ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sonstiq
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
21 Temmuz 2019 23:22
Son Ziyaret:
04 Ağustos 2019 21:33
Toplam Mesaj:
9 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Armağan

SON 9 MESAJI

Merhabalar, Tavsiyeler
Cok fazla insan cok fazla şey söylüyor. Cok fazla heves kaçırıcı şey var ve fiyatların belirsiz olması ve uçması sebebiyle bu hobiye girmeyi ertelemeye ve sevgili akvaryumları/balıkları uzaktan sevmeye devam etme kararı verdim.
Vakit ayıran herkese tşkler
Merhabalar, Tavsiyeler
[QUOTE=kdeniz]Size yakın mı bilemiyorum, Avcılar Firuzköy bulvarında Akın cam var. Buradan rodajlı cnc kesim cam alan arkadaşlar vardı. Kendim yapabilirim derseniz, en azından fiyat alabilirsiniz. Bu fiyatlar cama cam fiyatlar mı... Eğer öyle ise herkes akvaryumunu kendi yapsın.

[URL]http://www.akincamsanayi.com/iletisim.html[/URL]

[/QUOTE]
Mobilya da var. Ama standart beyaz
Camacam 10mm extraclear öncam
Sump sistemi
Merhabalar, Tavsiyeler
[QUOTE=kdeniz]Sitede liste var, fiyatlar çok değişkendir. İşçiliği ile öne çıkan Beta Akvaryum var, fakat hayli pahalı satıyorlar.
Mas Akvaryum ve Aksan Akvaryumda imalatçı firmalar, onlarında işçilikler iyidir. Fiyat alıp iyi bir pazarlık yapmak gerekir.
Diğer akvaryumcuların bir çoğu imalatçı değiller, muhtelif imalatçılara yaptırıp, üstüne kendi paylarını da koyup öyle satıyorlar.

[URL]https://www.akvaryum.com/Akvaryumcular/istanbul_akvaryumculari.asp[/URL]
[/QUOTE]
Daha 300USD /1500TL den aşağı fiyat veren görmedim. Fiyatı bilerek dolar yazdım 3 sene sonra okuyan fiyatı anlasın :)
[EDIT]sonstiq,2019-07-22 15:10:27[/EDIT]
Merhabalar, Tavsiyeler
[QUOTE=Aycan95]Özel bir tür lepistes veya güzel bir betta yerinde olur[/QUOTE]
120x50x50 de bir tane betta mı?
Merhabalar, Tavsiyeler
[QUOTE=kdeniz]Yeriniz vs. müsait ise derinlik algısı nedeni 120*60*50h yapmanızı öneririm. [/QUOTE]

İstanbulda bu ebatlarda bir akvaryumu uygun fiyatlı alabileceğim yer önerebilir misiniz?
120x50x50 10mm kayıtsız kuşaksız rodajlı, extraclear ön camlı

Teşekkürler
Merhabalar, Tavsiyeler
[QUOTE=MertA]Beslenen balıklar çoğu zaman bölgeci yada kaya mağra kavuklarına yuva yapan türler olduğu için,her zaman taban alanını geniş tutarım. Yüksekliği 50cm ve üstü yapmanız halinde çoğu aydınlatma sistemi yetersiz kalmaya ve üst düzey profosyonel ürünlere geçiş yapmanız gerekiyor. Ya da mercanları tabandan ziyade kaya üstlerine ,üst taraflara yerleştirebilirsiniz. Ama yüksek akvaryumların güzel gözüktüğü konusunda ayrı fikirlerdeyiz. Bir çok profosyonel hobici yükseklikten ziyade derinliğe önem verir ve güzel bulur. Çünkü çalışmak için daha fazla alan yaratılır.

Küçük akvaryum konusunda söylemeye çalıştığımda buydu. Tuzlu su akvaryumlara dikkat ettiyseniz gaz geçişinin daha hızlı olması için üstleri açık olur. Kapalı olunca(buhar camı) ışığın kırılması haricinde tuzlanma dolayısıyla ışık geçirgenliğinde azalma oluyor, suda ki okjsijenlenme yada karbondioksitin ortamdan atılması zor oluyor ve bu PH'da oynamalara sebep oluyor. Hele hele resif olacaksa, akvaryumun üst tarafının tamamen kapanmaması gerekir.Bu doğal olarak buharlaşmanın daha hızlı olmasına sebep olur.Öyle ki yaz zamanı bu boyutta akvaryumdan 3-4 litre rahat buharlaşma olur. Fakat üstü açık akvaryum beraberinde balıkların aşağı atlama vakalarına vuku bulur.

Sorduğunuz soruların cevaplarına zaten sahipsiniz [:)][/QUOTE]

Kusura bakmayın ukalalık yapmak istemezdim. Bir heyecanla bildiklerimi sıralıyorum işte. Tabi zamanla tecrübe kazanacağım

O zaman 120x50x50 bir akvaryumla başlayabilirim. Bir gün denize geçerim diye Sumplu alacağım ama önce tatlı su ile başlayacağım.

