ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
devrimdpt
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
42
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Aralık 2008 14:27
Son Ziyaret:
15 Ekim 2019 08:06
Toplam Mesaj:
458 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
2 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Devrim Demirpolat
Doğum Tarihi:
06 Haziran 1974
Yaş:
45
İl:
Yurtdisi
Meslek:
Tekstil Muhendisi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Devrim Demirpolat 2 adet 100x40x50 bitkili 1 adet 80x37x50 bitkili 1 adet 60x30x25 kiristal ve kiraz karidesler [img]http://s1307.hizliresim.com/1c/4/pvxk0.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Nokta Yosunu
Fosfat eksikliğinin yanında bozuk ve fazla ışıktan da kaynaklanır. Önce fosfat değerlerinizi ölçmenizi tavsiye ederim.
Dicus
[QUOTE=alvin21]Iyi akşamlar. 200 lt akvaryum [:?]
Kaç adet:
Kaç cm :
Hangi tür:
Tek tür beslerseniz hangisini beslersiniz:
Görsel olarak hangi tür beğeniyorsunuz:

SIMDIDEN TEŞEKKÜR EDERİM. [/QUOTE]

200 lt'de discus olmaz.
Astronot Balıklarımın Pul Dökmesi
120 litrede 2 değil 1 astronot bile olmaz. Olursa da böyle olur. Balıkları verin ya da yeni büyük bir akvaryum alın.
Bitkilererin Adaptasyonu Dediğimiz Şey Nedir?
[QUOTE=KİNG32]evrimdpt]Hepimiz bunu biliyoruz, gözlemliyoruz ama tam olarak ne oluyor biliyor muyuz? Ezberden nefret eden biri olarak neler olduğunu öğrenmek istiyorum.
Bu süreçte ne oluyor da bitki atapte oluyor. Su değerleri zaten dalganalıp duruyor. Her hafta su değiştiriyoruz. Gübresi zartu zurtu ekliyoruz. Yani alışılacak sabit bir şey yok aslında. Ben akvaryumumun suyunu osmos ile değiştiridim, gh kh'da ciddi değişimler oldu, öyle adapte olmaya çalışan bir bitki yok akvaryumda. Kimi bitkiler haftalarca kımıldamıyor. Sonra gelişmeleri bıktırıyor adamı.
Köklerin gelişimi, kumu kavrayıp gerçek bir ilişki kurması olabilir. Taşınma sırasında yorulmuş olabilir. Bilimsel biçimde açıklayabilecek arkadaşlardan merakıma derman olmalarını bekliyorum. [/QUOTE
Adaptasyon uyum demektir.Her canlı bulunduğu ortama uyum sağlamaya çalışır.İç dengesi düzenli olan canlı daha uzun süre yaşam sürer.[/QUOTE]

Elbette.
Bitkilererin Adaptasyonu Dediğimiz Şey Nedir?
[QUOTE=Splendor]Bitkilerdeki çeşitliliği bir kenara ayırırsak(genetik mutasyon, farklılıklar vs), bulunduğu ortama göre kimyası elverdiğince uyum sağlamak için değişim gösterir. Daha çok köküyle besleniyorsa, iyice kök salana kadar yaprak çıkartmaz, enerjisini saklar. Işık ve gübrenin oranına göre yaprakları genişler ya da daralır. Mesela bir taban bitkisinde vardı; ışık azsa yukarı yeterli ise yana doğru büyür tabanı kaplar diye. Bulunduğu seviyede yeterli fotosentez yapıp enerji toplayamadığı için kendini ışığa yaklaştırıyordur. Işık, gübre, co2 oranına göre DNA'sı izin verdiği sürece uyum sağlamaya çalışır. Daha fazla gübre emmek için gövde kalınlaşır, haliyle daha çok ışık için geniş yapraklar çıkarır ya da duruma göre kendini yarı güçte çalıştırır. Botanik olmadığım için direkt olarak şu bitkide böyle oluyor diyemem tabi ama genel hatlarıyla bu şekilde ilerliyor. Uyum sağlayamayan bitki de eriyip gidiyor. DNA'sından dolayı engeli olan insanların genel toplumun %1-2 kısmını oluşturmasının sebebidir bu mesela. Bu haliyle doğada tutunamaz ve üreyemez. Gelişen şartlara uyum sağlayamayan bitki de ölür ve o DNA doğadan silinir.

