ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
berke0017
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
15
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
21 Ağustos 2012 18:51
Son Ziyaret:
12 dakika önce
Toplam Mesaj:
172 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
9 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berke Hakkı GÜNAYDIN
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Çanakkale
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Bitkilerim Neden Gelişmiyor Acil? Fotoğraf Mevcut
Aydınlatmanizin tamamen değişmesi gerektiğini düşünüyorum. Kelvin değeri ışığın dalga boyudur ve 2 lambaninkini toplayarak hesaplanabilecek bir şey degildir ne yazık ki. Söyleyeceklerimin çoğu yukarıda yazılmış ancak aydınlatmanizi uygun ve hesapli bir şekilde hazirlamak istiyorsaniz power led ile ilgili birçok yazı var forumda. Forumda cevap sayisina gore aratirsaniz çıkacaklardır. Yüksek akvaryumlarda bu power ledlere taktiginiz uygun mercekler yardımıyla 1 mt derinlikte bile zemin bitkisi yetistirebilirsiniz. Gübre konusu aydınlatmadan sonraki konu diye düşünüyorum, ancak canlı kaybi yaşamamak için ve akvaryumun düzeninin bozulmamasi için su değerlerini koruyarak bu degisiklikleri yapmanizi öneririm. Basit bir all inclusive, potasyum ve de canli yükü az ise nitrat(dikkatli kullanilmali) gübrelerine ihtiyacınız olacaktir. Aktif karbon gübrelerinizi işlevsiz kılar o nedenle kullanmayiniz. Tavsiyem bir de kullanmiyor iseniz co2 indikatör kullanmaniz. Bu sayede fotosentez işlemini daha kontrollü sağlayabilirsiniz gözlemlerinizle. İyi hobiler dilerim.
Bitkilerim Neden Gelişmiyor Acil? Fotoğraf Mevcut
Zemininiz yetersiz görünüyor eğer high-tech bitkiler besliyorsaniz. Ne kadar zaman oldu bitkili akvaryumu kurali? Aydınlatmanizin fazlalığından oluşmuş olabilir yosunlar ve verdiğiniz gübreler ve co2 ile de bol bol beslenmişler anlaşılan. Akvaryumunuzun ölçülerini ve aydınlatmanin wattlarini da yazabilirseniz fazla mi az mi öğreniriz. Yeni kurulum ise aydinlatmanin 3000k olanını söküp diğeriyle devam edebilirsiniz bir süre, ancak ışıkların dalga boyu da bitki gelisimine cok uygub degil gibi. Tüm bunlar yosun gelişimini tetikleyip bitki gelisimine de olumsuz etki ediyor olabilir. Tankinizla ilgili tüm detayları iletirseniz daha detaylı paylaşımda bulunabiliriz.
Teşekkür Yazısı
Ağzı hala dolu görünüyor fotoğrafta, yuttuysa da bir kısmı hala duruyordur. Tavsiyem tekrar açıp bakmamanız ve beklemeniz. Havayla temas ederse yumurtalar mantar olabilir veya strese girerse balık yumurtaları yutabilir. İyi hobiler ve sağlıklı yavrular dilerim.
Çöpçü Lepistes Yavrusu Yer Mi?
Yeni doğmuşsa ve görürse kaçırmaz yer. Sık bitkili akvaryumlarda bile yavruların %35 %40'ından fazlası hayatta kalamıyor genelde yemsizlik veya avcılara kurban gitmekten. Popülasyonun artmasını dilerseniz yavru akvaryumu kurabilirsiniz veya tül yavruluk tarzı şeyler kullanabilirsiniz.
Vahşet
Epey dislike ve olumsuz yorum almış ancak yine de dislike atıp yorum yapılmalı. Üşenmeyip lütfen bu tarz videolara tepkinizi gösterin ki bu insanlara ve gelecek nesillere yardımcı olabilelim.
Ölümsüz Nematodlar Ve Cyclopslar
Beta akvaryumum dışındaki diğer 2 akvaryumum karides akvaryumu. Biri caridina diğeri ise neocaridina. Nematodlardan kurtulmayi bu yüzden istiyorum ancak karides tanklarinda ilaç kullanmayi beta tankinda kesin sonuç almadan denemek istemedim. Muhtemelen camallanus veya oxyura değillerdir gördüğüm için ancak ilac kullanimindan önce betam zarar görmüştü dediğim gibi. 3 4 defa betanın pullari üzerinde karşılaştım bu canlilara ve beta kendini oraya buraya surteren kurtuak istiyordu. O beyazlik ise muhtemelen surtunmelerden oluşan mantar. Dediğiniz ilaçların kullanımı için ilgili konuyu hemen inceleyeceğim.
