ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
allytourgood
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
33
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
01 Mayıs 2021 16:09
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
16 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
16 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ali Turgut
Doğum Tarihi:
15 Şubat 1983
Yaş:
38
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ali Turgut

SON 10 MESAJI

40 Litre Walstad Akvaryumu İçin Bitki Tavsiyesi
Recep Bey,
Ben Walstad tankimda Çınar, Gül, Tütün, Cabomba aquatica, Bacopa monnieri, Hydrocotyle verticillata, Lobelia cardinalis, Echinodorus cordifolus kullandım. Hydrocotyle ve tütün haricinde diger tüm bitkiler Walstada çok iyi uyum sağladılar. En iyi sonucu cabomba ve çınar veriyor. Ben sisteme az miktarda co2 de veriyorum. Büyük faydasını gördüm. Ayrıntılar için kurulumuma bir bakabilirsiniz belki işinize yarar.
Walstad Serüveni (frankenstad) (güncelleme 16.09.2021)
Sevgili hobidaşlar bir durum güncellemesi ile karşınızdayım. En son paylaşımımda Walstad tankıma karbondioksit takviyesi yapacağımı ve sonuçlarını aktaracağımı ifade etmiştim. İşte pek de olumlu sayılamayacak sonuçlar:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231134/160920211159521.jpg[/IMG]

Karbondioksit takviyesinden sonra 3. gün

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231134/160920211202541.jpg[/IMG]

Karbondioksit takviyesinden sonra 7. Gün

Aliexpress üzerinden satın aldığım ZRDR firmasın ait aşağıdaki düzenek ile ilk iki hafta saniyede bir baloncuk, sonrasında iki haftada bir baloncuk şeklinde bir dozlama yaptım. Şu an sistemi iki saniyede bir baloncuk şeklinde kullanmaya devam ediyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231134/160920211203321.jpg[/IMG]

Yalnız söz konusu sitrik asit ve karbonattan karbondioksit üreten sistem gerçekten bir harika. Tek dolumda bir aydan daha fazla kullanabiliyorsunuz. Aylık kullanım maliyeti 8 tl ve en önemlisi doz ayarlamasını gayet hassas bir şekilde yapabiliyorsunuz. Mayalı sistemden sonra çağ atlamak gibi. Almayı düşünen arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.

Gördüğünüz üzere başta Çin’den taban bitkisi olarak satın aldığım ancak sonradan gövdeli bir bitki olan su yoncası denen garabet kudurdu ve bütün akvaryumu kapladı. Hatta zamansızlık nedeniyle uzun süre akvaryum ile ilgilenememem neticesinde tüm akvaryumu balıkların rahatça yüzmesine olanak vermeyecek kadar kapladı. Bir sinirle budamaya giriştiğim için o anın fotoğrafı ne yazık ki yok. Bu aşamadan sonra karbondioksit dozajını iki saniyede bir baloncuğa düşürdüm. Son kertede böyle taban bitkisi olmaz olsun diyerek ortadaki bitkileri söktüm. Hemianthus cuba dışında bakım ihtiyacı görece daha düşük bir taban bitkisi dikmeyi düşünüyorum. Fikir verirseniz çok sevinirim.

Söz konusu aşırı gelişim tabi ki bu bitki ile limitli kalmadı tüm bitkilerde aşırı gelişim meydana geldi. Adaptasyon sıkıntısı yaşayan hydrocotyle ve tütünün keyfi yerine geldi. Bitkilerdeki yeşil tonu daha da arttı. Cep telefonum eski olduğu için fotoğraflar çok kötü ve fark belli olmuyor ancak gözlerime güvenebilirsiniz.[:)] Gövdeli bitkilerin tamamındaki yeni sürgünlerde boğum araları kısaldı. Yani iki yaprak arasında mesafe azaldı. Yaprak sıklığı arttı. Velhasıl aslına bakıldığında karbondioksit takviyesi özünde olumlu sonuç verdi. Bu yüzden düşük dozda kullanmaya devam edeceğim. Özellikle geniş yapraklı su yüzeyine ve ışığa yakın bölgelerde bulunan bitkilerde oksijen üretimi kaynaklı baloncuk çıkışını gözlemlemek mümkün.

