ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kebüç
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
108
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Mayıs 2013 21:52
Son Ziyaret:
2 Saat 29 Dakika önce
Toplam Mesaj:
99 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
3 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kemal Öztürk
Doğum Tarihi:
01 Kasım 1970
Yaş:
51
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kemal Öztürk

SON 10 MESAJI

Mayalı Co2 Tüm Sistemin Detaylı Yapım Aşaması [ Fotoğraflı ]
[QUOTE=BigBear]Konuyu hortlatıcam ama merakım şu yönde. Bu tarz bir co2 sisteminin balıklara bir zararı var mı? Dökülme akma vs gibi konular haricinde.[:?][/QUOTE]
Hayır, kesinlikle bir zararı yok. Yalnız iyi ayarlamanız lazım, fazla kaçırırsanız diğer sistemler gibi balıkların solunumu zorlaşır, tehlikeli olur. Ben hortuma bir T ve vana bağlamıştım, geceleri dışarı veriyordum.
Walstad Metodu Ve Karides Akvaryum Sorunu
Ali Turgut Bey’e katılıyorum. Bitkileriniz Walstad için çok az bence de. Walstad’da filtrasyon olmadığından kesif bitki gerekli. Ayrıca bol yüzey bitkisi ve emerse olup, bir kısmı su dışında kalacak bitkiler çok iyi olur.
Dolayısıyla, bence de karidesleriniz nitrit- nitrat, ağır metal ya da diğer ionlar dolayısıyla ölüyor olmalı. Karidesler bu değerlere salyangozlara göre çok çok hassastır. [EDIT]kebüç,2021-12-18 19:46:56[/EDIT]
Zemin Btikisi Önerisi
Cevat Bey, oncelikle basarılar dilerim. Bitkili akvaryum söylediğiniz gibi bitsin, sonra seyredeyim diyebileceğiniz bir hobi değil bence. O yarışmalarda gördüğümüz olağanüstü tasarımlar, amano stili vs sürdürülmesi kolay şeyler değil. Öncelikle bu konuyu belirteyim dedim. Ben o yüzden gübre CO2 vs kullanılmayan walstad metodunu uyguluyorum. Ama onda zemin bitkileri zor oluyor, pek başarılı olamadım.
Hobidaşlarımın söylediği gibi, sıvı için de gübre gerekebilir, çünkü bu bitkilerin genellikle zayıf köklü olduğunu, besinini sudan aldığını okumuştum, ne kadar doğrudur bilemiyorum. Ama benim denemelerimde de bu bitkilerin genellikle köklerinin zayıf ve yüzeyel olduğunu gördüm.
Su Bahçeleri
Teşekkür ederim. Hipaş’ı aklımda tutacağım. Bugün çalıştığım yerde teknik servisle konuştum, hurdaya çıkacak bir varil varmış, onu benim için ortadan kestiler. 41 cm yukseklik, 20,5 cm yarıçap, dolayısıyla yaklaşık 50 lt oldu. T. albonupeslerim için gayet yeterli. Şimdi sıra bitkileri toparlamakta. İrislerim geçen sene çiçek açmamıştı, bakalım bu sene açacaklar mı...
Bir de önceki seferlerde denediğim çeşitli lotuslar içinde çiçek açan olmadı hiç. Acaba çiçek açan, kışı balkonda geçircek subtropikal bir lotus ya da nilüfer çeşiti tavsiyeniz olur mu? Gittigidiyorda pek çok çeşit var ama bi
Su Bahçeleri
Bu kış bir aksilik sebebiyle su bahçemi iptal ettim, balıklarım evde, ısıtmasız bir akvaryumda kışladılar. Şimdi yeniden balkona çıkaracağım ama eski büyük saksım kırıldı, yerine de yenisini bulamıyorum. Epeyce aradım ama, 40 cm kadar yuksekliği olan, en az 60 lt alacak deliksiz bir saksı bulamadım. Acaba böyle bir şey satan bir site bilen ya da farklı bir tavsiyesi olan olur mu?
Bahçede Cennet balıkları
Epeydir foruma girmiyordum, girince ilk işim Levent Bey’in yeni mesajı var mı diye bakmak oldu. Doğrusu gözlerime inanamadım cennet balıklarının buz tutmuş havuzu sağ salim atlattıklarını okuyunca. Şimdi nasıllar? Hepsi kurtulmuş mu?
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=eymenkul]Merhabalar. Mevcut 70 lt akvaryumumda şerit ledler ile yaptığım armatürden verim alamadım. Uzun araştırmalar sonucunda powerled ile yeni bir armatür yapmaya karar verdim. Ancak bir türlü olması gereken optimum led sayısı ve renk dağılımını bulamadım. Deneme yanılma için maalesef maddi olarak fazla müsait değilim o sebepten bir kez doğru bir aydınlatma edinmek istiyorum.

