ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
saygenius
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
20 Nisan 2015 22:17
Toplam Mesaj:
29 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Saygin Hasan
Doğum Tarihi:
17 Aralık 1987
İl:
Ankara
Meslek:
Bilgisayar Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Saygin Hasan

SON 10 MESAJI

Lepistes Yavrularım Ölüyor
Merhabalar,

Yavrularım her şeyi yapmama rağmen ölmeye devam ediyorlar. Şu anda mevcut 20lere indi (14 tane kadar kaybettim).

Bugün iki saat izledim yavru tankımı. Ve dışkıları beyaz çıkıyor. Özellikle 2 gündür kahverengi Spectrum adında bir protein ağırlıklı yem veriyorum, çünkü bu yemi verdiğim zaman dışkıları da (hem büyük lepisteslerin hem de toz halinde verdiğimde yavruların) kahverengi oluyordu. 

Bu sefer beyaz dışkıladıa yavrular. Sanırım bu duruda iç parazit var değil mi?
Ne yapmam gerek ?
Dediklerinizi yaptım. Fakat yavrular ölmeye devam ediyor.

Ama ilginçtir ki büyük yavrular ölüyor, yeni doğanlarda henüz bir şey yok.
Balıklarda kesinlikle söyleyebilirim ki ölmeden birkaç gün önce dönerek yüzme başladı. Sanki kuyruğunu kovalarmış gibi deli gibi yüzüyorlar. 

Metilen mavisi kürünü uyguluyorum. Yarın da diğerleri bağışıklık kazansın diye sarımsaklı yem deneyeceğim.
Başka tavsiyesi olan varsa bekliyorum. 

saygenius2015-02-28 21:53:27
Teşekkür ederim,

Dediklerinizi deneyeceğim, umarım bu çözüm olur ve daha fazla yayılmaz.
böyle bir toplu ölüm söz konusu değil ama her 2-3 güne bir, 1-2 yavru hastalanmaya başladı.

Çok teşekkürler.

Fotoğraf: YOK

Canlıdaki Belirtiler: Önce bi durgunlaşma, dönerek yüzme, ölmeye çok yakın kuyruk erimesi

Akvaryum Kapasitesi (litre): 10

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: su üstünde yüzen canlı bitki. Elma Salyangoz.

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): Sıcaklık 27 civarında.

Filitrasyon: iç filtre kullanıyorum, hava motorum da mevcut.

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: Geçen hafta metilen mavisi damlattım, 10 damla kadar.

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :
Haftada bir, suyun 1/3ü kadar

Merhabalar,

Bir adet yavru tankım var. 2'şer hafta ara ile doğan 3 nesil lepistes yavrularım vardı. 2 ay kadar önce doğan yavrulardan ikisi geçen hafta öldü. Hiç bir ölüm olmamıştı akvaryumumda şu ana kadar, ben de çok üzerinde durmadım. Normalde hastalık vs. bulaşmadıkça kimyasal katmak istemiyorum, o yüzden metilen mavisi de hiç damlatmamıştım. Fakat bu 2 balıktan sonra diğerlerini de dikkatli gözlemlemeye başladım. 

Arada durgun bazı balıklar oluyor. Bir iki gün sonra dibe inip yan yatmaya başlıyorlar. Şu anda birkaç tanesi de çılgın gibi dönmeye başladı, sürekli kendi çevrelerinde dönüyorlar. 

Henüz 2 cm olmadı yavrular (3-4 tanesi hariç). Dün de 15 kadar yeni yavru aldım. Hepsini kaybetmeden bi çözüm önerin istiyorum.

Bu sabah bir yavrumu daha ölü buldum. 

Etraflarında pamukçuk yok. Geçen hafta yine böyle yan yatıp artık tamamen ölmek üzere olan iki balığa, akvaryuma 10 damla metilen mavisi kattıktan hemen sonra ayrı bir kapta yoğun metilen mavisinin içine koyarak banyo yaptırdım. Birkaç saate tekrar normal yüzmeye başladılar, (renkleri biraz açıldı gibi geldi bana?).

