ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ErtanGulen
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1149
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ocak 2014 12:58
Son Ziyaret:
1 saat 39 dakika önce
Toplam Mesaj:
632 [0.20 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
236 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ertan Gülen
Doğum Tarihi:
11 Şubat 1986
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
Bulut diye birşey var..
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ertan Gulen Mobil cihaz ile giriş yaptığım için yaşanabilecek imla hatalarından dolayı özür dilerim.

SON 10 MESAJI

Lepisteslerim Doğurmuyor
Hem tankın genel bir fotosunu hem de balıkların bir iki örnek fotosunu atabilir misiniz.

İkinci soru olarak da sıcaklığı soracaktım, doğrudan doğum süresine etkendir.
Betta Balığım Düştü
Geçmiş olsun, umarım sorunsuz yaşıyordur balığınız.

Sadece aklıma takılan birşey oldu sormak istiyorum; üretim tankı, üretim çabası vb. Geçmeden önce balıklar hakkında daha fazla genel bilgi sahibi mi olsanız acaba. Mesela genel olarak fiziksel yapısı ve davranışları gibi. Düştüğünde hasar alabilir organları nedir hangi hasar ile ne olabilir gibi.

Akvaryum hobisi (en azından benim için) çoook uzun soluklu ve hayatımın sonuna kadar benimle birlikte gelişmeye devam eder benim için. Kendimi bildim bileli akvaryumlarım vardır ama hiç üretim tankım olmamıştır. Bazı şeyleri çok hızlı mı tüketiyoruz yada sindirmeden mi devam ediyoruz diye sorguluyorum. Velev ki ürer ise yavrular için gerekli ortam ve sonrasına besinleriniz hazır mı? [EDIT]ErtanGulen,2022-07-02 12:05:43[/EDIT]
Kaya Tuzu Kullanımı
Yetişemiyoruz maalesef, Türkçe ve dil bilgisi internetin gelişimi ile cidd zor zamanlar yaşıyor. Şikayet geldikçe bakıyor kendimiz müdahil oldukça küçük düzenlemeler yapıyoruz.

Forumda kolayca bulunabilir cevaplara yeni konu açılmasına ben de karşıyım, burada verilen cevaplar da kişilerin tecrübeleri olacaktır. Dip çekimi gibi bir klişe var forumda hala soru ve yeni konu alıyor ama yapılmalı mı kimse net değil. Tuz konusu daha basit gibi kullanılırsa zararı yada yararı daha net ölçülür pek görsel bir durum da değil bu sebeple okumak araştırmak yeterli olacaktır. Konu açıp burada bu tartışmalara harcanan vakitte çoktan cevapları bulunmuş olurdu.

Kişisel yaklaşımım: hiçbir akvaryumunda tedavi dahil tuz kullanmadım ihtiyaç duymadım. Suda gözettiğimiz dengenin bozulmasına sebep olabilir diyerek evde dahi tutmuyorum :)

Tanganyika tanklarımda Leptosoma türleri ağırlıklı olduğu için guatr hastalığına karşı iyot kullanıyorum onun dışında bakteri kültürü ve bitkili tanklarda genel gübreler ile bakteri kültürü. Başka bir gerekli katkı tanımıyorum. Geri kalanlar koruyucu, geliştirici olabilir ama olmasa da olurdur benim için ve o yüzden hobiyi basitleştirme adına gerek görmüyorum. [EDIT]ErtanGulen,2022-07-01 16:44:12[/EDIT]
300 Litreye Pipo
3 tane sumplı akvaryum kullanıyorum ve tamamında sump içinde kafa motorunun olduğu bölüme hava motoru ve hava taşı ile destek sunuyorum. Bu hem tanka dönen suyun oksijenlenmesini hem de su geri giderken eklenen havanın su üstünde varsa eğer yağ tabakasında birikip sorun olup olmadığını görmemi sağlıyor. Yaz aylarında ısınan su için o2 eklenmesi balıklara huzur ve sağlık katar :) [EDIT]ErtanGulen,2022-06-12 12:18:40[/EDIT]
Kabukçul Maceram
Multifasciatus icin sakindir diyeni ıslak sopa ile kovalarım, leptosomaya kafa tutuyor (40 + cm yüksekliğe bulaşıyor) hadi neyse de 70 cm ötesinde yuva yapan ventralisleri de kovalayınca bu balık artık tek tür bakılmalı diye düşünmeye başladım Doktor bey.
Balıkların Ürkekliği
Işık kısılabilirse yavaş yavaş zamana yayarak yükseltin değil ise yarı şeffaf bir malzeme ile ışığın kırılıp şiddetini azaltarak alışma evresine katkı sunabilirsiniz.
Tül Kuyruk Kılıç Yavrulama Sorunu
Fotoğraf çok detay verememiş erkek dediğimizde genopod var mı? Yandan net bir foto paylaşabilir misiniz.
Balıkların Ürkekliği
Selamlar, balıkların yetiştiği ortam önemli aslında. Sizden önce hiç insan görmedikleri günde 2 kere yemlendikleri ve oda aydınlatması kullanan bir yerde büyüdüler ise zaman lazım hatta standart alışma sürecinden daha uzun zaman.

Discuslarım ben alana kadar sadece camacamda ve günde 2-3 kere yemleme esnasında ışık ve insan görmüşlerdi. Bende ise salonda dekorlu bir tankta başka balıklarla beraberler ve ışık da var. Yaşadıkları travma 2 aydan fazla geçmesine rağmen hala tam düzelmedi. Değişiklik biraz zor kabul görüyor.
Akvaryum Suyunun Isınması
Selamlar,

Discus tankım sürekli 28.8 derecede. Isıtıcı çalışıyor hala :)

Coryler, tetralar, salyangozlar ve tabiki bitkiler mevcut. Canlılarda herhangi bir sorun görmüyorum hiç. Foto da bırakıyorum alta.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156325/050620220101361.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/156325/050620220101391.jpg[/IMG]
Akvaryum Hava Pompası
Selamlar,

LP40 gibi modeller dakikada 65 lt civarı hava pompalayarak 35W bandında harcıyor. Siz yaklaşık 2.5 katı bir güç ile çalışan motor arıyorsunuz. Eksik malzemem bilgim olabilir ama akvaryum için üretilenlerde bu değerleri görmek varsa da 12V ile çalışanı bulmak zor olacaktır düşüncesindeyim

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.