Bir de bu süreçte Walstad ile ilgili yaşadığım bir sıkıntıyı da anlatmak isterim ki benzer sıkıntılar yaşayan arkadaşlar durumu daha kolay çözebilsinler. Akvaryumda şu anda sayısız lepistes yavrusu, karides ve salyangoz var. Tahminimce akvaryumda 200’den fazla canlı var. Normal şartlarda lepistesler üst ve orta seviyede gezerken, karidesler genelde orta alt seviyelerde ve mossların üzerinde takılıyorlar. Salyangozlar ise her yerdeler. Bir gün bir baktım istinasız tüm canlılar su yüzeyinde geziyor. Salyangozlar dahi akvaryumdaki dallara tırmanıp yüzeye ulaşmışlar. Neden olduğunu anlamadım. %30 su değişimi yaptım. Sonrasındaki iki gün her şey normaldi lakin sonrasında yine aynı tabloyla karşılaştım. Bu sefer %50 su değişimi yaptım. Üç gün sonra yine aynı tablo. Üstüne birkaç ölmüş karides. Canlılar bir şekilde ya tabandan uzak durmaya çalışıyorlardı ben de tabanı yakından inceledim ve bir bölgede bitkileri düzenlerken tabanı bozduğumu fark ettim. Söz konusu bölgede dere kumundan oluşan inert kum katmanı incelmişti. Akvaryumun su kolonuna saksı toprağından suda çözülebilir maddeler sızdığını anladım. Tdsmetrem olmadığı için ölçemedim fakat eminim ki çözülebilir madde miktarı tavan yapmıştı. İncelmiş bölgenin üzerini dere kumu ile kaplayarak bölgedeki sızıntıyı önledim ve akvaryum eski bahtiyar günlerine döndü. Benzer sıkıntılar yaşayan arkadaşlar olursa bu durumu göz önünde bulundursun lütfen.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231134/160920211204161.jpg[/IMG]

Üzerine kum eklenmiş bozulmuş taban malzemesi

Son olarak akvaryumun güncel fotoğrafını da ekleyeyim. Biraz salaş duruyor ancak bugün budama zamanı vaktim olursa düzgün halini de ekleyeceğim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/231134/160920211205211.jpg[/IMG][EDIT]allytourgood,2021-09-16 12:07:49[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Kum Seçimi
Alperen Bey, ben yeni yaptigim kurulumda bildiğiniz saksı toprağı kullandım cok memnun kaldım. Belki bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.

https://www.akvaryum.com/Forum/walstad_seruveni_k977538.asp

Linkte gördüğünüz orman formu 1.5 ayda oluştu. İlle Walstad yapın demiyorum tabi ancak toprak harika bir taban malzemesi imiş. Bu süreçte ben bunu öğrendim. Belki ilgilenirsiniz.[EDIT]allytourgood,2021-09-06 16:32:47[/EDIT]
Yeni Akvaryum Kurmak İstiyorum
Desteksiz bitkili beta akvaryumu kurmak istiyorum deyince ilk aklıma gelen Walstad oluyor. Hatta kurulmuşu var lütfen bir göz gezdirin faydasını göreceksiniz

