ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
AliKenter
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
190
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Şubat 2012 19:51
Son Ziyaret:
02 Eylül 2019 16:11
Toplam Mesaj:
350 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Ünsal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Konya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

African & American.

SON 10 MESAJI

Astronot Balığı Aydınlatma
Penceresi olan, gün ışığı alan bir odada aydınlatmayı sürekli açık tutmak gerekmiyor. Ben loş aydınlatma için RGB led kullanıyorum. Seçenekler kısıtlı olsa da nispeten uygun tonu ve ışık şiddetini kumandadan ayarlayabiliyorsunuz. Güçlü beyaz ışık için ayrı led modülüm var gerektiğinde kullanmak için. Amerikanlar böyle gayet mutlu görünüyor. Çözünürlüğü ve kalitesi düşük olsa da aşağıdaki fotoğraf biraz fikir verir belki.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123966/140720190050001.jpg[/IMG][EDIT]AliKenter,2019-07-14 00:59:28[/EDIT]
Teleskopumun Gözü Hasta Mı?
Resimler yanıltmıyorsa kabarıklığın ince, yarı şeffaf bir zarı var ve içi sıvı dolu. Balığınız hasta değil. Tepegöz japonların gözlerindekine benzer bir su kesesine benziyor kabarıklık. Japonların genleri zayıftır bu yüzden vücutlarında böyle anormallikler yaygın görülür. Balığın hareketlerini kısıtlayacak ya da gözünü kapatacak kadar büyümezse müdahale etmeyin. Büyürse de kendiniz bir şey yapmaya kalkmayın, bir bilenden yardım alın.
200litre Akvaryum Dip Temizliği Hakkında
[QUOTE=omerkazanc]

Merhaba sistemin guclu olsa da dip cekimini aksatma bence değerlerin patlayabilir[/QUOTE]

