ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkblue2
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
31
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Şubat 2016 18:32
Son Ziyaret:
23 Ocak 2022 07:29
Toplam Mesaj:
81 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
cenk pala
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

cenk pala

SON 10 MESAJI

Yeni Balık Aldım
Bence fanusta besleyecekseniz betta balığı besleyin hem balık için iyi olur hemde sizin için japonlar kısa sürede ölebilir fanusta. İstanbul avrupa yakasındaysanız ve öğrenciyseniz eğer 30 litrelik bir akvaryum hediye edebilirim.
İlk Betta Akvaryumu
1-Tür olarak plakat olabilir crowntaillerin ve halfmoonların kuyrukları çabuk deforme oluyor. Ama iyi bir bakımla bunlarada bakabilirsiniz.
2-30*30*30 bir akvaryum yeterli gelir 27 litre su alır. Bettalarda fazla yorulmamış olurlar.
3- Dophin filtreler güzel h-80 alabilirsiniz betta için yeterli. 30 küp akvaryumda 25-30 civarı karides var h-80 i orta akıntıda kullanıyorum su cam gibi. Fazla akıntı filtrasyonda sıkıntı yaratır ve betaları da yorar.
4- Catappa veya kızılağaç kozalağı kullanabilirsiniz veya mangrov kökü gibi kökler kullanılabilir. Kaliteli bir su düzenleyici alıp musluk suyunda bakabilirsiniz ben su düzenleyicinin şart olduğunu düşünüyorum. Çünkü şebekelere artık dezenfektan olarak uçucu klor yerine kloramin katılıyor kloramin dinlendirme ile sudan gitmez hemde ağır metaller uzun sürede balıklarda sorunlara yol açar.
5- Piyasadaki çoğu bilindik marka kuru yem uygundur 2-3 çeşit alırsanız balık için daha iyi olur birde arada canlı veya dondurulmuş yem verebilirsiniz.
6- Beta için yüksek destekli akvaryum önermem ışıktan ve fazla müdahaleden rahatsız olurlar, basit tarzda taban bitkileri için nötr kum yeterli (lav kırığı, bazalt, dere kumu vb.)
olur çok ince olmaması önemli normali 4-5 mm.
7- Basit bitkiler bakmak en mantıklısı tabanda kök salan bitkiler isterseniz cryptocoryne türleri uygun olabilir yüksek ışık şart değil çok kök salarlar. Taban bitkileri sonrasında dekor değiştirmeyi zorlaştırır ve sökerken akvaryumun tüm dengesi bozulur. Benim önerim birkaç köke moss sarın ve anubias tarzı bitkiler kullanın bucephalandra türleri kullanılabilir bakımı anubiasla aynıdır. Bu bitkilerin bakımı çok kolaydır. Bende 25 küp akvaryumda armatürsüz sadece gün ışığıyla 4 yapraklı anubias 1 senede 10 yaprak civarına çıkmıştı.
8- Mosslar, anubias türleri, ve bucephaladra türleri ışıklandırma seçmezler pek ama alacaksanız ışık şiddeti ayarlanabilir tarzda armatürler alın. Fazla ışıkta anubiaslar sararır ve bucephaladralar rengini kaybeder.
Akvaryumlarinizi Nasıl Soğutuyorsunuz?
Bilgisayar fanları genelde 30 derece üzerinde yetersiz kalıyor benim akvaryumumda en fazla 32 den 28-29 a düşürdü en mantıklısı klima.
Akvaryumda Sıvacı Süngeri
Ben şelale filtrenin motorun yanındaki haznesini tamamen dolduracak şekilde bulaşık süngeri kesip koyuyorum. Tank 27 litre 2 aydır daha tıkanma olmadı, suda aşırı berrak. Gözenekler küçük olduğu için aynı orandaki biyolojik süngere kıyasla daha fazla yüzey alanı sağlıyor.
Taban Değişikliği


