ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
SonOfWolf
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
319
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Ekim 2019 00:34
Son Ziyaret:
19 Saat 42 Dakika önce
Toplam Mesaj:
298 [0.26 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
36 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Turgut Kurtoğlu
Doğum Tarihi:
26 Temmuz 1989
Yaş:
33
İl:
Elazig
Meslek:
Maden Mühendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Turgut Kurtoğlu

SON 10 MESAJI

Hobiye Yeni Başlamak
Balık almadan araştırmanız geçekten çok iyi olmuş, genelde önce balık, akvaryum alınınp sonradan sıkıntı yaşanıyor malesef. Akvaryum konusunda limit kesinlikle sizin imkanlarınız. Ayırabileceğiniz bütçe, eviminizde akvaryum için ne kadar yeriniz var. Öncelikli olarak bu soruların cevabı lazım. Sonrasında sitenin ansiklopedi bölümünden bir kaç tür beğenin, bu türler için gerekli şartları öğrenin. Beğendiğiniz türü besleyen kişilerin kurulumlarını inceleyebilirsiniz. Tür beğendikten sonra uygun hacimli akvaryum edinmeniz gerekli. Akvaryum kapasitesi ve canlı türüne uygun filtrasyon gerekli. Yine akvaryum kapasitenize uygun birde ısıtıcı. Balıklarınızın beslenme türüne uygun, içerikleri birbirinden farklı bi kaç çeşit de yem iyi olacaktır. Sonrasında azot döngüsünü araştırmanızı öneririm. İlk kurulum safhasında akvaryumu su ile doldurduğunuz gibi direk balıkları eklemek uygun olmayacaktır. Sisteminizi kurduktan sonra yararlı bakterin oluşması süreci olacaktır. Bu sürç için bir kaç yöntem mevcut. Sonrasında balık ekleme sırasında aşıama yöntemini kullanmalısınız. Takıldığınız yer olursa destek vermekten mutluluk duyarım.
Siyah Gül Karides
Merhaba, ben dilim döndüğünce doğru bildiğimce tavsiyede bulunayım size. Öncelikle beslenecek canlı türü seçilir sonra seçilen canlı türüne uygun boyutlarda -ki benim tercihim daha büyüğü- akvaryum tedarik edilir. Hem akvaryum hacmine hem de beslenecek canlı türüne uygun filtre seçimi yapılır. Sonrasında taban malzemesi, dekor, aydınlatma, beslenecek canlının ihtiyaçları ön planda tutularak kişisel zevkinize göre tamamlanır. Beslenecek canlının doğasına uygun zengin bir beslenme diyeti oluşturulur.
Ana başlıklar olarak kurulum kısmını tamamladık. Sonrasında imkan varsa şebeke suyunun su değerleri ölçülerek ihtiyaca göre üreticinin önerdiği miktarlarda uygun su düzenleyici eklenerek su ayrı bi kapta dinlendirilir. Akvaryum, odada çok hareket olmayan, mümkünse güneş ışığı görmeyen boyuta göre taşıyıcı kolonlara yakın, daha sağlıklı olması açısından altına boyutuna uygun bir strafor koyularak yerleştirilir. Sonrasında dinlendirilmiş su akvaryuma eklenerek filtre ve ısıtıcı çalıştırılarak sistem boş bir şekilde döndürülmeye başlanır. Bundan sonra çeşitli alternatiflerden uygun olan veya olanlar seçilerek azot döngüsünde rol alan bakterilerin kolonileşmesi beklenir. Alternatifler arasında kurulu, stabil sistemin filtre süngerini bir kova suya sıkarak bu suyu yeni kurulan akvaryuma eklemek, hazır satılan bakteri kültürü kullanmak (genelde bacteria feeder ile karıştırılır), boş akvaryuma az bir yemleme yaparak sistemin oturmasını beklemek gibi seçenekler mevcut. Suyun başta bulanıp sonradan berraklaşması sık görülen bir durumdur. Yeterli miktarda zaman geçtikten sonra -ki buna 1 hafta diyen de var 3 ay diyende- canlılar akvaryuma su aşılama yöntemi ile eklenir. Genelde ilk birkaç gün zaten yolculuk sebebi ile korkmuş, strese girmiş balıklar ışık kapalı az bir yemleme ile yeni evlerine alıştırılır. Bakım konusuna gelince her canlının beslenme şekli farklıdır. Yavru discusları günde 6 sefer besleyen de var japonlarına 2 günde bir yem atan da. Herkesin doğrusu kendine doğrudur ama bazı doğrular her zaman doğrudur. Bu işe her şeyin fazlası zarardır. Dip çekimi konusu yine çok tartışılan bir konu. Gerekli olduğunu ölümüne savunan da var, dip çekimi su dengesine zarar verir dip çekimi eziyettir diyen de var. Sonuç olarak bu sistemle kurulmuş bakımı/beslemesi düzenli yapılan akvaryumlarda yine de hastalık olacaktır ölüm olacaktır. Hastalık durumunda tedavi ayrı bi yerde karantina tankında yapılır. Akvaryum suyuna su düzenleyici ya da tedavi edici ilaç eklenmez. Binbir zahmetle emekle oturtulan sistem, bilinçsiz ilaç -ki genelde akvaryumcular tarafından yeni akvaristlere önerilen metilen mavisidir. - kullanımı ile tahrip edilmektedir. Hastalık tedavisi önce teşhis ile başlar. Nasıl ki baş ağrısı duyan hiç kimse kanser ilacı kullanmıyorsa balıklar içinde aynısı geçerlidir. Beyaz benek hastalığını flaggy ile tedavi edebileni ben daha görmedim. Teşhisten sonra tedavi kısmı gelir. balığın iyileştiğine ikna olduktan sonra balık yine aşılama yolu ile akvaryuma eklenir.
Karideslerimi Nasıl Çoğaltırım
Akvaryum hacmi, filtrasyon, dekor bunları bilmeden yorum yapmak zor. Ama kılıçkuyruk lepistes yavrularını ve karidesleri avlayacaktır.
Akvaryum Çatlaması-bursa Akvaryumcu
5 mm 30 litrelik akvaryum için gayet güvenli bir seviyede, bu nedenle bu tarz bir çizdiğin sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Büyüme var mi takip edin.
Akvaryum Çatlaması-bursa Akvaryumcu
Çatlamadan ziyade çizik gibi duruyorlar. Çok derin değilse sıkıntı olmaz bence hacminiz fazla değil.
Akvaryumda Bilinmedik Böcek
[QUOTE=Netscout]

