ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
LastSoldi3r
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Mayıs 2011 21:15
Son Ziyaret:
5 Saat 16 Dakika önce
Toplam Mesaj:
27 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Soner Keskin
Doğum Tarihi:
22 Ekim 1990
Yaş:
29
İl:
Istanbul
Meslek:
İngilizce Öğretmeni
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA


SON 10 MESAJI

Hobiye Geri Döndüm, Tavsiyelerinize İhtiyacım Var
Bin lira kadar bir bütçe ayıracağım, bununla CO2 sistemi, ışık ve diğer filtre malzemelerini tamamlamam gerek. Belki ikinci el bir eheim2217 alabilirim bütçenin üstüne çıkarak, sizce çok faydası olur mu, tetra 600 yerine?
Işık ve CO2 konusunda ürün tavsiyelerinize açığım.
Hobiye Geri Döndüm, Tavsiyelerinize İhtiyacım Var
Cevaplarınız için teşekkürler Atakan bey ve Ümit bey.
Anladığım kadarıyla:
1. Dış filtre beni idare edebilir balık yüküne göre. En fazla toplamda 20 adet balık olacak ve tetrazon,rasbora, tetra gibi türlerden oluşacak. Bu balıklardan 20 tanesi bu akvaryuma ve filtreye çok yük olur mu?
2. Kömürü çıkarıyorum ve iç filtre almak yerine dış filtreye kaliteli malzeme alıyorum.
3. 30kg civarında hagen kum var,başka kum karıştırmıyorum, misket gübre ekleyebilirim.
4. Işık gereksinimine göre bitki seçmeyeceğim, bu yüzden bakmak istediğim bitkilerde yüksek ışık isteyenler olacak. Dolayısıyla ışıklarım yetersiz ve ya iki adet daha floresan eklenecek ya da başka şekilde çözülecek. Bu linkteki ürünü seçmek mantıklı olur mu?
https://www.aqualed.com.tr/aqualed-aydinlatma/aqualed-aydinlatma-aqualed-plant-serisi-armatur/aqualed-plant-80-85-90-95-cm-bitkili-bitkisiz-tatli-su-akvaryumlari-icin-uygundur
5. Co2 konusunda fiyat araştırmasına devam ediyorum. Önerilere açığım:)
Hobiye Geri Döndüm, Tavsiyelerinize İhtiyacım Var
Merhabalar,
Başlıktan da anlaşılacağı üzere akvaryum hobisine 6-7 yıllık bir aradan sonra geri dönme isteği oluştu. Önceki akvaryumlarımda yaptığım hatalardan ders alarak bu defa daha yavaş ve sağlam ilerlemek istiyorum. Acelem yok. Hepinizin de bildiği gibi bu hobide en büyük hata yanlış malzemeler seçmek ve bunun sonucunda istenmeyen sonuçların ortaya çıkması.

İlk akvaryumum 10 yıl kadar önce kurduğum malawi akvaryumuydu. Akvaryum sorunsuz şekilde işlerken askere gittikten sonra bir takım sorunlar olmuş ve ben yokken tüm balıklar ölmüştü.Bu da gözüme çok hoş gelen ve zaten geçmeyi düşündüğüm bitkili akvaryum için bahane olmuştu.

Askerden geldikten sonra kısıtlı olan imkanlarla aynı akvaryumu low tech bir bitkili akvaryuma çevirdim. Mayalı sistem co2 ile bir takım denemeler yaptım, imkanlar doğrultusunda başlarda başarılı olabildim. Ancak o zamanki ekonomik gücüm el vermediği için akvaryumda ışık ve co2 yetersizliği ve sonucunda yosunlanma ve nihayetinde sürekli balık ölümleri gerçekleşmeye başladı. O yıl sınava hazırlandığım için ve ortaya çıkan bu sorunlar yüzünden bitkili akvaryum aşkını ileri bir tarihe ertelemek zorunda kalmıştım. İstanbul'dan Rize'ye atamam gerçekleşince akvaryumum İstanbul'da kalmıştı. Aradan geçen yaklaşık 7 yılın ardından akvaryumumu ve malzemelerimi buraya getirebildim ve şimdi önceki hataları tekrarlamadan, daha iyi ekonomik şartlarla istediğim bitkili akvaryumu yapmak istiyorum ve tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sözü daha fazla uzatmadan yapmak istediklerimi ve elimde olan malzemeleri anlatayım.