Hazır gelmişken bir dekor setup ve balık kombinasyonu önerebilir misiniz? 1 - 2 hafta balıksız kalacak dekor güzel dursun :)

Aklımda şöyle bir şey var
[IMG]https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcRhLN5zi8fkHJdmz5Hic1BEn_BeybvivueFkB-vMNP1Ytz12nRp[/IMG]

Teşekkürler
Merhabalar, Tavsiyeler
[QUOTE=MertA]Tecrübeli olduğunu düşünen hobiciler için bile tuzlu su akvaryumu zorlu bir süreç. 20 yıldır akvaryum hobisi ile uğraşıyorum ve 1 yıla yakın süre sadece bu konu hakkında okumama ve tecrübeli birisinden bire bir yardım almama rağmen.Benim içinde tuzlu suya geçiş zor oldu.
Hobi konusunda kararlıysanız , alacağınız akvaryumu sumplı alırsanız ileride denize çevirmeniz kolay olacaktır ve ekstra bir masraftan kurtulmuş olursunuz. Tuzlu su için dizayn edilmiş akvaryumlar da pekala tatlısuda kullanılabilir.
Dediğim gibi eğer kararlıysanız, ne kadar büyük akvaryum o kadar iyidir ama bu tatlı su için geçerli.Tuzlu su için çok büyük olması beraberinde ekstra masraflar getirir. Daha büyük ısıtıcı daha büyük PS daha fazla kaya,daha fazla su daha çok kullanılan kimyasallar. 100*60*50 akvaryuma ne koyarsam koyayım hep boş gözüküyordu bana. O yüzden tuzlu suya geçiş yapılacaksa ne küçük(küçük akvaryumda kimyasal dengeyi düzende tutmak zor olur o yüzden çok küçük olmamalı) ne büyük bir akvaryum olmalı. 1000*60*50h ideal bir ölçü. Bu ölçü size bir çok tatlı su balığına bakmak için fırsatta tanır.[/QUOTE]

Merhabalar cevap için teşekkürler

Derinlik konusunda 60 biraz fazla geldi. Özel bir sebebi var mı? Ben 120x50x60 gibi bir şey düşünüyorum maksimum.

Deniz konusunda söylediklerinize katılmakla beraber şöyle bir sorun var. Küçük ekosistemlerde suyu dengede tutmak mesele. 80 litrelik bir akvaryumdan 1 litre buharlaşsa değişecek tuz mineral vs oranları düşünürseniz 300 litre de bunlar cok daha az etki edecek rakam olurlar
Merhabalar, Tavsiyeler
[QUOTE=Neothauma ]Merhaba adaş,

Size tavsiyem sorularınızda bahsettiğiniz şeyler için şu an için hiçbir adım atmamanız olur. Üzerinde düşündüğünüz şeyler bu hobide tabiri caizse pişmiş hobiciler için uygun, hele ki deniz akvaryumları hobide yeni olan biri için hiç uygun değil.

Şu anki akvaryumunuz bu hobinin temellerini kavramanız için ideal. Basit bir sistem kurup yine basit balıklarla (lepistes, beta vb.) 101 seviyesinde bilgi edinebilir, tecrübe kazanabilirsiniz. Bu konuda hem bu sitede hem de internet üzerinde pek çok kaynak mevcut. YouTube’da oldukça yararlı videolar var. Eğer bu işi sever de kendinizi kaptırırsanız o zaman neler oluyor neler...

Bu söylediklerim çerçevesinde yapacağınız kurulumla ilgili sorularınıza ilgili olan pek çok arkadaş yardımcı olacaktır. Kolay gelsin. [/QUOTE]
Selam adaş

Elimdeki akvaryum hiç bir şeye uygun değil üstad. Yazık hayvanlara suyu temizlemek bile başlı başına bir dert. Bir şey olsa elini soksan suyun bir kısmı taşıyor. :) mecburen motorun üstüne kadar su dolu.

Mutlaka bir akvaryum alacağım. 100cm civarı. Bana bu yönde tavsiyelerde bulunursanız başlayacağım ve dekorasyon temam denizvari olacak. Böyle cok bitkili bir şeyler istemiyorum.
Kayalardan oluşacak belki bir iki yeşillik sonradan belki de yapay orası cok önemli değil.

Teşekkürler
[EDIT]sonstiq,2019-07-22 10:14:11[/EDIT]
Merhabalar, Tavsiyeler
-Giriş
Merhabalar
Adım Armağan. İstanbul Gaziosmanpaşa'da oturuyorum. Yazılımcıyım.

-Açıklama
1 yaşındaki oğluma değişiklik olsun diye araştırmaya başladım sonra görüntülere bayıldım ve bahsi büyüttüm.
Araştırmaya ve okumaya başladım (sizin guide'lar da çok güzel. Emeğinize sağlık). Okudukça gözüm korktu ve bu işin zor olduğunu öğrendim. Uğraş olması açısından güzel ama başarısızlık korkusu olmaya başladı.

