ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
penpelin
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Şubat 2020 08:31
Son Ziyaret:
10 Ağustos 2020 13:00
Toplam Mesaj:
12 [0.06 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Pelin Ertaş
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Pelin Ertaş

SON 10 MESAJI

Duscus Akvaryum Fosfat Sorunu Hk.
Cevaplar için çok teşekkür ederim. Belirtmeyi unutmusum yukarıda önerilen purigen zaten düzenli bulunuyor dış filtrede fakat phosguard ekleyeli ancak 10 gün oldu. 2mg/l den 1.5mg/l ye düşmüş görünüyor, minör bir azalma var.
Bitkiler Anubias ve Echinodorus, gübreleme yapmıyorum. Foto da ileteyim akşama.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/070820201641591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/070820201642041.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/070820201642091.jpg[/IMG]

Fotoğraflar ektedir.
Duscus Akvaryum Fosfat Sorunu Hk.
Arkadaşlar Merhaba,
250lt discus akvaryumumda sonradan gelişen bir yosun sorunu oluştu. Su değerlerini düzenli kontrol ediyorum, nitrit-nitrat-amonyak-GH-Kh gayet düzenli ve uygun görünüyor, fakat fosfat seviyesi 2mg/l çıkıyor sürekli. Gün aşırı %30 su değişimi yapıyoruz. Akvaryumu düzenli temizliyorum da. Şu ana kadar fazla kimyasal kullanmadan, bacteria feeder kullandım ama çok fazla bir gelişme olmadı. Su an 1.5mg/l civarı görünü yor halen. Yanlış yaptığım başka birşey mi var diye danışmak istedim. Çare bulamazsam rem algea kullanmayı düşünüyorum.
Beslenmeleri günde 2 kez tetra bits, akşamları da dondurulmuş daphnia veya dana yürek mama oluyor.
Test Kitleri Hk.
Tesekkur ederim.
Test Kitleri Hk.
Konuyu doğru yere mi açtım bimiyorum, su test kitleri hakkında danışmak istedim.
Uzun süredir JBL 6in1 su test striplerini kullanıyorum, ph için de klasik laboratuvar stripleri ve dijital aletler ile teyid ediyorum. Hiç sorun yok görünüyordu. JBL bitti, yeni olarak aşağıdaki linkteki D-Lab ürününü aldım fakat nitratta beni üzen sonuçlar verdi.
https://urun.n11.com/diger/d-lab-su-analiz-test-kagidi-9-parametre-100lu-P246630559
Grupta daha önceden de test kitleri hakkında net bilgi bulamamıştım. Bu ürün hakkında bilgisi olan, güvenilir test kitleri hakkında önerisi olan veya grupta daha önceden benzer uyarı/öneri konusu varsa link paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/150220202208251.jpg[/IMG]

Evde ilk akşam...
Saat 16.30 da tanka girdiler, biraz alışmaları için rahat bıraktık. Biraz önce akvaryum kenarından bakmak istedim, hepsi bana bakmaya geldi 🥰
4 checkerboard, 3 red melon, 3 snakeskin ile maceramız başladı...
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
Ulvi Bey bilgiler için çok teşekkürler. Arkadaslar, akvaryumum yaklaşık 15 gündür boş çalışıyor, bu arada sazlardan birini attım, diğerleri sağlıklı görünüyorlar. Su berraklaşsın ve ben acemiliği atayım diye dip çekimi ve su eklemesi de yaptım bu arada...
İlk kurulum olduğu için bakteri kültürü kullandım. Bugün ilk kez biraz da yem attım.
Bu arada da akvaryum sakinleri hakkında düşünüp, balık baktık. Nihayetinde 10 adet discus bu hafta sonu eve gelecekler. Şimdilik başka balık düşünmedim, sade discus bana yetecek, tecrübesiz olduğum için bakteri çakışmasını göze alamadım...
İleride imkan olursa kardinal tetra ve/veya german blue ram halen aklımda...
Planım, sabah akşam kendim besleyip, ben işteyken gün içinde de iki kez otomatik yemleme ile granül yem vermek yönünde. Her gün dip temizligi yapıp, 2 güne bir %15-20 Su değişimi planladım.
Şu an akvaryumda kum var ama dip çekimlerle yeterli performans alamazsam kumu da çeker atarım, çok da dert etmiyorum.
Bugüne kadar akvaryum bakımı için maksimum kolaylığı sağlayacak sistemi oturtmaya çalıştık. Işıklandırma filan saat ayarlı prize bağlandı. Akvaryum altına 60x40x40 bir tank daha geldi, dinlendirme tankı oldu. Kurduğumuz dinlendirme tankını ve dip çekim suyunu kova taşıma derdi olmadan doldurup-boşaltacak rahat bir düzen oldu sanırım.
Bir tane de 50x50x50 karantina tankı arayışındayım...
Tavsiye üzerine sera bactopur direct de temin ettim, elimin altında dursun...
Yola çıkıyoruz bakalım, vira bismillah 🙏
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
Özkan Bey,
Simulasyonlu ledinizin marka model öğrenebilir miyim. Benim tank 250lt, önerebileceğiniz bir ürün olur mu ?

