ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mmemati
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
131
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Ekim 2020 10:18
Son Ziyaret:
14 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
266 [1.34 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
184 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ulaş T. Xavi
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ulaş T. Xavi

SON 10 MESAJI

Betamdaki Kuyruk Sorunu
[QUOTE=Mestan]Kuyruk erimesinin en büyük tetikleyicisi su dengesinin bozulması veya oturmamış olmasıdır ayrıca su değişimlerindeki ısı farkı da kuyruk kısmasına ve strese bağlı kuyruk erimesine neden olabilir. Bakteriye bağlı bir erime değilse düzenli su değişimleri(eşit ısıda) ile durumu toparlayabilirsiniz. Eğer eriyen kısımlarda mantarlanma varsa bulabileceğiniz bir mantar ilacı ile tedaviye başlamalısınız.

Balığınızın form kazanmasını hızlandırmak için canlı yem olarak beyaz kurt verebilirsiniz çok faydası olacaktır. Ayrıca kullandığınız suyun dinlendirilmiş olması ve mümkünse su hazırlayıcılardan kullanmanızı öneririm.

Son olarak bu tiftiklenmenin sebebi tamamen fiziksel de olabilir, akvaryumunuzda sivri veya keskin objeler varsa bunlardan kaynaklanabilir veyahut balığınız akvaryumda tek değilse diğer balıklar tarafından da kuyruğu didikleniyor olabilir.

İyi hobiler dilerim.[/QUOTE]

Anlıyorum aslında aylardır aynı düzendeyim dinlendirilmiş su ve su düzenleyici kullanıyorum giren su da sabit derecede. Canlı yem artemia veriyorum hafta da 2 kez.
Motorlu pipo filtre kullanmayı düşünüyorum sanki şelale filtre suyu hiç temizlemiyor.
Betamdaki Kuyruk Sorunu
Valla bilmiyorum akvaryumda yosun sorunu var epeydir ama yemler ocean nutrion beta yemi, bettagran,dajana betta palets ve seranın beta yemini kullanıyorum aslında. Isıyı arttırayım biraz bakalım. İlaç kullanacak olursam ileriki safada ne kullanmalıyım?[QUOTE=Beta_balik]Kuyruk erimesi olmuş balık ama buna neden olacak birşey yok sanki. Belki suyu 26-27 dereceye çıkartabilirsiniz.
Kullandığınız yemleriniz neler?
Birkaç gün gözlemleyip eğer hala ilerlerse ayrı bir yerde ilaç kullanmanızı öneririm ben. [/QUOTE]
Tetra Can Çekişiyor ?
Hocam bende de 11 adet neon var. 1 hafta önce 1 tanesini böyle gördüm fakat 3-4 saat sonra baktığımda her şey normaldi.
Betamdaki Kuyruk Sorunu
Fotoğraf:
Hastalık Belirtileri: Kuyrukta yıpranma
Akvaryum Kapasitesi (litre): 22-23 lt
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: yok
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 25°c sabit
Filitrasyon:
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: kullanmadım
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): Haftalık %30 su değişimi. Catappa kullanıyorum. Su değişimlerinde seachem prime kullanıyorum. Son bir haftadır bu problem var. Yemesi ve keyfi yerinde. Kuyruğu didiklenmiş gibi sanki.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/226011/190420212100151.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/226011/190420212100551.jpg[/IMG]

Bu arada iki fotoğrafıda aynı anda çektim bambaşka çıkmışlar.
Neocaridina Akvaryumuma Caridina Eklemek?
[QUOTE=arif61]Kaplan karidesler neocardina tankında yaşayabiliyor fakat üremiyor, takip ettiğim usta bir karides hobicisi yaklaşık bir yıldır bloodymary tankında deneme amaçlı siyah kaplan besliyor, karidesler gayet iyi biçimde yaşıyor ama üremiyor. Bu şartlarda üretmeyi başaran var mı bilemiyorum.

Tankınız çok güzel olmuş ama mavi melek beslemeyi tercih etseydiniz kumunuzla daha uyumlu olurdu, tabi benimki sadece bir görüş zevkler ve renkler tartışılmaz.

