ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ErtanGulen
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
645
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ocak 2014 12:58
Son Ziyaret:
23 Ocak 2022 13:22
Toplam Mesaj:
382 [0.13 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
49 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ertan Gülen
Doğum Tarihi:
11 Şubat 1986
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
Bulut diye birşey var..
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ertan Gulen

SON 10 MESAJI

Tür Tavsiye
[QUOTE=thundereblue]1. 80 Cm çok yüksek
2. O hacimde karma ciklet beslenmez bırak ciklet hiç beslenmez en küçük cikletler kribensislerdir erkek dişi beslenir bir çift ona bile bu hacim küçük
3. Kum çok fazla
4. Soldaki akvaryum ölçünüze göre 160 Lt yapıyor koyacağın miktara göre kumu kayayı çık 120-140 Lt kalır
5. yükseklik 80 cm demişsin ama yandaki dolabın içine koyacaksın herhalde onun iç yüksekliğine 70 cm yazmışsın orayı tam anlamadım dolabın içine olmaz üstüne konsa çok yüksek olur içine konsa koyduğunu varsayalım hadi 70 i 80 yaptın akvaryum içine rahat nüdahale edemezsin
6.Her tepe filtre o yüksekliğe basamaz onuda düşün . Ayrıca o kadar temizlik yapmaz tepeler . Tepe filtreler üretici ve petshopların tercihidir yani onların yaptığı gibi su değişimini sık yapman gerekecek
7. O hacime 10 mm cam kalın 8 mm daha iyi olur vs. vs. ilk aklıma gelenler

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/saatli_kule_akvaryum_hakkinda_bilgi_verir_misiniz_k979017.asp[/URL]

Bu konuda senin açtığın bir konu verilen cevaplara tatmin olmamışsın kardeşim yine benzer bir projeye girişmek istiyorsun bence girme bu projeye yapma [:cik:] ha ben yaparsam olur diyorsan eyvallah ama ne parana ne zamanına ne emeğine acırım koyacağın canlılara acırım ha balık değil sadece bitkine acırım yazık olur onlara[/QUOTE]

“Ciklet” tanımınızı tam anlayamadım ama pek tabiki cichlid olabilir özellikle tanganyika gölündeki türlerden çok çok rahat olur. Görsel olarak bu balıklara bu tank uygun mu? Hayır ama bu olmaz demek değildir.

Tankın şekli ve ölçüsü de zevk meselesidir zorlukları aktarıp kararı kuracak kişiye bırakmak en doğrusudur.

Sağlıklı ve mutlu yıllar dilerim herkese.

[QUOTE=Ahmettttt][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231958/010120221523501.jpg[/IMG]
Arkadaşlar bu şekilde bir akvaryum düşünüyorum henüz daha onaylamadim siparişi sizin tavsiye ve görüşlerinizi aldıktan sonra onaylayacak inşaallah
10 mm cam
Tepe filtre sistemi
Uzaktan LED kumandalı (ısı göstergeli)
İki çıkışlı hava motoru
Yuvarlak hava taşı 12.5 cm(disket)
Hava hortumu
Akvaryum kumu 20 kg
50 cm uzun bitki (3 adet)
Arka fon dijital folyo
Polyester dekor 1 adet
Fazla veya eksik birşey varmı arkadaşlar
Ayrıca buraya ciklet karması veya melek-tetra-lepistes karması düşünüyorum[/QUOTE]

Dolap içinde olacak ise açıkçası farklı filtreleme modelleri daha verimli olur, tabanı temiz tutmak bu yükseklik ile seçilen filtrede zor olabilir.

Bahsettiğiniz kum miktarı yaklaşık 10 cm tabana tekabül eder, kötü değildir ancak göz zevkini bozabilir hele ki basit bir kaç bitki (crypto yada saz gibi anladım) için pek de gerekli değildir.

Doğal olmayan dekorlar yerine seçeceğiniz canlı türüne bağlı olarak kayalık yada kütükler ile dekor oluşturmak uzun süren sağlıklı tanklar için daha yerinde olur ve doğal bir görüntü ile seyir zevkini arttırır. Akvaryuma özel üretilmiş bir dekor ise zarar vermeyedebilir fakat yine de risk almamak lazım doğal olanı tercih etmenizi tavsiye ederim.
Plastik Su Dinlendirme Kovası (çöp Kovasından)
[QUOTE=Hermetis]Bu dediğiniz çok pratik değil estetik olarakta kötü bir seçim olabilir. Eskiden şöyle yapıyordum : 30W gücünde büyükçe bir kafa motoru almıştım bunun ucuna da kırılmaz hortum bağlamıştım. ( banyodan direkt akvaryumun olduğu odaya uzanacak kadar. )

Önce motoru akvaryuma salıp hortumun ucunu banyoya götürür , motoru fişe takıp akvaryumdan istediğiniz miktar boşalana kadar çalıştırırsınız [:)]
Sonra tam tersi, motoru banyodaki kovanın içine salıp hortumun ucunu akvaryuma götürürsünüz. Fişe takarsınız ve o sizin yerinize kovadaki suyu akvaryuma basar. [:iyi:]
max. 10 dakika içinde tüm işlem bitmiş olur.


