ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
otuzkilo
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
145
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Mart 2016 11:24
Son Ziyaret:
1 saat 52 dakika önce
Toplam Mesaj:
158 [0.16 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
92 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan A
Doğum Tarihi:
26 Temmuz 1979
Yaş:
39
İl:
Gaziantep
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Fazla Watt Bitkilere Zarar Verir Mi?
Aydınlatmanız Watt olarak ideal sayılabilecek seviyede.
Tabi bitki yetiştirmede tek unsurun ışık olmadığının bilincindesinizdir mutlaka.

İnşallah başarılı olursunuz.
Mossları Saran Saç Yosun
80lt için 80w led Co2 verirken dahi idare etmesi zor bir düzey. Işık/co2/besin dengesini tankta bu üçlüden, en az bulunana göre ayarlamazsanız yosun sorunları ile devamlı karşılaşırsınız.
İlk aşamada yapılması gereken ışık şiddetini biraz azaltmak.
Bu Yosun Mu?
Karbondioksit verilmeyen 20lt bir akvaryum için bence 20 w fazla. Her ne kadar lt/w tamamen doğru bir hesaplama yöntemi olmasa da genelde tavsiye edilen litre başına 0.3w'ı geçmemektir.
Bucephalandra Pygmaea Bakımı Kolay Mı?
Bakımı kolay bir türdür. Co2'siz bakabilirsiniz. [EDIT]otuzkilo,2018-12-13 08:46:34[/EDIT]
Yeni Akvaryumumda Yosun Sorunu
[QUOTE=baristuzemen]Hocam akvaryumu baştan kurmam gerçekten çok zor. Işıklandırmayı şu an hesapladım bazı günler 14 saate kadar açık bırakıyorum. Bunu düşüreceğim. Zaten şu an farkettim akvaryumumda ilk kurduğum zamandan kalma bir adi salyangozum vardı nasıl oldu bilmiyorum ama tek bir tane olmasına rağmen yavrulamış. Eski kurduğum akvaryumumu bana zindan etmişlerdi o yüzden yarın gidip bir tane katil salyangoz almayı düşünüyorum. Onu alırken bir tane de cüce vatoz alırım. 1 salyangoz bir cüce vatoz ve karideslerin [B]ayrıca ışıklandırmayı da azaltıp gübrelemeyi bir süre kesersem yosun sorununu çözeceğimi düşünüyorum. [/B]Çok teşekkürler[/QUOTE]

Çok yanlış düşünüyorsunuz. Yosun var diye gübrelemeyi kesmek arabadan benzin kokusu geliyor diyen birisine "arabaya benzin alma düzelir" demekle aynı şey. O zaman arabanın ne manası kaldı? Bitkileri büyüsün diye yetiştiriyoruz. Bunun için de 3 şeye kesinlikle ihtiyaç var:
1- Işık
2- Besin (gübre)
3- Co2

Yosun var, gübreyi azalt önerisi eski bir mit ve ne yazık ki ülkemizde halen yaygın olarak kullanılan bir öneri. Cep telefonundan yazdığım için fazla uzun yazmayacağım ama bu konuda işinize yarayacak bir kaç linki bu mesajımı altına atmaya çalışacağım. Yalnız öncelikle şunu bilmeniz lazım gübreyi azaltarak yosunla mücadele edemezsiniz.

Önce tankınız hakkında biraz daha bilgi verin lütfen. Tabanda ne var? Gübrelemeyi nasıl yapıyorsunuz? Aydınlatmanın gücü nedir? Akvaryumda hangi canlılar var?Karbondioksit veriyor musunuz? Vs vs

Mesajlarınızdan gördüğüm kadarıyla 14 saat aydınlatma çok uzun bir süre, bunu daha tankınızın oturmadığını, bitkilerin yeni gelişme evresinde olduğunu düşünerek 6 saate kadar indirmenizi tavsiye ederim.

Co2 veriyor musunuz akvaryuma? Vermiyorsanız hem ışık hem gübreleme ona göre olmalı. Ayrıca ilk zamanlar akvaryuma fazla balık yüklemesi yapılması istenmez ki canlıların suya saldığı amonyağı kullanacak bitki yoksa mutlaka yosun olarak çıkar karşımıza.

