ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Tunc Berk
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
14109
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Nisan 2015 21:42
Son Ziyaret:
09 Temmuz 2018 16:27
Toplam Mesaj:
14163 [11.81 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
454 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tunç Berk
Doğum Tarihi:
17 Şubat 1984
Yaş:
34
İl:
Antalya
Meslek:
Finans
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[K]**Özel Mesajlara Cevap Vermiyorum.**[/K] [URL=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_discus_k889411_sn1.asp]**Discus**[/URL]

SON 10 MESAJI

Bir Oscar Tankı Doğuyor
[QUOTE=BadWolf]

Beyaz benek (Ich) bir hastalık değil parazittir. Zayıflayan mukoza tabakası (ani ısı değişimleri, uygunsuz ph, stres) ile balıklarda ortaya çıkar. Ve siz ilaç kullanmadığınız sürece gitmyecek pire gibi beyaz benek te müdahale edilmeden gitmez. [/QUOTE]
Acemilik dönemliğimden sonra karşılaştığım tüm beyaz benekli durumları ısıyı 29-30'a ayarlayarak hava taşı yok ise hava vererek(sıcak suyun düşen o2 oranını arttırmak amacıyla) ve türe göre en besleyici yemleri yoğun vererek ve bunun getirisi olarak su değişimi ile çözdüm.

Ich'in yaşam evresi ilaçsız kurtulmayı sağlıyor. Hayatta olduğu gibi akvaryumlarda da çeşitli parazitler bulunuz. Bunlar zayıf düşen canlıyı hemen avlarlar. Ich'de stres altındaki bir balığa konaklar, ısıyı yükseltirsiniz Ich'in üremesini tetiklersiniz. Ich üremek için balığı terk eder. Yüksek ısı balığın metabolizmasını hızlandırır aynı zamanda, bu esnada kuvvetli diyet ile birlikte su değişimi birleşince balığın savunması sistemi kuvvetlenir. Balık stresten kurtulur. Ich böyle bir balığa tekrar konak olamaz. Bazı kaynaklarda kistlerin iki haftaya kadar hayatta kaldığı yazıyor fakat şu an bulamasamda sağlam bir kaynakta 48 saat aç kalan Ich'in öldüğü belirtilmişti. Balıkta haricen başka bir rahatsızlık yok ise yukarıda yazdığım şekilde en fazla bir hafta içerisinde Ich'den kurtulabilirsiniz. Balık tekrar düşkün hale gelmeden tekrar ortaya çıkmaları da pek mümkün değil.
Bir Oscar Tankı Doğuyor
Selamlar,
Balıklarınız hayırlı olsun.
Isı değişimine çözüm bulmanız lazım aksi halde sorunlar devam edebilir.
Şu an için yemlemeyi abarmayın su değişimini seyreltin.
Un kurdu, dana yüreği gibi besinleri tattıktan sonra kuru yeme istekleri gidebilir, dikkatli olmak gerekli.
Bitkili Akvaryum Kuracaklar İçin Ön Bilgi
Sanıyorum kaynağınız [URL=https://www.turkcebilgi.org/hobiler/akvaryum/akvaryum-bitkileri-mi-yetistirmek-istiyorsunuz--25816.html] burası[/URL], bu tür paylaşımlarda kaynak belirtilmesi gerektiğini düşünüyorum. Makale ile soru sorulması gereken kişi siz misiniz kaynakça mı? Muhtemelen bu kaynakta bir çeviri çünkü " Vancouver deki şebeke suyu... " ile bizim ne alakamız var değil mi? Bir metni hatalarıyla alıp (güneş ışığını daha iyi taklit eden armatür ve [K]flüoresanlar [/K]temin etmelisiniz) olduğu gibi kopyalamak bence sadece bilgi kirliliği ve faydasız.
Taban Filtresine Karşıyım :)
"azot döngüsünü hatırlarsak:::: hayvansal ve bitkisel protein-----organik içerik----amonyak" bu kısımdan sonrasını okumadım. Yazı daha burada gümlemiş muhtemelen gerisinde daha vahim hatalar vardır.
Discus Pigment Sorunu
Bilmediğiniz bir türü tanka soktuğunuz zaman sonuçları böyle oluyor maalesef. Bazı soruların balıklar eklenmeden önce sorulması gerekiyor.

Önceki yorumlarla aşağı yukarı aynı şeyleri yazacağım. Konudaki discus ve diğerleri zayıf kalmışlar. Bunun nedeni gerektiği gibi beslenememeleri. Yanık kalabilirler bu genetik ama yanık kalsa da kilolu olurlar sizinkiler zayıf. Discus başlığı altında Celal ve Refet Bey'lerin yavru ve bitkili discus hakkında aydınlatıcı başlıkları var. Bu konularda yazılan şeyler kıymetli bilgiler.

Zeminde bitkiler görüyorum, muhtemelen sıcaklığınız 28'in altında. Bu durumda discus metabolizması yavaşlar sonuç olarak erken ölmeye mahkum discuslar ortaya çıkar. Çoğu discus özellikle yavrular zemin bitkisi için uyarlanan aydınlatmadan rahatsız olur. İyi beslenmiş ve bir yaşını almış discusları çok rahat beslersiniz ve daha küçükler için daha özenli olmak gerekiyor. İki yaşına gelenleri sazan besler gibi beslersiniz taş gibi olurlar.

