ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
srdrrr
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
11
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Nisan 2021 22:20
Son Ziyaret:
12 Ekim 2021 12:21
Toplam Mesaj:
20 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
19 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
serdar
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kitapsız hayat, kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır. |Seneca

SON 10 MESAJI

Hangi İç Filtreyi Almalıyım? (iki Seçenek Var)
[QUOTE=selimcayir]Neden iç filtre düşünüyorsunuz? Akvaryum hacminizin 4 katı suyu saatte devir-daim edecek bir filtre alabilirsiniz. Falat size önerim, dış filtre alamıyorsanız, 2 adet pipo filtreyi çift çıkışlı hava motoruna bağlamanızdan yana olur [:iyi:][/QUOTE]

Aslında dış filtre var. Elektrikler kesildiği (farklı zamanlarda) için 4 defa odayı su bastı. Zemin parke olunca korkuttu beni. Ayrıca halının su içinde kalmasını saymıyorum bile. Hobiden soğudum diyebilirim. Bu sebeple iç filtre almayı düşünüyorum. En azından elektrikler kesilse de akvaryum dışına su taşmaz. [EDIT]srdrrr,2021-09-27 15:18:34[/EDIT]
Hangi İç Filtreyi Almalıyım? (iki Seçenek Var)
[QUOTE=solaytekin]Akvaryumda balık yokmu?[/QUOTE]
Var, mesaja eklemeyi unutmuşum. İlk mesajıma ek yaptım.
Hangi İç Filtreyi Almalıyım? (iki Seçenek Var)
Merhaba akvaryumum için iç filtre alacağım. Seçenekleri ikiye indirdim. Ancak aynı marka ve fiyatları yakın olduğu için kararsız kaldım. Bu kararsızlığıma bir sebepte tasarımlarının farklı oluşu. Su çıkış kısımları da farklı? Hangisi daha kullanışlı olur, bilemiyorum.
Hangisini tavsiye edersiniz?

Akvaryum yaklaşık 160 litre ve bitkili. (101*35*45)

[B]Mesaja ek:[/B] Akvaryumda: 4 adet çöpçü balığı, 2 adet vatoz, 2 adet elma salyangozu, 1e 3d molly ve 4 adet yavru molly var.

1) [URL]https://www.trendyol.com/hailea/rp-400-ic-filtre-kucuk-akvaryumlar-icin-p-1197002[/URL]

2) [URL]https://www.trendyol.com/hailea/akvaryum-ic-filtresi-hl-bt700-10watt-690-l-s-p-1194764[/URL]

[EDIT]srdrrr,2021-09-27 11:54:38[/EDIT]
Balığım Hamile Mi?
Merhaba.
Geçtiğimiz hafta balıklarımdan biri doğum yapmış. Sonradan fark ettim. Ancak akvaryumda sadece birkaç tane yavru vardı. Sanırım büyük kısmı diğer balıklar tarafından yenildi.
İki gün önce bir balığım daha dikkatimi çekti. Forumda konulara baktım, youtube dan videolar izledim. Balığın ötekilerden uzaklaşması, yavaş hareket etmesi ve karnının şişmiş olması gibi belirtiler sayılıyordu. Ben de dün bir tane yavruluk alıp, onun içine yerleştirdim.
Hata yapmamak adına sormak istiyorum: Aşağıda görselini eklediğim balık hamile mi?
Teşekkür ederim.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230969/170620211144451.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/230969/170620211144501.jpg[/IMG]
Akvaryum Hobisine Başlarken | Sorularım Var :)
[QUOTE=CanBarut]

Merhaba
Bitki seçimi olarak size kabaca şunları iletebilirim
1. Riccia Moss : Co2 takviyesi şart değil ama gerekli görülen bir bitki budama ve bakım olarak yeni başlayan biri için çok önerebileceğim bir bitki değil açıkçası ancak emek ve bakım olanaklarını değerlendirip seçim yapmak size kalmış.
2. Hygrophila Difformis : Yani çınar bitkisi. Bakım ve ışık ihtiyacı az olan bir bitkidir. Sizin için önerebilirim.
3. Hygrophila Polysperma Ceylon : Yani zeytin bitkisi. Bu zaten sizin için önerdiğim bitkilerin başında geliyor bence mutlaka eklemelisiniz. Hem bakım ihtiyacı kolay hem de sudaki nitrat dengesini oturtmakta faydalı olacaktır.
4. Moss Ball : Bakımı ne çok zor ne çok kolay olan bu bitki aslında bir yosun türü olarak geçer. Işıklandırma ve nitrat seviyesinin ayarlanamaması durumunda hem çok yayılır hem alg oluşumunu tetikler yani tankınızda yosun artışına sebep olabilir. Yine seçimi size kalmış bir bitki.
5. Bambu : Bambunun sudaki nitratı emme özelliği mevcuttur. Genelde sumplarda da kullanılır. Akvaryumda da kullanabilirsiniz hiçbir sorun olmaz ancak kökünü kuma gömüp yanlızca yaprakları suyun dışında kalacak şekilde tasarlamalısınız. Bunun için de akvaryum kapağını ve su seviyesini ona göre ayarlamanız gerekebilir. Diğer bitkiler gibi bakım gerektirmez. Dolayısıyla sizin için önerebilirim.

