ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Ali#
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
993
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
08 Şubat 2012 19:51
Son Ziyaret:
2 Saat 4 Dakika önce
Toplam Mesaj:
971 [0.25 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
258 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Ünsal
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Konya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali ~ Tetra-Mix Mete ~ Oscar Bros :)

SON 10 MESAJI

Akvaryum Masası Hakkında Önemli Husus
Gürgen gibi mukavemetli ağaçlardan üretilmiş paletler kullanırsanız sağlamlık bakımından sorun yaşamazsınız. Bu tür ahşap malzemelerin zamanla çalışma (uzayıp kısalma, esneme) ihtimali de azdır. Estetik olarak da değişik ve güzel olur bence. Ancak sump, dış filtre vs. koyacağınız kullanışlı bir depolama alanından vazgeçmiş olursunuz. Karar sizin.
Akvaryum Masası Hakkında Önemli Husus
Tek mesele ayakların boylarının aynı olmaması değil. Tek sorun bu olsaydı ayaklardan biri yere basmasa bile akvaryum sehpanın üzerine tam otururdu. MDF levhanın düzgün oturmuş gibi görünmesi yanıltıcı olabilir çünkü MDFnin esneme payı var malum. Profiller sehpanın gönyesi düzgün bir şekilde alınmadan kaynaklanmış. Bu haliyle ayakları söküp, kesip tekrar kaynatmak çözüm olmaz. Akvaryumun oturduğu çerçeveyi oluşturan profillerin gönyesi bozuk ve onlar da sökülüp düzeltilmeli. Kaynak işleminin yapıldığı zemin pürüzsüz ve terazili olmalı.
Fotoğraflardan benim çıkardığım sonuç bu...[EDIT]Ali#,2022-10-04 00:55:33[/EDIT]
Bu Kızarma Normal Mi ?
Isıtıcıların rezistansları (teller) aktifken sadece karanlıkta seçilebilecek şekilde hafif kızarabilir ama sizinki ampül gibi parlıyor. Normal değil yani. Güvenli olduğunu da sanmıyorum. Ya teller uygun alaşımdan yapılmamış ya da tellere olması gerekenden daha yüksek amperde elektrik akışı var. Tavsiye edildiği gibi fişini çekip soğumasını bekledikten sonra akvaryumdan çıkarın.
Akvaryuma Ampul
Akvaryumda kapak yoksa duyu akvaryumun en az 50 cm kadar üstüne sabitleyecekseniz nem çok sorun olmaz. Ama tersi bir durumda (yani buhar camı olmayan kapaklı bir akvaryumda ya da kapaksız bir akvaryumda aydınlatmanın suya çok yakın konumlandırılması halinde) sadece 220v açık duylu led veya tasarruflu ampüller değil, 12v led sistemler bile zamanla nemden etkilenip bozulur. Ayrıca 220v su sıçraması veya aşırı nem yüzünden kısa devre yaparsa can ve mal güvenliği için risk teşkil eder.
Ben zamanında klasik plastik kapaklı akvaryuma silikon kaplı (sözde) suya dayanıklı led taktım, o bile bir süre sonra nem alıp bozuldu. O şartlar altında ancak dalgıç diye tabir edilen akvaryum için özel imal edilmiş aydınlatma sistemleri ya da balastı sudan uzağa monte edilmiş klasik florasan ampüller uzun süre güvenle kullanılabilir. [EDIT]Ali#,2022-10-02 07:25:41[/EDIT]
Cüce Vatoz Üstündeki Benekler(beyaz Benek)
Travazolun beyaz benek tedavisinde kullanımını ilk defa görüyorum. Bu krem çoğunlukla yüzeysel cilt mantarlarının tedavisinde tavsiye edilir. Beyaz benek bir hastalık bile değil aslında malum. Dış etkilere karşı çok güçlü bir koruma sağlayan bir kist içinde yaşayan parazitik kurtlar bunlar. Bu kistleri o kadar koruyucu ki en güçlü ilaçlar bile parazit kist içindeyken etki etmiyor. Kremin de kiste nüfuz edeceğini sanmıyorum. Nüfuz etse bile mantar kremi bu sonuçta. Suyu ısıtıp parazitin yaşam döngüsünü hızlandırıyoruz, böylece çoğalmak için balığı daha erken terk eden parazitleri kistin dışında savunmasızken tuz ya da uygun ilaç tedavisiyle öldürüyoruz. Balıkların rahatsızlığının beyaz benek olduğundan emin misiniz? Belki de bir tür mantar enfeksiyonu vardı ve siz beyaz beneğe benzettiniz...[EDIT]Ali#,2022-10-01 17:03:15[/EDIT]
Transgenetik Tetra Gökkuşağı Tetra
Beyaz benek gibi gördüm fotoğraftan.Aşağıya bu konuyla ilgili paylaşılan bir makalenin bağlantısını bırakıyorum. Çok kolay tedavi edilecek bir hastalık. Daha doğrusu bir parazit. Ama tedavinin aşamaları doğru yapılmalı. O yüzden makalenin tamamını okumanızı tavsiye ederim.
https://www.akvaryum.com/forum/beyaz_benek_hastaligi_tedavi_ve_korunmasi_k343304.asp
Yine fotoğraf yanıltmıyorsa solungaçtaki kırmızılık doğuştan. Solungaç kapağı gelişmemiş. TG tetralarda sık görülen bir anomali. Sıkıntı olmaz.[EDIT]Ali#,2022-10-01 15:03:51[/EDIT]
Dış Filtre Debisi Neden Çabuk Düşüyor
[QUOTE=Ali#]Uç kısımda suyu filtre eden tülün yüzey alanı çok dar olduğu için çok daha yoğun partiküle maruz kalır ve tıkanır.[/QUOTE]
Sebebini açıklamıştım. :)