Discus büyütmek bir bilim, bitkili tank ayrı bir bilim. Bu ikisini bir arada yapmak için iki alanda da ciddi bilgi ve tecrübeye sahip olmak gerekir.

Pigment ile alakalı ise başka bir konuda yazdığımı yapıştırıyorum.
"Bir çok kırmızı discusun atası Symphysodon aequifasciatus axelrodi, Mavi discusların atası ise Symphysodon aequifasciatus haraldi.
Kırmızı discuslarda genetik olarak koyu ortamlarda muhtemelen av-avcı ilişkisinde kamufle olmak amacına dayanan siyah pigment dediğimiz sağlık açısından sorun oluşturmayan fakat görsel olarak çok kötü bir görüntüye neden olan sorunlar çıkmaktadır. Bu balıklarda genel olarak stres barı bulunmaz. Pigeon Blood, Golden, San Merah, Marlboro gibi bir çok tür ve varyete bunlara örnek gösterebiliriz.

Mavi discuslarda ise bu pigment sorunu yaşamazsınız. Stres barları bu sorunun önüne geçer. Blue diamond, blue cobalt, red turkuaz, galaxy turkuaz gibi bilinen bu türleri örnek gösterebiliriz.

Aşağıdaki dört balığa bakın. Ortadakiler pigment sorunu olan türler, sağ ve soldakiler ise stres barları sayesinde bu görüntüyü sergilemeyen türler."
[IMG]http://img.photobucket.com/albums/v229/chemjab/120g%20Planted%20Discus%20Tank/1-planted-discus-1.jpg[/IMG]


Ortam değişikliğinde az olarak nitelendirebileceğimiz pigmentler kaybolabiliyor fakat yoğun ise kalıcı oluyorlar. Bunu bazen koyulaşan bazen ise silik görünen stres barları gibi düşünebiliriz.
Tanganyika Aquarium Hardscape
[QUOTE=BiotopeDogan]

Tunç bey merhaba,

Bu ürünü daha öncede yabancı forumlarda kullanan bir kaç kişide görmüştüm bizde ne kadar yararlı olur bilemedim. Buhar camı olmayan akvaryumlar da üst kısımı hem kapatmak hem de ışığı kesmeden direk tanka vermesi açısından bende pleksi düşündüm fakat en az 6 yada 8 mm almak gerekiyor ve buda güzel bir para :) . Bu ürünün ışık geçirme olayı sıkıntı olmaz fakat floresan yada Powerled den yana erime vs yapar mı diye bir araştırmak gerek. [/QUOTE]

Bende henüz tecrübe edemedim fakat bu ürün dış cephelerde de tercih edildiği için aydınlatmaya karşı dayanıklı olacağını tahmin ediyorum ama denemeden kesin konuşmak olmaz tabi.

Turizmin verdiği avantajla ben buhar camı olarak golf buggy'lerinin ön cam olarak kullandığı pleksiyi kullanıyorum. Isıdan dolayı esneme yapmıyor ama kendisi esnek olduğu için ağırlığından biraz esneyebiliyor. Bir kaç destek ile çözülebiliyor. Işık konusunda da cam kadar geçirgen değil.
Trapez bu iki açıdan daha verimli geliyor bana fakat deneyemedim bir türlü.
Akvaryumda Dal
[QUOTE=Yasar23]

Bende palmiye kullanılan tasarımları çok beğeniyorum. Siz ne zamandır kullanıyorsunuz ? İyice kurumuş ve dezenfekte edilmiş olursa sorun olmuyor mu uzun vadede ?[/QUOTE]
Bir kaç senedir kullanıyorum, bir sorun yaşamadım.
Bitkili Akvaryum İçin Zemin Ve Bitki Tavsiyesi
[QUOTE=MaviBaLina]Sefalet bitkisinderken anlamadim kardesim
[/QUOTE]
Anubias, fern gibi besin yokluğunda hayatta kalanlar. :)
Bitkili Akvaryum İçin Zemin Ve Bitki Tavsiyesi
Selamlar,
Konuyu yeni gördüm. Tabanınız her bitkiye uygun o noktada sorun yok.
Sucul bitkiler yaprak, gövde, kök kısımlarından aynı anda yada ayrı ayrı besin alabilirler.
Misket gübreler eser element ve demir barındırır, npk olmaz. Wendtii biraz riskli, besin isteyeceğini tahmin ediyorum. Bilinen bir kaç tane sefalet bitkisi var zaten.
Tanganyika Aquarium Hardscape
[QUOTE=Tunc Berk]Tankınız hayırlı olsun.
Tankın üstünü kapatmak için şeffaf trapez deneyebilirsiniz. Yurt dışında kullananları gördüm ama deneme fırsatım olmdı şahsen. Hafif, şeffaf ve dayanıklı sanıyorum.[/QUOTE]
Tekrar merhaba. Örnek bir video paylaşmak istedim.
[URL]https://youtu.be/UOK_Cy0OHFA?t=492[/URL]
[URL]https://youtu.be/7nEatEnYWH8?list=FLvepVmnCKtXswss1_Mk6IEQ&t=624[/URL][EDIT]Tunc Berk,2018-05-22 12:46:01[/EDIT]

GÜNCEL 100 TANITIM

-
-

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,612,442 Mesaj
  • 383,129 Konu
  • 91 Forum
  • 132,644 Forum Üyesi
  • 1,398 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,512 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.