Elimde olan malzemeler: 90x45x45 akvaryum
Hagen Kum (akvaryuma yetecek kadar)
300 watt ısıtıcı
Tetratec ex 600 dış filtre
1 adet sylvania grolüx- 1 adet sylvania aquastar floresan

Bu akvaryumu high tec (hatırladığım kadarıyla ışık ve co2 destekli) şeklinde Temmuz- Ağustos gibi faaliyete geçecek şekilde kurmayı düşünüyorum. Akvaryum kurulumuna kadar geçecek sürede elimde eksik olan malzemeleri tamamlamak istiyorum. Arada geçen zamanda biraz tecrübe kazanmak ve kuracağım akvaryum için ön bilgi kazanma amaçlı, ufak bir akvaryum alıp low tech bir akvaryum kurmayı düşünüyorum.

Sormak istediklerim:
1. Kuracağım akvaryumda tetra600 yeterli olur mu? Ekstra bir iç filtre almalı mıyım? Bitkili akvaryumda co2 verilirken güçlü bir iç filtre ile içerde dalga oluşturmak zararlı olur mu?
2. Dış filtrenin içinde bioball, kömür ve seramik var. (daha önceki akvaryumumda kullanılmış)Bu malzemelerden hangilerini yenilemeli ya da değiştirmeliyim?
3. Hagen kumun altına manado ya da aquabasis eklemili miyim? Eklersem aralarına sineklik teli koymamın faydası olur mu?
4. Elimdeki ışıklandırma yeterli mi?
5. Karbondioksit için, tüm gereçleriyle birlikte 5lt tüp için 750 tl gibi bir fiyat buldum. Bu konuda hiç tecrübem olmadığı için hiçbir fikrim yok. Ne kadar süre idare eder, fiyat performans oranı nasıldır ya da başka bir sistem mi tercih etmeliyim bilmiyorum.
6. Önceki bitkili akvaryumumda yaşadığım en büyük sorun; tabanda balık dışkıları, yem artıkları vb kirlilik oluyordu. Tabanda bitkiler olduğu için dip çekimi yapamıyordum. Güçlü bir iç filtre kullanmadığım için bu sorunu çözememiştim. Bunun önüne nasıl geçebilirim?
Biraz uzun oldu ama tüm önerilere açığım, umarım buraya kadar okunmuştur. :) Şimdiden teşekkür ederim.

Beyaz bir oluşum?
Akvaryuma 3 adet gün ışığı tetra ve 3 plati ekledim. Platiler kökte oluşan yosunlari ve çürümüş yaprakları temizliyor, o bakımdan çok faydalı oldu. Ama dün akşam önceki tetra grubundan birinde problem ortaya çıktı. Balığın karın bölgesi aşırı bir şekilde şişmişti ve bir süre sonra sürekli camdan dışarı çıkmak ister gibi yüzmeye başladı. Daha sonra diğer tetralar ona vurmaya başlayınca balığı ayırdım ama bu sabah öldü. Aşırı yemlemeden olabilir mi?
Bir de izmarit ve şırınga yöntemi memnun etmeyince diy vortex difüzör yaptım ama oldu mu bilmiyorum. Eve gidince videosunu yükeyeceğim. Mayalı şişeden gelen hortuma check valf bağladım. Krema pompasını iç filtreye monte ettim ve şişeden gelen hortumu pompanın üzerine bağladım.
Beyaz bir oluşum?
Evet canlı eklemek konusunda acele ettim, bütün aşamalarda sabırlı davranmıştım ama bir anlık bir düşünceyle akvaryumcudan içeriye girip tetralara göz atmaya başlayınca dönüşü olmadı. 
Yemleme konusunda hassas davranmaya çalışıyorum ama gün ışığı tetralar az da atsam çok da atsam yemi görmekte sıkıntı çekiyor ve yem yere düştü mü, aç dahi olsalar, o yem büyük ihtimalle orada kalıyor.

CO2 meselesine gelince Eray abiyle ufak bir fikir ayrılığına düşmüşsünüz. Ama şunu belirteyim; şu an kullandığım sistem pet şişeden mayalı CO2 olduğu için açıp kapatma gibi bir lüksüm yok. Eray abinin dediği gibi, geceleri bitkilerinde oksijen kullanmasıyla sudaki oksijen miktarının oldukça düştüğü konusunda hemfikirsiniz sanırım.Bu yüzden gece tüm ışıklar kapandığında küçük iç filtre yoluyla suya oksijen sağlamam en doğru yol olacaktır diye düşünüyorum. 
CO2 ile O2 nin aynı anda kullanıldığında sizin dediğiniz gibi sudaki hareketliliğin CO2 için iyi olmadığını okumuştum forumdaki diğer konularda. Zaten her halükarda gündüzleri ve floresanlar açık olduğu zamanlarda O2 takviyesi yapmıyorum. 