Aluminyum soğutucu üzerine olması gerektiğinde hemfikiriz. Ancak burada yazılanları okuduğumda genel olarak soğuk beyaz, royal blue, deep red, Uv renkler konuşulur ve 0,3 W x akvaryum hacmi şeklinde bir güç dengesi yazılıyor. Rehber bölümünde olan led hesabında ise yazılanlardan farklı olarak 0,5-1 w / lt şeklinde olması gerektiği ve önerilen renk dağılımını aşağıdaki gibi çıkartıyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227271/261020201301021.jpg[/IMG]

LED spetrumu ise bu şekilde oluyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227271/261020201302101.jpg[/IMG]

Şimdi eğer burada yazan dağılıma göre yaparsam;

Soğuk Beyaz....18 adet
Deep Red……...6 adet
Royal Blue...….3 adet
Uv………………...1 adet
Kırmızı...……….1 adet
Yeşil...…………...1 adet

olarak düşünüyorum ve spectrum aşağıdaki gibi oluyor

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227271/261020201308531.jpg[/IMG]

Rehberin verdiği dizim notu yaklaşık 41/100 yaklaşık kelvin 6500K, CRI ise yaklaşık 85 mertebesinde

Neden burada yapılan dağılımlar ile rehberde yapılan dağılım farklı hesaplanıyor? Bu kadar rengin homojen olarak dağıtılamayacağı için mi? Yoksa maliyetlerin çok yükseldiği için mi? Yoksa rehberde yapılan öneri hesaplamasında bir yanlışlık mı vardır? Tecrübeli arkadaşlar bana yardımcı olabilirse çok sevinirim. Keza bu işin içinden çıkamadığım gibi hatalı bir armatür yapıp para ve zaman kaybetmek de istemiyorum. Akvaryumda mayalı sistem CO2 kullanıyorum.

Herkese yardımları için çok teşekkür ederim.[/QUOTE]
Rehberi tam okumamışsınız. Altta, en sonda şöyle yazıyor: “ Guc noktasi cok onemli. Genelde en cok yapilan hata ac gozlulukle olabildigince guclu aydinlatma kurmak. Bunu yaptiginizda genelde sonucu biolojik dengesizlik oluyor. Led isigi gercekden cok, cok etkili. Fazla verdiginizde isikla supercharge olan bitkiler fotosentez patlamasi yapip, hizla sudaki herseyi tuketiyor. Sadece npk degil, kalsiyum, magnezyum gibi suyla gelen mineralleride hizla tuketiyorlar. Basta cilgin oksijen cikisi goruyorsunuz ama sonrasinda sudaki mineraller tukeniyor, gelisim duruyor, asiri yosunlanma basliyor. Bu sekilde surdurulebilir gelisim icin 1-2 gunde bir su degisimi yapmaniz gerekirki denge bozulmadan devam etsin. Bu sebeble iyi tasarlanmis yuksek destekli tankda litrede 0.3w yi gecmemenizi onerecem. Tank cok derinse 0.4w ye yaklasilabilir. Dusuk destekli tanklarda ise 0,1-0,15w uygundur. Ayrica isigi kuvvetli verdiginizde, hizli gelisen bitkiler bir o kadarda metabolik atik olusturuyorlar. Yuksek gelisim hizinda dengesizlik olmamasi icin bunu karsilayabilcek saglam bir filtrasyonunuzun, biolojik donusum yapabilcek iyi bir tabaninizin olmasi gerek”
Bugun otocat aldım sakal yosunları sabaha kadar bitirirmi
[QUOTE=pekozgur]Bitkiler üzerinde oluşan sakal yosunu konusunda uzun süredir sıkıntıdayım. Su değişimi sıklığını arttırmama rağmen bir türlü çözemedim. Akvaryumda cüce vatoz ve CAE var (vantuzu olan alg yiyici) ikisi de dokunmuyor. div
/divdivNerite aldım bunlar cam üzerindeki yosunlar konusunda başarılı oldular diyebilirim ama onlar da bitkiler üzerindeki sakal yosununa dokunmadı./divdiv
/divdivKalan iki alternatif SAE (vantuzu olmayan alg yiyici) ve otocat (otocinclus affinis) Bunlardan herhangi birisi sakal yosununu yiyor mu? İzmir'de nereden bulabilirim?/div