Ölümsüz Nematodlar Ve Cyclopslar
[:(]2 gün önce 3 farklı akvaryumumda(37lt,42lt ve 150lt) en az 2 farklı tür nematoda ve de muhtemelen cyclops ismiyle geçen beyaz renkli bit benzeri ve zıplayan canlılarla karşılaştım. Çoğu kişide olduğu gibi durumdan huzursuz olup çözüm aramaya koyuldum ve forumdaki konulardan epeyfe araştırdığım üzere andazol kullanmaya karar verdim. Bu sabah 37ltlik( nematod nufusunun en yogun oldugu) beta akvaryumumda yanlış hesap yapinca normal dozun çok üzerinde 37lt için 600mg andazol uygulamış bulundum. İçerisinde 1 beta, yavru ramshorn salyangozlari ve monte carlolar olan akvaryumum bembeyaz olmasına rağmen 12 saat içerisinde nematod ve cyclops populasyonunda azalma olmadi ve aksine artmaya devam ediyor. Yemlemeyi tum akvaryumlarda kestim. Diğer akvaryumlarda da 3 türdeki canli da hizla artmaya devam ediyor ve baska cozum bulamadim. Yarın başka ilaclar deneyecegim ancak ilaç kullanmadan önce de kötü durumda olan ve pullarinin rengi beyazlasan betami kotu etkiler diye korkuyorum. Sitraks şurubun andazol ile etkisi aynı mıdır? Bu 2 ilaçın etki etmediği nematodlar için farklı ilaç kullanan ve basarili olanlariniz oldu mu? Nematod olduklarindan eminim. 1 tür çok kısa, ince ve beyaz micro kurt gibi iken digeri yaklasik 6 7 kat daha uzun ve rengi sanırım pembeye çalıyor ancak incecik oldugundan kestiremiyorum. Bitkilerime ve baligima muhtemelen zarar veriyorlar ve estetik acidan sayilari çok fazla oldugundan sorun yaratiyorlar. Cam dolduğundan suda yüzerek dolanan buyuk bir popülasyon.[:(]
High-tech Nano Beta Tanklarım
Sıvı gübre konusunu pek araştırmadan ve düşünmeden girmişim bu işe anlaşılan. Daha önceden low-tech ve bol balıklı akvaryumlarda tecrübe edinmiş olduğumdan bunu atlamışım. Uyarınız icin teşekkür ederim, araştırıp daha uygun gübre seçimi yapmaya çalışacağım.
High-tech Nano Beta Tanklarım
Ölçüler:35*35*35h
Canlı Türleri: Beta, Sae
Bitki Türleri: Helferi, Japonica, Sp. Bonsai, Reineckii Mini, Aromatica, Ludvigia Super Red Mini, Monte Carlo
Tankın Yaşı: 1 Gün
Filtrasyon ve Işıklandırma: 6500k 1250 lümen tasarruflu ampul, tüplü co2 sistem, 250lt/h şelale filtre
Taban: Jbl Aquabasis Plus 1,25lt ve Eurostar Aquaclay 6lt
Gübreleme: Jbl Ferropol Sıvı Gübre (markanın belirttiği doza uygun ve düzenli olarak uygulanacak)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133431/120720192147111.jpg[/IMG]
Tankın bitkiler ve sae hariç kurulumu geçen hafta yapıldı. Dün akşam bitkiler, bu sabah da 1 adet genç sae eklendi. Bu tanktaki beta saeyi pek umursamayıp kendi eğlencesine döndü. [:)))] Monte carlo hariç tüm bitkiler çok sağlıklı bir şekilde başka bir hobiciden satın alındı. Monte carlolar aşağıda tanıttığım diğer akvaryumumdan deneme amaçlı alınarak 3 5 kök tek noktaya dikildi.
3 saat açık, 1 saat dinlenme, 3 saat açık olacak şekilde günlük 6 saat zaman ayarlı priz ile aydınlatma kontrol ediliyor.
İndikatör sarımtrak yeşil olana dek hafif hafif co2 vermeye devam edeceğim, sonra da bu seviyede tutmaya çalışacağım.
Bazı diğer detayları aşağıdaki tanıtımda belirteceğim.
Gelişimini takip ederken değerli yorumlarınız ile tavsiyelerinizi lütfen eksik etmeyin. [:)]


Ölçüler:35*35*30h
Canlı Türleri: Beta, Sae
Bitki Türleri: Monte Carlo
Tankın Yaşı: 1 hafta
Filtrasyon ve Işıklandırma: 6500k 1250 lümen tasarruflu ampul, tüplü co2 sistem, 250lt/h şelale filtre
Taban: Jbl Aquabasis Plus 1,25lt ve Eurostar Aquaclay 6lt
Gübreleme: Jbl Ferropol Sıvı Gübre (markanın belirttiği doza uygun ve düzenli olarak uygulanacak)

Bugün eklenen sae dışında tankın geri kalanı geçen hafta kuruldu. Bu tanktaki beta ara sıra zarar vermeden saeyi kovalıyor. Bu davranış devam ederse saeyi diğer akvaryuma alacağım.