Başlığı beyaz oluşum olarak değiştirdim çünkü şu an en büyük sorunum o gibi duruyordu. Bugün kökü bir kez daha çıkarıp iyice yıkadıktan sonra akvaryuma geri koydum. Kökün neredeyse tamamı 1cm lik bu kaygan maddeyle kaplanmıştı. Dokununca kökten ayrılıyor ve suda yüzüp akvaryumda belli yerlere yapışıyor. Eğer dediğiniz gibi zamanla geçecekse kendi hâline bırakacağım. Çünkü her hafta kökü çıkarıp hem dekora ve bitkilere hem de suyun döngüsüne zarar vermiş oluyorum. Ya da bununla baş etmek için kullanabileceğim bir canlı türü var mı?

Son olarak bugün camı silerken 1-2mm boyunca şeffaf renkte bir salyangoz gördüm. Salyangozlar konusunda genelde iyi yorumlar var ama zamanla aşırı çoğalma problemi olabiliyormuş. Bir süre müdahale etmeyi düşünmüyorum. Akvaryumun döngüsüne katkı sağlayacak canlı ekleyebilir miyim? Yoksa hâlâ erken mi?
LastSoldi3r2013-12-04 01:03:37
Low Tech Akvaryum (ilk tecrübe) 01.12.2013
Ferhat hocam teşekkürler. Dediğiniz gibi zor bitli türleri için bu ışıklandırma yetersiz ama bir süre bununla idare etmek zorunda kalacağım. Bu sistem için ön plan ve özellikle zemin bitkisi öneriniz var mı?
Biraz önce camları silerken akvaryumun içinde çok küçük şeffaf bir salyangoz gördüm. Dışarıdan mı gelmiştir yoksa akvaryumda oluşması mümkün mü ve zararlı mıdır?
Low Tech Akvaryum (ilk tecrübe) 01.12.2013
Fotoğraf:

Boyut (cm): 90*45*45
Kapasite (litre): 182
Canlılar: 4 adet gün ışığı tetra, çok miktarda zeytin, 3 kök elodea, 1 kök çınar, toplu halde rotala

Malzemeler: Tetra ex 600, mopani kökü, 1 adet sylvania 39w grolux, 1 adet sylvania 39w aquastar, 100w ısıtıcı(300w ısıtıcımın camı çatladığı için), 30kg hagen kum,

Akvaryum Bakımı: Haftada 20lt su değişimi

Kullanılan Yemler:

Kullanılan İlaçlar ve/veya Katkılar: 2.5 lt şişede mayalı co2 ve sıvı gübre 

2 yıl önce bir gün bitkiliye geçeceğim düşüncesiyle yaptırdığım akvaryumu sonunda bitkili için kurma aşamasına geldim ve 2 hafta önce sistemi kurup, acemice bir başlangıç yaptım. Biraz paldır küldür oldu ama sizlerin tavsiyeleriyle daha iyi yerlere geleceğimi ümit ediyorum. 
LastSoldi3r2013-12-01 23:34:52
Beyaz bir oluşum?
Tavsiyelerinize uyup bazı malzemeleri forumdan temin ettim ve 2 haftadır kurulu bir şekilde çalışıyor akvaryum. Şu an fazla bitki yok içerisinde, zamanla daha da yeşillenecek. Ancak bazı sorunlar ortaya çıktı.
Acele edip bitkileri eklemeden 6 adet gün ışığı tetra ve bir karides almıştım. 2 tetra ve karidesim öldü. Oysa karides 1 hafta içinde sağlıklı bir izlenim vermişti. Neyse, fotoğraflara geçelim. 
Bitkileri ilk eklediğim zamanki hali:Akvaryumu kurduktan 1 hafta sonra evde tadilat olacağı için 150 litre suyu kaplara boşaltıp 1 gün sonra geri doldurmak zorunda kaldım. Bu durumda etkilemiş olabilir balıkları tabi ama daha öncesinde 1 tetra zaten ölmüştü. Bu vesileyle kökü de sağ tarafa aldım:


Bitkiler canlandıktan ve dün mayalı co2 yi ekledikten sonra akvaryumun son hâli:
 
Özellikle zeytinler çok iyi büyüme gösteriyor ve üstteki yaprakları kızardı:


Şimdi sorularıma gelecek olursak, fotoğraflarda gördüğünüz kökü akvaryumcudan mopani kökü diye aldım umarım doğrudur. 2 gün kadar suda beklettim, üzerine sıcak su döküp yıkadım. Daha sonra akvaryuma ekledim başta biraz suyu kirletti ama söylendiği kadar sararma kahverengi yapma durumu ile karşılaşmadım. Ancak 2-3 günde bir kökün tamamını beyaz bir oluşum kaplıyor. 2-3 defa temizledim ama hâlâ devam ediyor. Bu fotoğrafta göründüğü gibi biraz sümüğümsü bir yapısı var:


Ne olduğu konusunda bir fikri olan var mı? Nasıl başa çıkabilirim? 