Yanlış anlaşılmasın, benim yapmadığım su değişimi değil. Düşük debide de olsa düzenli su değişimi yapılıyor. Benim yapmadığım dip çekimi. 6 yıldır yapmadım ve bugüne kadar neredeyse hiç sorun yaşamadım. Sistemi kurarken uzun süre araştırma yaptım. Küçük bir debiyle sürekli su değişimi olduğu için amonyak birikmesi olmuyor. Saniyede iki-üç damla su ekleniyor ve overflow ile eklenen miktarda su atılıyor. Damla deyip geçmeyin. 1 damla 0.15 ml ediyor. Saniyede 0.45, dakikada 27, saatte 1620, günde 38880, haftada 272160 mililitre su değişimi demek bu. Yani yaklaşık 272 litre. 250 litrelik akvaryumun suyunun neredeyse tamamı yenileniyor bir haftada. Üstelik su değerleri hep sabit kaldığı için balıklar çok daha huzurlu. Amonyak, nitrat zehirlenmesi belirtilerini çok iyi biliyorum. En ufak sıkıntı yaşamadım o konuda. Buhar camını açıp akvaryuma iyice eğilip kokladığınızda bile en ufak rahatsız edici bir koku alamazsınız. Hangi türden balık beslemiş olursam olayım inanılmaz hızlı bir şekilde boylandılar.
Uzunca bir süre önce forumda dip çekimi konusu tartışılmış ve dip çekiminin zararlarının yararlarından daha fazla olduğu kanaati hakim olmuş. Vaktiniz olursa incelemenizi tavsiye ederim.
Saygılar[EDIT]AliKenter,2019-05-09 16:54:27[/EDIT]
200litre Akvaryum Dip Temizliği Hakkında
Benim de benzer hacimde bir akvaryumum var. 1000 litre/saat dış filtre mekanik temizlikte yetersiz kalıyor. Bu yüzden 1000 litre/saatlik bir iç filtre ekledim sisteme. Ancak ikisi birden çalıştığında çok şiddetli akıntı yaptığı için iç filtreyi zamanlayıcıya bağladım. Gece saatlerinde çalışmıyor, gündüz ise yarım saat çalışıp bir saat duruyor. Çalışma aralığını duruma göre değiştiriyorum.
Not: Benim çok güçlü bir sistemim var. Akvaryumuma sürekli damla damla temiz su ekleniyor ve fazla su tahliye oluyor. Bu yüzden ekstra su değişikliği ve dip çekimi yapmıyorum. Buna rağmen bahsettiğim şekilde çalışan iç filtre takviyesiyle akvaryum tabanı genelde temiz kalıyor.
Kaplumbağamin Gözü 2-3 Gündür Kapalı
Kötü yaşam koşulları yüzünden strese girdiği için metabolizmasını yavaşlatarak kendini korumaya almış muhtemelen. Üşüdüklerinde çok çabuk hastalanıyorlar ve bu kısa sürede zaatürreye dönüyor. En kısa zamanda bir ısıtıcı alıp suyunu ısıtın. Daha yüksek sıcaklıkları tolore eder ama 26 derece yeterli. Kemik ve kabuk gelişimi için ara ara güneşlenmesi de lazım. Suya ilave edilen vitamin mineral takviyeleri var, ondan da kullanın. Eğer hastalığı zaatürreye çevrilmediyse ve kabuğu yumuşamadıysa koşullarını düzelttiğinizde kurtulma ihtimali var.
Vatozlarım Neden Köşede Duruyor?
Vatozlar utangaç balıklardır ve genelde geceleri aktiftirler. Akvaryumda altına, arkasına saklanabilecekleri taş, kaya, küp vs yoksa ve bitkiler seyrekse mecburen ısıtıcının kuytusuna sığınıyorlardır. Yok eğer akvaryum dekorasyonu vatozlara yeterli saklanma alanı sağladığı halde böyle davranıyorlarsa ısıtıcı yetersiz kalıyor ve üşüyor olabilirler. Önceki tahminlerim geçerli değilse balıklarınızın önceki akvaryumunda ısıtıcı dışında bir şey olmaması da sebep olabilir. Akvaryumunuzda yeni oldukları için önceki akvaryumlarında da benzeri olan ısıtıcı yakınında kendilerini daha güvende hissediyor olabilirler.[EDIT]AliKenter,2019-04-25 00:58:45[/EDIT]
300 Lt Akvaryum Aldım ? Hep Beraber Kuralım :)
Motor ve haliyle pervaneler filtre kapağında, yani filtrenin üst kısmında. Çalışabilmesi için pervanelerin suya temas etmesi lazım. Filtre hava yaptıysa su pompalayamıyor. Duyduğunuz o ses boş dönen pervanelerin sesi.
Eğer filtrenin emme hortumu kolay ulaşılabilir bir yerdeyse bakımdan sonra bir maşrapa ve huni yardımıyla emme hortumundan filtreye su ekleyin. Dönüş hortumundan akvaryuma su geldiğinde filtreniz çalışmaya hazır demektir. Daha sonraki bakımlarda hortumları hiç sökmeyin, içi su dolu kalsın. Filtreyi temizledikten sonra hortum başlığını takın, filtreyi çalıştırın ve arkasından hortum musluğunu açın. Böyle yaptığınızda üst haznede az miktarda hava olsa da emiş hortumundan gelen suyun basıncıyla o hava atılıyor ve hava almakla uğraşmıyorsunuz. Ben öyle yapıyorum, genelde işe yarıyor.[EDIT]AliKenter,2019-04-25 00:42:51[/EDIT]
300 Lt Akvaryum Aldım ? Hep Beraber Kuralım :)
[QUOTE=NecipT]Ölçüler:120x40x60
...
Sorularım
1-Filtre için yorumunuz nedir.Filtreyi nasıl,neyle temizlemeliyim.İç malzemesini değiştirmeli miyim ?Nereden nasıl alırım?
2-hangi marka kum almalıyım, renk önerileriniz, kaç kilo,
3- Kaç adet hangi tür chiclid almalıyım,
4- Yapay bitki ve dekorasyon malzemesi önerileriniz?
5-arka fonu mavi yapmak istiyorum. Nerden temin edilebilir? Nasıl yapıştırmalıyım.(jöle falan okudum )
Varsa ek önerileriniz.
[/QUOTE]
1. İlk kurulum için filtrenin içini tamamen boşaltıp tüm malzemeleri çeşme suyuyla yıkamanızda sakınca yok. Daha sonraki filtre bakımlarında bakterileri öldürmemek için akvaryumdan kovaya aktaracağınız suyla temizlik yaparsınız. Filtre sepetlerinde genellikle biyolojik sünger, seramik ya da plastik toplar, elyaf ve aktif karbon olur. Aktif karbon dışındakileri temizleyerek kullanabilirsiniz, aktif karbonu yenisiyle değiştirin. Aslında elyaf da oldukça ucuz bir malzeme olduğu için çoğu hobici elyafı yıkamakla uğraşmıyor, onu da yenisiyle değiştiriyor. (Slikonsuz elyaf kullanın)
2. Kum seçimini besleyeceğiniz cichlid türüne karar verdikten sonra yapın. Bazı balıklar koyu renkli kum sever bazı balıklar açık renkli. Bazıları balıklar için salınım yapan, suyu sertleştiren kumlar tercih edilir bazıları için ise salınım yapmayan kum.
3. Tür konusu tamamen zevk meselesi ama yeni başlayanlara cichlid olarak sarı prenses yunus karması tavsiye edilir hep. 1 E, 4 D birer koloni ile başlayın.
4. Çoğu cichlid ile bitki olmaz. Yapay bitki işine hiç girmeyin. Doğal dekorasyon taraftarıyım ben de.
5. Ben siyah fon kartonlarını birleştirip bantla yapıştırdım ve iş görüyor ama vinil kaplı ya da plastik, muşamba gibi bir malzemeyi jöle kullanarak cama yapıştırırsanız çok daha parlak, güzel bir görünüm yakalarsınız.
Hobiye hoşgeldiniz.
Sağlıklı balıklar...