Cobalt Blue, Pigeon Checkerboard ve Red Melon düşünüyorum. Toplam 6 veya 8 adet.
İlaveten 6 kardinal, 4 German Blue Ramirezi. Ram leri de ekleyince çok mu kalabalık olur acaba ?

Benim de kurulum yavaş yavaş 1 ayı buldu, çalışırken zor oluyo, ancak akşamdan akşama. Bu aralar Ankara suyu iletkenlik 590, o yüzden arıtma ile karıştırdım, iyice uzun sürdü.🙈

Balıkların eklenmesi vb. Bu ay sonunu bulacak gibi görünüyor.
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
[QUOTE=corax]

* Aydınlatma olarak görsel olarak sizi tatmin etmesi önemli deneyimlerim LED ve simülasyonlu olması ışık sevmeyen discuslarin stres durumu için daha uygundur..Zaten bakabilecegimiz bitkiler çok ışık istemeyecek türler.
* Kendim kum olarak lav kırığı üstüne dere kumu tercih ettim çünkü sanayi tipi beslemeyi düşünmüyorum.Belli başlı markaların yemlerinden 6-8 çeşit alıp halihazırdaki 2 makinayla günde az olarak 6-8 öğün yemin daha sağlıklı olacagini düşünüyorum.
* Almak istediğiniz boy yanık kalmasi için sorun teşkil etmeyecektir ama eğer karma renkler alırsanız gelişim farkından sorun çıkabilir..Sanırım ben tek tür alacagim belki iki.

Aklıma gelenler bunlar şuana kadarlık hobi deneyimim de herkesin her şeyi bildiği kendi dogrularini kanun diye dikte ettiğini öğrendim.. Araştırıp deneyimleyerek hobiyi yapmanızı tavsiye ederim.

[/QUOTE]

* Aydınlatma konusunda sabahtan beri simülasyon araştırıyorum ama discuslar için tatmin edici bilgiye çok rastlayamadım. İlk kurulum masrafı da çok oldu, bir de aydınlatmaya masraf yapmak istemedim şimdilik.
Mevcut aydınlatmaya ek olarak kullanabileceğim led armatürler geldi aklıma. Akşam 22:00 gibi daha loş bir aydınlatmaya geçip, belki ay ışığı tarzı hafif beyaz, gece 2 gibi de komple karartmayı planladım. Sabah zaten odaya gelen ışıktan hafif aydınlanacaklar, o yüzden ana aydınlatmaya 12-14 gibi geçmeyi düşündüm ama ledde istediğim ışık şiddetini ve rengi nasıl yapmalıyım bir türlü bilemedim, zira led konusunda çok cahilim. Ana aydınlatmayı timer ile çözerim ama ledi de timer mı yapmak lazım, yoksa dimmer mı? Sizin düşündüğünüz simülasyon nasıldı ?

* Beslenme konusunda aynen ben de sanayi tipi beslenme düşündüm.

* Ben tabi ilk heves 3 tür alayım diye düşünmüştüm, hiç bilmiyordum karma olunca sorun olabileceğini. Bilgilendirme için teşekkürler. Bu hususu biraz daha araştırayım.
Bu arada bugün dolabın altına 60x40x40 ilave bir tank ekledim. Hafta sonları bu tankı doldurup, hafta içi pratik şekilde su çekimini halledebilirim diye düşündüm. İlk tecrübe, heycan ve stres yaptım biraz[:geek:]

[EDIT]penpelin,2020-02-09 00:42:13[/EDIT]
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
[QUOTE=Discusss78]Pelin hanım merhaba
Her şey çok güzel ama kum konusunda biraz tereddüt ettim. Çünkü discuslar sürekli dip çekimi isteyen balıklar.[/QUOTE]

Çok teşekkür ederim, ince kum serdim, baktım olmuyor dip çekimi ile kaldırırm onları da.

[QUOTE=KeremUlaş]Discuslar yüksek ısıyı sever , sazlarınız muhtemelen eriyecektir . Saz yerine Amazon hançerini tavsiye ederim [/QUOTE]
Hemen bakıyorum, teşekkürler.

