ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Utgea
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
58
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
01 Mayıs 2022 19:02
Son Ziyaret:
7 Saat 7 Dakika önce
Toplam Mesaj:
62 [0.23 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
56 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
3

BİLGİLER

Ad Soyad:
Utkan Ege Kervan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Utkan Ege 35x40x35h Bloody Mary Karides 30x30x30h Mavi Melek Karides 35x35x35h Sarı Ateş Neon Karides

SON 10 MESAJI

Helena
Akvaryumda yiyebilecekleri başka salyangoz yoksa karidesleri avlarlar.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235091/301220222045431.jpg[/IMG]
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/235091/250120232103211.jpg[/IMG]
120lt Akvaryum Dış Filtre Seçimi
[QUOTE=gubarhead]
oase filtosmart 100 tavsiye ederim ikinci elini bulman biraz zor sıfırıda bütcenin biraz üstünde onun haricinde kendi deneyimlerime göre dophin c500-700 önerebilirim 700 biraz yüksek debili ve sesli gelebilir ama 500 senin için tam uygun olur eğer ikinci el düşünürsende elimde sıfıra yakın durumda bir tane var gelip test edip görebilirsin onun haricinde marka kötülemek gibi olmasın ama bazı markalar (lifetech jebo bildiğim kadarıyla) şans işi 5-6 yıl sorunsuz kullananda oluyor 3 ayda çöpe atanda onun dışında çok tavsiye edilen bi yöntem olmasada 2 tane sunsun alıp çalıştırabilirsin ama dengesiz olucaktır [/QUOTE]

Dophin cf serisi hakkında bir bilginiz var mı peki? Benim için en önemli hususlardan birisi ses konusu. Akvaryum yattığım ve ders çalıştığım odada olacağı için sürekli olarak bir tıkırtı ya da uğultu yapması uzun sürede gerçekten benim için işkence olacaktır bu ses konusunda sunsun çok övülüyor acaba sizin dengesizlikten kastınız tam olarak nedir.
120lt Akvaryum Dış Filtre Seçimi
Merhaba elimde bulunan 120lt akvaryum için dış filtre kullanacağım fakat henüz aradığım kriterlere uyan uygun bir filtre bulamadım. Öğrenci olduğum için ve akvaryum yattığım ve ders çalıştığım oda da olacağı için neredeyse sıfır ses bir filtre lazım aynı zamanda alıp sürekli parça değiştirmek ya da 5-6 ay sonra bozulacak bir filtre olsun istemiyorum minumum 5 sene civarı götürebilecek bir filtre arıyorum. Fiyat olarak bütçem 1200tl civarı belki zorlasam en fazla 1500tl ye kadar çıkabilirim 2. El çok içime sinmiyor daha önce 64lt akvaryum için aldığın filtrede pek çok sorun yaşadım. Aklıma filtre konusunda gelen alternatifler ve neden sıcak bakmadığım şu şekilde;
1. Eheim Classic 150 model dış filtre kullanmayı düşündüm fakat yorumlarında çok sesli çalıştığı ya da tıkırtı yaptığı belirtilmiş benim için belkide en önemli etken ses konusu o yüzden emin olamadım.
2. Sunsun 603b serisinin ses konusunda başarılı olduğu söyleniyor genel olarak fakat onunda hacim olarak yeterli olup olmayacağından şüpheliyim. O yüzden filtre içerisindeki süngerlerden ikisinin yerine Seachem Purigen+Zeolit+Elyaf+Seachem Matrix kullanıp filtrenin gücünü belli bir miktar arttırarak kullanmayı düşündüm.
Buna + olarak duruma göre 1 adet pipo filtre ile destekliyebilirim.
Karides Ve Katil Salyangoz (helena)
[QUOTE=GhostKoi]
Zaten etçil beslenen canlıya hayvansal yem olarak ne versek? Pirzola mı, tavuk kanadı mı, acılı adana mı?[:D] İki akvaryumumda helena besliyorum. Bunlara dışardan ramshorn ve physa vermeye başladım epeydir. Yerler salyangoz kabuğu dolu tabi. Bir akvaryumda ayarı kaçırmışım ramshorn ve physa'lar 15-20 helena olmasına rağmen sayıca baskın çıkmaya başladılar. 10 gün kadar önce buraya 8 sonra da 4 karides attım. O yüzden bu konunun gidişatı benim de çok ilgimi çekiyor. Görmekte zorlanıyorum ama hala 2-3 belki daha fazlası var.
[/QUOTE]

10 tane helena ara sıra attığım 50-100 arası orta boyutlardaki ramshorn salyangozu en fazla 3 gün içerisinde tamamen yok ediyor desem 😅
Karides Ve Katil Salyangoz (helena)
[QUOTE=GhostKoi]

Yediğinden emin misiniz, sonuna kadar izleseydiniz keşke. Benim deneyimim leş yiyici olmadıkları yönünde. Bir kere bile ölü balığa gelmediler. Taze et seviyorlar. Ramshorn ve physa'lar leşe gelir, o ayrı. Helena'ların dipteki artık yemlere bile geldiğini görmedim. Akvaryumuma 10 ün önce karides ekledim, hala arada görüyorum fakat çok miktarda helena, birkaç lepistes, rasbora, cory ve 1 betta olduğundan bir sonuca varabilmem mümkün değil, birkaç hafta beklemem lazım. Eğer kaybolurlarsa da bu kombinasyonda sadece helena'ları suçlayamam.

Tekil bir olgudan yola çıkmak yerine, bunu bir iddia olarak ortaya atacaksak sadece helena ve sadece karidesleri bir akvaryumda bir araya getirip gözlemek ve kaydetmek lazım. Siz de emin olsaydınız herhalde bu konuyu açıp sormazdınız.[/QUOTE]

Ben denedim oldu gibi bir anlama getirmek istemiyorum ama ben pek çok kez karides avladıklarına şahit oldum yaklaşık 20-30 kere canlı ve sağlıklı karidesi yem yediği ya da kabuk değişiminden sonra yakalayıp avladığını gördüm. Aynı şekilde ölen lepisteslerin üzerinde ölü balığı yediği esnada da pek çok kez yakaladım.
Karidesler İçin Uygun Filtre
Debisi çok fazla olmayacak bir dış filtreyi emiş borusuna sineklik ya da kadın çorabı sararak kullanabilirsiniz.
Karides Ve Katil Salyangoz (helena)
Söylenenlerin aksine kendi tecrübemi paylaşayım. Akvaryumdaki ramshorn salyangozlarının sayısını dengede tutmak için 4 adet helena ekledim. Ramshornların sayısı tamamen tükenince yem yedikleri esnada ya da hareketsiz kaldıkları hastalık durumları ve kabuk değişimleri esnasında pek çok kez karides avladıklarına şahit oldum.
Elma Salyangozu Ve Karides
Hayır elma salyangozu kesinlikle karides yemez, uyumlu türlerdir. Ama sizin tankınızdaki bitkiler hala duruyorsa onları biraz kemirir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.