ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
.mono
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
20
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Eylül 2018 21:12
Son Ziyaret:
6 Saat 56 Dakika önce
Toplam Mesaj:
31 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
24 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Eyüp
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Eyüp Yıldız

SON 10 MESAJI

Neolamprolugus Multi Sorunları
Merhaba
1.20 tank almaya gidecektim . Fakat letgo dan çok çok uygun 65x65x65 eheim scubacube 270 model tank buldum. 2 ay kullanılmış. Mobilya dahil zerrece çizigi veya yipranmisligi yok.
Çok uyguna aldım. mobilyasi ile uzun kasa doblosu olan kuzenim ile gittik aldık. Normal bir dobloya belki sığmaz ve binek bir araca asla sığmaz [:)))]

Neyse kurulum yaptim ve multileri ekledim.
Bi hafta sonra 2 tane ocellatus ekledim. Cok aktifler bayıldım serserilere [:D] Leptosoma bu tanka olmayacak sanırım.
Ne düşünüyorsunuz? [EDIT].mono,2019-04-18 21:04:13[/EDIT]
Orta Dünyadan...
Teşekkür ederim. Acele etmeden ufak ufak canlı eklemeye başladım hayırlısı ile.


[QUOTE=Beykozbeyi]Çetinkol un güzel tasarımlarından birisi daha,,ve sizin de eklemelerinizle çok hoş bir görünüm almış..Güle güle kullanın👍👏[/QUOTE]
Orta Dünyadan...
Adist aquascaping [:iyi:][QUOTE=Sercan10]Tebrikler çok güzel olmuş akvaryumunuz. Profesyonel destek aquaist mi?[/QUOTE]
Orta Dünyadan...
Teşekkürler. Tasarımı için profesyonel hizmet aldım. Tam hayal ettiğim gibi bir tank ortaya çıktı. [:D]
[QUOTE=serdal durgan]Sauronun sizin akvaryumda gözü varmış [:D] Elinize sağlık güzel tasarım.[/QUOTE][QUOTE=serdal durgan]Sauronun sizin akvaryumda gözü varmış [:D] Elinize sağlık güzel tasarım.[/QUOTE]
Orta Dünyadan...
Ölçüler: 65x65x65
Canlı Türleri: ocellatus gold (şimdilik)
Bitki Türleri:-
Tankın Yaşı:1 hafta
Filtrasyon ve Işıklandırma: alt sump ve 2x24w
Tasarım ve Dekorasyon: dragon stone ile fantastik tepeler, dere kumu

Tankın üst bölgesi için leptosoma düşünüyorum. Fakat tavsiye ve önerilere açığım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209351/150420192114231.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/209351/150420192119301.jpg[/IMG][EDIT].mono,2019-04-15 21:19:39[/EDIT]
Neolamprolugus Multi Sorunları
Eğer öyleyse kabuk teprsinde dikilip bekleyen yavrular ebeveyn olabilir [:)))]


[QUOTE=Bayulker]Onlarda üremeye başlamıştır dediğim gibi ben 1-1.5 cm arası multilerim varken tankta ufak yavruları görünce kabuklarda şok olmuştum. [:D]

Yavru gördüğüm kabuğun başındaki dişi balık 1.1 1.2 cm fln dı max garip hayvanlar [:)]

Bilmiyorum resim ne kadar küçük olduğu belli oluyor mu ama balıklar acayip küçük yani ben hayatımda hiç bu kadar küçük üreyen chiclid görmemiştim :))

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/220320191828551.jpg[/IMG]

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=zpyQvmhpgOs&feature=youtu.be[/VID]

[/QUOTE]
Neolamprolugus Multi Sorunları
Çok teşekkür ederim. Malzeme toplamaya yarin başlıyorum. Benim yavrular max 1.5 cm en büyüğü. 3 farkli boy var yavrularda. 1cm den biraz ufak ve yeni yumurtadan çıkmış gibi. Toplamda 15 adet yavru gözlemliyorum.
Ama zaman zaman kabuklardan bakan minik gözler görmüyor değilim. 😀[:)]


[QUOTE=.mono] Bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu cumartesi 1.20 bir tank alacağım inşallah. Dediginiz gibi yapacağım. Gelişmelerden haberdar edeceğim.

Saygılar

[/QUOTE][QUOTE=Bayulker]Eyup Bey, emin olun çok güzel olacaktır doğru karar verdiniz.

Akvaryum dizaynında leptosomalar için dik yüksek kayalar multifeciatuslar için ise aşağıda bulunan kabuk yerleşim planlarının karışımı olmalıdır bence.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/210320190951131.jpg[/IMG]

Kaya yanlarında kabuk gurupları, ayrı gruptan dışlanan balıklar için kabuk alanları ve yavrular için birleşik kabuk toplulukları. Bence buna benzer karışık bir yapı kurarsanız sağlıklı olur.

Aşağıda bulunan örnek dizayna biraz daha asimetrik kabuk alanı ekleyip 10 tane de beğendiğiniz istediğiniz hangisi tür olursa olsun letopsoma varyetesi atmanız durumunda beklediğiniz hareketli ve seyir zevki olan tankın oluşmaması imkansız olacaktır.

