ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ibryldz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
35
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
09 Mart 2022 13:36
Son Ziyaret:
Dün 09:51
Toplam Mesaj:
124 [1.72 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
106 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
ibrahim yıldız
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Kocaeli
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ibrahim yıldız

SON 10 MESAJI

Canlı Doğuran Hobi Başlangıcı
[QUOTE=aupqua]

Hocam öyle net bir taktiğim yok. Kendi kendine olan bir durum sanırım. Ben gün içerisinde sık sık yemleme yaptığım için de yavru yemek ilgisini çekmiyor olabilir bilmiyorum. Fakat benim tankım bol bitkili. Onun da etkisi vardır. Yiyemeyeceği boyutta yavrularla takılmaya alıştıktan sonra ufaklara da elleşmiyor olabilirler, emin değilim tabiki YTD [:D][/QUOTE]
Anladım hocam teşekkür ederim. Bende de bol bitki var ama alışkın olmadıkları için bu sorun oluyor olabilir. Geçen ay doğan yavruları saldım bakalım ne olacak :)
Canlı Doğuran Hobi Başlangıcı
[QUOTE=aupqua]

Merhaba. Ben de yavruluk kullanıyorum fakat sadece balığın doğum yaptığını gördüğüm zamanlarda. Yani balığı 2 gün 3 gün 5 gün vs. yavrulukta tutmuyorum. 2 tane anaç balığım var ve az çok balıklarımın napacaklarını kestirebiliyorum artık [:)] Normalde beni gördüklerinde hep ön camda takılırken yavruyalayacakları zaman en kuytu köşelerde öylece bekliyorlar ve çok az hareket ediyorlar. Alt yüzgeçlerinin orada hafif bir şişkinlik meydana geliyor. O hallerini gördüğümde boş bir plastik kutuya koyup tamamen karanlık olacak bir yere alıyorum onları ki yavruları görüp yemesin :) Yaklaşık 2 saat sonra doğum aşağı yukarı bitiyor bende genelde. O zaman anne balığı akvaryuma tekrar bırakıp yavruları yavruluğa atıyorum en az 5 gün boyunca orada tutuyorum. Yavrular ilk zamanlar çok savunmasız oluyorlar ve dediğiniz gibi yemi de bulamayabiliyorlar. Bende normalde boylandırma tankı da var fakat yeni doğmuş yavruları oraya bıraktığımda 15 günlük yavrular gelip onları tırtıklamaya başlıyor. O yüzden ilk 5 gün yavrular kendini toparlayana kadar yavrulukta bakıyorum. Bazen doğumu geç fark ediyorum ya da gece olmuş oluyor. Sabah tankı yemlemeye geldiğimde serbest yüzüşe geçmiş yavrularla karşılaşıyorum. Tankınız ne kadar bitkili olursa o kadar çok yavru kurtarırsınız. Ve her lepistes olmasa da bazı lepistesler zamanla yavru yememeye alışabiliyor [:)] [/QUOTE]
1 aylık 5 tane yavru var ve hala salamıyorum çünkü anaç lepisteslerden teki kovalıyor ya da avlıyor bunu nasıl çözeceğimi bilemedim varsa bir taktiğiniz söylerseniz sevinirim :) Yavruları çıkardığım an av macerası başlıyor. Yavrular ya karidesler için oluşturduğum mossların ve kökün alana gidiyorlar ya da anaç yiyor. Bu sorunu nasıl çözeceğimi bilemedim.

Akvaryum Isı Ölçer
[QUOTE=KonyaBeta]Hangi renk gözüküyor aceba?