Bu mu avcı ?
Lepistese çok güzel yem olur bu.[/QUOTE]

Denemenizi tavsiye etmem.
Akvaryumda Bilinmedik Böcek
Akvaryumlarda sık görülen, yusufçuk böceğinin uçma yeteneği gelişmemiş hali. Avcıdır acilen akvaryumdan çıkarmalısınız. Kanatlanıp gidene balıklara büyük ölçüde zarar vermesi muhtemel.
Yeni Tankım
30 litre kapasiteli akvaryumunuz brütte daha az su alacaktır. Bu hacim cüce vatolar için biraz küçük gibi.
80 Lt'de Filtre Kararsızlığı
Çöpçü 6 olsa daha hoş olur ama bahsi geçen balıklar için akvaryumunuz sanki biraz küçük gelebilir. Düzenli bakım, uygun bir yem diyeti ile sağlıklı bakılabilirler ama pigme cory bulabilirseniz bir nebze yükü azaltabilirsiniz.
Küçük Akvaryum Akıntı Sorunu
Diğer arkadaşlar gerekli tavsiyeleri vermiş uyarıları yapmışlar. Tekrar tekrar yazmaya gerek yok, eklemek istediğim balıkların filtre altında beklemesi sadece akıntıdan dolayı değil yeni tanka alışma sürecinden de kaynaklanıyor olabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.