Yavruların çekilmemesi için kullanmadığınız iç filtrenin plastik haznesini (filtre süngeriyle beraber) filtre emiş ucuna takarak bir ön filtre olarak kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda dış filtreye aşırı partikül akışını keserek dış filtre bakım aralığını arttırır.
Tabi debi düştükçe ön filtreyi temizlemeniz gerekir.


Japon Balığımın Ani Ölümü
[QUOTE=cankarsiyaka]Merhaba, sebebini anlayamadığım bir duruma dair tecrübeli arkadaşların fikrini almak istedim.
Yaklaşık 2 aydır büyük dikkatle bakmakta olduğum bir japonum vardı. 10 Litre civarı bir akvaryumda hacim yetersiz gelir diye tek balık olarak bakıyordum kendisine. Geçtiğimiz günlerde yemeğini verip evden çıktım, yaklaşık 24 saat sonra eve döndüğümde balığımı ölmüş buldum. [:'(] Ayrıca akvaryum filtremin su giriş bölgesinde dış parazit veya mantar gibi bir oluşum gördüm. Buna ek olarak filtrenin hava hortumunun üstü de lekelenmiş ve tam olarak ne olduğunu anlayamadığım bir şeyle kaplanıyor gibiydi. Bunları gördüğüme çok şaşırdım çünkü akvaryuma çok temiz ve dikkatli bakıyordum.
[/QUOTE]

10 Litrelik akvaryum tek japon için bile çok yetersiz kalır çünkü Japon balığının sebep olduğu kimyasal ve mekanik kirliliği bertaraf edecek bir filtrasyon kuramazsınız.
Şimdi belki diyeceksiniz ki daha küçük fanuslarda bile yıllarca japon besleyenler nasıl yaşatıyor balıkları bu kadar uzun süre?..
Cevap çok basit: Filtre, hava motoru, ısıtıcı vs hiç bir ekipman kullanmıyorlar ama gün aşırı ya da iki-üç günde bir suyun tamamını değiştiriyorlar. Hiç bir zaman biyolojik döngü başlamıyor ama sudaki amonyak birikimi ölümcül derecede artmadan yüzde yüz su değişimiyle biriken amonyağın tamamını bertaraf ediyorlar. Aslında bu şartlar altında beslenmeye çalışılan japonların büyük çoğunluğu kısa süre sonra ölüyor ama her ne hikmetse bazı durumlarda (muhtemelen genetik olarak çok daha dayanıklı olanlar) bir şekilde bu rutine uyum sağlayıp yıllarca hayatta kalabiliyorlar ve "Japon Fanusta da yaşayabilir" algısı oluşuyor bu az sayıdaki kötü örnek yüzünden.

Japon beslemekte kararlıysanız akvaryumunuzu büyütün. Akvaryum değiştirmek istemiyorsanız o hacimde çok güzel bitkili bir karides akvaryumu kurulur.

İyi hobiler...
Bunun Tamiri Var Mı?
Suyla teması olan, su içinde çalışan elektrikli cihazların şakası olmaz. Tavsiye edildiği gibi yedek cam tüp bulabilirseniz değiştirin. Bulamazsanız yeni bir ısıtıcı edinin. Eskisini de çöpe atmayıp gerektiğinde yedek parça olarak değerlendirmek için depoya kaldırın.
Oscar İçin Kurulum
Oscar, flowerhorn gibi zeki balıklar bazen akvaryumun dekorunu beğenmeyip yeniden dekore edebilirler. Harfiyatçı gibi kumu bir o tarafa yığarlar, bir bu tarafa. Ama bazen yaparlar bunu. Her oscar ilk iş dekora, ısıtıcıya saldıracak diye bir şey yok. Altı kapalı bir küp alırsanız sağa sola devirip yuvarlasa da sıkıntı olmaz.

Vatozu da sürekli rahatsız etmez zaten. Bir süre sonra yiyemeyeceğini öğrenir, merakı azalır ve görmezden gelir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.