Normal oda sıcaklığı, 16 derecenin altında değildir. Zaten yine bunun gibi bir dereceyi ısıtıcı olan akvaryumda da kullandım, onda da herhangi bir renk gözükmüyordu.
[/QUOTE]
3 tane derece bilgisi verir bende mor, mavi ve sarı renkler var. Mavi olanı doğru değer olarak kabul ediyorum ama aralık olarak mor ve sarı değerleri alıyorum. Yani mor 18 derece, mavi 19 derece ve sarı 20 dereyi gösteriyorsa 19 derece olarak düşünüyorum eğer aralık olarak düşünmek istersen 18 derece ile 20 derece aralığında olarak düşünmek mümkün. Sende de benzer derece bilgisi göstereceğini düşünüyorum. Tabi net bilgiyi, dereceyi satın aldığınız yerden öğrenebilirsiniz.
Akvaryumum Sarı Gözüküyor?
[QUOTE=alake]Merhabalar, bu hobide yeniyim. akvaryumu kuralı 3 4 ay oldu, düzenli su değişimini yapıyorum. (haftada %15) ancak bir türlü sarı su dan kurtukamadım. balıklarım sürekli yüzeyde yüzüyor. filtre olarak sunsun 603b kullanıyorum, sanırsam iyi. akvaryumumun hacmi +80 litre. [IMG][/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234143/080520221536241.jpg[/IMG][/QUOTE]
Akvaryumunuzda yeterli filtrasyon olmayabilir. Su değişimi ile o çözüm olmayacaktır. Akvaryumunuzun nüfusu normal ise yem miktarından kaynaklı olabilir. Akvaryumunuzun tabanında yem birikiyorsa bu büyük bir sorun olacaktır. Sadece akvaryum su sarılığı değil parazit sorunuyla da karşılaşma durumunuz olacaktır. Akvaryumunuzda tabanı kontrol ediniz ve yem kalıntıları varsa su değişimi yaparken o yem kalıntılarını çekmeniz gerekiyor ya da uğraşmak istemiyorsanız yarasa kulak salyangoz gibi hızlı üreyen bir salyangoz alınız bir süre çoğalmalarını bekleyiniz bu sayede akvaryumunuzun tabanındaki yem kalıntılarını bitireceklerdir ve bir süre sonrasında sayıyı azaltmak için çeşitli yöntemleri kullanarak akvaryumdaki dengeyi korursunuz. Elma salyangoz gibi büyük salyangozlar bitkilere zarar verdiği için önermiyorum. Önce sebebi bulunuz ona göre göre hareket ediniz. Fazla yemden kaynaklanıyorsa yemi azaltınız ya da tabandaki yemleri yemeleri için salyangoz ekleyiniz. Nüfustan kaynaklı ise canlı sayısını azaltınız.
Akvaryum Isı Ölçer
[QUOTE=KonyaBeta]Arkadaşlar bu cama yapışan derecelerin çalışma mantığı nedir? Bir türlü anlayamadım, başka bi akvaryumumun camına da yapıştırmıştım, herhangi bi ölçtüğünü görmedim. Şimdi bu akvaryumumda ısıtıcı yok, 16 derecenin altında da ondan mı göstermiyor anlamadım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/234569/120520222032001.jpg[/IMG][/QUOTE]
Buna benzer bir derece kullanıyorum. İlk başlarda çok rahat şekilde dereceyi görüyorum ama daha sonralarında dereceyi görememeye başladım. Herhalde bu tarz derecelerde oluşan bir hata. Ben flashı üstüne tuttuğumda rahatlıkla görüyorum ve sizde de bu yöntemin işe yarayacağını düşünüyorum. Telefonunuzdan flashı açıp üstüne tutunuz ve bu şekilde deneyiniz olmazsa aldığınız yerle bir iletişime geçmenizde fayda var. Derecede sorun olabilir çünkü akvaryumun bulunduğu yerin 16 derecenin altında olduğunu düşünmüyorum.
Canlı Doğuran Hobi Başlangıcı
[QUOTE=Burak Sirel]Merhaba ustalarım.

Uzun zaman sonra akvaryum dünyasına yeniden giriş yaptım. Büyük bir akvaryum aldım ve canlı doğuran balıklar aldım. Lepistes vb.

Bana bu konuda tavsiyeleriniz var mıdır? Dikkat edilmesi gereken konular var mıdır?

Ayrıca sormak istediğim sorular var müsadenizle.
- Motorumdan ne kadar baloncuk çıkması gerekiyor? Çok baloncuk akıntı yapacağı için sorun olur mu?

- Lepisteslerim hamile, her an doğurabilir. Yavruluk koymasam, yapay bitkiler koysam yavrular kendini orada yetiştirebilir mi? Yavru yemi attığımda rahatça yiyebilir mi? Yoksa doğanları yavrulağa koyayım mı?

Şimdiden teşekkürler.[/QUOTE]
Sizin akvaryumunuzdan çok daha küçük bir akvaryumda 2 anaç yaklaşık 20 tane yavru lepistes bakıyorum. Akvaryumda, canlı bitkiler var ve saklanma alanları mevcut ve buna rağmen yavruluk kullanıyorum. Çünkü anaç balıklar yavruları sürekli yavru arıyorlar ve kovalamacalar oluyor. Yavruluk olmadan saklanma alanları koyarak yavruları korumanız mümkün ama bu durumda da bazı yavrular anaçlar tarafından yenebilir. Özellikle yemleme sırasında yavru kayıplarınız olabilir ve bundan kaynaklı yavruları yemlemede problemler olacaktır. Bu da doğal olarak yavruların gelişimlerinin yavaş olmasına sebep olacaktır. Yavruların bazılarını saldığımda, yavrular yemden uzak durdular bu da problemlere sebep oldu. Benim size tavsiyem bir yavruluk almanız ve yavruları yavrulukta bakmanızdır. Ayrıca lepisteslerin bakım alanlarında bitkilerin olduğunu görmüştüm benim size tavsiyem canlı bitki eklemeniz olacaktır. Kolay bitkilerden ekleyebilir ve bu sayede akvaryumda biriken nitratı doğal yolla azaltmış olursunuz ayrıca daha güzel görüntülere sahip olabilirsiniz.
İyi hobiler.[EDIT]ibryldz,2022-05-12 22:27:24[/EDIT]
Turşu Kavanozunda Karides
[QUOTE=whoami]

