ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Katze
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Ağustos 2023 12:30
Son Ziyaret:
5 Saat 25 Dakika önce
Toplam Mesaj:
32 [0.70 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
28 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Can Aksoy
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Kayseri
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Can Aksoy

SON 10 MESAJI

Doğum
Ölmediği müddetçe müdahale yapmak bence etik değil yavruluğunuz varsa yavruluğa alın stres faktörü ile doğum hızlanabilir yavruluğunuz yoksa kırtasiyeden rafya edinip akvaryuma koyun doğum yaparsa yavrular yem olmasın. Doğum yaklaştıkça yavrular belli oluyor gözlerini görebilirsiniz ve doğum yaklaştıkça erkek balıklar sürekli dişiyi kovalama başlar bunları gözlemleyin. Ayriyeten ısıyı artırmak doğumu hızlandırabiliyor ısıtıcınız varsa 26°'e sabitleyebilirsiniz ve fotoğraf eklerseniz daha iyi olur.
Mikro Kurt Zararlımı
[QUOTE=ukilavuz]Ben yıllardır kullanırım bir zararını görmedim.
Aldığınız yerde parazit vs yoksa sıkıntı olmaz .
[/QUOTE][QUOTE=ukilavuz]Ben yıllardır kullanırım bir zararını görmedim.
Aldığınız yerde parazit vs yoksa sıkıntı olmaz .
[/QUOTE]
İnsanlara zararı varmı, kaptan taşma olursa dışarıda hayatını sürdürür eve yayılabilir mi bilginiz varmı?
Mikro Kurt Zararlımı
Arkadaşlar İnternet üzerinden mikro kurt kültürü almıştım besi yatağı hazırlayıp aşıladım artık tırmanmaya başladılar, nematodları araştırınca zararlı oldukları felan yazıyordu, Panagrellus redivivus olarak aratınca bir kaç yabancı kaynakda parasite tarzı yazılar gördüm forumda bir yazı var parazitler gibi konağa ihtiyaç duymadığı söyleniyor ama dediğim gibi Panagrellus redivivus veya nematodlar olarak aratınca karşıma çıkan sonuçlar beni korkuttu tabii ki mikro kurt olarak aratınca yeterli türkçe kaynak yok o yüzden aklıma takıldı insanlara zararı varmıdır bilgisi olan varmı?
Lespitesin Kuyruğunda Sorun Var
Hamile lespitesin karnında gözler gözüküyordu ve erkekler sürekli kovalıyordu bende yavruluğa aldım normalde kuyruğu sarı dış kısımları turuncu kuyruğu siyahlaşmış bu hastalık mı strese girdiği için mi? Geçici birşey mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240483/190920232215351.jpg[/IMG]

[QUOTE=Katze]Hamile lespitesin karnında gözler gözüküyordu ve erkekler sürekli kovalıyordu bende yavruluğa aldım normalde kuyruğu sarı dış kısımları turuncu kuyruğu siyahlaşmış bu hastalık mı strese girdiği için mi? Geçici birşey mi?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240483/190920232215351.jpg[/IMG][/QUOTE]
siyahlaşan yerler şefaflaşmış sanki kuyruğun o kısmı yok gibi duruyor dikkatli balınca belli oluyor sizce durum ne olur?

Şeffaflaşan yerler yok olmuş.
Mikro Kurt Besi Yatağı
Herkese merhabalar, normalde balıklar için su piresi üretiyordum fakat kış geldiği için bu çok zorlaştı hem havalar soğuyor hemde yeşil su elde etmek zor bu yüzden mikro kurt üretmeye karar verdim ve mikro kurt kültürü edindim. Mikro kurtlar için besi yatağı hazırlayacağım besi yatağında farklı farklı maddeler kullananlar var protein değeri bu maddelere göre değişiklik gösteriyor, bende fitness ile uğraştığım için elimde protein tozu var acaba kullanılabilir mi? Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim, besi yatağı için ekmek, yulaf, süt, yaş maya, spirulina içerikli yem ve protein tozu kullanmayı düşünüyorum.
Lepistesler Hastamı
Herkese merhabalar son zamanlarda lepisteslerim ölüyor acaba bir tür hastalık mı var? 1 ay içinde 3 balık öldü buda ölürse 4. olucak. Bir süre önce büyük bir akvaryum aldım ama silikon çekmek için balıkları daha büyük akvaryuma taşımadım alan yetersiz biliyorum ama geçici böyle olmak zorunda akvaryum da 11 lepistes, 2 çöpçü, 6 elma salyangozu ve 25 küçük yavru lepistes var akvaryum ölçüleri 50x20x30. Son 1 ayda 1 anaç balığım öldü yaşlı bir balıktı 2 yaşındaydı bunu yaşlılığa versek bile tek ölüm bu değil 1-2 ay önce petshop dan 3d 1e moscow dark blue almıştım son 1 haftada 1e, 1d ölmüştü dünde başka bir dişi balığı ters yüzüp dibe çökerken gördüm muhtemelen hava kesesi problemi ayrı bir kaba alıp şoklamaya çalıştım ve hava taşı bağladım ama sabahı çıkaramadı (bu balık son zamanlarda aşırı zayıflamıştı) bugünde kalan son moscow dark blue dişimi dipte yatarken gördüm yem yemiyor dokununca hareketlenip yüzüp tekrar dibe çöküyor doğurma ihtimaline karşı yavruluğu aldım sizce sorun ne olabilir?

tank yaşı: 2 ay
filtrasyon: pipo filtre
su değişim sıklığı: 2 aydır yapmamıştım (bugün %50 su değişimi ve dip çekimi yaptım)
ısıtıcı: smart 300w (2 gündür kullanıyorum)
ısı: 26°
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240483/140920231728571.jpg[/IMG][EDIT]Katze,2023-09-14 17:59:16[/EDIT]

