ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kavgacisiyam2021
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
11 Kasım 2021 21:48
Son Ziyaret:
4 dakika önce
Toplam Mesaj:
16 [0.70 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
16 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Belirtmek istemiyorum
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Belirtmek istemiyorum

SON 10 MESAJI

Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Birkaç saat önce balığın kendi kuyruğunu ısırdığını fark ettim, sebebi çözüldü sanırım.
Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
[QUOTE=BadWolf]

Merhabalar, kuyrukta hasar oluşmuş gibi gözüküyor, bu durum eğer filtre vs sıkılabileceği yerler varsa bu nedenle oluşmuş olabilir ve ya ağır kuyruklu bettalarda bazen kuyruk ısırma huyu gözlemlenir. Her ne kadar veil taillerde nispeten nadir olsa da bir olasılıktır. Şimdilik ilaç vs kullanmayın, sadece gözlemleyin. Hasara yol açan şeyi teşhis edebilmenizde büyük fayda olacaktır. Onun dışında güzelce beslediğiniz taktirde kısa sürede toparlar[/QUOTE]

Akvaryumun içinde filtre yok. Isıtıcı var onun etrafında dolaşmayı çok seviyor. Isıtıcıyla camın oralarda bir yerde kendi yansımasını görüyor sanırım, orada kuyruklarını sergilemeye gerilmeye başlıyordu, acaba kuyruğunu gererken mi oldu ki? Son birkaç gündür akvaryumunda ısıtıcı ve kumla asgari şartları sağladığım için mutluydu. Yok sürede böyle olmuş[:(]Şoktayım hala. Suyu daha sık mı değiştirmeliyim sizce? Yarın ilk su değişimini yapacağım, suyu birkaç günlük. FHenüz akvaryumunun içinde filtre yok bu tarz şeylerle ilgili danışmak için açtım bu konuyu.
Bir Gecede Betamın Kuyruğu Parçalanmış Resmen
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/021220211710521.jpg[/IMG]

Akvaryumunda tek beta balığımın çok hafif iyileşmekte olan kuyruk erimesi vardı, onunla alakalı mı bilmiyorum umarım değildir. Kuyruğunun gece hiçbir şeyi yoktu. Az önce akvaryumuna yaklaştım ve bu haldeydi. Eski halini de atayım:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/011220211814331.jpg[/IMG]

Tüylerini açıyordu 1-2 gündür lütfen onunla alakalı olsun

Düzenleme: Bir-iki saat önce kendi kuyruğunu ısırdığını fark ettim, sanırım sebep bulundu.

[EDIT]kavgacisiyam2021,2021-12-02 21:48:14[/EDIT]
Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
[QUOTE=Nursun]

Catappa yaprağının çeyreği kadarını kullanmanız bu hacim için yeterli olur , kullandığınızı çöpe atmak zorunda değilsiniz ,yaprak yavaş yavaş çürüyerek kum üzerinde yararlı tortu oluşturur (tortu görüntüsü hoşunuza gitmeyebilir isterseniz çürümeye yakın atabilirsiniz) ancak kullanmadaki amaç suyu yumuşatması olduğundan bir süre sonra yaprağın etkisi azalıp yenisini eklemeniz gerekecektir (10 günde 1 gibi) ,aynı şekilde kızılağaç kozalağı da kullanılabilir .

Ben bu filtreyi sizde halihazırda hava motoru bulunduğunu sandığımdan ve hacmin az olduğundan dolayı önermiştim ama sanırım hava motoru yok , bunun yerine hailea mv-100 yada sobo wp300f gibi akıntısı az , şelale aparatı bulunan iç filtreler kullanabilirsiniz , piyasada akıntısı en az olan iç filtreler saydığım bu iki filtre , sobo wp300f i kendim 20 litre de kullanıyorum ,şelale aparatının akıntısını cama doğru verince balığı rahatsız etmiyor , hailea yı kullanmadım ama onun da akıntısı azaltılabiliyor ayrıca şekli sebebiyle az yer kaplıyor .Eğer halihazırda hava motoru yoksa pipo filtre önermem çünkü çok sesli çalışıyorlar ama düşük hacimlerde akıntıları az olduğundan daha çok tercih ediliyor .
https://www.ozelyem.com/hailea-mv-100-akvaryum-kose-ic-filtre-200-lth
https://www.ozelyem.com/sobo-wp-300f-akvaryum-ic-filtre-150-lts
Ben sobonun içinden çıkan süngeri kullanmıyorum bunun yerine içini eheim substrat pro (seachem matrix-sera siporax mini de olur) ile doldurdum ve en üst kısma da sera elyaf ekledim , böylece bakteri popülasyonu arttı, filtreyi daha verimli kullanıyorum . Eğer sizde bu ürünleri (eheim substrat pro-seachem matrix-sera siporax mini) açık olarak bir yerden bulabilirseniz bu şekilde kullanabilirsiniz ,yaklaşık bir avuç dolusu yeterli olur .
[/QUOTE]