Diğer sorun, özellikle dün mayalı sistemi bağladıktan sonra bazı balıklar su yüzeyine çıkmaya başladı. Ara ara iç filtreyle o2 vermek zorunda kalıyorum. Bitkilerin miktarı mı az geldi acaba? Bildiğim kadarıyla co2 li sistemde oksijen takviyesi yaparsam verdiğim co2 boşa gitmiş olacak. 

Son olarak tetraları yemleme konusunda bir sorun var. Suya yemi döktüğümde dibe batarken önlerinden geçerse görünce yiyorlar, aksi takdirde dipteki yemlere dokunmayıp aç kalıyorlar. 


Beyaz bir oluşum?
Hafta sonu Maltepe'ye gidip söylediğin akvaryumcuya uğrayacağım Eray abi. Şu an akvaryumu hazırlama aşamasındayım. Camlarda oluşan kireç lekelerini temizledim, yarın içine su doldurup o şekilde bekleteceğim. 
Beyaz bir oluşum?
Merhabalar,

Akvaryum hobisine başladığımdan beri amacım olan bitkili akvaryuma artık geçiş yapma zamanı geldiğini düşünüyorum. Yaklaşık 2 yıl kadar önce akvaryumu ileride bitkiliye geçerim düşüncesiyle 90*45*45 ölçülerinde yaptırmıştım ve hobiye görece daha basit olan malawi akvaryumuyla başladım. 6 aylık askerlik maceram dolayısıyla hobiye ara vermek durumunda kaldım, şimdi ise hayalim olan bitki akvaryumuyla dönüş yapmak istiyorum. Ancak bitki akvaryumu bildiğiniz gibi çok farklı bir dünya; her ne kadar forumdaki başlangıç konularına göz gezdirmiş olsam da aklıma takılan bazı konular var. Sizlerin yardımıyla iyi ve en az hatayla bir başlangıç yapmak istiyorum. 

Başlangıç için low-tech diye tabir edilen daha az masraf gerektiren ve co2 tüpsüz seçmek durumundayım. İleride akvaryumda tetra ve rasbora gibi bir kaç çeşit sürü balığı ve karides beslemeyi düşünüyorum.
Şu an elimde bulunan ekipmanlar:
1. 90*45*45 akvaryum
2. Tetra-tec ex 600 dış filtre
3. Bir adet yüksek debili bir adet düşük debili iç filtre
4. 18w daylight floresan

200w bir ısıtıcı ve 20kg kadar siyah hagen kum alacağım. 

Sorularıma gelecek olursak:
(maddeler hâlinde yazarsam daha açık olacaktır diye düşünüyorum)

1. Zemini çimen gibi saracak ve başlangıç için fazla ışık gerektirmeyecek java moss hariç hangi bitki? Ve zemin hariç önereceğiniz bitkiler?

2. 20kg kum yeterli olur mu? Ve hagen kumun orijinal olup olmadığını nasıl anlarım. Bu linkteki orijinal midir? 

3. Dış filtreyi aldığımdan beri malzemelerinde değişiklik yapmadım. (sünger, seramik, biobal, elyaf ve karbon) Yüksek debili iç filtreyle desteklediğimde çok iyi temizleme sağladı. Şimdi içinden hangi malzemeleri çıkarmam gerek ve ne ekleyebilirim? Elyafları değiştireceğim ilk iş.

4. Mayalı co2 yapmayı düşünüyorum. Başlangıç için fazla mı olur? Yapabilir miyim?

5. Işıklandırma için kaç adet floresan gerekli ve günde kaç saat aydınlatma yapmalı?

6. İstanbul Anadolu yakasında Pendik civarında bitki satın alabileceğim güvenilir ve makul fiyatlarda akvaryum var mı? Pendik'te bitki çeşidi çok az ve çok pahalı. Ufak parça moss için 12 lira isteniyor, piyasanın üzerinde araştırdığım kadarıyla. 

7. İç filtre ve hava motoru kullanmadan balıklara oksijen sağlayabilir miyim? Fotosentez döngüsü sonunda oksijen ortaya çıkacaktır tabi ki ama başlangıçta yapılacak az bitkili bir akvaryumda bu oksijen yeterli olur mu?
 