Bitkilerde delinme genelde potasyum eksikliğinden olur potasyumuda sudan alırlar bitkiler, tabanı bunun için değiştirecekseniz gerek yok bence. Zaten lav kırığı hagen vb. kumların bitki içinde pek bir artısı yok hepsi aynı kum özünde. Bitki için önemli olan kum kalınlığı ve kum tanelerinin çapı (3-6 mm arası uygun) bunun dışında bitki gelişimi için önemli olan tabandaki ve sudaki mineraller. Yani eğer bitki için taban değiştirip tabanda gübre vb. kullanmazsanız sonuç bitkiler için yine aynı olur. Birde ne tarz bitkiler var akvaryumda bunlarıda yazarsanız daha iyi yardımcı olabiliriz.
[EDIT]darkblue2,2021-06-19 23:09:22[/EDIT]
Taban Değişikliği
Bence eski akvaryumdaki suyun yüzde 50 lik kısmını ayırın tekrar kullanın. Bakteri kültürü vb katkıların işe yaraması için en az 1 hafta gerekli bence aynı şekilde matriks bakteri oluşmasını sağlamaz sadece oluşan bakterilere yüzey alanı sağlar. Sizin suyunuz oturduğu için eski suyu kullandığınız tadirde zaten bakteri kültürü 1 hafta içinde oturur. Sizin asıl amacınız bakteri külürü oturana kadar oluşacak zararlı maddeleri sudan uzaklaştırmak olmalı. Purigen kullanırsanız bakteri kültürünün tam oturmamasından dolayı oluşacak amonyak nitrit gibi zararlı maddeleri uzaklaştırırsınız.
Akvaryum İçin Armatür Tavsiyesi
Düşük destekli bir tank kuracaksanız wolfmar yeterli gelir fakat yüksek destekli kuracaksanız veya ileride yüksek destekliye geçerim diye düşünüyorsanız mygos daha iyi olur. Ama bütçeniz uygunsa yüksek veya düşük destekli her türlü mygos öneririm. Diy satılan ürünlerde powerled bitkilide bir nebze iyi sonuçlar verebiliyor ama smd led de ne kadar kaliteli led kullanılırsa kullanılsın bitkilerde sıkıntı çıkıyor (yosun, büyüme ve renklenme sorunları vs.). En mantıklısı bir kere alıp kaliteli bir ürün almak.
Zebra Danio Hakkında Ve Ölümler.
[QUOTE=Erhan Dadaş]


Evet çektim üsteki olan yani transgenetik değil Zebra Danio resmi atıyorum.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/218155/130320212311051.jpg[/IMG]

Katil sarı zebra danioyu saldım yine grup lideri oldu. Eşi sarı zebraya dokunmuyor , şeker pembe ölüm döşeğindeki arada dayak yiyor katil sari daniodan. Diğer pembe şaşırdı katil sarı gelince ve liderlikten oldu aynı zamanda. Gözlemlerim bu yönde bu balıklara masum demek gerçekten yaşattıklarıyla evde ben sitrese girdim. Bu balıkların akvaryumda asla beslenmemesi gerektiğini tekrar vurguluyorum bakın almayın aldırtmayın. Yada alacaksanız ertesi gün geri verilmek üzere hazır bekleyin. Poşetini kesmeyin çözüp balığı akvaryumcunuza götüreceğiniz için atmayın beni dinleyin ve asla bu zebra danio almayın. Demedi olmasın sonra.[/QUOTE]
Akvaryumunuzda zebra danio ve transgenik tetra karışık. Grup halindeki balıkların sağındaki üstü sarı çizgili gövdesi gri olan balık tetra. Aynı şekilde fotoğrafın en sağında sadece kuyruğu çıkan pembe balıkta tetra. Bunlar daniolara saldırır onları çıkartmanız lazım. Dediğim gibi daniolar saldırgan balıklar değil aldığınız yer danio ve tetra karışık vermiş.
Kırmızıyla daire içine aldığım sarı balık ve okla gösterdiğim kenardaki pembe tetra. Balıkları kovalayan onlar sanırım. Onları çıkartmanız lazım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/183103/140320210339091.jpg[/IMG][EDIT]darkblue2,2021-03-14 03:43:43[/EDIT]
Zebra Danio Hakkında Ve Ölümler.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/183103/130320212258091.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/183103/130320212258161.jpg[/IMG]
Birinci resim danio ikincisi tetra tetralar aşırı hareketli birde agresif olabilirler.
[EDIT]darkblue2,2021-03-13 23:01:04[/EDIT]
Zebra Danio Hakkında Ve Ölümler.
Balıkların resmi varsa paylaşır mısınız özellikle katil sarıyı zebra danio diye transgenetik tetra almış olabilirsiniz. Daniolar istesede birbirini öldürebilecek bir balık değil çünkü.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 26 Online Kullanıcı, 14 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.