ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
cemozgura
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Ağustos 2023 06:54
Son Ziyaret:
21 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
13 [0.37 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
11 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Aydın
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Adana
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

cemozgura

SON 10 MESAJI

Beyaz Benek Mi?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240576/240920232215571.jpg[/IMG]

İlk başta bu yoktu. Acaba diğer erkeklerden hasar mı aldı. Başka bir şey mi anlamadım. Direkt hasarlı gibi duruyor fikri olan var mı?.(üzerine gelen beyaz taneler artemia. bahsettiğim farklılık kuyruğunda olan kısım.)[EDIT]cemozgura,2023-09-24 23:15:08[/EDIT]
Ölü Gibi Hareketsiz
[QUOTE=Rhyno]Geçmiş olsun. Karantina tankı filtrasyon ve bakteriyel döngüsü ne durumda. Stres altında olan bir balığı daha fazla strese sokup durumu ileri seviyeye taşımış olabilirsiniz.[/QUOTE]

direkt ana takımdan su alıp hava taşı koydum. Ana tankımda bakteri sorunu olduğunu düşünmüyorum diğer tüm canlılar normal hayatına devam ediyor. Balık eve getirdiğimden ilk damlamadan beri yan yatmış halde duruyor. bıraktım bakalım aynı dişiyle yan yana bekliyeceğim.
Ölü Gibi Hareketsiz
Yeni bir lepistes aldım, 1.5 saat damla damla aşıladım. Ama hareketlerinden şüphelendiğim için dişiyle birlikte karantina tankında bıraktım. Üçüncü gün ve hiç hareket etmeden yan bir şekilde yerde yatıyor. Yem verirsen iki lokma yiyip yatıyor. Yannındaki dişi keyfine göre devam ediyor yüzüyor sıkıntısı yok. Erkeği dürtersen yada dişi yüzerken dokunursa hareket etmeyi akıl ediyor. Fikri olan var mı?
Dişi Lepistes Hamile Mi Hasta Mı?
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240576/210920231255471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240576/210920231255591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240576/210920231256101.jpg[/IMG]

Erkekler karnına vurmaya başladı ve yalnız takılıyor ama karnında hiç siyahlık yok. Tecrübesi olan var mı?
Jbl Ferropol
Arkdaşlar selamlar. Akvaryumu yeni kurdum, üç hafta olacak nerdeyse. Bitkileri ilk dikerken kapsül gübre kullandım. Sonra zaman geçtikçe gövdeden kök atmaya başladı ve bu durumdan sonra sıvı gübre eklemesi yapayım dedim. Bunun içinde JBL ferropol kullanmaya başladım ve açıkcası pek gelişme görmedim. Özellikle gül bitkilerimde hafif tepeleri kızardı ama 3 haftadır boyları aynı. Ekstra bir takviye yapmlımıyım. Gübre eklerken nelere dikkat etmeliyim.

Akvaryum 200 litre su değişiminde haftalık 30ml kullanıyorum. Işık olarak aqualedin 4 şeritli 6500lik ledi var kırmızı mavi yeşil eklemeli.
İlk Filtre Temizliği
[QUOTE=marlo]Selamlar,

Çıkan parçalar plastik mi? Görüntüden tam anlayamadım ancak plastikse akvaryumdan çıkarmanız gerekir. Doğal bir şeye benzemiyor ancak görüntüden de tam anlayamadım.[/QUOTE]

Yosun gibi bir yapı suyun dışarısına çıkınca yok oluyor adeta.

[QUOTE=suürmüh]Merhaba, çıkan şeyler hortum içerisinde su akışı ile biriken kolonilerdir. Sürekli birikecektir. Temizlikten sonra ilk bağladığınızda gelen basınçlı suyla veya hortumun içerisinde kalan suyla beraber akvaryumun içerisinde dökülmüştür. Hortumlarınızı da temizleme şansınız varsa filtre ile beraber temizlemenizi tavsiye ederim.[/QUOTE]

Ben tekrar bunlar gidene kadar mini bir dip çekim yaptım. Sıkıntı olmaz herhalde
İlk Filtre Temizliği
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240576/010920231037151.jpg[/IMG]

Selamlar bugün ilk defa dış filtreyi temizleyecektim. Giriş kısmını çıkardığımda çıkış kısmından akvaryuma böyle kapsül gibi beyaz şeyler çıktı nedir bunlar acaba? Bilgisi olan var mı?
Yeni Kurulan Akvaryumda Yağ Tabakası
[QUOTE=GETS34]Suyun üzeri oynamassa yağ tabakası kaçınılmazdır nedne oynmasını istemiyorsunuz acaba[/QUOTE]


Suda Co2 dağılımı olmasın diye tercih etmiyordum.