Sizin önerdiğiniz Sobo biraz sesli göründü bana. Şelale çıkartılabilir mi bilmiyorum, su çok sesli akıyor. Şu ana kadar anladığım kadarıyla filtrelerin 24 saat açık kalması gerekli, ve o ses bana uymaz. Daha sessiz bir şey lazım.
Şu an elimdeki iç filtrenin modelini internetten arattım; Eurostar Ege400.
https://www.hepsiburada.com/eurostar-ege-400-ic-filtre-400-lt-h-4w-pm-ptm4521051
Kısmak için vantuzu da alındı. Onu yan çevirip akışı azaltarak kullansam daha mantıklı görünüyor sanki benim için. Boşuna para da gitmesin kardeşim almış 100 TL gibi bir şeye. Ancak vantuzları nasıl takılıyor ve kaç tane gerek, kayıp mı ettim birkaç tanesini bilmiyorum. Süngerinin olduğu kısma takar gibi yaptım sıkıştırdım öyle mi takılıyor ki, sanmıyorum bilmiyorum. İnternette 4 vantuz çıktığı söyleniyor kutudan.
4W gücü. Takıp göremediğim için de nasıl bir düzen oluşturabilirim bilmiyorum.
Bir de kısık ayarla da olsa iç filtre kullanmaya gönülsüzüm yarattıkları akıntıdan, akvaryumun küçüklüğünden, balığın beta balığı olmasından dolayı. Özellikle sürekli çalışacaksa hayvana acırım yani, camlara çarpmamak için uğraşıyordu eskiden adeta. Şu anki halde sürekli yansımasını gördüğünden olsa gerek neredeyse hergün gerilip şov yapıyor mutlu oluyor, sakin sakin dinleniyor sonra istediğinde sürekli hareket halinde oluyor. Filtre halindeyken durabildiği yer yok küçük bir köşede yere yapışmasını tutunmasını gerektirecek bir yer dışında. Siz akıntıyı şelale aparatı ile önlüyorsunuz sanırım. O sesde bir şeyi gece açamam. Bu da pipo tek seçenek gibi olmasını düşündürüyor bana. Bu filtreyi çalıştırırsam hindistan cevizi kabuğuyla bir sığınak yapabilirim belki, ama yine de akıntı şelalesiz işkence olur gibi.

Benim gönlümde yatan sizin gösterdiğiniz gibi bir pipo filtre ve hava motoru. [K]Bu ikili filtre olarak tüm görevi üstlenebilir mi bilmiyorum.[/K]
Benim filtre haricindeki isteğim akıntının makul seviyede olması.
Bugün-yarın kartıma para yatırıp akvaryum için bir alışveriş listesi oluşturmayı düşünüyorum. Söyleyecekleriniz önemli benim için. Öne çıkardığım soru evetse muhtemelen bu ikiliyi tercih edeceğim ama emin değilim.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/021220211408131.jpg[/IMG] (Bunu nasıl takarım?)

Balığımla ilgili bir sorun var. Daha yeni olmuş nasıl oldu bilmiyorum bakın [:(]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/021220211710521.jpg[/IMG]
Konu açtım bununla ilgili de[EDIT]kavgacisiyam2021,2021-12-02 17:17:38[/EDIT]
Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
[QUOTE=Nursun]Merhaba,
Balığın kuyruğunda çok bariz şekilde iyileşme var , yaptığınız değişiklikler olumlu şekilde etki etmiş .
Kuyruğunun tamamen iyileşmesi için su değişimini düzenli şekilde yapmaya devam edin, süreci hızlandırmak için catappa ,kızılağaç kozalağı yada tropical ketapang , seachem stressguard vb kullanılabilirsiniz.
https://www.atakanpetshop.com/tropical-sanital-ketapang-100gr-kovadan-bolme.html
https://www.atakanpetshop.com/dogal-catappa-yapragi-5-adet.html
https://www.akvaryum.com/Forum/catappa_yapragi_geldikizilagac_kozalak_i76104.asp
https://www.atakanpetshop.com/seachem-stressguard-50-ml-stress-giderici.html

