modifikasyon istiyor.
-Mandalları takıp çıkarırken sürekli yerinden çıkıyor, sabit değil, geçmeli yapmışlar.
-Ortalamanın üstünde tanklar için tek başına kesinlikle yeterli değil, desteklemek gerekiyor.

[/QUOTE]

kaç litre için kullanıyorsunuz ? bende yeni akvaryum kuruyorum 300 lt
tavsiye edebilceğiniz uygun maaliyetli bişey varmıdır
Dış Filtre Tavsiye
[QUOTE=muratdeg]Ben eheim, fluval, jebo ve sunsun kullandım. Fluvalin musluk kısmında sorun yaşadım. Eheim en kaliteli ve sorunsuz olarak bilinir. Ben de böyle düşünüyorum.
Daha uygun fiyatlı ürünler istiyorsanız verdiğim linki okuyun, çok sayıda tecrübe ve tavsiye var.[/QUOTE]
tamamdır çok teşekkürler. bende eheim yada sunsun düşünüyorum bakalım hayırlısı olsun.
Dış Filtre Tavsiye
[QUOTE=muratdeg]Bütçeyle alakalı. 300 litrelik bir akvaryum kurmaya karar vermiş olsam buna uygun bir sump ya da eheim 2217 kullanmak isterdim.
Forumda genel tepki "o kadar para kimde var?" oluyor.
Bu nedenle ikinci el bulmaya çalışın. Bu konuyu inceleyin ve alternatiflere bakın: [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/dis_filtre_deneyimleridis_filtre_almadan_bir_goz_atin_k528672.asp[/URL]
Hatta buradaki daha ucuz dış filtrelerin de ikinci ellerini araştırın. [/QUOTE]
İnanın 2. Elle uğraşmak çok istemiyorum
Başka tavsiyeniz var mıdır ?
Dış Filtre Tavsiye
[QUOTE=muratdeg]300 litre için sunsun 603 komik kaçar, ben 50-60 litre için öneririm. İç filtre, bir de pipo, bir de kafa motoruyla destek vs derken sağlıklı bir filtreleme olmaz. Yetmez de zaten.
Fiyatlar çok pahalı, biliyorum. Herkes bu durumdan şikayetçi ve mağdur. Ama bu hatalı kurulum yapma bahanesi olmamalı. Asıl bu durumda bütçeye göre kurulum yapılmalı, çünkü yapılan her hatalı seçim maliyet.
Yola çıkarken önce bütçeye bakılmalı,istenen hacim ve türlerle bu bütçe uyumlu mu diye muhakeme edilmeli. Olmuyorsa daha küçük hacimler veya daha uygun kurulumlar tercih edilmeli. [/QUOTE]
Siz bu konuda tecrübelisiniz. Ne tavsiye edersiniz 280-300 litre için ? Dış filtre olarak düzgün ve sessiz bişey.
Dış Filtre Tavsiye
[QUOTE=ercansever17]

Ben sunsun 303a kullanıyorum 1400 lt/saat olan modelini çok memnunum.

Sunsun 302 1000lt
Sunsun 303 1400lt
Sunsun 304 2000 lt
düşünebilirsiniz aynı filtrelerin uv li seçenekleride mevcut. [/QUOTE]
o beni aşar [:geek:]