[QUOTE=NecipT]Merhaba,
Motoru deneyeyim dedim, aşağıdaki gibi ses çıkartıyor ve bir emme boşaltma yapmıyor, içini açtım temizledim katmanlarını suyla doldurdum, pervanesini söktüm temizledim taktım sonuç aynı,
Satan arkadaş yeterli basınçı suyun içinde olmadığındandır getir istersen paranı iade edeyim ama bir akvaryumcudan destek alırsan çözersin dedi.

[/QUOTE]
Hava yapmıştır. O modeli kullanmadım hiç ama genelde filtrenin üstünde bir pompa olur. Filtre haznesindeki havayı o pompa ile alabilirsiniz.
300 Lt Akvaryum Aldım ? Hep Beraber Kuralım :)
[QUOTE=Beykozbeyi]Postunuza görseller ile devam ederseniz daha sağlıklı olur.Tavsiye ve fikir açısından görsel önemli :)[/QUOTE]
Affınıza sığınırak yorumunuzla ilgili konuyla alakalı olmayan küçük bir eleştiride bulunacağım. [:)] "Post" yerine Türkçeleşmiş şekliyle "Posta", hatta daha da güzeli TDK tarafından türetilen "Gönderi" kelimesini kullanmak daha güzel olurdu. Plaza Türkçesi diye adlandırılan ve içine İngilizce kelimeler serpiştirilmiş bozuk Türkçenin kullanımı (özellikle de Türkçeyi en iyi kullanması beklenen eğitimli insanlar arasında) giderek yaygınlaşıyor ve bu gerçekten üzücü. [:(]
Japon Balıklarım Ölüyor Sebebini Bulamıyorum.
[QUOTE=Legosaglik]

Tavsiye ve önerileriniz için teşekkür ederim.
Dün petshop ta balıklarla ilgili bir iki mütalaa yaptık. Ciklet denen balıklardan önerdi petshop sahibi. Hem daha dayanıklı olur dedi hem de çocuklar için daha remklidirler dedi. Yaklaşık 2-3 cm boyşarındaydılar.
Yeniden kurmak istiyorum akvaryumu. Dış Filtrenin daha iyi olacağı söyleniyor. İncelemelerimde maliyeti de düşününce SUNSUN HW-602B AKVARYUM DIŞ Filtresi nin uygun olacağına kara verdim. Aynı zaman da balıkları almadan önce akvaryuma canlı bakteri kültürü (Sera Bio Nitrivec Bakteri Kültürü 50ml) de ekleyerek boş bir şekilde 5-6 gün çalıştırmayı düşünüyorum.

Akvaryum kapasitesinin Max. 30 lt olduğunu düşünürsek, sorularımı sor ak isterim.

1. Bakmış olduğum dış filtre uygun mu?
2. Sizin tavsiye edeceğiniz bir marka var mı?
3. Dış filtre ile iç filtreyi beraber kullanmama gerek var mı?
4. Dış filtre ile pipo filtreyi beraber kullanmama gerek var mı?
5. Tercih edeceğim balık türü için (ciklet denen renkli balıklar) bu tertibatı ve akvaryumum yeterli mi?
6. Balıkları almadan önce canlı bakteri kültürü eklemek ve boş çalıştırmak (bir makalede yazıyordu) yeterli olur mu?