Hava taşı kullanmak yerine mini pipo filtre (xinyou xy-168 vb) kullanmanızı öneririm , hava vanası kullanarak da akıntıyı normal düzeye indirmiş olursunuz .
https://www.ozelyem.com/xinyou-xy-168-mini-uretim-filtresi
https://www.ozelyem.com/ziss-aqua-ince-ayarli-akvaryum-vanasi

Saklanması için bir adet hindistan cevizi alıp bazı işlemlerden geçirerek kullanabilirsiniz .
https://www.akvaryum.com/Forum/hindistan_cevizi_evi_yapimi_k934491.asp
Hazırları da mevcut :
https://www.atakanpetshop.com/hindistan-cevizi-formlu-yuvalik.html
Yada pistia ,salvinia natans gibi su üstü bitkileri ekleyerek gölge alan oluşturabilirsiniz .
https://www.atakanpetshop.com/pistia-stratiotes-su-ustu-canli-bitki-10-adet
https://www.atakanpetshop.com/salvinia-natans-5x5-cm-su-ustu-canli-bitki.html
https://www.atakanpetshop.com/phyllanthus-fluitans-su-ustu-canli-bitki-4-adet.html

Dekor olarak mini mangrow kökü ekleyip üzerine anubias vb bağlayabilirsiniz , ayrıca fon eklenebilir .
https://www.atakanpetshop.com/akvaryum-dekorlari/brillant-kendinden-yapiskanli-akvaryum-arka-fon-kumlama-1-mt-x-60-cm.html
https://www.atakanpetshop.com/akvaryum-dekorlari/dogal-mangrove-koku-kucuk-boy
https://www.atakanpetshop.com/anubias-barteri-var-5-6-yaprakli-kok-canli-bitki-L233

[/QUOTE]

Bu akvaryumu sizin tavsiyenizle böyle yaptım. Yine sizin tavsiyenizle düzenleyeceğim sanırım[:)] Ama her zamanki gibi bir-iki sorum var.
Catappa yaprağını bir süre suyun üzerinde kaldıktan sonra atıyor muyuz, tam olarak nasıl oluyor?
Şu andaki bütçem mevcut akvaryumu bir süreliğine kullanmayı hayal ettiğim için eskisi kadar dar değil. Bütçemin eskisi gibi olduğunu düşündüğünüz için mi bu mini filtreyi tavsiye ettiniz yoksa akvaryuma sadece bu boyutta bir filtrenin gideceğini düşündüğünüz için mi? Çünkü internetten baktığım ve düşündüğüm filtreler daha pahalıydı. Bu fiyatta bir filtre olduğunu bilmiyordum. Daha iyisi var mı bu akvaryum için yoksa bunu alayım mı dersiniz? Bu hava motoru kullanılabilir mi ve sizce uygun mudur? Videolardan baktım, hava motoru olarak sesi rahatsız etmeyen bir bu dikkatime çarptı, o yüzden bu olursa çok iyi olur: https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/dophin-ap-1301-hava-motoru-ultra-sessiz_pdp_668175862
Alttaki önerilerinizi de uygulamayı düşünüyorum üstteki üyelerin tavsiyeleri için de çok teşekkür ederim. Bitkiye hangi bitki karar veremedim, bir sorun var yer az o yüzden hepsi olmaz. Bir sipariş edeyim dekor, bitki, filtre vb. akvaryumun içinde nasıl yer kapladiklarına göre son plan kafamda oluşur herhalde.
Bu Akvaryumu Ne Şekilde Değiştirmeliyim?(15 Litre)
Merhaba. 15.7 litrelik, erkek beta balığım Okyanus'a ait küçük bir akvaryumum var. İlk eve geldiği zamanlar ne yazık ki bir fanustaydı.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/011220211752261.jpg[/IMG]

Daha sonra ben evden uzaktayken benim isteğimle şu anki bahsettiğim akvaryumu alındı ve uygun olmayan bir düzenlemesi yapıldı. Filtresi ve akvaryumun içindeki taşlar/süsler uygun değildi. Filtre aşırı aşırı aşırı güçlüydü bu küçük akvaryum için.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/011220211759181.jpg[/IMG]

En son şu anki basit hale geldi; Zeminde ph'ı değiştirmeyen doğal dere kumu, Smart 25W ısıtıcı, güçlü bir ışık, işe yarayıp yaramadığını bilmediğim için bıraktığım kablosu bir yere bağlı olmayan hava taşı.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/011220211813151.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/011220211813581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/011220211814331.jpg[/IMG]