[/QUOTE]

Bu konuda neredeyse sıfır yukseklikteki tanklarda bile işe yarayacak bir çözümü önermek isterim, uzun yıllar kullandım ve çok memnundum. Fakat buradaki en kritik nokta çeşmeden gelen suyu değil filtreden geçen suda kullanırsak sorun olmaz, diğer türlü konu bu başlıktan bağımsız çeşme suyu ile su değişimi yaptım birşey olmadı başlıklarına doğru gider.

[URL]https://www.jbl.de/?mod=products&func=detail&lang=tr&id=9303&country=tr[/URL]

Mevcut durumda ise farklı göllerin balıkları ile devam ettiğim için suyu depolayıp katkıları kullanmam gerektiğinden dolayı 200 LT'lik bir depoya geçiş yaptım ve suyu çeşmeden ekledikten sonra Seachem Safe ekliyor, sonrasında o su ile hangi tanklarda değişim yapacak isem ona göre diğer katkıları ekliyorum. Her hafta 2 tur su değiştiriyorum diyebilirim. Depoya suyu çeşmeden, depodan akvaryumlara ise [URL]https://midapo.com.tr/[/URL] linkinde motor ile basıyorum. Bu ürün çok başarılı ucuz vb ama 1 yılda 2 tane bozup 3.'yü almam gerekti, alternatiflerine bakmıyor değilim. Neden standart sump motoru değil derseniz;
- Deponun kapağı sump motorları için çok küçük
-Kapaktan giren motorlar en üstteki akvaryumun max yuksekliği olan 195 CM'e su basamıyor.

Dip not: Başlık ve tartışılan içeriği kişiselleştirmeden, kişilere olumsuz algılanabilecek yorumlardan kaçınarak cevaplamamız yerinde ve beklenen içeriğin oluşmasına katkı sağlarken, zor günlerden geçtiğimiz dönemlerde kişilerin genel ruh sağlığını da koruyacaktır :) Anlayışı ve desteği için tüm katılımcılara teşekkür ederim.

Bu Fiyat Çok Pahalı Değil Mi
Petshop hangi camcıya yaptırıyor biliyor muyuz ki? Fiyat odaklı olduklarında çok farkları yok diye düşünüyorum.
Bu Fiyat Çok Pahalı Değil Mi
Bireysel görüş: gayet makul bir fiyat iletmiş size. Almanız lehinize olacaktır.

Bu Fiyat Çok Pahalı Değil Mi
[QUOTE=Sheyda27]
Duygularıma tercüman olduğunuz için çok teşekkür ederim.Zira çok fazla şey söylemek isteyip iyisimi sessizlik deyip susmayı tercih ettim konu sahibinin konusuna saygımdan.[/QUOTE]

Birçok kişinin sessizliği tercih edip içindeki fırtınalar ile kendi kendine yüzleşmeye çalıştığını biliyor yada tahmin ediyorum. Susmak da istemeden taraf olmaktır. ;)
Bu Fiyat Çok Pahalı Değil Mi
Murat Bey dünyadaki krizi örneklendirip, 3 farklı coğrafya ve refah düzeyindeki ülkeye etkilerini açıklayabilir misiniz, evet dünyada kriz var mesela İngilterede Brexit, Amerikada enflasyonun beklenenden +2 puan olması , Çinde emlak ve inşaat sektöründeki dev oyuncuların mali zorlukları vs vs. Ama bu ülkelerin herhangi birinde yabanci ve uluslararası ödeme aracı olarak kullanılan para birimlerine göre milli paralarındaki erozyon bu kadar mıdır da, dünyadaki krizin etkisi diyelim sadece. Bir söz vardır ya hani (maksadını aşıyorsa affola ama alınacak yada üzerine konduracak kimse yoktur herhalde aramızda) "Hırsızın hiç mi suçu yok" diye. Nedense dünyada kriz var, herkes bizi kıskanıyor cümleleri ile içinde bulunduğumuz darboğazları lobilere, yabancılara, öcülere yıkmaya çalıştıkça bu cümle aklıma geliyor.