Benim tercihim kum için size hagen olurdu. Çünkü hem siyah rengi üzerindeki balıkları ön plana çıkarıyor hem de demir içeriği yüksek olduğu için bitki gelişiminde faydası var. Ancak dediğim gibi bu tamamiyle sizin tercihlerinize kalmış bir durum. Tane yapısı 1-2mm olması ve suya salınım yapmaması yeterli olacaktir. Midye kırığı veya dere kumu da kullanabilirsiniz. Ancak akvaryuma eklemeden mutlaka su ile bir kaç defa yıkayın ve kumu ekledikten sonra bitkileri ekleyip, dizaynınızı yapıp %30 dip çekimi yapın akvaryumu ve filtreyi 3 gün boş çalıştırın. Bu süre zarfında dip çekimi yaptıktan bir gün sonra çok az 1 kere balık varmış gibi yemleme yapın bakteri kültürü açısından faydası olacaktır. Sonrasında seçtiğiniz türleri ekleyebilirsiniz. Balık olarak molly balığını sevmişsiniz sanırım. Size akvaryum hacminize göre [K]beyaz molilerden (Siyah kum üzerinde hoş durur) veya renklilerinden iki koloni: (2 erkek / 8-9 dişi) , 1 koloni komando çöpçü: (1e/3d) , 1 koloni cüce vatoz: (1e/3d) önerebilirim.[/K][B][/B] Ekosisteminiz oturduktan sonra hem görsel hem de akvaryumdaki görev dağılımı olarak hoş bir sistem oluşacağını söylemek isterim. Bir de cüce vatoz için küp tarzı yumurtlama üreme alanları oluşturmanız gerekecektir. Bununla ilgili bolca bilgiyi internette veya bu sitede bulabilirsiniz.

Son olarak torf akvaryum kumu altına bazı akvarist arkadaşların kullandığı bitki materyalidir. Size önermem çünkü torfu ekleyip üzerine az miktar su ekleyip karıştırıp üzerine normal akvaryum kumunu eklemeniz gerekiyor. Bu da sıfırdan kurulum suyunuzun komple boşaltılması demek. Aksi halde tof hava kabarcıklarından ve tane yapısından dolayı muhakkak su yüzeyine çıkacak ve akvaryum suyunuzu aşırı bulandıracaktır. Kaldı ki torf ekledikten sonra suya yaptığı salınımı tamami ile almak için yaklaşık 15 gün boyunca içine balık eklememeli ve 3 günde 1 %20 lik su değişimi yapmalısınız. Buna rağmen bazen görüyorum ki hala suyun sararma sebepleri arasında zemindeki torfu örnek gösteriyorlar. Yani kullananlar sularının hiç bir zaman cam gibi olmadığından şikayetçi. Bunu organik bir görünüm açısından sevenler de mevcut ancak ben tavsiye etmiyorum. Yine de seçim size kalmış.

Takıldığınız yerleri mesajımı alıntılayarak dilediğiniz zaman çekinmeden sorabilirsiniz. Ayrıca akvaryumdaki ilerlemenizi bizimle de paylaşırsanız bu sitedeki bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlar için yardımcı olacaktır.

Sağlıklı hobiler.[/QUOTE]

Merhaba.
Yukarıdaki mesajın kırmızı ile işaretlediğim satırında yazan balıklar için forumda araştırmalarım sonucu aşağıdaki yemleri almaya karar verdim.
Ayrıca akvaryuma bitkileri 5 Mayısta ektim. Ancak bitkilerde gözle görülür bir büyüme olmadığı gibi, bazılarının yaprakları çürüdü ve kendiliğinden koptu. Bir kısımında ise yaprak delinmeleri oldu. Bunun için de ekte yer alan ReeFlowers maka ürünü alacağım.
Bu seçimlerim doğru mudur?