Şu anki halde balığım Okyanus'un oldukça güçlü olan ışıktan kaçmak için bir saklanma yeri yok. Eskiden hava filtresinin altında aşırı küçük bir gölgelik alan olurdu, oraya sığınırdı, şimdi o da yok çünkü filtre bu küçük akvaryumda müthiş bir akıntı oluşturduğu için çıkardım. Açtığım başka bir konuda söylenene göre sanırım Okyanus'un kuyruk erimesi var. Bu konuda tam olarak ne yapabilirim bilmiyorum. Kuyruk erimesi yukarıdaki 2.düzende oluştu. 3.sade düzene yeni geçtim. Bitki, hava motoru, pipo filtre, akvaryum tuzu, taş, bakteri kültürü vb. ne tavsiye edersiniz bu akvaryuma?
50*30*35 Bitkili Akvaryum
Merhaba. Bitkiler için bitki yapıştırıcısı gibi bir şey kullandınız mı yoksa köklerini direk kumun içine sıkıştırarak mı koydunuz? Beta balığımın 15 litrelik bir akvaryumu var ve hiç bitkisi yok. Kısa süre içinde akvaryumuna bitki eklemek istediğim ve akvaryum bitkileri hakkında hiçbir şey bilmeyen bir yeni üye olduğum için soruyorum. Balığın ışıktan kaçacak hiçbir bitkisi, sığınağı yok şu anda.
Ve 15 litrelik küçük akvaryumuma (genişliği özellikle küçük) kullandığınız bitkilerden hangisini/hangilerini tavsiye edersiniz onu da çok merak ediyorum.
Pipo Filtre Ne Kadar Ses Çıkarır? (15lt Akvaryum)
[QUOTE=brigantes]Pipo filtre biraz kabarcık sesi çıkarır ama pipoya taktığınız hava motoru ses çıkarabilir. O yüzden hava motorunu kaliteli bir markadan almanızı öneririm. [/QUOTE]

Borusunu tamamen suyun içine sokuyoruz değil mi bu filtrelerin? Kabarcık sesi suyun içinden mi geliyor? Bu arada şu motor nasıldır:

https://www.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/dophin-ap-1301-hava-motoru-ultra-sessiz_pdp_668175862

Bu arada balığım Okyanus'un kuyruğunda erime var. Eğer pipo filtre ve hava motoru ikilisinden vazgeçip akvaryumuna su mercimeği (ya da benzeri bir su üstü bitkisi) ve tilki kuyruğu koysam kuyruğunun iyileşmesini sağlayacak su değeri değişimleri olur mu? Isıtıcısı var. Saklanacak hiçbir yeri yok ısıtıcının kenarları haricinde ve ışığı kuvvetli. Akvaryumunun fotoğrafını çektim şimdi:

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/232875/291120211246141.jpg[/IMG]

Hava taşı bu haliyle bir işe yarıyor mu yoksa borunun ucunun bir şeye bağlanması mı gerek hiçbir fikrim yok onu da söylemem lazım
[EDIT]kavgacisiyam2021,2021-11-29 12:52:14[/EDIT]
Pipo Filtre Ne Kadar Ses Çıkarır? (15lt Akvaryum)
[QUOTE=ForTheHorde]Belki de vurgu hatası olmuştur çünkü balığın değil akvaryumun filtreye ihtiyacı olur ki azot döngüsü ile balıklara zarar verecek amonyak ve nitrit dönüştürülsün.
Debisi olmayan filtrenin tabiki zararı olmaz, mesela pipo filtreler o hacimde mantıklı olur.
ama olmaz ise olmaz değildir o hacimde filtre.[/QUOTE]

Dediğim boyutlarda bir akvaryumu uzun süre kullanmak istiyorsam pipo filtre alayım mı almayım mı dersiniz? Filtrasyon işi sadece dere kumu üzerine biraz bitki koysam zamanla hallolur mu?
Pipo Filtre Ne Kadar Ses Çıkarır? (15lt Akvaryum)
[QUOTE=ForTheHorde]15Lt için hiç filtreleme işine girmeyin derim nacizhane,
akvaryumun tabanını 1-2 parmak kaplayacak şekilde lav taşı doldurun, haftada 1 de yüzde 50 su değişimi yapın, uzun süre sıkıntısız götürecektir.
Sadece su değişimini yaparken fazla debi ile tabandaki pislik birikimini havalandırmamak için bir plastik poşet koyunki su üstüne, su doldururken sıkıntı yaşamayın.[/QUOTE]

Beta balıklarının da filtreye ihtiyaç duyduğunda dair çok fazla şey okudum. En küçüğünden bir pipo filtre gerekli değil mi?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.