Konuya cevaben de iki küçük yorumum olacaktır;

- İşçiliğini ve emeğini toplam satış fiyatının %10'u bile görmeyen küçük esnaf kendi öz saygısını kaybetmek ve yavaş yavaş silinmek üzeredir. Bu ücretler ile eve ekmek götürmek ne kadar mümkün merak ediyorum. Pazarlık yaparken emek yoğun sektörlerde gerçekten içim acıyor.
- Bu ölçülerde böyle bir akvaryu, eğer ki akvaryum yapımını bilen bir ustadan alınacak ise çok uygundur. Almayacak iseniz lütfen bilgi verin lokasyon uygun ise gidip emeğini ucuza sattığı için laf edip sonra da ürünü alıp depoya koyayım.

Bir de arada yorum yapan arkadaşlarımıza katılıyorum; Akvaryum özelinde hobiler bir zevktir ve para gerektirir. Eğer uyuşturucu bağımlılığı benzeri bir durum yok ise hobi sizi mutlu etmek için icraa edilirken farklı sebeplerle stres kaynağı oluyorsa bence de uzak durun, uzak duralım hep birlikte.

Sağlıklı hobiler.

20 Litre Akvaryumda Ne Beslenir ?
[QUOTE=Enisikizler]

4 adet oscar ( astronot )
1 adet flower horn
1 adet arowana
2-3 arası pengasus u karma şekilde besleyebilirsin
[/QUOTE]

Geçmiş tartışmalara atıfta bulunup esprili bir şekilde yazdınız dimi:) [EDIT]ErtanGulen,2021-10-15 20:07:56[/EDIT]
Karides Yemi
Selamlar,

Bilinen bu markaların da karidese özel üretim yapan markaların da canlıya uygun yemleri mevcuttur. Fazla protein içerikli yem ile orantısız büyüme yada sadece bitkisel beslenme ile bazı durumlarda zayıflık ile karşılaştığım için zamanında açıkçası karidese özel üretilmiş yemlerden alıp karışık bir tabloda besleme düzeni kuruyordum.

Not: forumda ilanlar bölümünde bile birden fazla marka ve çeşit yemi bulabilirsiniz. Suda yavaş çözünen ve 1-2 saat içinde bitirilecek porsiyonlara uygun formlarda oluyorlar. [EDIT]ErtanGulen,2021-09-22 01:38:01[/EDIT]
Sump Tavsiyesi
Tek kule içinde cift iniş çift çıkış + tahliye borusu ile yapılabilir. İnişler tamamen bağımsız olursa tıkanma vb riski ortadan kaldırır. Suyu çekeceği alan üstten olacak diye düşünüyorum bu sebeple iyi bir ustanın elinden tam tur su toplayarak yüzey hareketi gibi katkılar da sağlayabilir. Farklı yorumlar olacaktır ancak alt sump hacmi için normal tankın 1/5i civarı olabilir ki fazla bile. Sonuçta tatli su tanki kuruluyor. 720 litrelik tankım için toplam hacmi 144 lt olan sump ile yaklaşık 20/25 litre filtre malzemesi koyup çalıştırıyorum. Bendeki motor saatte 5000 lt su basıyor (tabiki teoride) sizde de sanırım en az saatte 8000 ila 12.000 arası su basma kapasiteli bir motor olmalıdır.
Bitkiliden Malawi'ye Aşamalı Geçiş
Selamlar,

200.60.60 tankımda fluvalin white + rgb içeren aquasky armatürünü kullanıyorum. Hem isik miktarını hem de rengini ayarlayabileceğim için çok güzel oluyor. Kaya kum balık ile tanganyika kuruluyken daha mavi tonlarındaydı, simdi biraz saz ve crypto ekledim ve bitkiye daha uygun bir renk ile devam ediyorum.

Diğer tanklarımda ise aqualed var mavi kırmızı ve 6500 ledlerden oluşuyor. Kum Kaya balık iken güzeldi ama bitki eklediğimde (saz ve crypto yine) diğerine göre gelişim daha düşük seviyede kaldı. Su değişimi kum vs aynı. Hatta aqualed kurulu tanklarda yükseklik 40 ve 50 iken fluvalin olduğu tankta 60 ve daha başarılı bir bitki gelişimi görüyorum.

Bu örneği baz alarak rengi ve parlaklığı ayarlanabilir bir aydınlatma kısa vadede pahalı ama orta ve uzun vadede küçük yada radikal değişikliklerde daha işlevsel oluyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.