[QUOTE=capo di capi]
1. Kardinalleri vatoz ve çöpçüden sonra ekleyin. Adapte olduklarında da discus ekleyin.
2. Yeterlidir.
3. Striplere marka farketmeksizin çok güvenmeyin. Şu suyun şu kumla ph'ının 6,5 olması için özel çaba sarfetmeliydiniz. Bu su 7,5 dan aşşağı değil tahminimce. Osmos kullanmıyorsanız şu kurulumun kh değerinin de 3 olacağını sanmam.
4. Su kalitesinden kastınız nedir ? Kimilerine göre düzenli taze su değişimi kalitedir. Sizin kastınız PH, Kh, Nitrit ,Nitrat ise bunlar döngü oturdukça sorun olmayacak şeyler. Bana kalırsa bu ph olayını çok da önemsemeyin.
5. Bitkileriniz çok nazlı bitkiler değilller ama anubias dışındakiler erir gider.

Ekstra birşey almanıza veya yapmanıza gerek yok. Sizin ihtiyacınız zaman. Ayrıca o pipo filtreyi bir müddet sonra çıkarın, filtreniz hacminize göre iyi bir bakteri döngüsü oturtabilecek seviyede. Sizin için kilit nokta düzenli su değişimi ve 28-29 derece su ısısı. [/QUOTE]
Teşekkür ederim. Balık sıralamasını dediğiniz gibi yapayım. Aslında 4'lü kartuş filtre var. Oradaki su ile çeşme suyunu su değerlerine bakarak dengelemeye çalışıyorum. Su kalitesinden kastım su değerleri idi evet.[:iyi:]
Bugün %10 dip çekimi yaptım, su ilave ettim. Su sıcaklığını da 29'a sabitledim.
Yeni Discus Akvaryum Kurulumum
Ölçüler:100x50x50
Canlı Türleri:Discus, Kardinal Tetra, Cüce Vatoz L144 ve Çöpçü
Bitki Türleri: Anubias, Saz türleri, Yati kökü
Tankın Yaşı: Tank eski, kurulum 1 hafta
Filtrasyon ve Işıklandırma: Fluval 307 dış filte, Hailea Aco 6602 hava filtresi, Eheim Jagger 200w ısıtıcı, Resun DL-25R kapak + Sylvania Grolux 25w + Aquastar 25w
Tasarım ve Dekorasyon: 0.5-1mm kuvars kum, Yati kökü, anubias

Merhaba,
Bir süredir sessizce takip edip, kafama takılan herşey için bu foruma bakıyordum. Uzun süredir bir akvaryum hayalim vardı, resimde gördüğünüz 100x50x50 extra clear tankı ve aydınlatma kapağını yine bu gruba üye bir arkadaşımız hediye edince bu maceramız da başlamış oldu. Henüz tank sakinleri gelmediler, önce sizlere danışmak istedim.

Almayı düşündüklerim yetişkin Discus, Kardinal Tetra, Cüce Vatoz L144 ve Çöpçü. Bitkiler tanka konmadan önce 4-5 gün dışarıda bekledi, biraz hasar aldılar korkarım.

Su değerlerini düzenli kontrol ediyorum :
Ph : 6.5 civarı (striplerle ölçünce 6.5 ancak fotoda görüldüğü gibi ph alert çok yüksek gösteriyor. Muhtelif marka stripler ile hep 6.5 ölçüyorum)
Cl: 0.8
Kh:3
Gh: 4-7
Nitrit : 0
Nitrat : 0-10 arası. JBL 6 in 1 kullanıyorum.

Akvaryum kapağında resun 25w 10000K T8 floresan vardı, sanırım kullanım süresi doldu, o yüzden bugün sylvania aquastar 25w ile değiştireceğim. Sylvania 25w grolux ilave ettim zaten...

Tank sol ve arka tarafına buzlu cam pleksi taktım. Su henüz berrraklaşmadı. Sorularıma gelince :

1. Önce kardinal tetra, vatoz ve çöpçüleri alayım diyorum, 1 hafta sonra da 6-8 cm arası discuları, uygun olur mu?
2. Bu aydınlatma yeterli midir, ilave yapmam gerekir mi?
3. Su değerleri hakkındaki görüşleriniz nedir, ustalar bir yardımcı olabilir mi?
4. Su kalitesi için ilave bir şey yapmam gerekir mi?
5. Bitkilerin sağlığı için yapmam gereken ilave bir şey olur mu ?
Teşekkürler.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/080220201032291.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/080220201032331.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/080220201032381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/080220201032431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220799/080220201032531.jpg[/IMG][EDIT]penpelin,2020-02-08 11:00:10[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.