ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
husein09
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Nisan 2018 11:55
Son Ziyaret:
08 Mayıs 2019 16:58
Toplam Mesaj:
5 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hüseyin Baş
Doğum Tarihi:
27 Ocak 1987
Yaş:
32
İl:
Aydin
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Hüseyin Baş Brichardi Ujiji Katonga Sp. Black Kriza

SON 5 MESAJI

Bir Türlü Çözemediğim Tropheus Kuma Sürtünme
Tavsiyeniz için teşekkür ederim. Akvaryumu gözlemlemek için şuan da olağan haline bıraktım. Balıklarda sürtünmeden başka bir belirti yok. Su değişimi sırasında yukarıda da belirttiğim gibi arıtma kullanıyorum. Banyodan ısıyı akvaryum ile aynı ayarlayıp öyle akvaryuma veriyorum. Fakat evim dubleks balıklarda üst katta, günlük bazen 3-4 derece akvaryum ısısında oynamalar olabiliyor. Bu durumda yapabilir diye düşünüyorum. Onun için termostatlı akvaryum soğutma sistemleri yaparak akvaryum ısını belli bir aralık içerisinde tutmaya çalışıyorum. Biraz daha bekledikten sonra bir dış parazit varsa ise kendi belli eder diye düşünüyorum. Gelecek günler her şeyi belli edecek.
Bir Türlü Çözemediğim Tropheus Kuma Sürtünme
Perşembe günü akvaryumu normal hale döndürdüm. Su değişimi yaptım. Gerekli bakteri kültürlerini ekledim. Balıkları kaya tuzu banyosu yaptırarak akvaryuma aldım. Fakat gözlemlediğim kadarıyla 4 balık kuma baş kısımlarını ve ya yanlarını sürtmeye devam ediyor. Bugün akvaryuma kaya tuzu takviyesi yaparak beklemeye başladım. Balıklarda gözle görülür herhangi bir bulgu yok. Yemlemelerinde de bir sıkıntı yok. Acaba başka ne yapabilirim. Balıkların bir rahatsızlığı varsa ne olabilir ???
Bir Türlü Çözemediğim Tropheus Kuma Sürtünme
Hafta da bir düzenli şekilde %20 civarı şu değişimi yapıyorum. Yukarıdaki test sonucu su degisiminden 5 gün sonraki test sonucu. Bu akvaryuma balıkları yeni aldım daha bakteri kültürü tam oturmadı. Şebeke suyunun nitrit seviyesi de 0.25 ( akvaryum ile aynı ) çıktı.
Bir Türlü Çözemediğim Tropheus Kuma Sürtünme
Suyu direk olarak 1 segimend 2 carbon olan arıtma sisteminden kullanıyorum. Arıtmadan çıkan suyun sertliği ile akvaryum suyun sertliği aynı ve her ikisinde de klor seviyesi sıfır çıkıyor.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205718/090520181448401.jpg[/IMG]
akvaryum test sonuçları resimdeki gibidir.
Bir Türlü Çözemediğim Tropheus Kuma Sürtünme
Merhaba arkadaşlar, öncelikler bu konu ile ilgili forumda bir sürü konu olduğunu biliyorum ve belki de hepsini okudum fakat bir sonuca ulaşamadım. Belki de durumum biraz daha farklı ??
2 farklı akvaryumda tropheus türü besliyorum. Ujiji katonga ve black kriza . ikisi de 4 ile 8 cm arasındalar. Cumartesi günü su değişiminden sonra ujiji katongalardan 3 veya 4 tanesinin kuma sürtündüklerini gördüm (kur yapma hareketi değildi). Sulandırarak biraz kaya tuzu takviyesi yaptım. Daha sonra da krizalarından da bir kaçının kuma sürtündüğünü gördüm. ujijiler de bu durum biraz daha fazla olduğu için(hepsi yapmıyordu) beyaz benekten şüphelenerek metilen mavisi tedavisine başladım. hergün su değişimi ile birlikte tedaviyi devam ettiriyorum. Özellikle su değişimlerinden sonra balıklar kuma daha fazla sürtündüklerini farkettim. Krizalara hiç bir tedavi uygulamama rağmen şuanda bir sürtünme hareketleri yok. JBL pro scan ile su değerlerine baktım 2 akvaryumunda bir tek genel sertlik yüksekti. Sonra şebeke suyuna da baktım onunda genel sertliği çok fazla çıktı.
Sormak istediğim bu sürtünmeler şebeke suyunun sertliğinden olabilir mi??? yoksa kesinlikle dış parazit belirtisi midir??? sizce ne yapmalıyım

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,741,515 Mesaj
  • 401,335 Konu
  • 91 Forum
  • 141,745 Forum Üyesi
  • 1,446 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,585 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.