Saygılarımla...[/QUOTE]
Haklısınız gerçekten kuma pek gitmedi blodymary pek kendilerini göstermiyorlar. Oldukça iyi bir forma sahip olmalarına rağmen. Çok kararsız kalmıştım aslında mavi melek veya kadife ve bloddy arasında.
Aslında biraz daha renklendirmek için mavi kaplan düşünmüştüm ama kararsızım şuan hayırlısı :).
Yeni Aldığım Akvaryumda Balık Öldü
[QUOTE=kdrackgz]

Karşınızdaki kişinin en ufak bir bilgisi olmadığının farkındasınız sanırsam. Bu yüzden lütfen bilgi verirken ya tam bilgi verin yada hiç bilgi vermeyin. 2 hafta boş çalıştırmakla bakteri döngüsü oluşmaz, yapılması gereken ekstra şeyler var.. Ve 2 haftada oluşur diye kesin bir şeyde söylenemez, süreyi etkileyen unsurlar vardır.[/QUOTE]

Boş derken balıkları eklemeden demek istedim. Haklısınız 2 hafta da oluşmayabilir minimum. Birçok arkadaşın ilk düştüğü yanlış akvaryumlara beraber direk balıkları alıp eklemek oluyor. Uzun uzun yazılmış makale tadında yazılarda var forumda araştırma yapabilir dostumuzda.
Yeni Aldığım Akvaryumda Balık Öldü
Tahminim uzunluk 50, yükseklik 30, genişlikte 20-30 cm bir akvaryum. Malesef o akvaryumda ciklet bakılamaz. Balıkları iade ediniz. Hacminize uygun bir tür edininiz. Hava motoru ısıtıcı olsun. Ayrıca bakteri döngüsü için 2 hafta boş çalıştırın akvaryumu. Forum derya deniz aklınıza takılan her şeyi bulabilirsiniz.
Neocaridina Akvaryumuma Caridina Eklemek?
[QUOTE=Altispinoza]Merhaba
Bir dönem taiwan Bee ile sakura beslemiştim. Sakuralar inanılmaz üretmişti ama tabanda ista ph 5.5 vardı. Hatta taiwanlari aldığım arkadaş şaşırmıştı asidik suda neocaridinalar nasıl bu kadar uredi diye. Ne yazık ki caridinalar neocaridinalara nazaran daha zayıf bir tür. Neocaridina nispeten bazik ortamda güzel uretilebilirken caridina türleri asidik su ister. İkisinin asidik suda yaşadığını gözlemledim ancak nötr ph veya bazik ortamda nasıl tepki verir söylemek zor. Damacananin ph 7 nötr olduğunu da sanmıyorum içme sularının kaynaklari insan sağlığı ve lezzet için bazik olacak şekilde seçilir. Sadece bu da yetmez su akvaryuma girdikten sonra asidik olsa bile bazik tarafa dönebilir o sebeple tamponlayici toprak gibi turba gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Crs yerine belki tangerine tiger seçimi sizin için daha doğru olur kanaatindeyim hem dayanıklı hem güzel üreyen görsel bir kaplan türü. [/QUOTE]
Teşekkür ediyorum değerli yorumunuz için araştırdığım bir türdü bahsettiğiniz. Öneriniz daha makul duruyor.
Neocaridina Akvaryumuma Caridina Eklemek?
[QUOTE=SelmanTaskin]

Açıkçası önermemem

1.kırma türler ortaya çıkar

2.Aktif toprak gibi toprak olması lazım

3.Ozmoz su kullanılması gerek ancak sizde damacana suyu var [/QUOTE]
Neocaridina ve caridina birbiriyle çiftleşmiyor diye biliyorum. Diğer maddelerde hakkısınız ama denemek istiyorum bakalım.[QUOTE=Nursun]Merhaba,
Ekleyebilirsiniz yaşarlar ama yavru almanız zor .
İki tür birbiriyle çiftleşemez .[/QUOTE]

Teşekkür ediyorum. Kaplan karides önerisi aldım daha dayanıklı olduğunu söylüyorlar. Sizce crs ya da kaplan olması fark eder mi? Yavru alamasamda görsel olarak bakmak istiyorum.
Neocaridina Akvaryumuma Caridina Eklemek?
Öncelikle merhaba;
35x30x30 küp akvaryumum var. Neocaridina (bloodymary) besliyorum. Yaklaşık bir aylık bir tank oldu. Moss, java fern gibi basit bitkiler var. Tabanda aquaclay ground nötr kum var. Damacana+dinlendirilmiş çeşme suyu kullanıyorum. Karides su düzenleyicileride kullanıyorum.

Soruma gelecek olursak bu akvaryumda nötr taban malzemesi ve damacana su (7 ph) ile caridina türü eklemeside yapabilir miyim?
Aklımda olan ve çok istediğim crs mesela.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/226011/090420210937121.jpg[/IMG][EDIT]mmemati,2021-04-09 09:37:44[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.