Odaklanmanız gereken ilk şey tankınıza uygun bir co2/ışık/gübre dengesi kurup bitkileri geliştirmeye bakmak. Yosun bazen sinir bozar ama takılı kalmayın, atlatılır. Yosun yüzünden akvaryum bozulmaz, sebep olan şey bulunup o düzeltilir.


Bu linkteki mesajları okur Ve Estimative Index denilen yöntemi biraz araştırırsanız ne demek istediğimi benim anlatmak istediğimden daha iyi anlayacağınız eminim. Ben başlangıç noktası olması açısından bu linki veriyorum. mrah rumuzlu Emrah beyin 1.ve 2. sayfadaki mesajlarında bitki gelişimi/yosun ilişkisi açısından güzel bilgiler var. O başlıktaki Gübreleme formülleri vs mesajlarına takılmayın, diğer mesajları okuyun.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=5240503[/URL][EDIT]otuzkilo,2018-12-13 07:39:50[/EDIT]
Yeni Akvaryumumda Yosun Sorunu
Tabanda ne kullanıldı sorusundan ışığın şiddetine, co2 kullanıp kullanmadığınızdan kuralı ne kadar olduğuna kadar onlarca soru sorulur cevaplarına göre yorum yapılabilir fakat temel olarak şu söylenebilir: Yosunun en temel sebebi tanktaki amonyak fazlalığıdır.

Oturmuş, düzeni güzelce kurulmuş bir akvaryumda balıklardan ve Tanktaki çürümüş yapraklarda meydana çıkan amonyak kolayca daha zararsız bileşikler dönüştürülür.

Şunları kontrol edin mutlaka:
1- Filtre oturmuş, biyolojik filtrasyon bakterileri oluşmuş olmalı. Nasıl olacağı biraz uzun, bilginiz yoksa biraz araştırmanızı tavsiye ederim.
2- Tanktaki su hareketliliği iyi olmalı. Güçsüz filtre ya da akışı yavaşlatan unsurlar da kademeli olarak yosuna sebep olabilir. Ana sebep değil, yan sebep.
3- Canlı yükü fazla olmamalı. Özellikle biyolojik filtrasyon bakterileri henüz oluşmamış bir tanksa..
4- Çürüyen/eriyen bitki yaprakları vakit kaybetmeden tankta çıkarılmalı.

Bunları yazdım ama yanlış görmüyorsam sizdeki yosun GDA yani Yeşil Toz Yosunu (Türkçe literatürdeki isminden emin değilim) ve yine yanlış bilmiyorsam bu yosun türünün ortaya çıkma sebebi çok net bilinmiyor. Camlarda temizlik yapmak, yosun yiyici birkaç tür eklemek faydalı olabilir.

Yosunları çok dert etmeyin. Önemli olan bitkilerin güzelce beslenmesi ve büyümesi. Gelişme varsa yosunlar da zamanla sizin için çok daha az sorun olacaktır.

Yosunsuz kurulumlar dilerim.

Ekleme: Şimdi farkettim. Kurulalı 1 ay olmuş bir tank için günde 10 saat aydınlatma fazla. Genelde 5-6 saat ile başlayıp yavaş yavaş 8-10 saatlere çıkarılması tavsiye edilir. Hele ki co2 vermiyorsanız bu kadar uzun süreli ışık vermek daha komplike sorunlara sebep olabilir. [EDIT]otuzkilo,2018-12-13 00:40:01[/EDIT]
30 Cm Bitkili Akvaryum
İç açıcı bir akvaryum olmuş.. Elinize sağlık.

Tek önerim kurulumda zeminde Micra değil de Monte Carlo kullanmanız olurdu. Daha sık, düzenli ve alçak bir zemin yapabilirdiniz. Bu hali de gayet başarılı [:iyi:]
Gündüz Düşleri
[B]48.GÜN (10.12.2018)[/B]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184385/101220181017011.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184385/101220181019171.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184385/101220181019511.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184385/101220181020161.jpg[/IMG]