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bir hastalık var ama ne olduğunu çözemedim maalesef.
Beli 90 derece bükük lepistes
Fotoğraf: Şu anda koyamıyorum, belki daha sonra

Canlıdaki Belirtiler: V şeklinde yüzme

Akvaryum Kapasitesi (litre): 50

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 10 adet yavrulukta 1 haftalık yavrular, 7 adet lepistes (3 erkek, 4 dişi) bir adet çöpçü

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 27-28 derece

Filitrasyon: iç filtre

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :
Selam, Lepistesim tam orta noktasından sanki 90derece kırılmış gibi eğik duruyor dipte. Yüzüyor, yan yüzgeçleri de gayet hareketli. Arada hareket ederken düzleşiyor vücudu.
Okuduğum üzere iç parazit olabilir deniliyor. Karnı bir süredir normalden daha düzdü, içe göçük kesinlikle değildi. Fakat şiş de değildi. Bir anormallik olduğunu düşünmemiştim.
İç parazit için beuaz dışkılayabileceği yazıyor, şu anda dışkılıyor balığım, ama beyaz değil, açık kahve tonlarında (yemim de kahverengi zaten). Yeni doğmuş değil, 4-5 aylık oldu sanırım balığım. Ve V şeklinde yüzmeye de sadece bu sabah başladı. Sürekli dipte.

Ne yapabilirim, hangi ilacı verebilirim? Balığı ayrı bir tanka alma şansım maalesef yok, akvaryumum işyerinde ve tek.
Ana tankta ilaç tedavisinin tehlikeli olabileceğini biliyorum.
Diğer balıklara bulaşabilir mi onu da bilmiyorum. Yardımcı olabilir misinz?

Bu balığı gözden çıkarabilirim, ama diğerlerine bulaşır diye tedirigin durumdayım.

Lepistes Kuyruk Erimesi & Siyah Karın
Şu anda farkettim ki yan yüzgeçleri de epey erimiş. bir iki güne çıkmayacağını düşünüyorum sanırım.

Molly erkek evet, şu anda molly saldırmıyor, rahat bıraktı ama lepistesim yem de yemiyor.
tırtıklama değil de tel gibi olmaya başladı yüzgeçler, ısırdığını görmedim hiç molly'nin.

yapabileceğim bir şey yok mu?
pul yem de veriyorum. başka aklıma gelen bir şey yok

Yavruluğa almalı mıyım sizce?
Lepistes Kuyruk Erimesi & Siyah Karın
Selam,

yaklaşık bir senelik 70lt. akvaryumumda 2d 1e lepistesim, 12 yavrum (2 aylık sanırım), 2 de çöpçüm var.
molly'lerim ilk aldıklarımda ölmüştü, şu anda tek molly kaldı.

dişi lepisteslerimden biri (doğum yapan) hemen hemen yüzmüyor, yan yüzgeçlerini nadir hareket ettiriyor.
bu sabah ilk defa yem de yemedi. kafasu suyun yüzeyinde hafif hafif hareket ederek yüzüyor.
Kuyruğu da eriyor şu anda, bariz bir şekilde kocaman kuyruk tel tel olmaya başladı.

bir başka belirti de karnındaki gümüş rengi bölge yavaş yavaş siyaha dönüşüyor.
ve karnı düzleşmeye başladı.
1 senedir hiçbir şey yoktu ama ne yapsam bilemedim.

son 1 haftadr molly kovalıyor lepistesi, ondan olmuş olabilir mi bilemedim.

su olarak damacana su koyuyorum, çok çok az dinlenmiş çeşme suyu koyuyorum.
her hafta 1/3 oranında değiştiriyorum. Sıcaklık aynı. Üzerinde bir mantarlaşma, pamukcuk yok.

neden oldu bilemedim.

eğer bulaşıcı bir şey ise ilk akvaryumumdaki yavruları da kaybetmekten korkuyorum.
belki iç parazit olabilir diye düşündüm forumda okuduğum yazılardan, karnı şu anda düz, içe göçük değil, ama normalde hafif bir şişlik oluyordu.Belki yem yemediğinden de olabilir.

bir başka ihtimal de 6 ayda 3 veya 4 kere doğum yaptı zannediyorum, yıpranmış da olabilir.

yardım edebilir misiniz? 

New Life Spectrum yemi veriyorum, biraz daha protein ağırlıklı olsun diye.
saygenius2011-06-24 11:06:48
Molim Hamile mi?
Karnindaki kahverengilik/siyahlik ne peki? pullari mi dokulmus?
hasta olmasindan korkuyorum da su anda
Molim Hamile mi?
Selam arkadaşlar Molim hamile mi bakar mısınız?
Karnı 'hafif' şiş ama beni esas şüphelendiren iki nokta var:
1-erkek sürekli alt yüzgecini dişiye sürtüyor, bir haftadır her saniye böyleler. dişinin hormon salgıladığını düşünüyorum
2-arka anüs tarafında belirgin bir pul dökülme ve siyahlaşma var.

bu arada resim ekleyecektim ama ekleyemiyorum neden oldugunu anlayamadim

Arkadaşlar resimleri şuraya koydum:

http://www.cs.bilkent.edu.tr/~arkan/blog/BLOGS/Code_Pieces/Entries/2011/3/23_Blah_2.html

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.