Ve son olarak mesaj yoluyla yardımcı olabilecek, sorularıma cevap verebilecek tecrübeli bir abi ya da kardeş arıyorum. 

LastSoldi3r2013-12-02 00:04:11

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 445 Online Kullanıcı, 250 Üye

Online Kullanıcılar

sharkemre, BurakBalkan, Cüneyt sönmez, leventozgur16, Alpbaba, Ugur79, heredot_cevdet, BRSCDL, OrhuN Sarı, byigrik, sero456, fatihkaraman, GokselSunar, rizasirman, Emre_45, benerium, goker.cebeci, Toprakvural, apistoapisto, statistician06, Mustafasuna, Umitunver, hakan genç, Atakan26, hurricane29, HXYLMZ37, omer417, HarunYldrm, UmuttBEY, huseyn75, SGY, Ahmet0816, Ilkay54, wmelontr, Speedy, BoraBerkol, zaferrrr, MuhsinBey06, zoradam09, Mematiesk, Celal_cskn1, serhat480, Orkun Krc, soliter83, Umutcanakvarist, hasancn, Kaantoraman07, pnkdeath, fretchord, ozgur1356, Bonzi, outpost, hussame, BurakGokce, Yorum yapmaz, Avcoskar, Goksen, BabySoul, erdo_bg, sherloock, MiSoSiKiaN, Dgkngull, volkan45, adilce, krib, samah, 1serdar, Serkanjb, Serkankurt06, Kınayu, vidoq, dream7, onurozgen, Emerse, Birol, mutlubaba, Ulvi Özuğur, Chensy, FerKan, emreee89, curuf, Woland, anchor, sedaterdem, Çemşük hobici, drersayan, sarıyerli 1970, kurtbey1905, sefailgaz, Yusufbeyyy, Vesta, concestus, bakaya, Rizeli5353, zatonica, KerimE, gürbüz, Alpay74, sina cen, novers11, ilker aydın, tanerberkgulec, Bahadır BAHAR, SoSriKuA, Ö.A., Mete Duru, Redmi, AmazonDream, omerali06, fetih6806, murathan88, fatihincky, Ykal, Mikail Erdoğan, kuzucus, k3rp3t3nn, vendetta99, bytrmrt, gbolun, Blackpearl34, metekaan, ooz7, Erdinç aykn, Aksoy88, serdar131977, TheHobi, Alpb9, sduru35, envercakar, comolokko01, MosfeT, R. Ünal, muratgurer, Csumer, ozgurrrrr, Canberk18, 3MERT, idiopatik, Erenyesil, Burak Dişli, eray80, erdemcolak, rccol, soner-can, muratdenizuzun, aktugsedat, Furkann66, vitogenovese, lkrshn34, Balikcidede, osman-01, RaSpoRa, rexxter, emreemin, Mindscape, PEKCAN, namsada, tatar06, tolgaerkan, UnalCevahir, zuvaymerek, Sezginkurut34, ekremsunguroglu, heybetmahir, Mehmet gunel, Kerem_ykr, gokturkseyhan, KubilayK, selahattinfidan, Samettkeskin, kasim67, Betanın_Tacı, viper_78, orhanönal, kacak3452, Mozeterus09, Curse, brigantes, cashercash, Serkan060606, suslu_78, Neothauma, Daniel32, Kamilcosar, Furkanaydemir, Serdar3351, engingumushan, BakıŞ, akvartis, doctorec, MaliSglk, gkhn12345, bojoo, OgzOzk, mghh, akcay082, Blotah, Başak u, akhenatoN, Birtek, cameroon06, livadi, Adlcngr, ternapi, Eldurmaz, Hamza Özel, Sedatcb, ege.men, erdalakçay, Brs-06, Akvarist1907, Yavuz ÖZTÜRK, Ahmetfatihsener, Erdal212121, Harun03, osprey, kyaylar, Dazlak, Bartu.arisoy, khanks, Jujlak, DeepWater, Btc78, YavuzEdro, Mayis_Akvaryum, ozan_1903, Gorkem olmez, ertcavdar, DumansaL, Gld5, Fiyukupa, mcsavaskan, Semih1976, AdoniS, Bekir12, a.gumrah, ozkaninci, Orhanemirtemiz, muyat, Mr_worldvvide, albay111, eraycalvusizmit, secaflex, i_gulistan, capo di capi, ademakci, KeremUlaş, Eolo, edizpasha, Kurtfahri, Demirzkn,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.