- Haftasonu filtre temizliği yapıldı. Aşırı kir yoktu ama hem yeni bir biyolojik filtre malzemesi eklemek istedim hem de filtre borularını temizleme zamanı gelmişti. Filtreye siporax/seachem matrix/purigen/bioball ların yanına yeni aldığım [URL=https://www.malawiizmir.com/urun/maxspect-nano-tech-bio-sphere-filtre-malzemesi-1-adet]Maxspect Nanotech Biosphere[/URL] isimli malzemeyi de ekledim. Daha küçük birşey bekliyordum ama epey iriymişler. 5 adet almıştım, umarım biyolojik filtrasyon kapasitesini güçlendirirler.
- R/O su eklemeye devam ediyorum. TDS değerini kademeli olarak 220'ye kadar düşürdüm. Bence gayet yeterli bir değer. Şimdi bu aralıkta sabit tutmaya çalışacağım. (R/O + Çeşme suyu karışımıyla)
- Eheim Jager ısıtıcıdan en sonunda kurtuldum. 50w kendinden 25 dereceye ayarlı [URL=https://www.malawiizmir.com/EHEIM-Thermo-Preset-Isitici-50-Watt,PR-24296.html]Eheim ThermoPreset[/URL] ısıtıcıyı aldım . Diğerinin yarı boyutunda ve ilk gözlemlerime göre gayet iyi iş görüyor. Tek dezavantajı bir sebeple su sıcaklığını azaltmak ya da arttırmak istediğimde bu cihazla yapamayacak olmam.
- Suyun berraklığı çok iyi. Filtrasyon konusu tamam gibi. Yüzeyde yağlama için de Aliexpress'ten bir skimmer sipariş ettim.
- Akvaryum pencereye uzak da olsa odanın camına bakan taraflarda daha yoğun olacak şekilde ufak bir Yeşil Nokta Yosunu (GSA) sorunu var. Onun dışında yosun sorunum şu an için yok. GSA için de Thuxedo salyangoz siparişi verdim. Ayrıca biraz daha Amano eklemesi yapacağım. İnşallah 2 tür de hafta içinde gelecekler. Otocinclus sayısını da arttırmak istedim ama bu soğukta İstanbul, Ankara'dan o canlıları 'canlı' olarak getirtmek çok zor, o yüzden onları satın alamadım. Gaziantep'e yolu düşen olursa yanında bana Oto getirsin. Beyran, baklava ve çay ısmarlayacağım [:D]
- Adi salyangozların sayısı epey fazlalaştı. Yosunla mücadele açısından şimdilik dokunmuyorum ama ileride sayı azaltmasına gideceğim kesin.
- Filtre temizliği sırasında hortumları çıkartıp temizlemek isterken reaktörün co2 giriş bağlantısını kırdım. Çok canım sıkıldı ama özenli bir japon yapıştırıcı uygulamasıyla yerine yapıştırdım. Tutmasaydı mecbur bir tane daha alacaktım.
- Sp.Japan'ların üstünde diatom olduğunu değerlendirdiğim kararmalar vardı. Arkadaşların tavsiyesiyle mikro gübresini kestim. O zamandan beri kararmalar neredeyse tamamen azaldı.
- Sağ ön taraftaki cubalar ışık ve belki de akıntı azlığından yeterince hızlı gelişmiyorlar. Onları yeni kuracağım 10lt lik DSM akvaryumuma alıp oraya monte carlo eklemeyi planlıyorum.
- Sol arka tarafta da bir düzenleme yapmam gerekecek sanırım. Orada da istediğim çalı formunu bir türlü yakalayamadım. Orayla ilgili de kafamda 1-2 plan var. Yakında orada bir değişiklik yapabilirim.[EDIT]otuzkilo,2018-12-10 11:00:20[/EDIT]
Co2 Maximum Çözünme İle İlgili.
Su üstünde oluşan film tabaka. Protein tabakası. Yok edilmesi gerekir yoksa suyun oksijen seviyesini düşürür.

Surface skimmer denilen yüzey temizleyicilerden alamıyorsan en azından filtre çıkışı ya da dalga motoru ile yüzeyi hareketlendirip bundan kurtulmak lazım. Yüzeyin hareketlendirilip gaz değişimi (gas exchange) ile fazla co2 in atmosfere atılıp tankın oksijenlendirilmesi en az tanka co2 vermek kadar önemlidir. Bilginize.
Co2 Fazlamı Geldi
Tankta indikatör denilen co2 göstergesinden olsa çok iyi olur. Eğer zaten varsa renginin sarı olması co2 değerinin 30ppm üstünde olduğunu gösterir ki canlılarda baygınlık, çıldırma benzeri davranışlar, tanktan atlama girişimleri ve ileri seviyede ölümlere sebep olur. İndikatör ve test cihazı olmadan bir akvaryuma co2 vermek çok riskli bir iş, bilginize.