[QUOTE=Katze]Herkese merhabalar son zamanlarda lepisteslerim ölüyor acaba bir tür hastalık mı var? 1 ay içinde 3 balık öldü buda ölürse 4. olucak. Bir süre önce büyük bir akvaryum aldım ama silikon çekmek için balıkları daha büyük akvaryuma taşımadım alan yetersiz biliyorum ama geçici böyle olmak zorunda akvaryum da 11 lepistes, 2 çöpçü, 6 elma salyangozu ve 25 küçük yavru lepistes var akvaryum ölçüleri 50x20x30. Son 1 ayda 1 anaç balığım öldü yaşlı bir balıktı 2 yaşındaydı bunu yaşlılığa versek bile tek ölüm bu değil 1-2 ay önce petshop dan 3d 1e moscow dark blue almıştım son 1 haftada 1e, 1d ölmüştü dünde başka bir dişi balığı ters yüzüp dibe çökerken gördüm muhtemelen hava kesesi problemi ayrı bir kaba alıp şoklamaya çalıştım ve hava taşı bağladım ama sabahı çıkaramadı (bu balık son zamanlarda aşırı zayıflamıştı) bugünde kalan son moscow dark blue dişimi dipte yatarken gördüm yem yemiyor dokununca hareketlenip yüzüp tekrar dibe çöküyor doğurma ihtimaline karşı yavruluğu aldım sizce sorun ne olabilir?

tank yaşı: 2 ay
filtrasyon: pipo filtre
su değişim sıklığı: 2 aydır yapmamıştım (bugün %50 su değişimi ve dip çekimi yaptım)
ısıtıcı: smart 300w (2 gündür kullanıyorum)
ısı: 26°
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240483/140920231728571.jpg[/IMG][/QUOTE]
Balık öldü sezeryan yaptım 40 dan fazla yavru vardı ama hepsi ölü maalesef.
Lepistes Yan Yüzüyor
Herkese merhabalar, yaklaşık 2 ay önce tankıma 3d 1e moscow dark blue lepistes ekledim 2 hafta önce dişilerden birisi geçen hafta ise erkek öldü şuan elimde 2 dişi var ilk aldığımda hepsi sağlıklıydı ama son zamanlarda dişilerden birisi inamılmaz derecede zayıfladı küçücük kaldı diyebilirim sabah yem verirken içimden yakında ölücek diye geçirdim bugün akşam yem vermeye geldiğimde dipde yan yatarken gördüm tam öldü diye alıcaktımki elma salyangozu antenleri ile dokundu ve bir anda fırlayıp yan yan saçma hareketler ile yüzmeye başladı ve tekrar yan biçimde yere çöktü balığı ayrı kaba aldım ufak bir hava taşı bağladım muhtemelen sabahı göremeyecek bu konuda fikri olan varmı? Karnını yarıp yavruları alayım mı? [EDIT]Katze,2023-09-13 22:39:42[/EDIT]
Hava Motoru Tavsiyesi
Herkeste Merhaba, elimdeki hava motoru yetersiz geldiği için değiştirme kararı aldım. Akvaryum 80x25x50 karışık lepistes akvaryumu. 2 Adet hava motoru buldum birisini alıcam daha önce kullanan varsa yardımcı olursa sevirim. İlk model sobo sb-8808 diğer model Aquawing aq948.
Smart 300w Isıtıcı Ses Sorunu
Herkesin merhabalar, herkesin bildiği bir İnternet sitesinden smart 300w ısıtıcı aldım bugün geldi fişe taktım cızırtılar geliyor ve ucu kıpkırmızı oldu bu ısıtıcıyı kullanan varmı normal mi bu durum?
Armatür Yapımında Hangi Led Leri Kullanmalıyım 89

[/QUOTE][QUOTE=aupqua]Merhaba powerled armatür uygun olacaktır. Bitki tecrübeniz zamanla artacak ve ileride daha yüksek gereksinimli bitkilere heves edeceksiniz bu noktada sağlam bir ışığa ihtiyaç duyacaksınız :)

Öncelikle ben kendi tankımdan örnek vereyim. Daha önce 50x50x50 küp akvaryumum vardı ve bu tankta çift sıra 50x15cmlik alüminyum soğutucuya monte edilmiş 34watt sistem kullanıyordum. Daha sonra tankı 100x50x50 ölçülerine çıkarttım ve aynı soğutucuya 36 watt daha montajlayarak toplamda 70wattlık bir sistem kullanmaya başladım. Işık dağılımını 2 beyaz-1 full spektrum - 2 beyaz - 1 full spektrum şeklinde dağıtmaya çalıştım ve memnunum bu düzenden. Siz öncelikle kaç wattlık bir sistem kurmak istediğinize karar vereceksiniz daha sonra şu malzemelere ihtiyacınız olacak:
Power led.
Powerledleri çalıştırmak için driver.
Powerledleri lehimleyeceğiniz pcb ( yıldız veya şerit pcb ).
Yüksek ısıyı sönümlemesi için soğutucu blok mümkünse alüminyum soğutucu fakat biraz pahalıdır.
Daha sonra internetten nasıl lehimleyeceğini izlemeniz gerekiyor. Gerisi el becerisine kalmış. Bir elektrikçiden de yardım alabilirsiniz veya forumda hazır yapılmışını satan arkadaşlar var aşağı yukarı aynı fiyata gelir onları tercih edebilirsiniz[:)]


[/QUOTE]

Teşekkür ederim, kaç cm lik alüminyum soğutucu ve kaç adet hangi renklerde led alıp hangi driveri kullanmam daha uygun olur sizce 80cm akvaryum için

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.