[QUOTE=eylatlas]

Bu tabaka protein ve yağdan oluşmaktadır. Yeni tank ile alakası yok benim 6 aylık tankımda da böyle bir sorun oluyor arada. Abartılacak bir şey yok aslında normal sebeplerden olabilecek şeyler sebebi.
-Ellerinizi akvaryuma sokmadan önce yıkamak çok önemlidir. Yağlı eller sebep olabiliyor buna.
-Bazı yemler buna sebep olabiliyor özellikle protein ağırlıklı yemler.
-Balıkların dışkısından kaynaklı bir sıkıntı olabilir ama endişelenmeye yine gerek yok.
-Ölü bir balık olabilir akvaryumunuzda bazı göremediğiniz yerlerde kalmıştır. İyi bakmakta fayda var tanka. Bu su değerlerini de etkiler o yüzden ölü balığın tankta kalması kötüdür ve suyu kokutur.

Gelelim zararlarına su tabakasının çok dalgalanmasını istememeniz kötü bir şey çünkü su dalgalandıkça hareketlerden dolayı sudaki çözünmüş oksijen balığı artar ve üstüne de hareket eden su bu tabakanın oluşmasını önler neticede. Aynı zamanda bu tabakanın aşırı kalın olması dışardan oksijen alımını engelleyebilir ve balıklarınız yetersiz oksijenle başa çıkmak zorunda kalır. Sonuç olarak suyun dalgalanması iyi bir şeydir tabii bu dalga dediğimiz şey balıkları ve bitkileri rahatsız edecek kadar şiddetli olmamalı.

Çözümlerine gelecek olursak;
-Surface skimmer veya protein skimmer isimli ürünler mevcut bu ürünler bu tabakadan çok rahatlıkla kurtulmanıza yardımcı olur ve tekrar oluşmasını önler.
-Düzenli olarak bu tabakayı temizlemek de bir çözüm ama uğraşmak yerine bence suyun daşgalanmasıyla dağılıp filtrenin bu tabakayı çekmesi en basit ve kolay yoludur kısaca.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler.

[/QUOTE]

Ben ilk başta çok elimi sokuyordum. Onu bıraktım bu hafta. Su değişimi yapacağiım zaman motoru kapatıp önce üst katmanı alacağım, bunu yapan diğer şeyde bacto feed olduğunu düşünüyorum. Bir test yapacağım, olmaz dış motoru çıkışını yüzeye yaklaştırmayı düşünüyorum zaten. Geri dönüş için teşekkürler
Yeni Kurulan Akvaryumda Yağ Tabakası
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240576/280820230809161.jpg[/IMG]

Selamlar, akvaryumu kuralı 10 gün oldu ve 10 gündür bakteri kültürü ekliyorum. 1 kere dip çekim yaptım %20 oranla. 175 litrelik akvaryumda 800lük dış filtre var. Bitkilerden kaynaklı yüzeyi çok hareketlendirmek istemiyorum bu yüzden de yüzeydeki kalın yağ tabakası dağılmıyor (içinde bir kez çok az bir şekilde bakteri kültürüne yardımcı olsun diye yemleme yapıldı).

Bir kaç sorum var. Öncelikle bu yağ tabakasının suya yararı ve zararı nedir? Forumu nerdeyse tamamen okudum ve herkes başka telden çalmakta. İkincisi yeni kurulan akvaryum sendromu tarzı bir şeyse bu durumu götürmek için ne yapmalıyım.
Akvaryuma Kaçan Köpek Kılı
[QUOTE=ArifhbsAquatics]Köpekte bir hastalık yoksa sorun olacağını sanmıyorum.[/QUOTE]

6 yıllık aslan gibi bir delikanlıdır kendisi :). teşekkür ederim görüşünüz için.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.