Görüş ve önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim. [/QUOTE]
Sorularınıza güzel yanıtlar verilmiş gerçi ama bir de ben toparlayayım konuyu:
1,2,3,4. Sorular: O hacimde dış filtre olmaz, mevcut iç filtre de iş görür ama orta boy bir pipo filtre daha sağlıklı olur.
5. 25 litrede koşulları biraz zorlayarak bir çift Kribensis besleyebilirsiniz. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/123966/080320192208511.jpg[/IMG]
6. Bakteri kültürü için para harcamanıza gerek yok. Akvaryumu sıfırdan kuruyorsanız 2-3 gün dinlendirilmiş çeşme suyuyla akvaryumu doldurun. Filtre ve havalandırmayı açın ve az miktarda yem atın. Akvaryumunuzda kolonileşecek bakteriler zaten her ortamda bulundukları için uygun ortamda akvaryumunuzda da hızla çoğalmaya başlarlar. 3-4 gün sonra akvaryumunuza yavaş yavaş canlı eklemeye başlayabilirsiniz.

Not: Hastalık olmayan bir akvaryumun filtre süngerini bir kaba sıkıp hazır bakteri transferi yaparsanız hazırlık süreci hızlanır ama bu akvaryumunuza zararlı bakteri, hastalık ya da parazit taşınması riski taşıdığı için başlangıç aşamasında tavsiye etmiyorum.

Not2: Besleyeceğiniz canlılar için uygun bir ortam oluşturmak, onları sağlıklı ve mutlu yaşatmak için gösterdiğiniz çabayı gerçekten takdir ediyorum. Uygun hacim hobideki en vazgeçilmez şeylerden biridir. Size tavsiyem bu işi tam yapacaksanız akvaryumunuzu büyütmeniz. Sanıldığının aksine büyük hacimlerdeki akvaryumların bakımı, temizliği, verimliliği küçük akvaryumlardan çok daha kolay. Benim 450 litrelik, 250 litrelik, 80 litrelik ve 25 litrelik akvaryumlarım oldu. Beni en çok zorlayan arasıra yavruluk olarak kullandığım 25 litrelik akvaryum oluyor inanın. Küçük hacimde su değerlerini sabit tutmak çok zor.
O yüzden yer sıkıntınız yoksa daha büyük hacimdeki bir akvaryumla başlamanızı tavsiye ediyorum.


SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 296 Online Kullanıcı, 161 Üye

Online Kullanıcılar

hovercraft, erakay, erencanhrz, diaslayt, KILLIFISH, Scrombell, ermane, ReeFlowers, ozerozdemir, ONRAYDN, icelebi, Noeldayi, Kınayu, Alcynone, muratyarici, safatbk, ankara0606, SEZER, Ulast, atlantis917, Onexxi, Frknaltnok, volkanizma06, Mikail Erdoğan, SCORPION_79, berkayakkann, MURAT111, Eski japoncu, aktasg, ultraaskin, lizuferum, entedev, PüskütünAnnesi, AHZ, arconim, uthraven, Shotokan, balıkhastası, fikret43, swordfishhhh, DRARH, PoTM, karadadas, gokkurt, blue_biber, Ozcandemirr, Fragant, yavuz1517, dusumsel, cozsahin, Koblenz, T4NKE1NSTE1N, gokselozardali, levoo1979, istanbul34, Noyes, Zeek, armaqan, Odo77, merttatli, hasancn, fatihincky, erdalakçay, orimohito, sinan1166, segado, çulsuz, vendetta99, smckr, Meles, Acil Stop, aziz_basak, Ayhan.kah, ByTKN, psykhe, Bisnev99, aXarayli, vagrant55, blokurlu, SmallCandyThing, mustafa.güvenir, enginm2000, Fatih ÇE, Sawyer86, coogas, brsyc, ahmetakkus0650, mlh06, HugoSanchez, KEREMERT, Inayetzobu, Asamet123, Aquarist012, TolunayMertdoğan, Goksan, tusege, MiSoSiKiaN, 16Sarper66, lojistisyen, InsOmniA_C, Altispinoza, ilhan3535, Samet545445, Murat Gün, rexxter, alppla, DTkadir, zafersukyen, tunakarsu4, YasinON, Gurkanankay, faruq, barxbull, BKAYA, Serkanhan, blitzkrieg, mertank, HarunYldrm, kdrcn43, Ugur79, DiscusFan, trkmr02, Meteor71, Gastropoda, idiopatik, sinanb85, tekinkpl, memoli52, gattar5050, kralexxx, celu, Emerse, Sozriko, Hakanilhan, Muhammed Fatih, senol74, cagatay19, YASİN K., teskere, AkvaristGunesli, erman212, alibozan, namsada, Bayulker, Ahmedis, mutlubaba, BARBAR, couclecr, Vetbetta, Hamza Özel, benerium, zubunel_genubi, Kenan28, gökhanye, Sametgn, AlpacinQ, tosbag, zorroBlack, ademiz, Csumer, serghat, Foai,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,760,957 Mesaj
  • 403,804 Konu
  • 91 Forum
  • 142,923 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,778 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.