Su yüzeyine yaklaşma muhtemelen sudaki oksijen seviyesinin düşmesindendir. Bunu aşmak için yapılabilecekler;
1- Co2 girişini azaltarak sudaki co2/o2 dengesini sağlıklı seviyeye getirmek.
2- Su yüzeyini hareketlendirerek sudaki co2nin kolayca dışarı atılmasını ve gaz değişimini (gas exchange) hızlandırmak. Böylece yavaş yavaş sudaki o2 oranı artar.
3- Hava taşı koyarak suyu oksijenlendirmek.
4- En hızlı yöntem olarak bir miktar su değişimi yaparak sudaki co2 oranını azaltıp oksijeni çoğaltmak. En azından bunu hemen yapın derim.

Bu yorumları sudaki co2 seviyesinin aşırı yükselmesi ihtimaline binaen yaptım. Su kimyasını bozulması, amonyak patlaması vb başka ihtimaller de var.

Bu arada konu açılmışken sudaki co2 seviyesinin suyun ph değeri ile de direk irtibatı var. Birden ani ph yükselmeleri/düşmeleri de canlılar açısından ciddi derecede zararlı. [EDIT]otuzkilo,2018-12-08 13:12:04[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 290 Online Kullanıcı, 158 Üye

Online Kullanıcılar

yasarcannn, Crash06, DeviLLe, sezerdmn, ertar, Ciddi, babyface, iskete, Saltiga, ELPRESACANARİO, Sevkid, furkan_scream, Selimxxx, Selim802, ilkayhosgel, Orhunekm, mad-boy, asalakadam, Kınayu, TimurN, Bayraktar18, littlefish, kabaktadi, SelimTUNCA, crstr, taylanpektas, baydogan06, keremmina11, guppy3636, UfukVural, cetin77, theberk, raymalifalitiko, Umut8181, Fishbone, Dogukankln, KÇetintaş, harunefe, ibrahim_, tigger, ARTURK1, vedat79, Ercan89, cief17, DenizVurucu, Emerse, Adamec, hasant, Ronay, Muzaffer KEPENEK, BULK, yavuzsezgin, Everest, fretchord, DiscusFan, ismalkoc, _RdnC_, erdalyalcin, ysnynrdg, gursell-im, krib, MTarhan, Hakanfb, ahmetcirali, exfish, Talha.kurtay, bcirav, innocentdevil, onours, omerylc, FerhatKaya, zafer67, egemenege, murat35500, Bielefeld, BlackGoat, rexxter, brokengineer, ismailhakki, muratchef, redfox69, robocop, hobcm, AmazonDream, zeki.kilic.53, mehmetemindinc, Kemalk41, icelebi, selom, kursatsk14, MiSoSiKiaN, devrimdpt, arapaima, HFatih, muratteyhan, muzaffer03, Eserb, onur887, erhanyan, 06serkan06, deepahm, secaflex, Espramour, K_E_N_A_N, Muratmurer, teskere, efkan77, mertozbudak, ThanatoZek, prisonbreak, efsane07, Arifhb, mrah, bulo, denizim20, gattar5050, sinan m.d, Hasan5922, GKHN, tdenizs, fatiharpak, Serdariekrem, .mono, Serkpol, Narkozcu58, wSaLVaDoRw, z.b.s.k, ekrem karakurt, Ancientmariner, emrenouma, qaangunes, Akvaryum hobisi, Ömer Y., Monofishing, barus, DNGC, yüceL34, Toqrul, Eolo, Yusuf Tanrıverdi, IESER, cassay, kuzukuzu1, taha06, Kuti147, Serkan3737, jaws_06, capo di capi, Mehöet, AzmiKibar, iakyol, EmirhanTuncel, REİS_33, polpozisyon, Tanganyika07, MiRZaBeY, Ibrahimkok, caneruzal44, MurathanM,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.