ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mtakici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
30 Eylül 2021 13:45
Toplam Mesaj:
10 [0.00 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mahmut Takıcı
Doğum Tarihi:
25 Ağustos 1982
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mahmut Takıcı

SON 10 MESAJI

Doğadaki bu salyangoz ve bitkilerin türleri nedr?
selamlar,
salyangozların son durumu nedir acaba?
60*40*40 Extra Clear Bitkili
harika, sağlıklı bitki ve balıklar dilerim.
[QUOTE=uyarserdar1973]Slm , epeydir forumu ihmal ettim . Bitkilerde yavaşta olsa gelişim var , ancak ışık zayıf geldiği için parvulalarda gelişim hiç olmadı . Bunun için dün powerled ilave ettim . Hafta sonu da co2 takviyesi yapmayı düşünüyorum . En kısa zamanda güncel foto kayacağım . Endler lepistesler akvaryumun yeni misafirleri oldu artı olarak .

Aksan akvaryum a 120 tl yaptırdım , armatür hopar marka 150 tl almıştım yanlış hatırlamıyorsam . Dış filtre e701 250tl aldım çok memnunum tavsiye ederim düşünenlere , çok sessiz ve başarılı bir filtre .[/QUOTE]

Bilgiler için teşekkürler
selamlar, bir süredir konuya yazılmamış. Acaba son durum nedir bitkilerde gelişim var mı? 
Moss Mağarası
Tebrikler, çok güzel gidiyor.
Tanganyika Biotope Hardscape Setup!
Tebrik ederim, gerçekten müthiş bir akvaryum.
bitki akvaryumu T5 ışık
[QUOTE=hedayse] Ben kendi tanklarımda t5 floresanların gün ışıklarından 840 ve 865 olanlarından kullanıyorum. T5 floresanlarda HE denilen tipler High efekt tipleri yani genellikle düşük watta olanlardır, aynı floresanın yani aynı uzunluktaki floresanın HQ yani  yüksek çıkışlıları vardır ve watt değerleri daha yüksektir. Size tavsiyem bir floresan için o kadar fazla para vermenize gerek yok, gün ışıkları kullanmanız olacaktır. Kendi tanklarımda yani 4 tankımda bu floresanlar ile gayet başarılı ve sağlıklı bitki yetiştirebiliyorum. 2x39w yerine 4x21w kullanıyorum mesela ve sorun yok hamdolsun, tanklarım low-tech olmasına rağmen fotosentez görebiliyorum düşünün işte. O kadar paraya bırakın floresanı balastını bile alırsınız üstüne.
Bu arada hamdolsun hiçte yosun sorunu yaşamadım, günışığında yosun sorunundan yana sıkıntınız çekingemeniz olmasın. Her türlü floresanda eğer ortamda besininiz dengesiz ise illaki yosun sorunu yaşarsınız.

Karar sizin tabiki yinede.
[/QUOTE]