Çoğu karides 5 litrede bile olur. Hacmen sorun olmamak ile beraber filtrasyon ve ısıtma konamaması dolayısıyla sorun olur. Walstad uygulayıp sıcak bir yerde tutmak lazım. [/QUOTE]
O kadar detaylı bilmiyorum bende de kiraz karides var. Akvaryumu walstad yöntemi ile kurdum, ısıtıcı var, nüfus fazla olmasından kaynaklı da tedbir amaçlı iç filtre koydum takılıyorlar da hiç kavanozda karides bakıldığını duymadığım için merak ettim.
Turşu Kavanozunda Karides
[QUOTE=Berketorun]Merhaba ben 8 lt turşu kavanozunda karides bakıcam sadece su koyunca ve içine elimi sokunca büyütüyo içine bitkileri, kumu ve karidesi ekleyincede öyle olurmu?[/QUOTE]
Arkadaş cevaplamış. Ben merak ettim açıkçası. Karidesler, kavanozda rahat şekilde yaşar mı emin olamadım. Gelişmeleri atarsanız sevinirim.
Ters Dönen Balık
[QUOTE=kdrackgz]Soğanda eklesin iyi olur. Şaka bir yana her hasta balığa ısı arttırma, sarımsaklı yem gibi şeyler öneriliyor. Sarımsaklı yem hasta balığı iyileştirmez, sağlıklı balığın bünyesini güçlendirmeye yardımcı olur. Ayrıca yaşadığı hastalık ne olursa olsun. Bu noktaya gelmiş bir balığın iyileşme ihtimali sıfıra yakındır. Üzgünüm ancak ölmesi an meselesidir.[/QUOTE]
Benim yazdıklarımda sarımsak ekleyince ya da sarımsaklı yem verince tedavi edileceğine dair bir ibare yok. Ben sarımsağın, bağışıklık sistemini güçlendirmesinden dolayı fayda edebileceğini söylemişim. Ayrıca hastalıkla alakalı da link bırakmışım anlamadığım nokta sarımsağın faydası yokmuş gibi ve ben sarımsak dışında hiçbir şey kullanma demişim gibi davranılması. Ayrıca sarımsağın suya salınım yaptığını ve antibiyotik etkisi yaptığını belirttim bu da bilinen bir gerçek ama hastalığı iyileştireceğini söylemiyorum. Balığın ölmesini beklemektense elinden geleni yapması daha mantıklı değil mi? Ayrıca bu forumda olan çoğu kişinin de arada sarımsaklı yem verdiğini düşünüyorum ve benim yukarıda belirttiğim yemi verme yorumuma baktığınızda göreceksiniz ki haftada ya da ayda bir sağlıklı balıklara da sarımsaklı yem vermesini söylüyorum ve açık ve net şekilde sarımsak verdiğin gibi balık kurtulur demedim. Sanki sadece sarımsak ver demişim gibi davranılması çok şaşırttı hatta en baştan okudum ben hatalı bir şey mi dedim yok. Tek dediğim balığın gücünü arttıracaktır evet sarımsaklı yemi zaten bu yüzden veriyoruz. Sarımsaklı yem sayesinde balığın bağışıklık sistemi güçleniyor ve sayede hastalık karşısında daha güçlü olmuyor mu?

[QUOTE=Cem Altay]

Peki...
Sarımsak koysun.[/QUOTE]
Bildiğiniz varsa söyleyiniz. Lütfen başkalarının tavsiyelerine laf söylemek için yorum atmayınız.
Ters Dönen Balık
[QUOTE=Cem Altay]

Bu balık yem yemez ne sarımsağı ?[/QUOTE]
Balığın sahibi yem yediğini söyledi. Ayrıca akvaryuma sarımsak koyulduğunda da salınım yaptığı için bakterileri öldürüyor. Eğer balık yem yemiyorsa akvaryuma sarımsak koyması antibiyotik etkisi sağlayacaktır. Ben burada herhangi bir hata görmüyorum hatta bildiğim kadarıyla forumda sarımsak vererek balıklarını tedavi eden kişilerde var.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.