Örnek:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/200697/210320190955211.jpg[/IMG]

Bu arada benim multilerim 1.1 cm boyunda iken üremeye başladılar. İlk batım yavrularınızın boyları ne bilmiyorum ama 1.1-1.2 cm olunca onlarda üremeye başlayacaktır.

Selamlar [/QUOTE]
Neolamprolugus Multi Sorunları
Bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu cumartesi 1.20 bir tank alacağım inşallah. Dediginiz gibi yapacağım. Gelişmelerden haberdar edeceğim.

Saygılar

[QUOTE=Bayulker]Eyüp Bey,

Bende multifeciatus ve cyp. leptosoma utinta var bahsettiğiniz sorunu yaşamıyorum, bunun sebebi cyp. leptosoma utintaların diğer balıklar üzerinde yarattığı esrarengiz rahatlatıcı etkidir. Kabukçul balıklarda bu gibi saklanma güdüleri sizi rahatsız ediyorsa tankınızı büyütüp tercihen 1.20m bir akvaryum ile multifeciatus ve leptosoma utintaların gerçekten yüzdüğü ve birbirlerinin yavrularını yemedikleri hareketli bir akvaryum sahibi olabilirsiniz.

Ama bunu 60 lt bir akvaryumda malesef kabukçul balıklar ile sağlamanız mümkün değil.


Alıntı marc elision tür tanıtım makalesi
https://www.cichlid-forum.com/articles/c_leptosoma.php

"Their presence has an uncanny relaxing effect on the other inhabitants of a community aquarium."

"Varlıklarının, bir topluluk akvaryumunun diğer sakinleri üzerinde esrarengiz ve rahatlatıcı bir etkisi vardır."

Örnekler;

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=v_uNlozziDg[/VID]
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=HvxGhGPs-Qg[/VID]

Geçenlerde bir tanıdığımın çok büyük bir akvaryumunda calvus leleupi ve frontozaları vardı ve frontozalar çok ürkekti. Kendisine 3 adet erkek maksimimum boy utinta hediye ettim ve 1 hafta da sonuç inanılmaz oldu. Akvaryumdaki tüm balıklar üzerinde gerçekten mucizevi bir rahatlatıcı etki yarattı.

Bu bağlamda saklanan balıkları sevmiyorsanız biraz daha büyük akvaryumlar ile farklı türleri bir arada beslemeniz çok iyi bir seçenek olabilir.

Selamlar.
[/QUOTE]
Neolamprolugus Multi Sorunları
Mutlaka yiyorlar evet ama bir iştah bir yeme gelme görmedim hiç. 60lt tanka onlar ve yavrularini rahatsiz etmeyecek tanganika türü ne tavsiye edilir?


[QUOTE=mecomeco]Merhaba yem yemeden yavru balıklarınızın , anne babanın yarı boyuna gelme ihtimali ve yem yemeyen balıkların 3 batım yavrulama ihtimali biraz zayıftır. Bence biraz fazla yemleme yapıyorsunuz. Işık kapalı yemleme yapmayı deneyin. Sevdikleri yemleri atmaya çalışın. Sık ama az az besleyin.Tanka korkak olmayan 1-2 balık ekleyin geçici olarak bu korkularını yenmelerine yardımcı olacaktır. [/QUOTE]
Neolamprolugus Multi Sorunları
Merhaba

Başlıkta belirttiğim türden 1 çifti yaklaşık 3 aydır bakmaktayım. Tank 60 lt. Yan mini sump şeklinde filtreleme var. Tabanda yaklaşık 6-7cm yükseklikte 1-1.5mm taneli bej kalsiyum karbonatlı kum, biraz kaya ve bolca kabuk var. Çift son 1,5 aydır tahmin ediyorum 2 kez yavruladi yada 3 olabilir. Bilemiyorum yavrularin boyutlarindan 3 batın olduklarini tahmin ediyorum. Yavrulara kabuksuz artemia veriyorum.
Sorunlarım şunlar ;
Anne baba nerdeyse 3 ay olmasina rağmen hala aşırı ürkek. Keza yavrularda onlara uyuyor ve en ufak harekette anında kabuklara kaçıyorlar. 3 aydır tankta tek gördüğüm kabukların hemen üstünde sabit duran çift ve yavruları. Bunlar hep böyle mi kalacak biraz daha seyir keyfi olmayacak mi?

Ve yem sorunum var asla bir yem yediklerini veya dışkıladıklarını görmedim. Akşam yem veriyorum mecburen verip uzaklaşıyorum yoksa kabuktan uzaklasip yeme gelmiyor asla. Sabah bakıyorum bütün yemleri kabuktan uzağa taşımışlar öylece duruyor. Sayisi bile attığım yem ile aynı.
Tetra discus
Sera granured
Nls cichlid formula
Bir kaç çeşit adını hatırlamadığım açık satılan kaliteli olduğunu bildiğim yem
Tetra pro algae

Dipten Yem toplamaktan gına geldi artık. Tam satacaktım, yavruladılar diye bıraktım. Yavrulardan yarı botlarina gelen var hala sıfır sosyalleşme ve sıfır beslenme. Napiyim tavsiye rica ediyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.