3-4 gün içerisinde filtresi de eklenecek ve co2 seviyesi düzenli olarak yeşilde tutulmaya başlanacak. 2 çıkışlı regülatörü olan tek bir tüp ile 2 akvaryuma co2 vermeyi düşünüyorum ancak odalar arasaı aşağı yukarı 50mt. Tek parça 50mt uygun fiyatlı hava hortumu alıp birkaç gün içerisinde bu işi çözeceğim. Bulunduğum şehirde 4 akvaryumcuya gittim ve hiçbirinin elinde o kadar horum kalmamıştı.
Başka bir hobiciden satın aldığım monte carlolar aşırı sağlıklı değildi ve hala toparlanma evresindeler. Umarım yakında yaprakları ve kökleri düzelecek. Fotosentezin yoğun olarak devam ediyor oluşu umudumu güçlendiriyor. Gelişim durumuna bağlı olarak birkaç kök farklı bitki de ekleyebilirim sonrasında.
Özellikle Co2 meselesi olmak üzere her türlü meselede tavsiye ve görüşlerinizi bekliyorum. Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen. İyi hobiler dilerim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133431/120720192147051.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/133431/120720192147001.jpg[/IMG]
Verimli Taban...
Aquaclay çok gereksiz ve toprağı dağıtan bir kum almanızı hiç tavsiye etmem.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 316 Online Kullanıcı, 172 Üye

Online Kullanıcılar

dmhrt, ShAdOw, keremmina11, UGURBEY, İbrahiM SameT, talhaGS, KadirSpmz, hakanmidilic, mvklbk11, GirayKaan, gökhanye, istanbul34, levent07, reano, khancafer, nvrkcy, safatbk, mightymurat, yaBiz, burak_metn, eroltaşdelen, Saltiga, Gökhan1907, icelebi, ahmetcirali, Emerse, speed944, indianaconz, avukathasan06, janizary, MiSoSiKiaN, ssozdemirr, oguzburcin, teskere, ersin1981, lonewolf, tarıkt, Ugur79, Starion, Aycan95, freediscus, Okansari, kumtepe76, berke0017, zmrc, cirsaf, mustafakuzu, sercang, Street Parrot, Furkannn, beyazgul, ka2n, intelcorei5, leventzl, KILLIFISH, cakas, xhaxhi, ternapi, Leonnnn, KaraYunusu, malawi izmir, dragons, Metin Anlı, caglayansabri, Dmrktn, fth0507, Ejder Günaydın, steady, DRARH, istaquarium, selam123da, SerdarAkyol, vendetta99, yavuzsezgin, Yasin, fabrika, ffatihh16, yucesoy83, HackStaff, Sirri42, SinanKaan, sinan1166, atiryaki, Adem DEĞİRMENCİ, Smsngpro, Zoresmer, rexxter, smckr, SahinTaskin, brkakvaryumcukra, KillLaKill, Akif12, firat77, gtokkal, aXarayli, alpervardar, voyager10, turkcu, AQUAVARYUM, ermes, ismail2312, ttolgaaydin, benerium, oblomov, cannizaro, AlperTasci, brsyc, enes021, recep4294, devito, zekigonlum, Talha, spongebob55, Altispinoza, idiopatik, bunerf, 16Sarper66, Nadirmbuna, KeremUlaş, Burak Dişli, hanil, kadirik, leonisleo, gunata2003, mehmetaydin, JapoJupo, emrah07, drersayan, Mannfischer, yakaryus, Heraclius, ngokkaya, Batuhan777, Inayetzobu, oytun, Göktuğglr, onenineone, BestBettaKoi, onurxonur, DyavoL21, ers1905, Selkoselim, cilbay06, Ahmtkr, Onur372, Hasanahshsjh, Shotokan, Unknown And, mertozbudak, cyhn84, surrealist, Mehya, zgrcskn, denizim20, Onurrr5234, Kandemir, lojistisyen, sinan m.d, iamthezeus, pilotx, Adnanyum, TURKYILMAZ, M.mıslı, BDAGDELEN, Muammer57, Apistotales, BULENTKARABULUT, barxbull, aknnmurat, segado, AlpacinQ, MalawiTank, TugayÇınar,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,753,483 Mesaj
  • 402,782 Konu
  • 91 Forum
  • 142,435 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,538 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.