Bir de bu bizim sakal yosunu ve saç yosunu dediğimiz şeylerin ingilizce isimlerini bilen var mıdır?[/QUOTE]
İngilizcesi green thread algae.
Çözüm bulabilen söylesin lütfen. Ciddi bela oldu başıma.
160x60x60 Akvaryum İçin Power Led Tavsiyesi
Ali express işi artık pek olası gozukmuyor maalesef. Yeni ithalat kuralları dolayısıyla aylar surebilir gelmesi. Bu durumu da dikkate almakta fayda var.
Walstad Yöntemi İle Ufak Bir Kurulum
[QUOTE=elgalad]Bu yöntem bana inanılmaz bir keyif veriyor. Bitkilerin gelişim hızı ve yosun sorunu olmaması çok iyi. Bu iki konu daha önce başaramadığım bir durumdu.

Kafamda birkaç gündür şöyle bir düşünce var. Daha geniş bir tankta bu yöntemi denesek ne olur? 40 ya da 45'lik küp tankta. Çok debili olmayan filtre desteği de eklesek. Hatta sadece bitki değil, abartmamak kaydıyla biraz kök vs. de eklesek. Böyle bir sistemin avantaj ve dezavantajları neler olur sizce?

[/QUOTE]
Bu sistem zaten büyük tanklarda daha iyi işler.
Yalnız walstad için az bitki koymuşsunuz. Bunun iki katı bitki bile olabilir, bir kısmı emerse şekilde olmalı, ayrıca yüzey bitkileri de şart.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 252 Online Kullanıcı, 137 Üye

Online Kullanıcılar

yagızalp, Fkaansk, farukkaradogan, rcnkr28, czafer58, Gökhan1907, kerembilge86, junsan23, cagansatar, ArdaLepistes, İsmail YILDIRIM, ferbay, Cancan59, Melih Arslan, MiSoSiKiaN, Swonka26, Aseuz, beyazgul, Narval, İslam akay, Koksal Gurkan, halikarya, isorak, recep3410, K3r3m, bilentungul, chapi, n0mad34, Serkanjb, okanki, Foae, oturhanoglu, eypakts, ikola, Leontheprof., Alperen3535, harunk, fossadeileoni, yelpeli, zoka87, darkaura, Atesch, hakanyildiz06, johnnyblaze, GokKurt, Shrimpswillrise, HarunYILDIRIM, ErenSarilar, byrktrbrk, Karaddun, serdar131977, kdrackgz, ahmet1903, hermiş, beratonur, koruyucu3443, MaxKrone, basakboy, tablet, yduman, mmemati, cengiz han, volkantuna, cyilmaz10, AlisBaba, Oguzhank, İlker ALTUNTAŞ, Hekim, Başak u, FFATİHH, Denizs, BoraBerkol, Kınayu, Baranmeng, mstf37, sade-ce, Sadan, KOCAYUNUS, Öğretmen Ali, karahantolga, Ercankurt, mertcaptain, MertSoyumert, Eyuboglu, Zinesia, veyselsimsek, Athena1982, ArifhbsAquatics, whoami, blacksmith, yns325, Blackcode, Taha_Aydin, alper_64, HAKAN_38, TolgahanA, Mrl4stromance, ulutürk, Tufan3737, wallece, mcsavaskan, Trop006, thundereblue, MaxPayne, Omerkaraca51, hestiya, twinsoul, _--_Falcon_--_, oguzkiy, Kuzderehsn, DOLPİN, AhmetUygur, Bettadam, Fthank, NK2021, ngerekli, Balik Sever32, Anıl16, 25at42, bur0ck93, ApistoAqua, akarhs, Asomente41, şansal, 00mert00, hobimakvaryum, Tolunayk, muhammet abaci, veloci, ismlunsl, Coskun59, Blackpearl34, Comratex, cyhn84, ahmet7632, atlantis917, Gokhanhoca, AliKhan,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.