[url=https://imgbb.com/][img]https://i.ibb.co/YWx8rwS/Al-veri.jpg[/img][/url]

----------
Mesaja ek: Bundan önceki iki mesajım tekrar etmiş. İkinci mesajı silmek istediğimde olmadı. Sanırım forum yazılımı kullanıcıya bu izni vermiyor. [EDIT]srdrrr,2021-05-14 16:28:33[/EDIT]
Akvaryum Hobisine Başlarken | Sorularım Var :)
[QUOTE=srdrrr]5 Mayıs Çarşamba akşamı akvaryuma bitkileri ektim. Akvaryum balıksız olduğu halde dış filtreyi çalıştırıyordum. Dikkatimi iki durum çekti.

[B]1)[/B] Dün akşam bitkileri ekeli 4. gündü. Bitki yaprakların kendiliğinden koparak su üstüne yükseldiğini ve bazı yaprakların da kopmadığı halde kararmış olduğunu(çürüdüğünü)fark ettim.
[B]2)[/B] Çalışır durumdaki dış filtre de su altında akıntıya sebep oluşturuyordu. Bu yorumu da bitkilerin sallanmasını gözlemlediğim için yaptım.

[B]Bu durumla ilgili forumu araştırdım. Okuduklarıma dayanarak:[/B]

[B]--[/B] Akvaryum suyunun yarısına yakınını değiştirdim. Yaklaşık 20 litre (4 adet 5 litre) dinlenmiş su ekledim. Yetmeyince 10 litre de musluk suyu ekledim. Su değişimi yapmak (balık olmadığı için) aklıma gelmemişti. Kurulumu yaptığım ilk günden itibaren (19 Nisan) hiç değiştirmemiştim.

[B]--[/B] Dipte su akıntısı oluşup, bitkilere zarar vermesin diye dış filtreyi kapatıp, sadece hava taşını çalıştırmaya başladım.

[B]--[/B] Yaprakların dökülmesi ve kararması durumunun aydınlatmadan da kaynaklanabileceğini okudum. Şu anda elimde (önceki mesajımda da belirttiğim gibi, Roxie marka floresan lamba var. Üzerinde 220 Volt 50 Hz yazıyor. Bunu da akşam kullanıyorum. 7-8 saat (gece-sabaha kadar) açık kalıyor. Gündüz ise oda gün ışığını iyi aldığı için floresan kullanmıyorum.

[B] Yukarıda okuduklarıma dayanarak çözüm bulmaya çalıştım. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?[/B]


Akvaryumun oda içindeki konumu. Ayrıca fotoğrafta gözükmüyor; ama karşında bir pencere daha var. Oda gündüz iyi ışık alıyor.


[url=https://ibb.co/CKYwT5f][img]https://i.ibb.co/0y6ndjx/20210508-163810.jpg[/img][/url]

[/QUOTE]
Akvaryum Hobisine Başlarken | Sorularım Var :)
5 Mayıs Çarşamba akşamı akvaryuma bitkileri ektim. Akvaryum balıksız olduğu halde dış filtreyi çalıştırıyordum. Dikkatimi iki durum çekti.

[B]1)[/B] Dün akşam bitkileri ekeli 4. gündü. Bitki yaprakların kendiliğinden koparak su üstüne yükseldiğini ve bazı yaprakların da kopmadığı halde kararmış olduğunu(çürüdüğünü)fark ettim.
[B]2)[/B] Çalışır durumdaki dış filtre de su altında akıntıya sebep oluşturuyordu. Bu yorumu da bitkilerin sallanmasını gözlemlediğim için yaptım.

[B]Bu durumla ilgili forumu araştırdım. Okuduklarıma dayanarak:[/B]

[B]--[/B] Akvaryum suyunun yarısına yakınını değiştirdim. Yaklaşık 20 litre (4 adet 5 litre) dinlenmiş su ekledim. Yetmeyince 10 litre de musluk suyu ekledim. Su değişimi yapmak (balık olmadığı için) aklıma gelmemişti. Kurulumu yaptığım ilk günden itibaren (19 Nisan) hiç değiştirmemiştim.

[B]--[/B] Dipte su akıntısı oluşup, bitkilere zarar vermesin diye dış filtreyi kapatıp, sadece hava taşını çalıştırmaya başladım.

[B]--[/B] Yaprakların dökülmesi ve kararması durumunun aydınlatmadan da kaynaklanabileceğini okudum. Şu anda elimde (önceki mesajımda da belirttiğim gibi, Roxie marka floresan lamba var. Üzerinde 220 Volt 50 Hz yazıyor. Bunu da akşam kullanıyorum. 7-8 saat (gece-sabaha kadar) açık kalıyor. Gündüz ise oda gün ışığını iyi aldığı için floresan kullanmıyorum.