[QUOTE=alper_64]Merhaba. Pipo filtre mekanik filtrasyon yapmayacaktır. Dış filtrenizin debisi yüksekse ve içerisine koyduğumuz biyolojik filtrasyon materyalleri kaliteli ve yeterli düzeyde ise pipoyu gerek yok diye düşünüyorum. Ayrıca dış filtre basış borusunun uç kısmını yüzeye yakın bı yere konumlandırırsanız yüzey hareketiniz de olur. Pipodan ziyade mekanik filtrasyon için size debisi yüksek bı iç filtre öneririm. Sesi olacaktır fakat 300 litre akvaryuma pipo koymanıza gerek yok diye düşünüyorum. [:?][/QUOTE][QUOTE=batas]Hamburg filitre ekonomik olur . elinizdeki iç filitreyi , kafa motoru olarak Hamburg un arkasında çalıştırabilirsiniz. [/QUOTE][QUOTE=muratdeg]300 litrede sağlıklı filtreleme için sump veya dış filtre(300 litreye uygun) kullanmanız gerekir.
[/QUOTE]
sunsun hw303b almaya karar verdim. daha önce deneyen yada şikayeti vs olan var mı ? benim 280-300 litresi dolu olan akvaryuma: kafalı iç filtre+dış filtre yeter mi ? Her türlü yoruma açığım dış filtre işinde yeniyim ilk defa alıcam.
Dış Filtre Tavsiye
[QUOTE=Gokhanagsar]Sıfır ürün arayıp debisi yüksek ve sesi pahalı markalara göre biraz daha fazla çıkmasına tahammül edebilecekseniz QUIK EXPRO dış filtrelere de bakabilirsiniz. Mekanik ve biyolojik filtrasyon için yeterli hacme sahiptir. İçini Seachem Matrix, Sera Siporax sünger ve purigen ile desteklerseniz hiçbir sıkıntı da yaşayacağınızı düşünmüyorum. Daha önce 1500 lt/s modelini kullandım öyle aman aman ses yapan bir filtre değil. Piyasadaki emsal ürünlere göre de fiyatı en az 1/4 oranında. 2. El olarak da fiyatları düşüktür.
Not olarak şunu söyleyebilirim yedek parça konusunda da sıkıntı çekmemelisiniz. Bir araştırın derim.[/QUOTE]
Tamamdır dediğiniz modele bakacağım

[QUOTE=Aquarist32]

İkinci el düşünmüyor iseniz Sunsun En Ekonomik seçenek olur. Hiç filtre olmamasından iyidir. Debi yetersiz geldiği takdirde ek kafa motoru bağlanabilir böylelikle güçlendirme yapma şansı doğar. [/QUOTE]
Tm bi bakıp geri dönüş yapacağım
Dış Filtre Tavsiye
[QUOTE=Aquarist32]

Açıkçası sıfır olarak bu ürünü almanızı istemem. Zamanında 70 liraya almayanı dövüyorlardı. Yatak odamdaki akvaryumlarda 2 adet kullanıyorum ses yönünden bir problem olmadı. Alacak olursanız, Kullanmadan önce Motorunun yerini değiştirip üste almanız iyi olur. Motor Temiz su çıkış yönüne bağlanınca daha verimli çalışıyor. Nasıl yapıldığı ile alakalı forumda konu var, bulabilirsem alıntılarım.
Harici olarak;
İkinci el 450-500 bandında çok daha iyi filtreler bulunabilir. İleride bir gün örnek vermek gerekirse bir astronot balığı beslemek isterseniz temizlikte Sunsun Filtre yetersiz kalacaktır.
Yine karar sizin elbette.


[/QUOTE]
Şuan dolar vs belli mecburen bu fiyatlardan alıcaz. Benim için uygun bi filtre modeli var mıdır pek anlamam bu konulardan. 2. El katiyen düşünmüyorum. Sıfır sizinkinide alabilirim. Ne tavsiye edersiniz dış filtre olarak ?
Dış Filtre Tavsiye
[QUOTE=Aquarist32]

O fiyatlara Sıfır filtre almak hayal. İkinci elin temizi ise o markalar için epey zor.
Sunsun Hw-603b ikinci el bulabilirseniz alın. Boyutuna göre iyi iş çıkarıyor uzun zamandır kullanırım. İç filtre ile destekler iseniz yeterli olacaktır. İç filtre de önerebilirim aynı şekilde. [/QUOTE]
Dediğiniz modele baktım 450-470 Tl ortalama fiyatı. Eğer gerçekten sessizse ve memnunsanız sıfırını almayı düşünüyorum. Şimdi 2. Elle uğraşmak istemiyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.