ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
izzettanju
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
417
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Ocak 2009 20:11
Son Ziyaret:
Dün 13:59
Toplam Mesaj:
1420 [0.43 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
69 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İzzet Tanju
Doğum Tarihi:
17 Kasım 1973
Yaş:
44
İl:
Mugla
Meslek:
Turist Rehberi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

“kararmasın yeter ki/ sol memenin altındaki cevahir” Nâzım

SON 10 MESAJI

Güneydoğu Asya Ve Güney Amerika Akvaryumları
Burdigalalar geleli iki hafta kadar oldu. Çok küçük geldiler. Getiren arkadaş telafi edebileceğini söyledi ama sonuçta bir çift Burdigala çıkacaksa sorun olmadığını söyledim. Erkek olan hep saklanıyor, dişi hep önde. Kuru ya da dondurulmuş yem ile pek araları yok; artemia yiyorlar. Dekorda değişiklik yapma fırsatım olmadı. Yanlarında az sayıda borelli yavrusu ve mavi melek karides var.
Fazlasıyla doğal olarak kurduğum Amerikan akvaryumunda herhalde havuzdan topladığım sivrisinek larvaları ile yusufçuk larvaları gelmiş. Akvaryumun tabanında yavru avladıklarına şahit olunca gecenin bir yarısı akvaryumu boşalttım, dekorda sadeleştirmeye gittim ve akvaryumun yerini değiştirdim. Borelli çifti yeniden yavru büyütüyor. Endler yavruları renklendiler, genç dişiler ilk doğumlarını yakında yapacaklar. Üç erkek otocat’in ikisini bir abime vermiştim, tek kalan erkeğin yanına bir ya da iki dişi almak istiyorum. Tabanda hiç görülmeseler de az sayıda kırmızı sakura var.
Çek ithalatından Tucano tetra bekliyordum; ödeme bile yapmıştım ama gelmedi.
Son gelişmeler bunlar, biraz da günlük gibi yazıyorum ki benim de gelişmeleri takip etmemi kolaylaştırıyor.
Güneydoğu Asya Ve Güney Amerika Akvaryumları


Teşekkürler Gökhan Bey,
Amerikan akvaryumunda tortu oluşturma kolay oldu. Yaprakların büyük kısmını blenderden gecirme, işlemi hızlandırdı. Kullandığım ve türünü bilmediğim yapraklar catappa yaprakları gibi suda zamanla eriyen yapraklardı. Zaten bu kurulumda kum ve filtrasyon secimi dışında her şey ideale yakındı. Asya akvaryumunda ise genelde yaptığım gibi önce türü edinip sonra akvaryumu hazırlama hatasına düşüyorum. Balıklar sağlıklı şekilde elime gecerse akvaryumlarını hazırlayıncaya kadar farklı bir yerde bakmayı düşünüyorum.
Güneydoğu Asya Ve Güney Amerika Akvaryumları
Bir iki güne gelmeleri lazım abi. Ben hala işten güçten fırsat bulup akvaryumlarını hazırlayamamıştım. Bu alelacele kurduğum da içime sinmedi. Biyotop akvaryumu kuracağım ilk fırsatta. Gerekirse gelen çifti bir süre farklı bir yerde bakarım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/191220171717581.jpg[/IMG]
Cüce Amerikan Dünyası

Apistogramma borelli opal çiftim ve yavruları.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/191220170259351.jpg[/IMG]

[VID]https://m.youtube.com/watch?v=3mno6rtIeRU&feature=youtu.be[/VID]
Güneydoğu Asya Ve Güney Amerika Akvaryumları

Selamlar Erhan Bey. Teşekkürler.
Bu gece eve geç döndüm ama Betta Burdigala’nın gelmesine sayılı günler kaldığı için hızlı bir kurulum yaptım. Gündüzden alışverişimi yapmıştım zaten. Kumu çok beğendim. Fotoğrafta belli olmuyor ama rengi doğal duruyor. Salvinia phyllanthus, java fern ve cryptocoryne red wendtii gibi habitata uygun bitkiler kullandım kurulumda. Yarın arka fon ve yaprak ekleyeceğim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/191220170227451.jpg[/IMG]
Güneydoğu Asya Ve Güney Amerika Akvaryumları

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/181220171148401.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/181220171148481.jpg[/IMG]
Çektiklerim-izzet Tanju

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=gEbs3Pj4kmo[/VID][EDIT]izzettanju,2017-12-18 06:56:22[/EDIT]
Güneydoğu Asya Ve Güney Amerika Akvaryumları
Borelli yavruları diğer Apistogramma türü yavrularından daha küçük doğuyorlar ve yavaş büyüyorlar. Gürcan söylemişti gerçi; biliyordum. Endler yavruları çok daha hızlı büyüyorlar. Ekimde meç artemia çıkarma seti vardı ama sağa sola atılırken kırılmış. Bugün Jbl artemio set aldım emaneten. Yarın ilk artemialarını veririm, sonra da düzenli verebilirim umarım. Dişi tekrar sarardı, erkek de tekrar kurlaşma seremonilerinde; bütün ihtişamı ile dişinin etrafında. Erkek yavruları avlamaya çalışıyor. Onu ayırmalıyım aslında ama yerim yok. Dişi hala erkeği yavrulardan uzak tutma çabasında. Akvaryumda dallar ve kökler hacime göre çok olduğundan çok yavru kaybı yaşamadım. Bir iki şeyi doğru yaptım. Örneğin akvaryumun tabanını gözükmeyecek şekilde moss ile kapladım. Onlara bahçıvan olsunlar diye karides ekledim. Sağlıklı moss’da en küçük türün yavrusu bile gelişme imkanı buluyor. Tabanda ayrıca oldukça fazla çürümüş yaprak tortusu var. Akvaryumun hemen yanına bir led bağladım, 7/24 ışığı açık tutuyorum ki dişi yavrularını koruyabilsin. Ayrıca günlük en az yüzde on su değişimi yapıyorum. Sadece filtrasyondan memnun değilim; pipo ya da şelale filtre bağlayacağım ilk fırsatta.
Güney Asya akvaryumuna Betta Burdigala bekliyorum yurtdışından. Daha önce hmpk üretmişliğim var. Vahşilerden de macrostoma ve brownorum beslemişliğim var. Coccina kompleksine ait küçük ve kırmızı bettalar en hoşuma gidenler. Red vine yani kırmızı şarap grubu. Burdigala da Fransızca Bordeaux şehrinden alıyor ismini yani en iyi kırmızı şarapların yapıldığı bölgeden. Bu yüzden bu türü seçtim. Köpüklü yuva yapıp üremesi de daha önce tecrübe ettiğim bir yöntem olduğu için ağızda kuluçka yapan türlerdense böyle bir tür daha mantıklı geldi bana. Gelsinler bakalım, sağlıklı bir şekilde elime ulaşsınlar; fotoğraflarını paylaşırım. Şimdileri akvaryumlarını hazırlamakla uğraşıyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/64971/141220170912531.jpg[/IMG]
Güneydoğu Asya Ve Güney Amerika Akvaryumları
[QUOTE=imbellis]Umarım yakında burada güzel kırmızı balığı da görebiliriz 😎. [/QUOTE]
Umarım. Top sende ;)
Güneydoğu Asya Ve Güney Amerika Akvaryumları


[VID]https://youtu.be/cjM-M7WoB9Q[/VID]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,547,703 Mesaj
  • 374,224 Konu
  • 91 Forum
  • 128,640 Forum Üyesi
  • 1,391 Özel Forum Üyesi
  • 27 Kıdemli Akvarist
  • 2,221 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.