https://youtube.com/playlist?list=PL2155euLw9DMQrIHTkB4aLZBpMsbmc7QS

1- cabomba, gül, anubias, tilki kuyruğu, fernler, elodea, zeytin, bacopa pistia çınar.
2-Walstad'ta taban toprak ve dere kumundan oluşuyor.
3-minimum 7 diyeyim.
4-bol ve farklı çeşit için atakanpetshopu, az çeşit ancak bol bitki gönderim için yerlibitki.com'u tercih ediyorum
5-powerled olsun ister hazır sistem ister diy. Bütçenize göre değerlendiriniz. [EDIT]allytourgood,2021-08-29 17:55:56[/EDIT]
100lt. Bitki Akvaryumu Walstad Yöntemi
Hocam, benim de Walstad bir tankım var. Benim tankımda en iyi gelişen bitkiler sırasıyla cabomba, çınar, bacopa, gül ve su yoncası oldu. Özellikle cabomba sizi mutlu edecektir.[EDIT]allytourgood,2021-08-27 20:21:56[/EDIT]
Walstad Akvaryumda Başlayan İplik Yosun Sorunu
Ensar Bey,
Benim de Walstad bir tankım var. Işıklandırmanızda bir sorun olduğunu zannetmiyorum zira ben günde 10 saat 60 watt aydınlatmama rağmen yeşil nokta yosunu haricinde sorun yaşamıyorum. İlk başlarda çok az saç yosunu olmuştu bende, mekanik mücadele ile atlattım. sonra bir daha rastlamadım. Mekanik mücadeleden kastım da yosunu diş fırçası yardımıyla almak. Malum bu sistemler ilk kurulduklarında zaman taban malzemesi olarak kullandığınız substratın muhteviyatına göre farklı salınımlar yapabiliyor. Bu salınımın kompozisyonu tam bir piyango. Dengeli bir salınım olursa pek sıkıntı olmuyor ancak aşırı fosfor, potasyum vs. salınırsa türüne göre farklı yosunlar gelişebiliyor. Daha sonra dengeye geliyor. Gerçi benim akvaryumda karides, salyangoz, gibi çok yosun yiyici organizma var. Onun da etkisi olabilir tabi.
2 Metrelik Bitki Macerası
[QUOTE=Kınayu]
Bol Kazanç derken bitki ticaretimi yapacak ki Metin kardeşim Ali bey kardeşim anlamadım [:?][/QUOTE]

Erhan Bey, sizin de malumunuz bitkili akvaryum günümüz konjonktüründe bayağı masraflı olabiliyor. 600 litreye en az 300 watt aydınlatma, gerekecek. Günde minimum 8 saat aydınlatma gerekecek. Gübre masrafı da bayağı fazla olacaktır. Bu akvaryumu karbondioksite doyurabilmek de kolay olmayacaktır ve tâbi buna uygun bir sistem gerekecektir. Bunlar şu an aklıma gelen masraf kalemleri. Günümüzde Monte Carlo kolay yetişmiyor. Bol kazancı o yüzden diledim.
2 Metrelik Bitki Macerası
600 lt bitkili tank! sizi gerçekten cesaretinizden ötürü kutluyorum. şimdiden sabırlar ve bol kazançlar diliyorum [:)].
Petshop Açıyorum - Hobihanem
Akvaryumumdaki tüm canlıları İrfan Bey'den aldım. Şehir dışından canlı almaya çekinen arkadaşlar güvenle alışveriş yapabilirler. Kendim yaşadığım sözde büyükşehirde İrfan Bey'in canlı çeşitliliğini sunan petshop bulunmamakta. Kendisinin işleri daim olsun. İşini hakkıyla, severek yapan bir insan. Kargo ücretlerini düşürmesi dileğiyle [:D]
Walstad Serüveni (frankenstad) (güncelleme 16.09.2021)
[QUOTE=replacka]
Ama yine de Frankenstad ın keşfedilmeyi bekleyen bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum [/QUOTE]

İlahi hocam "Frankenstad" adına çok güldüm. Zeki olmak böyle bir şey. Sorunuzun cevabını siz araştırmadan ben söyleyeyim zira kitapta buna da cevap verilmiş. Eğer dışarıdan karbondioksit takviyesi yapılırsa bitkilerin gelişme hızının artacağı buna bağlı olarak toprağın besin içeriğinin sisteme eklenen balık yemleri ile kompanse edilemeyeceği ifade edilmiş. Zira balık yemlerinin bitkilerin kullanabileceği elementer seviyeye değin degrade olması bitkilerin hazır besinleri topraktan ve çözünmüş halde sudan alma hızından cok daha yavaşmış. Ancak yabancı sitelerde karbondioksit takviyeli örnekler var.

Müsait bir zamanımda karbondioksit sistemini eklemeye karar verdim çünkü elimdeki aparat karbondioksit dozlaması yapmama izin veriyor. Gerekirse gaz verişini azaltabilirim. Eklemeyi gerçekleştirince güncelleme yapacağım Ne de olsa başlıkta dediği gibi bir "Walstad Serüveni"[:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.