- Elimizde neler var?
Şu an hiç bir şey. :D . 15litrelik bir tankda 2 tane lepistes :D
100 - 130 cm genişliğinde 300-500 litrelik bir tank düşünüyorum.
Tuzlu su akvaryumu istiyorum ama hiç tecrübem yok. Tecrübem olmadan bu masrafa girmek beni korkutuyor. Başarısız olur ve hevesim kaçar diye korkuyorum.

- Sorular
1) Tuzlu su akvaryumu alıp tatlı su ile başlasam mantıklı olur mu? Amaç tatlı su sistem harcamaları daha az olduğu için kendimi tatlı su da test edip potansiyel varsa tuzlu su sistemine akvaryum değiştirmeden gitmek.
2) Yüksek tanklar çok heybetli görünüyor (80 cm yükseklik gibi) 120X50X80 çok iddalı olur mu? Özellikle dibe erişim ve ışık problemlerini aşabilir miyim?
3) Tatlı su ile başlarsam, tuzlu sudaki renk tonlarına yakın sistem kurabilir miyim? Balık olaran turuncu, kırmızı, sarı, ambiyans olarak mavi, beyaz, kırmızı (kayalar ya da bitkilerle)[EDIT]sonstiq,2019-07-21 23:39:12[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 395 Online Kullanıcı, 215 Üye

Online Kullanıcılar

yxxl, Traveller, Goksen, deatless22, Bayulker, KILLIFISH, pilatin, whitefish, Sharingan, Balikcidede, indianaconz, ruhunazenin, Erdiii, omerali06, WaveRider, siyaha, Fatih ÇE, Coşkun 07, anima_08, Xxxxx, abdurrahman105, mkrs1, yusufflower, Enver.Ergin, yns325, Mert D., Apoca1ypse, SonOfWolf, svg1000, OMER006, extuin, qralta30, nzm06, brk55, darkaura, MiSoSiKiaN, scorpion26, Ciceksel, jueJ., ErdemTul, HarunYldrm, EnginGürsan, Sevmek_Umuduyla, Haydem, isaKAYA, lordnelsono6, themay, Celal Şahin, qartal84, ecoram, tomtombala, DeviLLe, lbeyaban, serdar131977, zekigonlum, Feeb, ilker2626, vendetta99, Kuduoglu, yigit3558, ersel, dark blue, cankalintas, smithiseek, ethemy0689, egeturkmen, ilker aydın, Acil Stop, ozanbaseski, mcsavaskan, ANGELIS, levent1482, Arifhb, biacar, koridoras, frgmgdn, sorceres, shiroii, ferbay, hasancn, sinor, Suböceği, SinanBulut, Leontheprof., SCORPION_79, mcmert, Adnanyum, Alcynone, gorkemyoldas, buura, BarisD, darksider, goldfishlove, Supervenenis, tamerty, Jujlak, neksek, s3lck, GokselSunar, icelebi, alix, Labidu, ONRAYDN, Dimidiochromis, Bahadir, Opsh, oscar., gokberkgonenc, Aqua Discovery, KeepOut582, Msasa, hardtrust, matatar, nord, siron, Ubasci, lifeless, Ayktakdmr, mehmet karadağ, rupee, Selçuks, muratyarici, kurtbey1905, gknbdyn, mperk, Mikail Erdoğan, yedili, Altispinoza, scorpion2884, vetet, CERANOXE, UnalCevahir, Mannugor, cuce__vatoz, Judge_Fish, orimohito, Said Sığar, ERC36, mehmetaydin, SGY, Meteor71, ömür gün, Arapaima, zafersukyen, basakboy, isa1995, Botanist, Kingslayer44, Aysr, Byza, alperburak, Ali3426, Sezginve, idiopatik, altaygumus, H.Ocal, M.G., Mehmet gunel, theory, hakanmidilic, Gursoyhasan, raymalifalitiko, yiwotxxx, DiscusFan, Ayokyil, İlkerAyyıldız, PetVaryum, couclecr, ALEM, esenturk, UmitYilmaz, Cem Altay, bloomingirly, mustafa_t, akay25, radyasyon35, desibell, theking, GKHN, BozuyukAkv, ozan026, sezerdmn, Khann, mahmut1905, brownorum, Künefeli baytar, CagriTURK, TSevil, yucesoy83, WalterWhitee, Piyanist., 35yukselozcan, mertozbudak, mgurdrama, nesrinrezaei, batas, mkale, 35Mehmet, Ilknurkrpnr7, Mehmet0011, vlkncm, mutlubaba, StorMLeoN, Classy, z.b.s.k, fma3280, samanpan, devrimdpt, lebowskia, hakanturken108, onur55, volka__n, zorroBlack, Mallaca, onurxonur, TahaArif,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.