High tech tanklarda bakılan bitkilerin low tech tanklarda olmaması da yetersiz co2 ve ışıktır. Mesela binlerce yıl fazla nüfuslu, az sulu ve sıcak göllerde kendini geliştiren bitki tipleri co2 az olan tanklarda kendini adapte edemiyor gibi..

Madem öyle neden Cabomba ya da Sessiflora bitkileri Limon gibi yaprak çıkarmıyor dersiniz diye DNA'sı izin verdiği ölçüde diye belirttim. Milyonlarca yıl önce rastgele oluşan genetik mutasyon sonucu farklı bir yola evrilen bir tür, zamanla farklı mutasyonlar da gerçekleştirerek şuanki halini alıyor. Şu familyadan bu alt türden diye bahsediyoruz ya, sınıflandırma şekli de bundan dolayı.

Genetik mutasyon sonucu kısa boyunlu olan zürafa yavrusu o haliyle yaşayabilse çiftleşerek DNAsını aktarır, fakat açlıktan öldüğü için hiç erişkin kıvamına gelemez ve üreyemez ve haliyle kısa boyun DNAsı yoluna devam edemez. O yüzden sonunda hep uzun boyun DNA aktarılır ve doğanlar %80-90 uzun boyunlu olur.

Dilim döndüğünce birşeyler karaladım, umarım yardımcı olmuştur. Yanlış ya da eksik kısımları kanıtlarıyla sunan kişilerle sonuna kadar tartışalım. Tartışalım ki, doğru bildiğimiz yanlışlardan kurtulalım ve yeni bilgiler öğrenelim. Umarım cidden cevap yazan insanlar olur da hepimiz kendimizi geliştiririz. Ben daha çok mantık çerçevesinde ilerleyerek yazdım.[/QUOTE]

Tabi bahsettiğimiz adaptasyon dna larının değişikliğe uğrayarak evrim biçiminde oluşan adaptasyon değil. Alışma evresi diyelim daha doğrusu.

Evrim konusundaki bilgiler için teşekkürler yine de.

[QUOTE=muratdeg]Ben de özellikle köklerin tam anlamıyla tutunup, ilk şoktan kurtulması ve beslenmeye başlaması olarak algılıyorum. Uzun ömürlü tanklarda bitki gelişiminin çok daha hızlı olması da bunun göstergesi.[/QUOTE]

Evet. Bununla ilgili deneyler yapmak lazım.
Reeflowers Şikayet
Firma ürünleri hakkında hiç bir bilgim yok ama ürünün ne olduğu konusunda netleşmek için gerçek isimlerini, ya da fotoğraflarını atarsanız daha anlaşılır olur.
Son kullanma tarihi de mutlaka olmalı bir yerlerde.
Bitkilererin Adaptasyonu Dediğimiz Şey Nedir?
Hepimiz bunu biliyoruz, gözlemliyoruz ama tam olarak ne oluyor biliyor muyuz? Ezberden nefret eden biri olarak neler olduğunu öğrenmek istiyorum.
Bu süreçte ne oluyor da bitki atapte oluyor. Su değerleri zaten dalganalıp duruyor. Her hafta su değiştiriyoruz. Gübresi zartu zurtu ekliyoruz. Yani alışılacak sabit bir şey yok aslında. Ben akvaryumumun suyunu osmos ile değiştiridim, gh kh'da ciddi değişimler oldu, öyle adapte olmaya çalışan bir bitki yok akvaryumda. Kimi bitkiler haftalarca kımıldamıyor. Sonra gelişmeleri bıktırıyor adamı.
Köklerin gelişimi, kumu kavrayıp gerçek bir ilişki kurması olabilir. Taşınma sırasında yorulmuş olabilir. Bilimsel biçimde açıklayabilecek arkadaşlardan merakıma derman olmalarını bekliyorum.
Şikayet Var! Kuralları Hakkında.
Yapılan iyi yorumlar sizin dedipiniz şekilde ve amaçla yapılmıyor, o şekilde olsa beni de kimseyi de rahatsız etmezdi.
Neyse uzatmayalım, devam edin.
Şikayet Var! Kuralları Hakkında.
[QUOTE=capo di capi]Bir firma, kişi yada kurum mümkün değil ki her muhattabını memnun edebilsin veya mükün değil ki herkesi mağdur edebilsin..
Sadece memnun olanların oluştuğu bir bildirim sayfası nasıl sağlıklı kaynak değilse, sadece memnun olmayanların oluşturacağı bir ortam da aynı şekildedir.