[B] Yukarıda okuduklarıma dayanarak çözüm bulmaya çalıştım. Bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir?[/B]


Akvaryumun oda içindeki konumu. Ayrıca fotoğrafta gözükmüyor; ama karşında bir pencere daha var. Oda gündüz iyi ışık alıyor.


[url=https://ibb.co/CKYwT5f][img]https://i.ibb.co/0y6ndjx/20210508-163810.jpg[/img][/url]

Akvaryum Hobisine Başlarken | Sorularım Var :)
[QUOTE=mkocak]Merhaba, daha hobiye yeni başladınız. Çok yolunuz var. Zamanla tek çeşit kumun daha güzel gözüktügünü anladiginizda zaten hepsini değiştirirsiniz :) Şimdilik, bitki ve balık besleme konusunda biraz tecrube kazanmaya bakın. Gerçi kum ve dekorasyonu balık aldıktan sonra değiştirmek oldukça zor bence. O kadar balığı ve bitkiyi tekrar çıkarıp kayıp vermeden yeniden kurmak ve bakteri kültürünü tekrar oturtmak daha zor. İmkanınız varsa tavsiyem tek çeşit dere kumu ile komple kurmanız olur. Çok fazla taş kullanmaniza gerek yok aslında. Bazen sivri kenarları olan taşlara balıklar sürtünürse yaralanabiliyorlar. Işık önemli bir konu ama bence düşük destekli bitkiler için hemen pahalı armatür almaya gerek yok. Tabiki parayı verince her zaman pahalı olan daha iyi bu hobide de. Benim kullandığım 100 120 lira bandında olan tek sıra yerli üretim LED ışıklar var onlardan kullanabilirsiniz. Aqualed diye de geçen marka var araştırabilirsiniz. Keyifli hobiler. Her zaman için şunu soylebilirim. Özellikle filtre, ısıtıcı, yem, bakteri kültürü gibi ürünlerin kalitesiz olanlarından her zaman kaçının. Uzun vadede mutlaka mutsuz edip eninde sonunda kalitelisini almaya zorluyor. Geç alın idare edin ama her zaman kalitelisini almaya çalışın derim. Yıllarca kullanırsınız. [/QUOTE]

Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. Şu anda elimde olan akvaryum ve görsellerini paylaştığım malzemelerin tamamını arkadaşım hediye etti. Kendisi de kullanmadı diyebilirim (Eşi memleketteyken her şeyi habersiz almış, sonra da evden çıkarmak zorunda kaldı.[:)] ).
Ben de şu anda elimde olanları (en azından iyice öğreninceye kadar) değerlendirmek istiyorum. Daha önceden aklımda yokken, son birkaç haftadır onlarca konu okudum, okuyorum. Önceki mesajlarımdan birine yazmıştım, akvaryum uğraşının bu kadar zaman alacağını, masraflı olacağını bilmiyordum.

Tavsiye ettiğiniz gibi araştırıyorum, takıldığım konularda, yeri geldikçe, sırasıyla, açtığım bu konu başlığı altında soruyorum. Acele etmeden öğrenmeye çalışıyorum.

Cevap veren, bilgisini paylaşan forum üyelerine tekrar teşekkür ederim.
Akvaryum Hobisine Başlarken | Sorularım Var :)
[QUOTE=orkut_k]Ne olduğu belli olmayan o dalları çıkart ve çöpe at.Zamanla çürümeye başlar ve tüm dengeyi bozar.Zaten mantarlaşmaya başlamışlar bile.Dış filtreden gelen kaçak muslukta ise yeni bir musluk alıp filtreyi kurtarabilirsin.Hayırlı olsun.[/QUOTE]

Merhaba. Musluk sorununu hallettim. Musluğu açıp dişleri, su tesisatçısından aldığım teflon bant ile sarıp sızmayı önledim. Birkaç gündür sorun çıkarmadı. Eve gittiğimde dalları çıkartacağım. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.


[EDIT]srdrrr,2021-05-07 14:26:44[/EDIT]
Akvaryum Hobisine Başlarken | Sorularım Var :)
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Akvaryuma balıklar ekleyince de paylaşacağım.

Aydınlatma 220 Volt. Tekrar baktım. Maden sodası dediğiniz bildiğimiz maden suyu sanırım. Düzenli olarak kaç günde bir eklemeliyim?

Mesaja Ek: İlk mesajımdaki görseller değişmiş. Siz uyarınca fark ettim. Tekrar düzelteceğim. İlk mesajdaki fotoğrafları, resim yükleme sitesinden aldığım linkleri kullanmıştım. Sanırım aynı linkler şu anki görsellere verilmiş. Teşekkür ederim uyarınız için. Hemen düzeltiyorum.[EDIT]srdrrr,2021-05-06 23:13:24[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.