ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tolgasüren
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
86
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Son Ziyaret:
05 Ocak 2024 16:15
Toplam Mesaj:
818 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
tolga süren
Doğum Tarihi:
25 Haziran 1981
İl:
Bursa
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Myanmar, Rakhine, Thandwe Deresi Biyotopu
Tebrik ederim. Tutkuyla yapmışsınız… 🙌🏻🧿[:iyi:][:nazar:]
Sumpa Konan Malzemeler
[QUOTE=Tutku]Arkadaslar arkadan sumplu akvaryumumda 3 adet bolme bulunmakta ,ortadaki bolmede sump filtre malzemlerini koyduk.seacheam matrix,sera supirex var.aralardada elyaf ve biyolijik sunger var.Benim sorum, ilk bolmede yani suyun akvaryumdan cikip sumpa girdigi ilk bolmeyede bir takim filtre malzemeleri koyabilirmiyiz?sera crytal clear yesil toplar vardi baya kiri tozu topragi tutuyor veya benzeri ek malzmeler koymamizda bir sakinca olur mu?[/QUOTE]

Suyun ilk giriş yaptığı kısıma elyaf koyulması yaygın yapılan bir uygulama. Avantaj ve dezavantajları var. Avantajı şu; hiçbir tortu, kaba pislik filtrenizin derinliklerine giremiyor. Dezavantajı şu; elyafını biraz daha sık yıkamanız gerekiyo. Yeşil toplarınızı da kullanabilirsiniz ilk giren kaba pislikleri parçalaması ve kısmen biyolojik filtrelemeye de katkısı olması için.
Tanganyika Başlangıç
Maşallah [:nazar:]

Çoğunluk hırs içinde boğulurken gönülden bu işi yapanlar oldukça hobi daha güzel .. Tebrik ediyorum.
Bitkili Altum Akvaryumu
Alpay Bey, ben de kartuş su hazırlama kullanıyorum. Sizinkinden farklı olarak benim dizilimim şu şekilde;

5 micron sediment
Gac karbon
Aktif karbon
R/O şeklinde kullanıyorum. PH 5.2 iletkenlik 003-005 şeklinde çıkıyor.

İz elementleri kendim discus trace ile veya gh+ ile ekliyorum.

Probiyotik nasıl veriyorsunuz? Yemlerle mi?

Torpical, sera gibi üreticilerin özellikle son zamanlarda satışı artan yemleri var probiyotikli..
Guppy Aquarium Sets (guppy&endlers Üretim)
[QUOTE=serkancilek]Merhaba, yosunlanma dışında bir sıkıntı olmuyor. Onu da ben seviyorum doğallıktır. Ayrıca balık form, renk açısından ve de bitki gelişimi için güneş ışığı gereklidir. Kışın da ısıtıcı kullanmıyorum [:)]
[/QUOTE]

Çok iyi ya .. 🙏🏻👏🏻👏🏻

İzlemek keyif veriyor gerçekten.. Isıtıcı olayı da büyük rahatlık olmuş..

O sizin paylaştığınız dış mekanda büyütülen balıklar nasıldı? Karınca sürüsü gibi oluyorlar.. Tabi daha tropik yerler oralar.. Bizdeki gibi sert havalar yok.. Adamlar rahat rahat havuzlarda bakıyorlar balıklarına..
Bitkili Altum Akvaryumu
[QUOTE=Alpay74]

Tolga Bey çok teşekkür ederim mesajınız için. Akvaryumda buhar camı olmamasının kötü sonucunu yaşadım discusun zıplamasıyla.

Altumları Ocak ayında almıştım, 1 sene olacak geleli. 6 tanelerdi, 2 tanesini kaybettim maalesef. İnşallah biraz daha büyürler diye ümit ediyorum.

Önceden kartuş filitreden geçirip haftada 2 ya da 3 kez su değişimi yapıyordum ama yaklaşık 6 aydır biraz da üşengeçlikten haftada 1 kez %40 su değişimi yapıyorum. Yine yaklaşık 6 aydır yalnızca dana yüreği veriyorum balıklara. Az miktarda balıkların hemen tüketeceği miktarda verdiğimden çok şükür olumsuz bir durum ile karşılaşmadım şimdiye kadar.

Altumların türlerine ilişkin olarak YouTube'da Türk bir arkadaşımızın Almanya'da Simon Forkel ile yaptığı videoyu seyretmiştim. Tüm altum türlerini çok güzel tarifliyor bu video. Sizinle de paylaşmak isterim. Öyle güzel balıklar var ki videoda, insan hayran kalıyor.

[URL]https://m.youtube.com/watch?v=izV4yKKOAl8[/URL]

Benim balıklar sanırım Inirida. Orinoco'lar daha güzel balıklar bence ama gerçeğini bulmak oldukça zor diye biliyorum. Forumdaki arkadaşlarımızdan Ramazan Bey bir Almanya seyahati esnasında bizzat gidip Simon Forkel'den balık alıp Türkiye'ye getirmişti. Eminim onun balıkları çok güzel olmuştur.

Saygılarımla
[/QUOTE]

Detaylı yanıtınız için çok teşekkür ederim. Forumun güzelliğini yeniden hatırlatan türde paylaşımlar ve yanıtlarınız var. Emeğinize sağlık.

Kesin iç parazittir kayıplar? ... Dünya genelinde en büyük belası bu sanırım altumların? Sizin neden öldüler?

Evet, Simon Forkel’in videolarını defalarca izledim, hala da izlerim 😇🙏🏻 teşekkür ediyorum paylaşımız için.

Kartuşlar sediment ve karbon mu yoksa RO da var mı?
Videoyu Facebook’ta da izlemiştim ve balkon ise ne keyif olur demiştim.. Buradan sormak kısmetmiş .. 😇😊

Güneş ışığı veya sıcak problemi olmuyor mu yazları?
Bitkili Altum Akvaryumu
Maşallah, çok güzeller gerçekten.. Discus’a çok yazık olmuş..

Altumlar çok güzel büyümüşler. Bundan da su şartlarının ve beslenmelerinin çok iyi olduğu sonucunu çıkarabiliriz sanırım.

Fotoğraflardan tam ayıramadım ama küçük hallerinden inirida’ya benzetsem de sanırım Orinoco türü değil mi?
Çok keyifli görünüyorSerkan Bey.. Setin ahşap olması da renk katıyor.

Balkon mu peki orası?
Bitkili Altum Akvaryumu
Güncel halinin fotoğrafları var mı? Çok güzel ve sağlıklı görünüyor tankınız ve balıklarınız.

[:nazar:]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

• 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.