Konuyla hiç fikri olmayan biri olarak girip sadece şikayet durumu ile ilgili birşey okursa, tek yönlü bir intiba ile yaklaşır.. Belki işini çok iyi yapan birisidir ama %1 oranla bir memnuniyetsizlik vardır insanlık hali ve bu hatayı kurumun genel politikası gibi lanse ettirmek etik midir ? Bunun aksini düşünüyorsanız, bir satıcının satış sitelerinde olumsuz bildirimlerin silinip sadece olumlu bildirimlerin kalmasını da normal bulmanız gerekir tutarlı biri olarak. Ben buna da katılmıyorum.[/QUOTE]rı

Dikkatinizi çekereim burası bildirim sayfası değil. Şikayet sayfası. Şikayet sayfasına övgüler de mi yazılsın diyorsunuz?
Tek olaylar ister % 1 olsun ister % 0,001 olsun ayrı ayrı ele alınır. Hukukta kimsenin suçu daha önce iyi işler yapmıştı diye affedilmez. Dikkate bile alınmaz. Mağdur kişinin mağduriyeti bu şekilde giderilmez.

Satıcı herkesi ama herkesi memnun etmek zorundadır. Kimseyi mağdur etme hakkı yoktur. Hata yapmak başka bir şey. Hata herkes yapabilir. Burada insanların paylaştıkları şeyler satıcıların yaptıkları hatalar değil, hatanın telafi edilmemesi ve bu hatadan dolayı kişinin mağdur olması.
[QUOTE=kaizerdar]

2. Ancak uğranılan haksızlık veya ayıp daha az önem teşkil eden veya tamamen insan olmanın kusurlarından kaynaklanan küçük bir hataysa, olumlu yorumların yapılması, diğer üyelerde genel olarak olumlu algı yaratabilmiş bir firmanın ticari itibarının forum nezdinde karalanmasını engelleyecektir.
[/QUOTE]

Bu başka bir şey. Şikayet eden haksız bir şikayet yapmış ise elbette sorgulanabilir. Ama bu tabi ki "ben çok memnun kalmıştım" diye yapılmamalı. Söylemek istediğim sizin memnun kalmanızın, daha önce yaşadığınız olumlu tecrübelerin şikayetle ilgisi olmamasıdır.
Şikayet Var! Kuralları Hakkında.
QUOTE=capo di capi]Karşıt yorumların silinmesi gibi bir anlayış forum tanımına ters.. Ayrıca yorumların çeşitliliği, okuyan kişiyi farklı deneyim veya bakış açılarına sürükler.. Tek pencereden bakmak olmaz. Bir konu hakkındaki fikirlerimiz, çok sesli olursa sağlıklıdır.. Öbür türlüsi daha kötüdür.. Bahsettiğiniz konu bir tek kurumsal firmalar değil kişileri de kapsıyor..

Ben şimdi bir konu açıp Devrim Bey şöyledir böyledir diye atıp tutsam, birisi de çıkıp : "Hayır Devrim Bey gayet saygılı ve beyefendi birisidir böyle birşey yapmaz.." dese ve bu yorum silinse sadece benim sabit fikrim kalsa ? Mantıklı mı ?[/QUOTE]

Bence mantıklı. Eğer sizi mağdur etmişsem ve siz bunu ispatlayarak, delillerle buraya yazıyorsanız mantıklı.
Eğer ki burası bir şikayet sayfası değil de insanlar,firmalar hakkında görüşlerimizi yazdığımız bir yer ise o şekilde olabilir.

Monolog diyalog mevzusu değil, amaç monolog ya da diyalog yaratmak değil ki. Adam mağdur olmuş, şikayet etmiş, konu nasıl ilerlemeli? Amaç burada kişinin mağduriyetini -yapılabiliyorsa- gidermenin yollarını aramak ve olası yeni mağduriyetleri gidermek değil mi?

Konunun uzayıp gitmesine gerek de yok. Ben şahsen mağdur edildi isem, buraya yazma amacım bu olurdu. Mağduriyetimi gidermek için fikirler varsa onları duymak ve insanları haberdar etmek. Fikir yoksa konu boş dursun, insanlar okusun yeter. Ama ben mağdur edilmişken biri çıkıp ya aslında çok iyi adamdır yorumunu duymak en anlamsızı ve sinir bozucusu.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,770,352 Mesaj
  • 405,175 Konu
  • 91 Forum
  • 143,515 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,823 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.