Selam, 
bu ampullerden bende yeni kuracağım tankta kullanmayı planlıyorum. çok fazla bitki olmayacak bir tank. 2 adet gün ışığı 2 adet beyaz takacağım. acaba siz hangilerini kaç saat açık kaç saat kapalı tuttuğunu paylaşabilir misiniz?
Teşekkürler
Yeni Başlayacağım (Bitkili Akvaryum)
Tolga bey ve edis bey ikinizede verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama dediğim gibi hiç acelem yok. Yavaş yavaş sabırla balıklar için en uygun ortamı oluşturduktan sonra balık ekliycem.
[QUOTE=tlgtck] *İlk önce akvaryum işini aceleye getirmemek gerekir.
* Akvaryumculuk konusunda,balık seçimi konusunda bilgi altyapınızı geliştirmelisiniz.
*Saglıklı balık seçmeyi,almayı gerekiyorsa gerçek  hobicilerden veya yarı hobicilerden balık alın. Balıkların yüzüş şekli,duruş şekilleri,üst yüzgecinin ve diger yüzgeçlerin açıklıgı,mantar,beyaz benek hastalıgı vb. iyice ögrenmeli,gözlemlemeli,ayırt etmelisiniz.
*Bu işin temeli saglıklı balık ve bitkileri bulmaktan geçer.
*Akvaryumu kurun,suyunu,taşını,motorunu koyun ama balık eklemeyin. 1-2 ay bekleyin bu arada da bilgi seviyenizi geliştirin.
*  Forumlarda  balık videolarını izleyin. Saglıklı balıkların yüzüş vb. özelliklerini gözlemleyin. Akvaryumcuları gezin gözlemleyin,sorun araştırın.
* Taban için maliyetli olur ama HAGEN KUM+ SEACHEM FLOURIT RED TOPRAK+TERRALİT KARIŞIMI İYİDİR. maliyeti düşük tutmak için dere kumu+çakıl taşları da olur.
* iLK ÖNCE  3-4 TANE ÇÖP balıgı koyabilirsiniz.
*Canlı doguran kılıç,plati türleriyle bu işe başlamak dogrudur.
*Yeşil su temin edebilirseniz akavryuma koyun. Ya da evinde uzun süredir balık besleyen bir kişinin akvaryum suyunda 1 litre kendi ve 1 avuç kum kendi  akvaryumunuza ekleyin.
Ama dedigim gibi bu akvaryum TAM SAGLIKLI akvaryum olmalı. Akvaryumcuların sularına her çeşit hastalıklı sayısız balık girdigi için akvaryumcu  akavryum suları sorunludur.
*İlinizde akvaryumcu dernegi varsa  BU AKVARYUMCU DERNEGİYLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.
BİTKİ işini sona bırakın.
*  Sonuç olarak akvaryuma balık koyma konusunda ACELE ETMEYİN.

Akvaryumcu olarak Kadıköy Seval+ Topkapı Tropikal akvaryumu önerebilirim. Kafanıza takılanları bunlara sorabilirsiniz ayrıca.  2'side yarı hobici akvaryumculardır.

[/QUOTE]

Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler tolga bey
Arkadaşlar selam,
Bir süredir akvaryum hobisine başlamak istiyorum. Öyle pat diye olayın içine girip hayal kırıklığı ile vazgeçmek istemediğimden aceleci davranmıyorum.
Amacım bitkili güzel bir akvaryum ile bu işe sindire sindire başlamak.
100 x 40 x 50 bir tank almayı düşünüyorum.
Ortalama 2 ay içerisinde tankı canlılar için yaşanabilir bir ortam haline getirmeyi planlıyorum ve ondan sonra hepsini bikerede değilde cinslerine göre gruplar halinde balıkları eklemek istiyorum.
Yani anlayacağınız uzun bir zaman zarfında keyfini çıkartarak bu hobiyle uğraşmak istiyorum.
Siz tecrübeli arkadaşların desteği ile umarım bunu başarabilirim.

* beslemeyi düşündüğüm balık ve bitki türleri nasıl sizce?
* bu balık ve bitki türlerinin hangilerini seçmeliyim yada hepsi birden bir arada yaşayabilirlermi?
* kaya ve kum seçimim ne olmalı?
* dış filtre ve hava motoru ne önerirsiniz? (Uygun fiyatlı)
* ışıklandırma öneriniz nedir?
* co2 olayını en düşük maliyetle nasıl çözerim?

Balıklar
Lepistes (Poecilia reticulata) 1 erkek 3 dişi
Kılıç Kuyruk (Xiphophorus helleri) 1 erkek 3 dişi
Xiphophorus xiphidium 1 erkek 3 dişi
Kiraz Barb (Barbus titteya) 1 erkek 5 dişi
Pseudomugil gertrudae 1 erkek 3 dişi
Ninja Karides (Caridina serratirostris) ? adet (yosun yemesi için)

Bitkiler
Cryptocoryne Alba
Cryptocoryne nevilli
Echinodorus Red Special
Echinodorus Kleiner Bar
Hemianthus Callitrichoides
Java Moss
Java Fern

Hepinize şimdiden teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

• 9 Online Kullanıcı, 5 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.