ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ErtanGulen
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
164
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
10 Ocak 2014 12:58
Son Ziyaret:
13 dakika önce
Toplam Mesaj:
172 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ertan Gülen
Doğum Tarihi:
11 Şubat 1986
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Yok
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ertan Gulen

SON 10 MESAJI

Led Aydınlatma , Ph Ve Sıcaklık Kontrolü (arduino)
Bu tarz konuların her daim takip edilmesi gerekir. Emeğinize sağlık. Devamını da bekliyoruz Ramazan Bey.
Melek Vs Neon
Merhaba, yetişkin 10 civarı melek ile düz ve galaksi rasbora bakıyorum. 20 civarındadır bu rasboralar hala yem olmadı ama korkudan güzel sürü yapıyorlar. Melekler avcidir evet ama neon rasbora da öyle kolay yem değildir :)
Planarya Yumurtası Mı Adi Salyangoz Yumurtası Mı ?
[QUOTE=olympos06]

Merhaba hocam insan sağlığına olan zararı nedir? Ve noplanaria ilacını kullandigimda jawa mosslarima yada diğer bitkilerime bi zarari olur mu? Teşekkürler[/QUOTE]

İnsan tüketimine uygun değildir diye düşünüyorum ve zaten genel olarak akvaryum canlılarına göre dizayn edilip üretilmiş ürünlerininsan sağlığı açısından tüketilmemesi gereklidir.

Bitkilere herhangi bir zararını görmedim bugüne kadar, kullandığım tüm akvaryumlarda fern ve moss türleri bol miktarda mevcut idi. [EDIT]ErtanGulen,2019-04-26 01:07:31[/EDIT]
Planarya Yumurtası Mı Adi Salyangoz Yumurtası Mı ?
Planaria yumurtası olup olmadığına dair bir yorum yapamamak ile birlikte, akvaryumda planaria varsa ‘noplanaria’ denen bitkisel ilacı kullanabilirsiniz. Bugüne kadar birçok karides akvaryumumda sorunsuz bir şekilde kullandım. Hem hdyra hem planaria icin çare olup canlılara bir zararını görmedim (salyangozlar için sorun çıkarıyorum sanırım)
Karidesler Balık Yumurtalarini Yer Mi ?
Selamlar,

Karides akvaryumumda pigme çöpçülerden 3 batın yavru aldım. Tabiki yiyip yemediklerini görmedim ancak farklı zamanlarda doğan ve hiçbir özel beslenme programına dahil olmayıp büyüyen yaklaşık 20 pigme çöpçüm var şuan. Akvaryumda 200+ kristal karides mevcut fakat saklanma alanı çok çok fazla idi ve nereye yumurta bıraktıklarını dahi göremeden yavru gördüm her seferinde.
Amacındayız üretim ve satış değil ise bence Yanyana büyüyebilir ve yavru verebilirler.
Pigme Cory
Benim de karides akvaryumumda 1 dişi 1 erkek vardı ve herhangi bir özel diyet, özel şart sunmadan yavruladılar. Bol moss ve fern ile dolu, sık sık taze su ile desteklenen çok düşük bir aydınlatması olan tankta gayet uyumlu bir çift olarak yaşıyorlar.
Yavrular için genellikle özel diyetler önerilse de bende herhangi bir özel bakım olmadan yaklaşık şuan 20-30 civarı farklı boylarda yavru karidesler ile egleniyor.
Kesinlikle kendi başına bakılacak kadar eğlence bir tür olduğu konusunda ben de size katılıyorum, akvaryumu karidesler için kurup yanlarına pigme'leri koymustum simdi akvaryum pigme'lerin oldu karidesler yanında geziyor :)
Hightech Kurulum Hikayesi(günlük)
Temel bilgileri edinip gerisini tecrübe edin derim kişisel görüş olarak.

Bugüne kadar 10dan fazla bitkili akvaryum kurdum hepsinde farklı tecrübe farklı öğrenim oldu. Hepsinde temel kimya ve biyoloji için okudum gerisini öğrenimlerime göre ilerlettim. Aynı tankta tabanı komple cuba da gördüm, 1 ay sonra yosundan göremedim de.

Sabretmek ve paniklememek en önemlisi bence. Bir denediğinizi hemen olmadı diye çöpe atmayın.
Hightech Kurulum Hikayesi(günlük)
Selamlar, biraz sabredin bence bu kadar çabuk bırakmayın. Akvaryum'u olduğu düzen ile biraz da kendi haline bırakın. Sac/sakal gördüğünü yere oksijenli su ile müdahale edin olmaz ise, camlar için de mümkünse biraz yosun yiyici yada salyangoz türlerinden ekleme yapabilirsiniz bence. Nerite yada farklı tür bitkileri kaldırır diye çekinip eklemeyecek hobiden soğumayın derim. [EDIT]ErtanGulen,2017-04-10 23:23:23[/EDIT]
2017 Yılı Takvim Dağıtımı İle İlgili Konu.
Benim de elime ulaştı, paha biçilemez bir hediye oldu, teşekkürler
Bitkili Tankta Çeşme Suyu Kullanımı
Çok uzun zamandır bitkili akvaryumlarımda Çekmeköy/İstanbul'daki cesme suyunu kullanıyorum. Haftada 1 kez yaz aylarında 2 kez %25 civarı değişim yapıyorum. Su değişimi esnasında su taşıma vb dertlerle uğraşmamak için JBL'in su değişim setinden aldım ve yavaş bir şekilde (yaklaşık 1 saatte 50 lt) dolduruyorum. Bugüne kadar bitkilerde yada karides (amano ve kiraz türevler) türlerinde herhangi bir sorun yaşamadım. [B]Yaşamadım diye olmaz demiyorum ancak ufak bir bilgi aktarımı [/B]olsun istedim. Suyu doldurmadan önce koku/renk izleyerek icindeki klor miktarına göre ihtiyac halinde Sera Aquatan kullanıyorum ağır metal bağlayıcı/klor giderici olarak.

Bitkiler için makro ve mikro gübrelemeyi zaten suyu sıfır kabul ederek yaptığımız için ağır metal bağlayıcılar da olumsuz etki oluşturduğunu düşünmüyorum (besinleri eksiltmesi gibi).

Ancak kristal karides ve taiwan bee akvaryumlarımda 3 aşamalı su arıtma (blok karbon, membran ve reçineden oluşan) kullanıyorum. Tabanlarda ada amazonia gibi topraklar olduğu için ph 6.5 civarında geliyor. İletkenliği de 0'a yakın alıp GH+ ile istediğim değere çekiyorum. [EDIT]ErtanGulen,2016-07-11 20:30:23[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,790,329 Mesaj
  • 407,607 Konu
  • 91 Forum
  • 144,676 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,857 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.